Mat. prasowe
Rozwój dziecka

W jaki sposób bawić się z maluchem, aby rozwijać jego umiejętności? Oto 5 zabaw, które pomogą mu się rozwijać 

Dzieci kochają zabawę, a zwłaszcza tę wspólną, w którą zaangażowani są rodzice. To nie tylko świetnie spędzony czas „tu i teraz”. To również fantastyczne wspomnienia za kilka czy nawet kilkanaście lat! Warto jednak mieć z tyłu głowy, że każda zabawa, oprócz czystej przyjemności, jest doskonałą okazją do nauki.

Jedną z najbardziej ukochanych i uwielbianych chyba przez wszystkich zabawek są… klocki. To jedna z najprostszych zabaw na świecie, a jednocześnie dających największe możliwości, jeśli chodzi o wszechstronny rozwój umiejętności malucha. Warto postawić na klocki LEGO® DUPLO®, gdyż mnogość dostępnych zestawów oraz możliwość ich łączenia to najlepszy pierwszy krok we wspieraniu dziecięcej kreatywności. I nie tylko!

Jak się bawić, by rozwijać umiejętności malucha?

Beztroska zabawa przynosi mnóstwo korzyści na wielu poziomach, a zestawy LEGO DUPLO są najlepszą zabawką, by zacząć robić wielkie rzeczy. 

W świecie maluchów nic nie jest oczywiste, a zabawa klockami LEGO DUPLO wspiera ich kreatywność i rozwój wyobraźni. Mogą one być stymulowane już od wczesnego dzieciństwa. Sięgnijcie po rozmaite zestawy i kreujcie światy, w których pociechy mogą wymyślać i odgrywać różne historie, dzięki uroczym seriom tematycznym, różnorodnym minifigurkom oraz przyciągającym wzrok kolorowym i realistycznym akcesoriom. Warto pozwolić dziecku budować wszystko to, co tylko podpowie mu jego nieskończona wyobraźnia - bez instrukcji i wedle własnego pomysłu. To także doskonały sposób na naukę wyrażania siebie. 

Rodzice są od tego, aby pokazywać dziecku świat oraz świetnie się z nim bawić, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by maluch samodzielnie mierzył się z doświadczaniem sukcesów (gdy zbudowana wieża będzie pięknie stała) i trudności (gdy się przewróci). To niewątpliwie doskonały trening umiejętności motorycznych, ale i odporności psychicznej – warto mu pokazać, żeby nie poddawało się i próbowało nawet wiele razy, aż w końcu mu się uda zbudować wysoką i kolorową wieżę.

Zabawa klockami LEGO DUPLO to również przestrzeń na rozwój umiejętności kognitywnych. Elementy poszczególnych zestawów pomagają w poznawaniu zwierzątek, zawodów, krain geograficznych czy przedmiotów codziennego użytku, a także kształtów, kolorów i literek oraz cyferek. W zabawie klockami LEGO DUPLO można także łatwo wyjaśnić dziecku, jak wygląda rzeczywistość, w której żyje: dlaczego idziemy spać, kąpiemy się, jak korzystać z toalety lub skąd się bierze jedzenie. Pomocne są w tym liczne elementy przedstawiające przedmioty dnia codziennego, takie jak zegar, łóżko czy kasa sklepowa.

To także niezwykła pomoc w zdobywaniu umiejętności społecznych, takich jak np. zachowanie się w sklepie, na poczcie czy placu zabaw. W zabawie można również przepracować trudne dla dziecka sytuacje, np. zostawanie w przedszkolu czy zabieranie zabawek przez innych. Odgrywając scenki i korzystając z figurek, łatwiej wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, co można zrobić inaczej i dlaczego towarzyszą temu takie emocje. Tym samym jesteście w stanie sprawić, że następnym razem dziecku będzie łatwiej odnaleźć się w danej sytuacji społecznej na podwórku czy w przedszkolu.

I wreszcie – klocki LEGO DUPLO są  także niezwykłym wsparciem w radzeniu sobie z emocjami. Poprzez zabawę, np. ze zwierzątkami dzieci ćwiczą empatię, uczą się opiekować innymi, odpowiadać na ich potrzeby, a także wyrażać swoje uczucia i lęki. Zabawa klockami LEGO DUPLO może być bardzo pomocna w nauce nazywania i rozumienia emocji: złości, frustracji, smutku czy radości. A to z pewnością zaowocuje w przyszłości wyższą inteligencją emocjonalną!

Rodzice są świadomi roli zabawy dla prawidłowego rozwoju dziecka

Jak wynika z badania przeprowadzonego w październiku 2023 roku na naszym serwisie, prawie trzy czwarte ankietowanych matek i ojców chętnie bawi się wspólnie ze swoimi dziećmi (74%). Czasem w zabawie uczestniczy tylko nieco więcej niż jedna piąta z nich (21%). Co więcej, badani lubią wspólną zabawę z dziećmi (76%). Tylko 15% osób przyznało, że lubi się bawić, ale często brakuje im pomysłu. Za to aż 95% dostrzega zalety zabawy klockami, a 89% widzi w tym możliwość rozwoju kreatywności i pewności siebie.

W co się bawić, by rozwijać umiejętności malucha?

Każda zabawa, która jest wspólna i w której udaje się „zatracić”, niesie ze sobą szereg korzyści. Jaki zestaw LEGO DUPLO wybrać? Oto 5 pomysłów na wspólne zabawy, które mają szansę dostarczyć wszystkim twórczej radości:

Zabawa nr 1: Odgrywanie ról

Zabawa w odgrywanie scenek czy wcielanie się w różne role pomaga zrozumieć emocje i niektóre zachowania w określonych sytuacjach. Pozwala także ćwiczyć empatię, np. podczas zabawy w gabinet weterynaryjny: trzeba zabierać chore kucyki do weterynarza i przygotować im na kolację to, co lubią jeść najbardziej. Można w zabawie przećwiczyć sytuacje z życia codziennego: jak zachować się po wejściu do sklepu, kiedy i jak komunikować swoje niezadowolenie lub co zrobić, gdy inne dziecko zabiera zabawkę.

Zestaw LEGO DUPLO przedszkole
Mat. prasowe

Idealnym zestawem pomocnym w poradzeniu sobie z „buntem dwulatka” lub z lękiem separacyjnym jest zestaw LEGO DUPLO „Dzień z życia w żłobku”. Poprzez zabawę łatwiej dziecku powiedzieć, czego się boi i dlaczego płacze. Zestaw zawiera mnóstwo różnych minifigurek, z którymi dzieci mogą odkrywać wszystkie ciekawe zabawy i zajęcia, w których można uczestniczyć w żłobku lub przedszkolu. To dobry sposób na oswojenie malucha z tym, że na kilka godzin zostaje sam, ale rodzic zawsze go odbierze po pracy. Na dodatek może on nauczyć się współpracy w grupie oraz dzielenia się różnymi rzeczami. Bo przecież w przedszkolu jest super!

Zabawa nr 2: Zostań superbohaterem!

To jedna z najlepszych zabaw pomocnych we wspieraniu pewności siebie i budowaniu poczucia własnej wartości. Bo kto z nas nie czuje dumy, gdy osiągnie sukces? A przecież taka jest rola superbohatera!

Zestaw LEGO DUPLO wóz strażacki
Mat. prasowe

W tym wypadku najlepiej będzie sięgnąć po zestaw LEGO DUPLO „Wóz strażacki pędzi na ratunek”. Znajdują się w nim m.in. minifigurki strażaka i kota, drzewo do zbudowania i wielofunkcyjny wóz strażacki z błyskającymi światłami oraz syreną. Można więc zacząć od uratowania kotka, który nie potrafi samodzielnie zejść z drzewa. A jeśli to nie będzie jedyna misja na tej ulicy, bo całkiem niedaleko uszkodzona została maszyna w fabryce cukierków? Trzeba będzie uratować miasto, któremu grozi zalanie słodyczami. Potrzebny jest superbohater stojący na straży zdrowych zębów. Dajcie się ponieść wyobraźni…

Zabawa nr 3: Mały ogrodnik

Wielu maluchom sprawia frajdę obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie. Część dzieci w miarę możliwości pomaga rodzicom w prowadzeniu ogródka, który można później odtworzyć z klocków. Inne z kolei mogą spróbować zaplanować swój wymarzony ogród, który w przyszłości, chciałyby posiadać. To także fantastyczna okazja do nauki o roślinach, zwierzętach i ekologii.

LEGO
MAT. PRASOWE

Jaki zestaw wybrać do zabawy przyrodniczej? Niech będzie to LEGO DUPLO „Ogród uprawowy”. Są w nim i zwierzaki, i rośliny. Maluchy mają możliwość układania coraz wyższych elementów w klockowym ogródku (w końcu roślinki pięknie rosną, gdy się o nie dba), uczą się uprawiać warzywa i wybierają najlepszą do tego pogodę.

Zabawa nr 4: Na budowie

Twoje dziecko fascynują koparki, wywrotki i dźwigi? Wiele maluchów uwielbia obserwować pracę prawdziwych maszyn, a przeniesienie tego na grunt zabawy to wciągające zajęcie na wiele godzin.

Zestaw LEGO DUPLO plac budowy
Mat. prasowe

Dlatego warto sięgnąć po zestaw LEGO DUPLO „Budowa”. Znajdują się w nim buldożer, betoniarka i obrotowy żuraw, które zapewnią mnóstwo zabawy na ruchliwej budowie. Co powstaje? To już zależy tylko od waszej wyobraźni…

Zabawa nr 5: Wymarzony plac zabaw

To może być jeden z pomysłów na zabawę w budowanie, bo tak właśnie – "Wymarzony plac zabaw" – nazywa się niezwykły zestaw LEGO DUPLO wyposażony w huśtawki, drabinki i ściankę wspinaczkową z wielorybem. Można na nich bawić się i samodzielnie, i w grupie. 

Zestaw LEGO DUPLO wesołe miasteczko
Mat. prasowe

Taki plac zabaw może jednak mieć także inne elementy – być może grządkę warzywną tuż obok piaskownicy? Albo most zwodzony, który pozwoli dostać się do „małpiego gaju”? A to wszystko na dziedzińcu zamku księżniczki?

Pozwól maluchowi wymyślać swoje własne historie i przeżywać przygody, które dostarczą mu emocji i wielu radości. I dołącz do tej zabawy. Niech obserwacja tego, co was otacza, będzie tylko punktem wyjścia do sięgnięcia po inne zestawy LEGO DUPLO. A później… godziny kreatywnej zabawy gwarantowane!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu wspólnej zabawy na rozwój dziecka? Sprawdź wyniki badania

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA