Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, sen, spać, maskotka, miś
Panthermedia
Sen

Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć?

Wbrew obiegowej opinii nie jest spowodowane problemami emocjonalnymi. Wręcz przeciwnie – może być ich przyczyną.

Moczenie nocne jest często spotykanym zjawiskiem. W Polsce dotyczy 16 proc. dzieci w 6. roku życia, 11 proc. w 7. r.ż. oraz 2–3 proc. nastolatków. Trudno je zdiagnozować, gdyż rodzice często to bagatelizują. Bywa również, że lekarze nie mają wiedzy na ten temat.

Przyczyny nocnego moczenia

Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że moczenie nocne u dzieci jest spowodowane wyłącznie zaburzeniami natury emocjonalnej. Teraz już wiadomo, iż przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim zaburzenia równowagi pomiędzy objętością produkowanego i wydalanego moczu a pojemnością pęcherza.
Ilość moczu zależy od ilości przyjmowanych płynów oraz możliwości zagęszczania moczu. Natomiast pojemność pęcherza może być ograniczona z powodu wad budowy lub zaburzeń funkcjonowania tego narządu.

Kiedy moczenie nocne trzeba leczyć?

Rodzice powinni zgłosić się do lekarza, jeśli dziecko:

  • umie już korzystać z toalety, ale zaczęło moczyć się w nocy i/lub w ciągu dnia;
  • pięciolatek nadal moczy się w nocy;
  • często czuje nagły i niepohamowany przymus oddania moczu;
  • odczuwa ból lub dyskomfort w trakcie oddawania moczu;
  • oddaje małe porcje moczu, ale bardzo często.

Diagnoza nocnego moczenia u dziecka

Najważniejsza jest rozmowa z lekarzem. Specjalista spyta m.in. o okoliczności moczenia, jak często występuje, czy dziecko ma zaparcia. Często konieczne bywa USG układu moczowego, badanie ciężaru właściwego moczu.

Uroterapia, czyli rehabilitacja pęcherza, polega na zmianie nieprawidłowych nawyków związanych z przyjmowaniem płynów i oddawaniem moczu.  Stosuje się też leki, np. zagęszczające mocz.

Sprawdź też: Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziewczynka, dziecko, kilkulatek, przedszkolak, bunt, smutek, łóżko, choroba, chore
mbt_studio - Fotolia.com
Wychowanie
Powrót mokrych nocy u kilkulatka
Twój 5-latek na nowo zaczął siusiać w łóżko? Sprawdź, co może być tego przyczyną i w jaki sposób ukrócić nocne moczenie.

Co robić, gdy kilkulatek zaczyna się moczyć? Moczenie nocne od czasu do czasu może się zdarzyć każdemu dziecku. Jeśli malec ma mokre łóżko kilka razy w tygodniu, może to być objawem zakażenia układu moczowego. Przyczyną bywa też stres lub zaburzenia emocjonalne (np. nerwica). Konieczna jest więc wizyta u pediatry, który zleci wykonanie badań laboratoryjnych – badanie ogólne moczu wraz z posiewem, badanie krwi (stężenie mocznika i kreatyniny). Wskazane jest też badanie USG jamy brzusznej z nerkami i pęcherzem. Dzieciom ze zwiększoną produkcją moczu nocnego podaje się leki normujące zagęszczanie moczu w nocy (Minirin). Jeśli moczenie jest spowodowane zmniejszoną pojemnością pęcherza, dziecko dostanie lek zwiększający pojemność pęcherza (np. Driptane, Ditropan).   Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy, a lekarz wykluczył chorobę? Jeżeli lekarz wykluczy chorobę, pójdź z malcem do poradni psychosomatycznej (są przy szpitalach dziecięcych). Gdy dziecko ma zaburzenia emocjonalne, konieczna jest terapia. Jeżeli przyczyną problemów jest stres u dziecka, psycholog pomoże ci nauczyć malca kontroli nad pęcherzem. Nie zawstydzaj dziecka ani nie wyśmiewaj, kiedy zdarzy mu się nocny „wypadek”. Staraj się nie poić go w nocy, nie podawaj mu też napojów gazowanych po południu oraz owoców przed snem. Nie używaj pieluch i pieluchomajtek u czterolatków , bo osłabiają jego motywację do wstawania w nocy. Dużo rozmawiaj z malcem, bo często przyczyną moczenia nocnego bywa stres. Poznaj 6 sposobów na dziecięcy stres Konsultacja: Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków źródło: Vita.  

maluch, łóżeczko, moczenie, dziewczynka, sen
Sen
Mokry problem
Myślałaś, że takie historie są już za wami. Tymczasem dziecko znowu ma mokre łóżko. Sprawdź, czy masz powody do niepokoju.

Kiedy mokre łóżko dziecka staje się problemem? Jednorazowa mokra wpadka na wakacjach u babci lub po uroczystych urodzinach nie świadczy jeszcze o większych kłopotach. Takie sytuacje mogą się zdarzać, na przykład kiedy dziecko śpi w nowym miejscu, jest zmęczone, podekscytowane. Jeśli mokre incydenty powtarzają się od kilku miesięcy, a malec co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca moczy łóżko, warto skonsultować się z pediatrą. Przyczyny moczenia nocnego u dzieci Moczenie może być m.in. objawem zakażenia dróg moczowych u dziecka , choroby nerek , wady anatomicznej układu moczowego . Aby zyskać pewność, jaki jest powód, lekarz skieruje dziecko na badania. Jednak aż w dziewięciu przypadkach na dziesięć moczenie nocne nie ma przyczyny fizjologicznej. Uważa się, że kłopoty te najczęściej mają podłoże psychologiczne . Są reakcją na stresujące wydarzenie w życiu dziecka. Warto rozmawiać z malcem o jego problemach, okazać wsparcie i czułość. Przy właściwym postępowaniu po kilku tygodniach sytuacja powinna się unormować. Jeśli epizody moczenia się trwają długo, nasilają się, poszukaj pomocy u psychologa. Do niedawna uważano, że moczenie nocne zdarza się dzieciom nerwowym, nadpobudliwym. Badania dowiodły, że jest odwrotnie. To moczenie się jest przyczyną kłopotów z emocjami. Dla dobra malca trzeba się jak najszybciej z nimi uporać. Jak postępować z dzieckiem, które się moczy? Moczenie nocne nie powinno być tematem tabu ani zdominować życia rodziny. Nie rezygnuj z wyjazdów czy wakacji poza domem, oszczędź dziecku uwag typu: „Pamiętaj, że w hotelu nie wolno sikać do łóżka”. Zawstydzisz je i zestresujesz, a to tylko spotęguje problem. Pokaż, że razem poradzicie sobie z ewentualną wpadką. Przed wyjazdem kup foliową podkładkę, zabierz dwie piżamki, dodatkowe prześcieradło i zapas bielizny. Wsparcie rodziny to najważniejsze lekarstwo na tę...

moczenie nocne
Fotolia
Sen
Siusia w łóżko? Nie zawstydzaj dziecka, tylko je lecz – radzą eksperci!
Pięciolatek siusia w łóżko? To poważniejsza sprawa niż myślisz. Przyczyny moczenia nocnego są różne: od niedoboru hormonów po zaburzenia neurologiczne.

Aż 300 tysięcy dzieci w Polsce powyżej 5. roku życia ma problem z moczeniem nocnym . Skala zjawiska jest bardzo duża. Według statystyk, dostępnych na Suchyporanek.pl  problem siusiania w łóżko dotyczy około 15–20 procent pięciolatków , co dziesiątego siedmiolatka i nawet 8 procent dziewięciolatków.  Według dr n. med. Michała Maternika z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moczenie nocne (nazwa medyczna to endureza) to drugie, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłe schorzenie u dzieci. Moczy się ze stresu? To mit! Wbrew opiniom wielu rodziców – i niestety także wbrew temu co mówi wielu lekarzy –  moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego. Najogólniej rzecz biorąc, główną przyczyną moczenia nocnego jest za mała objętość pęcherza w stosunku do ilości produkowanego przez organizm dziecka moczu:  – Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz i ta równowaga jest zachwiana – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy. Nadmierna produkcja moczu wieczorem i w nocy może być spowodowana np. tym, że po prostu dziecko za dużo pije zanim pójdzie spać (albo też w ciągu całego dnia) albo tym, że dziecko pije za dużo płynów moczopędnych, czyli np. napojów gazowanych, ale też – uwagą – mleka. Inną przyczyną, już poważniejszą, jest niedobór hormonu: wazopresyny, wyjaśnia urolog.  Uwaga! Zaburzenia komunikacji na linii pęcherz-mózg – Jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna moczenia nocnego to zmniejszony próg pobudliwości, czyli to, że dziecko podczas snu nie odbiera sygnałów ze swojego pęcherza – wyjaśnia urolog, Karina Felberg i dodaje: – Przyczyn takiego zmniejszonego progu pobudliwości jest bardzo wiele: wszystkie zaburzenia snu, problemy z oddychaniem u dziecka, np....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz