
Spokojny, wystarczająco długi sen jest dla dziecka bardzo ważny. Dlaczego? Zapytaliśmy o to specjalistę, dr n.med. Adama Wichniaka, psychiatrę i neurofizjologa z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Polecamy także: Dlaczego dziecko nie chce spać?
Gdy dziecko śpi, odpoczywa oczywiście jego ciało. Na tym jednak nie koniec. Co jeszcze dzieje się w jego organizmie?
Sen a neuroprzekaźniki
Weźmy na przykład neuroprzekaźniki, czyli substancje, dzięki którym nasze komórki nerwowe mogą się ze sobą "dogadać." Należą do nich m.in. serotonina (odpowiedzialna za nastrój), noradrenalina (odpowiedzialna za siłę i energię) i dopamina (odpowiedzialna za odczuwanie radości i sprawność ruchową) oraz acetylocholina (odpowiedzialna za pamięć).
- Każdy z nich musi być wydzielany w odpowiednim momencie i w odpowiedniej ilości. Muszą ze sobą współgrać niczym muzycy w orkiestrze symfonicznej. Sen pozwala im się zestroić – tłumaczy dr Adam Wichniak.
Właśnie dlatego niewyspane dziecko (dorosły zresztą też) ma zły nastrój, jest marudne, nerwowe, chimeryczne i brakuje mu siły na zabawę.
Sen a odporność
Sen a hormon wzrostu
Jeśli dziecko prowadzi nieregularny tryb życia, na przykład raz chodzi spać o godzinie dwudziestej, a raz o północy, proces ten może zostać zaburzony. Malec oczywiście i tak będzie rósł, ale mniej intensywnie.
Sen a pamięć
- Gdy podczas snu pojawiają się marzenia senne, impulsy elektryczne biegną najpierw przez obszary, które były używane w ciągu dnia: to tak, jakby mózg raz jeszcze odczytywał wszystko, co zapisał w ciągu dnia i porządnie układał zgromadzone dane (właśnie wtedy śnimy o tym, co się nam wydarzyło). Dzięki tym porządkom dziecko może się uczyć i korzystać z zasobów swojej pamięci - tłumaczy dr Wichniak.
Polecamy: Co zapamięta twoje dziecko?