leczenie, nocnego, moczenia, dziecko
Sen

Leczenie moczenia nocnego

Czy wiesz, jakie są rodzaje nocnego moczenia? Dowiedz się więcej o tej przykrej dolegliwości. Sprawdź, dlaczego twoje dziecko się moczy w nocy

Moczenie nocne to najczęstszy urologiczny problem najmłodszych. Dotyczy mniej więcej 15-20% pięciolatków i 5-7%. dzieci dziesięcioletnich, dwukrotnie częściej chłopców niż dziewczynek.

Kiedy możemy mówić o moczeniu nocnym u dziecka?

Jako rodzice cieszymy się, gdy dziecko zaczyna korzystać z nocnika. Musimy jednak pamiętać, że jeszcze przez jakiś czas nie będzie potrafił trzymać moczu w czasie snu. Tę umiejętność dziecko powinno osiągnąć do końca piątego roku życia. Jeżeli mimo ukończenia 5 lat nadal mimowolnie oddaje mocz w czasie snu, można mówić o moczeniu nocnym.

Moczenie nocne - co to za dolegliwość?

Rozróżniamy dwa rodzaje moczenia nocnego:

 1. Łagodne moczenie nocne”, ustępujące z reguły do 10. roku życia. Nie wiążą się z nim inne niepokojące objawy. Określane bywa jako moczenie izolowane lub pierwotne i dotyczy aż 85% pacjentów.
 2. Tzw. powikłane lub wtórne moczenie nocne. Towarzyszą mu objawy chorobowe układu moczowego lub innych narządów. Może być jednym z symptomów groźnych chorób, np. wad i zakażeń układu moczowego, nieprawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego, rzadziej kamicy nerkowej. Choroby te nieleczone mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Inne przyczyny moczenia wtórnego to choroby powodujące wytwarzanie nadmiernych ilości moczu (np. cukrzyca), zaparcia, alergie, padaczka czy przerost migdałków podniebiennych.


Niezależnie od powodu moczenie nocne wywiera niekorzystny wpływ na rozwój psychiki dziecka (około 20% moczących się maluchów ma zaburzenia emocjonalne). Jest ono narażone na odrzucenie przez kolegów, bywa karane i zawstydzane. Rodzi to poczucie niższej wartości i w konsekwencji prowadzi do unikania kontaktów z rówieśnikami. Takie problemy emocjonalne z czasem się nasilają.
Gdy dziecko się moczy, inaczej zaczyna funkcjonować cała rodzina, w rodzicach na przykład niepotrzebnie rodzi się poczucie wstydu i niekompetencji.
Uwaga! U większości dzieci powodem zaburzeń emocjonalnych jest właśnie moczenie. Moczenie nocne nie jest ich konsekwencją!

Ponieważ moczenie nocne powoduje poważne konsekwencje psychologiczne, a także może być jednym z objawów bardzo groźnych chorób, każde dziecko, które moczy się po ukończeniu 5 lat, wymaga opieki pediatry.

 

Dlaczego moje dziecko się moczy w nocy?

Moczenie nocne miewa trudną do ustalenia przyczynę. Często występuje rodzinnie. Gdy jedno z rodziców moczyło się w dzieciństwie, ryzyko pojawienia się moczenia u dziecka wynosi 45%, gdy moczyli się oboje rodzice – aż 77%.
W dużym uproszczeniu przyczyna tego problemu tkwi w opóźnieniu dojrzewania różnych procesów w organizmie. Według niektórych danych około 75% moczących się dzieci w nocy produkuje zwiększoną ilość moczu. Najczęściej związane jest to z niedoborem hormonu (wazopresyny). Sytuację może pogarszać nadmierna ilość płynów wypijanych przed snem.
Są też inne przyczyny moczenia:

 

 • opóźnienie dojrzewania prawidłowej kontroli nad pęcherzem moczowym,
 • opóźnienie dojrzewania zachodzących w mózgu procesów odpowiedzialnych za przebudzenie się,
 • za mała pojemność pęcherza moczowego.

Izolowane moczenie bywa także konsekwencją niepokojów i stresów – trudnych sytuacji rodzinnych, szkolnych lub osobistych, przekraczających odporność psychiczną dziecka. Często jest formą zwrócenia na siebie uwagi, manifestacją potrzeby miłości, chęcią odtworzenia relacji z okresu wczesnego dzieciństwa, np. po urodzeniu się młodszego rodzeństwa. Istotną, negatywną rolę w powstaniu tego problemu odgrywa też przemoc w rodzinie, związana często z nadużywaniem alkoholu przez rodziców.

Jak rozpoznać typ moczenia?

Moczenie nocne izolowane
Typowe objawy:

 • dziecko moczy się od urodzenia,
 • moczy się częściej niż 3 razy w tygodniu,
 • w ciągu dnia nie popuszcza moczu,
 • nie ma gwałtownie pojawiającej się potrzeby oddania moczu,
 • nie zgłasza dolegliwości podczas oddawania moczu,
 • obficie moczy łóżko, przeważnie w pierwszej połowie nocy, często nawet kilkakrotnie w ciągu jednej nocy.

Moczenie nocne powikłane
Typowe objawy:

 • popuszczanie moczu w dzień,
 • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
 • gwałtownie pojawiająca się potrzeba zrobienia siusiu (typowe jest wtedy nagłe kucanie dziecka),
 • częste oddawanie moczu,
 • robienie siusiu z wysiłkiem,
 • przerywany, nierównomierny strumień moczu,
 • krwiomocz.

Sprawdź też: Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

moczenie nocne
Fotolia
Sen
Siusia w łóżko? Nie zawstydzaj dziecka, tylko je lecz – radzą eksperci!
Pięciolatek siusia w łóżko? To poważniejsza sprawa niż myślisz. Przyczyny moczenia nocnego są różne: od niedoboru hormonów po zaburzenia neurologiczne.

Aż 300 tysięcy dzieci w Polsce powyżej 5. roku życia ma problem z moczeniem nocnym . Skala zjawiska jest bardzo duża. Według statystyk, dostępnych na Suchyporanek.pl  problem siusiania w łóżko dotyczy około 15–20 procent pięciolatków , co dziesiątego siedmiolatka i nawet 8 procent dziewięciolatków.  Według dr n. med. Michała Maternika z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moczenie nocne (nazwa medyczna to endureza) to drugie, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłe schorzenie u dzieci. Moczy się ze stresu? To mit! Wbrew opiniom wielu rodziców – i niestety także wbrew temu co mówi wielu lekarzy –  moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego. Najogólniej rzecz biorąc, główną przyczyną moczenia nocnego jest za mała objętość pęcherza w stosunku do ilości produkowanego przez organizm dziecka moczu:  – Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz i ta równowaga jest zachwiana – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy. Nadmierna produkcja moczu wieczorem i w nocy może być spowodowana np. tym, że po prostu dziecko za dużo pije zanim pójdzie spać (albo też w ciągu całego dnia) albo tym, że dziecko pije za dużo płynów moczopędnych, czyli np. napojów gazowanych, ale też – uwagą – mleka. Inną przyczyną, już poważniejszą, jest niedobór hormonu: wazopresyny, wyjaśnia urolog.  Uwaga! Zaburzenia komunikacji na linii pęcherz-mózg – Jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna moczenia nocnego to zmniejszony próg pobudliwości, czyli to, że dziecko podczas snu nie odbiera sygnałów ze swojego pęcherza – wyjaśnia urolog, Karina Felberg i dodaje: – Przyczyn takiego zmniejszonego progu pobudliwości jest bardzo wiele: wszystkie zaburzenia snu, problemy z oddychaniem u dziecka, np....

dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Sen
Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym
Czy to choroba, czy po prostu dziecko jeszcze nie dorosło do przespania nocy na sucho? Wysadzać je nocą czy zakładać mu pieluchę? A może nie podawać mu wieczorem picia?

Czteroletnie dziecko nie pozwala już założyć sobie pieluszki (nie jest przecież dzidziusiem!), a potem wstydzi się, że jego łóżko znów jest mokre. Ty masz dość ciągłego zmieniania piżamy i prześcieradła, suszenia materaca… Kiedy to wreszcie się skończy? Rodzice często krępują się przyznać, że ich dziecko siusia do łóżk a. Nie wiedzą, jak mu pomóc. Czy iść do lekarza? A może do psychologa, bo podobno winny jest stres i kłopoty rodzinne? Wokół nocnego moczenia narosło wiele mitów. Co jest prawdą? Trzylatek powinien przespać noc lub obudzić się, gdy chce siusiu. Nieprawda. Kontrolowanie oddawania moczu jest dla malca trudnym zadaniem. Najpierw uczy się tego w dzień, dopiero potem w nocy. W przypadku dziewczynek o moczeniu nocnym można mówić, jeśli siusiają do łóżka po skończeniu pięciu lat, w przypadku chłopców – sześciu (opanowują tę umiejętność później).   Do lekarza z moczącym się dzieckiem trzeba pójść dopiero wówczas, gdy skończy pięć lat. Nieprawda. To zdecydowanie za późno. Czekając tak długo, możesz opóźnić zdiagnozowanie wad układu moczowego (ich jedynym objawem bywa siusianie w nocy) i skuteczne leczenie. Do pediatry warto iść już z czterolatkiem , który ma w tygodniu więcej nocy mokrych niż suchych. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli dziecko również w dzień popuszcza siusiu, od czasu do czasu miewa podwyższoną temperaturę (i nie towarzyszy temu infekcja dróg oddechowych) – powodem może być ukryta wada układu moczowego albo jego zakażenie.     Badania są nieprzyjemne, lepiej malca na to nie narażać. Nieprawda. Pediatra zaleci wykonanie badania moczu (ogólne plus posiew) oraz USG jamy brzusznej. Są bezbolesne. Jeśli wyniki będą prawidłowe, oznacza to, że dziecko nie ma wady anatomicznej układu moczowego ani zakażenia. Przyczyną...

dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Przedszkolak
Co robić (a czego nie), gdy czterolatek siusia w nocy do łóżka?
Czterolatek moczy się w nocy? Nie rób mu wyrzutów, bo nie ma na to wpływu. Sprawdź, jak mu pomóc.

Jeśli  czterolatek siusia w nocy do łóżka, nie rób  mu wymówek, ani tym bardziej nie krzycz, nie karz go,  nie ośmieszaj, nie rób z tego tematu numer 1. To nie rozwiąże problemu.  Spróbuj mu pomóc.  Dlaczego czterolatek siusia do łóżka? Niemowlęta i małe dzieci bezwiednie siusiają podczas snu i jest to zupełnie naturalne. Do spania bez pieluszek są gotowe na ogół dopiero trzylatki , jednak każde dziecko jest inne: jedno uczy się kontrolować pęcherz w ciągu nocy wcześniej, a inne później (przeważnie chłopcy potrzebują nieco więcej czasu niż dziewczynki). Stąd siusiające do łóżka czterolatki. Jednak uwaga: to niestety nie zawsze samo mija, a za siusianiem w nocy do łóżka może kryć się jakiś problem ze zdrowiem. Dlatego lepiej to wyjaśnić u lekarza. Zobacz także: Co robić, gdy czterolatek nie mówi? Czterolatek siusia do łóżka - kiedy do lekarza? Jeśli twoje dziecko ma 4 lata i więcej mokrych nocy niż suchych albo siusia do łóżka, choć wcześniej nie robiło tego przez co najmniej pół roku, idź z nim do lekarza, bo w grę może wchodzić dolegliwość nazywana moczeniem nocnym.   Dziecka, który ma taki problem, nie można zostawić samemu sobie, bo z czasem do kłopotów z mokrym łóżkiem dołączą kolejne: wstyd, poczucie winy, kłopoty z rówieśnikami i  z nocowaniem poza domem.  Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia są ważne również dlatego, że w niektórych przypadkach pozwalają zapobiec trwałemu uszkodzeniu pęcherza i nerek.  Podstawowe typy moczenia nocnego Specjaliści rozróżniają 2 podstawowe typy moczenia nocnego: Jednoobjawowe moczenie nocne , które  diagnozuje się wówczas, jeśli dziecko siusia do łóżka, choć nie popuszcza w dzień i  jest zupełnie zdrowe  (np. nie ma infekcji układu moczowego).   Jego przyczyną może być m.in.  niedobór...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj