złość, dziecko, krzyk, bunt
fotolia
Wychowanie

Do trzech razy sztu(cz)ka! - 12 trików, które ułatwiają życie rodzicom

Twoje dziecko mówi za głośno? Zacznij do niego szeptać. Takich sprytnych sztuczek jest więcej. Warto je poznać i ... wymyślać nowe.
Wystarczająco wielu rodziców krzyczało i wściekało się na swoje maluchy (zwłaszcza zbuntowane dwulatki),  by było  wiadomo, że nie tędy droga. Sprytne sposoby są skuteczniejsze niż krzyk  czy zrzędzenie, o klapsach nie wspominając.   Jest jedno małe „ale” - nie każdy sposób działa na każde dziecko, a to co sprawdza się jednego dnia, niekoniecznie będzie równie dobre następnego. Trzeba po prostu próbować. I warto, bo rodzicielskie sztuczki naprawdę ułatwiają życie. Przekonałam się o tym na własnej skórze. 
Oto tricki, które stosowałam z powodzeniem , gdy mój syn, Bartek, był mały i przechodził bunt dwulatka
 

Sztuczka nr 1: Nie chcesz? To sobie wezmę

Gdy mój syn nie chciał założyć butów/czapki/kurtki (Dlaczego? Bo nie!),  nie od razu połapałam się, że prośby, groźby i  tłumaczenie  są kompletnie nieskuteczne. Byłam na skraju wyczerpania nerwowego, gdy przypadkiem znalazłam coś, co działa: zaczęłam udawać, że sama chcę ubrać jego rzeczy. A że dwulatki nie lubią się dzielić nawet tym, czego nie cierpią, Bartek odbierał mi je (były przecież jego!) i łaskawie pozwalał się ubrać. Bingo!

Sztuczka nr 2: Czerwony czy niebieski?

Gorąco polecam także starą sprawdzony sposób: dawanie ograniczonego wyboru. Zamiast dyskutować z synem, co dziś założy (zje, zabierze na spacer),  pokazywałam mu dwie rzeczy i  pytałam: „Chcesz to czy tamto?” Polecam ten sposób gorąco: jest spora szansa, że zajęte podejmowaniem tej arcytrudnej decyzji dziecko ,  nie wpadnie na pomysł (przynajmniej do czasu), że jest jeszcze  trzecia ( „Ani to, ani tamto, tylko siamto”) oraz czwarta opcja („Ja w ogóle nie chcę ubrać się/jeść/wyjść”).
Dawanie wyboru pomaga przy różnych okazjach. Nie chcesz siłą zapędzać brzdąca do kąpieli? Zapytaj czy kąpie się z pianą czy bez.

Sztuczka nr 3:  Ojej, ptaszek leci!

Dawno, dawno temu, gdy nie stosowano jeszcze znieczuleń,  pewien dentysta przypinał dzieciom do ucha żabki do wieszania  prania. Tak bardzo się na tym koncentrowały („Po co ta żabka? Trzyma się jeszcze? Dlaczego akurat czerwona?"), że zapominały o strachu i bólu.
Odwracanie uwagi (niekoniecznie przy pomocy klamerki) sprawdza się w wielu sytuacjach. Dziecko zaczyna jęczeć podczas spaceru? Zastanów się z nim, dokąd idzie piesek, którego właśnie mijacie, albo pokaż mu czerowny samochód. 
 

Sztuczka nr 4:  Kto pierwszy przy ławce?

Dzieci uwielbiają konkursy i warto z tego korzystać. Jeśli np. chcesz, by twoja pociecha  szła w określonym kierunku, wybieraj punkty na trasie („Kto pierwszy przy ławce/drzewie/koszu”). Na mojego syna to działało, pod warunkiem, że wygrywał.
Inna wersja: „Zakład, że szybciej założę kurtkę?”

Sztuczka nr 5:  Haczyk do połknięcia

Nawet nudna czy z jakiegoś powodu nieprzyjemna  czynność może być znośna, jeśli znajdzie się coś, co zaciekawi malucha.
Trick zakupowy: „Zobaczymy, czy z bananów da się zrobić rogi? Po drodze weźmiemy proszek.”. Ta sztuczka działa nie tylko w sklepie. Dzięki niej gruntownie zwiedziliśmy z naszym dwulatkiem Wenecję. Nic go nie obchodziły zabytki ani kanały. Haczykiem był kotek, którego wspólnie szukaliśmy w wąskich uliczkach i innych zakamarkach. Nie oszukiwaliśmy! Widzieliśmy mnóstwo kotów!

Sztuczka nr 6:  Guzik do wyłączania focha

Gdy dziecko zaczyna jęczeć, poszukaj guziczka, którym wyłącza się tryb „jęczenie”. Przy okazji możesz je trochę połaskotać. Albo rozbaw je inaczej, najlepiej w sposób sprawdzony w innych sytuacjach (Konkurs na paskudne miny?). Tę sztuczkę trzeba jednak stosować ostrożnie, bo na rozdrażnionego malca może podziałać jak płachta na byka.

Sprawdź także: 6 gadżetów, które przydają się rodzicom (choć wcale na to nie wyglądają)

Bunt dwulatka - film

auto, fotelik, niemowlę
Gry i zabawy
Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem
Dzieci zaczynają się nudzić już po kilkunastu minutach jazdy samochodem. Czym zająć malucha i w co się z nim bawić, by podróż nie stała się udręką?

Długa podróż samochodem z małym dzieckiem nie musi być męczarnią. Gdy mój syn, Bartek,  był zbuntowanym dwulatkiem,  wybraliśmy się z nim aż na południe Włoch. Wyjeżdżaliśmy z duszą na ramieniu, zwłaszcza, że nasi znajomi stukali się w czoło. "Zwariujecie"- straszyli. Nie zwariowaliśmy, za to dużo się nauczyliśmy. Na przykład tego, że: Zawsze trzeba brać pod uwagę potrzeby i możliwości małego podróżnika. Jedną z najważniejszych potrzeb dziecka jest to, by się nie nudzić w czasie jazdy. Zaspokojenie tej potrzeby jest ważne także  dla kierowcy: trudno prowadzić, zwłaszcza którąś godzinę z rzędu, gdy na pokładzie jest rozeźlone, marudzące albo płaczące dziecko.   Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie W co się bawić z dzieckiem w aucie? Małemu pasażerowi można zapewnić rozrywkę na tysiąc sposobów. Oto zabawy na podróż , które w naszym przypadku sprawdziły się najlepiej: Polecamy : 12 sposobów na marudę 1. Śmieszne, podróżne rytuały.  W naszym przypadku jednym z nich było chóralne wołanie "Uuuuuuu" podczas przejazdów przez tunele, których Bartek bardzo się bał. Szybko mu przeszło: nie mógł doczekać się kolejnego, by znów sobie pobuczeć. Bojowe okrzyki można wznosić także na mostach, światłach ("Zie-lo-ne! Zie-lo-ne!) i przy innych okazjach.   2. Wspólne śpiewanie.  Można  fałszować, bo wtedy jest zabawniej. Można też przekręcać słowa znanych piosenek ("Wlazł piesek na płotek i mruga") - czujny malec na pewno to wyłapie i będzie miał dodatkowy powód do radości. Warto  nie ograniczać się do dziecięcego repertuaru.  Śpiewaliśmy na przykład piosenkę o ... Czterech Pancernych. Dzięki temu dziecko  miało okazję usłyszeć także tatę.   3. Zabawa w "Co wiezie ta ciężarówka?"  Domniemamy...

mama, niemowlę, uśmiech
Wychowanie
Jak przechytrzyć małego uparciucha
Co zrobić, gdy dziecko zaczyna marudzić albo upiera się, że za żadne skarby nie wróci do domu (choć wcześniej nie chciało z niego wyjść)? Jak namówić je, by poszło spać albo pozwoliło się ubrać? Są na to sposoby.

Gdy mój syn był mały i ciągle mówił NIE!, miałam do wyboru dwie możliwości: wyjść z siebie (byłam bardzo, bardzo blisko) lub znaleźć jakiś sprytny sposób na namówienie go, by łaskawie pozwolił się ubrać, zjadł, poszedł w lewo, a nie w prawo itd. Czasem się udawało, a czasem nie, jednak przekonałam się wtedy, jak wiele można osiągnąć, nie dając się ponieść złości . Przykład? Bardzo proszę: gdy moje energiczne dziecię odmawiało zakładania butów, udawałam, że chcę założyć je na własne stopy, tylko kompletnie mi to nie wychodzi. Bartek nie znosił się dzielić nawet tym, czego nie cierpi, więc odbierał mi je, bo to w końcu jego, a nie moje buty. Przekonałam się wtedy też, że gdy się jest mamą uparciucha , nie można spoczywać na laurach, bo sposób, który sprawdzał się w środę, nie musi działać w czwartek. Na szczęście takich trików jest mnóstwo. Można je znaleźć m.in. w książce „Jak przechytrzyć dziecko. Proste sztuczki na małych uparciuchów” (gorąco polecamy!). A jak radzą sobie zaprzyjaźnione z nami mamy? Udajemy, że idziemy spać Wystarczy pół godziny cierpliwości i mamy wieczór dla siebie. Maja nie przepada za spaniem. Gdyby mogła, najchętniej nie kładłaby się spać w ogóle, a jeśli już, to wyłącznie w samochodzie ;-) Próbowaliśmy wielu sposobów, ale nie pomagały. Żeby uniknąć codziennych przepychanek ( jęczenia , płaczu , wychodzenia z łóżka itd.), około godziny 21 udajemy, że kładziemy się spać. Maja i Kamil, jej starszy brat, lądują w swoich łóżkach.  Wyłączamy telewizor i komputer, gasimy wszystkie światła (nie mamy wyjścia, mieszkamy w kawalerce), ja kładę się koło córeczki i twardo „śpię”. Mąż ma więcej luzu – może w tym czasie brać kąpiel, być w kąciku syna albo robić cokolwiek innego, byle nie w zasięgu wzroku małej. Po dwudziestu, najwyżej trzydziestu minutach Maja...

mama, dziecko, chłopiec, uśmiech
Wychowanie
Prezenty dla dziecka za 0 zł – pomysły na Dzień Dziecka 2017!
Oglądając telewizyjne reklamy, można dojść do wniosku, że nie da się sprawić dziecku przyjemności, nie wydając na to fortuny. Nieprawda! Najpiękniejsze prezenty mogą nie kosztować ani grosza!

Nie pamiętam już, jaki prezent dostałam na drugie, 2 czy 5 urodziny, pod choinkę albo z okazji Dnia Dziecka. Ale doskonale pamiętam swój zachwyt, gdy któregoś ranka obudziłam się i zobaczyłam na firance ogromne maki. Moja mama zrobiła je z bibuły (miała tylko czerwoną, więc tuszem kreślarskim malowała im na czarno środki i pręciki). Nie zapomnę także sernika, który upiekła specjalnie po to, bym mogła wyjeść z niego same rodzynki (uwielbiałam je, więc wsypała ich o wiele więcej  niż zwykle), jej wyszywanej „ludowej”  bluzki (podarowała mi ją, żebym poczuła się jak dorosła dama) i wielu innych cudownych prezentów tego rodzaju. Nie kosztowały wiele (albo były za darmo) ale dla mnie były najważniejsze. Mam nadzieję, że mój syn zapamięta Wielką Księgę Wynalazków Bartka (opatrzone komentarzem zdjęcia dziwacznych przedmiotów jego autorstwa), auto z pudła (światła domalował osobiście, a fotel kierowcy zrobiliśmy ze sterty książeczek) czy krowie łaty , które nakleiłam na nudnym białym regale (wycięłam je z folii samoprzylepnej).A nawet jeśli nie zapamięta, ja na pewno będę pamiętać, jaką frajdę sprawiły mu te groszowe prezenty.   Jak można sprawić dziecku radość, nie wydając na to ani grosza? Oto propozycje (moje i zaprzyjaźnionych mam) – dla starszaków, maluszków, a także dla tych całkiem malutkich brzdąców. To nie musi być koniecznie prezent , ale po prostu fajny  dodatek do prezentu. 1. Dzień bez „Nie teraz”, „Poczekaj…” Najcenniejszym prezentem, jaki możemy dać dzieciom, jest nasz czas i uwaga. Na co dzień mało kto zajmuje się malcem tak, jak on by chciał, bo trzeba zrobić pranie, ugotować, dokończyć raport, odebrać pilny telefon… Chcesz dać malcowi coś wyjątkowego? Weź wolny dzień, wyłącz telefon i odłóż na kiedy indziej wszystkie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj