Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Sen

Moczenie nocne u dzieci

Nieleczone moczenie może trwać nawet kilkanaście lat, prowadząc do zaburzeń rozwoju społecznego. Przeczytaj co zrobić, by temu zapobiec.

W 2007 r. firma badawcza MillwardBrown SMG/KRC przeprowadziła ankiety wśród 1331 matek. Celem badania było uzyskanie informacji na temat powszechności zjawiska moczenia nocnego u dzieci oraz specyfiki postrzegania tego problemu przez matki w Polsce. Analiza wyników tych badań opracowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA" przedstawia aktualne dane, ukazując nowe aspekty problemu moczących się dzieci.

Sprawdź koniecznie: Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?

Jak mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia: "Raport pokazuje, że problem moczenia dotyka 10% dzieci. Większość z nich nie jest objęta właściwą opieką medyczną. Zebrane dane potwierdzają, że wynika to z braku wiedzy matek jak można poradzić sobie z tym problem. Stąd apel lekarzy-członków Stowarzyszenia do mediów o pomoc w propagowaniu wiedzy o moczeniu nocnym, jak również o możliwościach jego leczenia".

Według statystyk, w Polsce średnio na troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że na 10% wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku, i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Dlatego też moczenie nocne trzeba leczyć. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych terapii. Odpowiednie leczenie tej dolegliwości przywraca dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników.

Przyczyny nocnego moczenia u dzieci

Według tegorocznego raportu do przyczyn moczenia, które wymieniane są przez matki najczęściej, zaliczają się w dalszym ciągu problemy w szkole lub przedszkolu, inne choroby i nadpobudliwość dziecka. Moczenie nocne jest wciąż błędnie postrzegane jako skutek problemów emocjonalnych u dzieci. W rzeczywistości jest odwrotnie - schorzenie to stanowi przyczyną zaburzeń. "W przeszłości istniało wiele teorii starających się wyjaśnić czynniki powodujące moczenie nocne. Problem tłumaczono nieprawidłowym budzeniem się z głębokiego snu, zaburzeniami emocjonalnymi dziecka, błędami wychowawczymi, patologią w rodzinie" - mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA". Dziś już wiadomo, że tak nie jest. Przeprowadzone w ostatnich latach badania udowodniły, że moczenie nocne u większości dzieci ma podłoże czynnościowe.

Czy moczenie nocne u dzieci to poważny problem?

Nadal prawie połowa matek uważa, że dolegliwość syna czy córki nie stanowi poważnego problemu ani dla matki ani dla dziecka. Zebrane deklaracje wskazują jednoznacznie na bagatelizowanie problemu przez matki. Postrzegają one problem poprzez własne kłopoty pomijając często dziecko i jego osobisty dramat.

Jak sobie radzić nocnym moczeniem u dzieci?

Według tegorocznego badania 54% matek deklaruje zdecydowaną chęć podjęcia leczenia swojego dziecka z powodu moczenia nocnego, gdyby wiedziało o istnieniu skutecznej metody leczenia. Ale aż połowa badanych matek moczących się dzieci jest sceptycznie nastawiona do podjęcia prób leczenia tego schorzenia. Istnieje więc nadal wyraźna konieczność propagowania informacji o możliwości bezpiecznego i skutecznego leczenia dzieci z moczeniem nocnym. Potwierdza to, że podstawowym problemem jest brak informacji. Moczenie nocne nadal rzadko poruszane jest w prasie, audycjach radiowych czy programach telewizyjnych. Dlatego też tak ważna jest współpraca z mediami w celu nagłośnienia problemu moczenia nocnego i możliwości jego skutecznego leczenia.

Co sądzą lekarze o moczniu nocnym u dzieci?

W stosunku do 2002 r. zmniejszyła się liczba matek, które zainicjowały rozmowę na temat moczenia z lekarzem. Wyraźnie wzrosła natomiast liczba lekarzy, którzy sami pytali matki o moczenie ich pociech. W tegorocznym badaniu więcej matek stwierdziło z kolei, że czynnikiem, który zadecydował o podjęciu próby rozwiązania problemu, była rozmowa zainicjowana przez lekarza. W sytuacji, kiedy temat został podjęty, niemal co drugi lekarz zalecił wykonanie badań układu moczowego. Co trzeci poradził jednak, aby zaczekać, aż dziecko wyrośnie z moczenia nocnego, mały procent lekarzy zbagatelizowało problem.
Z raportu SMG/KRC wynika, iż ponad połowa matek dzieci z moczeniem nocnym nie podjęła rozmowy na ten temat z lekarzem. Za sukces Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym należy natomiast uznać zdecydowany wzrost liczby lekarzy inicjujących temat podczas rozmów z matkami. Wśród lekarzy dominuje postawa aktywna, jeśli chodzi o podejście do problemu moczenia nocnego u dzieci. Nadal jest jednak wielu lekarzy, którzy zalecają, aby czekać, aż dziecko wyroúnie ze schorzenia, lub w ogóle je bagatelizują.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Fotolia
Aktualności
Twoje dziecko moczy się w nocy? Z tego się nie wyrasta!
Trzeba dziecku pomóc i wiedzieć jak to zrobić! – specjaliści apelują do rodziców, by nie czekali latami, aż problem sam zniknie.

To nie jest wina dziecka! Na konferencji zorganizowanej pod hasłem „Zmiany w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z moczeniem nocnym”, specjaliści wyrazili obawy, że rodzice zbyt długo zwlekają z pomocą dziecku. Wielu z nas żyje w przeświadczeniu, że moczenie nocne minie wraz z wiekiem. Gdy tak się nie dzieje, szukamy winy w dziecku i w sobie samym. A to ogromny błąd! Problem moczenia nocnego dotyczy 300 tys. dzieci w Polsce. Nie jest to mała liczba. To 20% pięciolatków, u których dopuszcza się „nocne wypadki”. Niestety często te pięciolatki rosną i mają ten sam problem w wieku 15 lat. Opiekunowie, zamiast zastanowić się nad przyczyną takiego stanu, doszukują się błędów wychowawczych. Według ekspertów moczenie nocne jest przyczyną stresu, a nie skutkiem. Większość dzieci stresuje się właśnie tym, że budzi się w mokrej piżamie, a nie moczy się, dlatego, że jest zdenerwowane. Czytaj: Dlaczego dziecko moczy się w nocy - prawdy i mity Wczesna diagnostyka to podstawa! Najczęstszą przyczyną problemów są kłopoty z pęcherzem, niemożność obudzenia się na czas oraz nadprodukcja moczu. Wynika to najczęściej z zakażenia dróg moczowych oraz wad anatomicznych układu moczowego. Tylko wczesna diagnostyka może pomóc dziecku, więc oczekiwanie aż dziecko wyrośnie z problemu, rzadko kiedy się sprawdza. Eksperci postanowili ze względu na skalę problemu (nocne moczenie to drugie po problemach alergicznych schorzenie wieku dziecięcego), skrócić z 3 m-cy do 1m-ca okres wspomagająco-motywujący, poprzedzający leczenie farmakologiczne. Lek podawany dzieciom to desmopresyna, która ma pomóc wyzwolić dzieci od problemu. Dzieci, które cierpią na tę przypadłość, niestety czują się ograniczone. Wstyd przed kolegami utrudnia im wyjazdy na szkolne wycieczki, czy nawet leżakowanie w przedszkolu....

moczenie nocne
Fotolia
Sen
Siusia w łóżko? Nie zawstydzaj dziecka, tylko je lecz – radzą eksperci!
Pięciolatek siusia w łóżko? To poważniejsza sprawa niż myślisz. Przyczyny moczenia nocnego są różne: od niedoboru hormonów po zaburzenia neurologiczne.

Aż 300 tysięcy dzieci w Polsce powyżej 5. roku życia ma problem z moczeniem nocnym . Skala zjawiska jest bardzo duża. Według statystyk, dostępnych na Suchyporanek.pl  problem siusiania w łóżko dotyczy około 15–20 procent pięciolatków , co dziesiątego siedmiolatka i nawet 8 procent dziewięciolatków.  Według dr n. med. Michała Maternika z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moczenie nocne (nazwa medyczna to endureza) to drugie, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłe schorzenie u dzieci. Moczy się ze stresu? To mit! Wbrew opiniom wielu rodziców – i niestety także wbrew temu co mówi wielu lekarzy –  moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego. Najogólniej rzecz biorąc, główną przyczyną moczenia nocnego jest za mała objętość pęcherza w stosunku do ilości produkowanego przez organizm dziecka moczu:  – Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz i ta równowaga jest zachwiana – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy. Nadmierna produkcja moczu wieczorem i w nocy może być spowodowana np. tym, że po prostu dziecko za dużo pije zanim pójdzie spać (albo też w ciągu całego dnia) albo tym, że dziecko pije za dużo płynów moczopędnych, czyli np. napojów gazowanych, ale też – uwagą – mleka. Inną przyczyną, już poważniejszą, jest niedobór hormonu: wazopresyny, wyjaśnia urolog.  Uwaga! Zaburzenia komunikacji na linii pęcherz-mózg – Jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna moczenia nocnego to zmniejszony próg pobudliwości, czyli to, że dziecko podczas snu nie odbiera sygnałów ze swojego pęcherza – wyjaśnia urolog, Karina Felberg i dodaje: – Przyczyn takiego zmniejszonego progu pobudliwości jest bardzo wiele: wszystkie zaburzenia snu, problemy z oddychaniem u dziecka, np....

dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Sen
Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym
Czy to choroba, czy po prostu dziecko jeszcze nie dorosło do przespania nocy na sucho? Wysadzać je nocą czy zakładać mu pieluchę? A może nie podawać mu wieczorem picia?

Czteroletnie dziecko nie pozwala już założyć sobie pieluszki (nie jest przecież dzidziusiem!), a potem wstydzi się, że jego łóżko znów jest mokre. Ty masz dość ciągłego zmieniania piżamy i prześcieradła, suszenia materaca… Kiedy to wreszcie się skończy? Rodzice często krępują się przyznać, że ich dziecko siusia do łóżk a. Nie wiedzą, jak mu pomóc. Czy iść do lekarza? A może do psychologa, bo podobno winny jest stres i kłopoty rodzinne? Wokół nocnego moczenia narosło wiele mitów. Co jest prawdą? Trzylatek powinien przespać noc lub obudzić się, gdy chce siusiu. Nieprawda. Kontrolowanie oddawania moczu jest dla malca trudnym zadaniem. Najpierw uczy się tego w dzień, dopiero potem w nocy. W przypadku dziewczynek o moczeniu nocnym można mówić, jeśli siusiają do łóżka po skończeniu pięciu lat, w przypadku chłopców – sześciu (opanowują tę umiejętność później).   Do lekarza z moczącym się dzieckiem trzeba pójść dopiero wówczas, gdy skończy pięć lat. Nieprawda. To zdecydowanie za późno. Czekając tak długo, możesz opóźnić zdiagnozowanie wad układu moczowego (ich jedynym objawem bywa siusianie w nocy) i skuteczne leczenie. Do pediatry warto iść już z czterolatkiem , który ma w tygodniu więcej nocy mokrych niż suchych. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli dziecko również w dzień popuszcza siusiu, od czasu do czasu miewa podwyższoną temperaturę (i nie towarzyszy temu infekcja dróg oddechowych) – powodem może być ukryta wada układu moczowego albo jego zakażenie.     Badania są nieprzyjemne, lepiej malca na to nie narażać. Nieprawda. Pediatra zaleci wykonanie badania moczu (ogólne plus posiew) oraz USG jamy brzusznej. Są bezbolesne. Jeśli wyniki będą prawidłowe, oznacza to, że dziecko nie ma wady anatomicznej układu moczowego ani zakażenia. Przyczyną...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak