Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, tulić, uśmiech
Wychowanie

15 sposobów na humorki

Zmienny jak pogoda, kapryśny jak diwa w operze, wrażliwy niczym młody Werter – oto maluch w pełnej krasie. Na szczęście to tylko jedna strona medalu.
Julita Wojciechowska - psycholog
dr Julita Wojciechowska
Konsultacja merytoryczna

To samo, z pozoru płaczliwe,  dziecko jednocześnie jest wyjątkowo skłonne do śmiechu! Badacze obliczyli, że zdrowy maluch śmieje się nawet 300 razy dziennie – aż dziw, że jeszcze zdąży sobie popłakać! Częstość zmian humoru zależy przede wszystkim od temperamentu (istnieją np. urodzone śmieszki i małe marudy), jednak niezależnie od tego, dziecko w pierwszych latach życia z natury łatwo przełącza się na dobry albo zły humor. Wykorzystaj tę jego zmienność emocjonalną, kiedy nadejdzie kryzys. Oto sztuczki, które przywrócą uśmiech na buzi malucha.

Poszukaj przyczyny
Płacz dziecka to dla mamy ważny sygnał, którego nie można zlekceważyć. Maluszek poprzez swoje zachowanie stara ci się przekazać, czego potrzebuje. Nie uspokajaj go mechanicznie – przecież nie każdy płacz można ukoić w ten sam sposób. Porcja ciepłego mleka, owszem, pomoże, ale tylko wtedy, kiedy płacz jest spowodowany głodem. Usypianie – gdy maluch będzie senny. Jeśli jednak przyczyną jest po prostu chwilowy zły humor, smutek albo złość, spróbuj „przeprogramować” malucha na pozytywne emocje. Uspokój go, pomóż mu się zrelaksować, rozśmiesz – to o wiele lepsze wyjście niż podawanie mu kolejny raz smoczka. 

Przytul dziecko
Banalne? Ale za to skuteczne! Kiedy malec leży w twoich ramionach, uspokaja się. Twój zapach, znajomy rytm bicia serca sprawiają, że czuje się bezpiecznej i szybko przestaje płakać. Jeśli płacze dwulatek lub starsze dziecko, nie musisz brać go na ręce, wystarczy, że obejmiesz je mocno i przytulisz. Wytrzymaj, nawet jeśli zbuntowany maluszek będzie się na początku wyrywać. Najpewniej już po chwili twoja bliskość i spokój podziałają odprężająco.

Mów rytmicznie
To pomoże nie tylko kilkulatkowi, ale też całkiem malutkiemu dziecku. Ono nie musi rozumieć jeszcze twoich słów, żeby słysząc je, czuć się lepiej. Ważne jest, aby mówić spokojnym, wesołym tonem – to pomoże też tobie opanować emocje. Recytuj wierszyki Jana Brzechwy (np. bardzo przystający do sytuacji „Dzik jest dziki, dzik jest zły...”) albo powtarzaj w kółko rymowankę o raku nieboraku. Postaraj się, aby twoja (uśmiechnięta!) twarz znajdowała się dokładnie na wysokości oczu dziecka.

Zaśpiewaj kołysankę
Najlepiej śpiewaj piosenki, które malec dobrze zna (np. te, które nuciłaś podczas ciąży). Dziecko słysząc znajomą melodię, uspokaja się o wiele szybciej. Zacznij od spokojnych utworów, a kiedy już wyschną łzy, przejdź na skoczniejszy repertuar – zdziwisz się, jak szybko maluch poczuje znów ochotę do podskoków.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

noworodek, płacz
RF
Pielęgnacja
Trudne niemowlę - jak z nim postępować?
Według psychologów nie ma trudnych niemowląt, są tylko takie, które mają trudności (np. z zasypianiem, jedzeniem itd.) Jak postępować z takim maluszkiem?

1. Zaakceptuj je takie, jakie jest Dzieci są różne: spokojne i mniej spokojne. Jedne i drugie potrzebują miłości i bezwarunkowej akceptacji. 2. Spróbuj zachować spokój To czasem bardzo trudne, ale twoja złość tylko pogarsza sytuację.  Jak sobie radzić z emocjami?   3. ...zrozumieć dziecko Twoje dziecko nie płacze po to, by zrobić ci na złość. Po prostu jest na takim etapie, że nie potrafi inaczej powiedzieć „Mamo, potrzebuję twojej pomocy”. Podobnie jest z innymi denerwującymi zachowaniami: są po coś, czemuś służą. To ich brak powinien niepokoić. 7 denerwujących zachowań niemowlaka, które świadczą o nim… dobrze.  4. …i pomóc mu Niemowlę płacze, marudzi albo nie śpi (choć powinno) najczęściej dlatego, że ma jakiś konkretny powód. Spróbuj rozwiązać jego problem.  Jak sobie radzić, gdy niemowlę jest nieznośne?   5. Poczekaj chwilę Maluch nie może uspokoić się na zawołanie. Nie planował płaczu i nie jest w stanie go „od ręki” zakończyć, nawet gdyby bardzo tego chciał.  6. Ułatw sobie życie - zaplanuj dzień Stały rytm wpływa na dzieci kojąco. Drażliwe niemowlęta potrzebują harmonii jeszcze bardziej niż pozostałe. 7. Poznaj swoje dziecko Wiedząc kiedy dziecko jest najbardziej rozdrażnone (np. wtedy, gdy chce mu się spać) będziesz mogła uprzedzać nieprzyjemne sytuacje ( i np. kłaść je spać, zanim stanie się naprawdę nieznośne, bo wtedy ze spania nici). 8. ...i rozśmieszaj je Z wieloma problemami łatwiej sobie poradzić, gdy ze zmagań robi się zabawę. Poczucie humoru i widok roześmianej buzi malucha pomoże także tobie.  Jak rozśmieszyć niemowlę (a przy okazji siebie?)  9. Nie pakuj się w tarapaty Jeśli wiesz, że twoje dziecko nie znosi supermarketów, staraj się go tam nie zabierać. Gdy czekasz z malcem na szczepienie,...

dziecko, ból uszu
Wychowanie
Scenki z życia uparciucha
Ufny i grzeczny dwulatek zaczyna z Tobą walczyć. Zaczyna się bunt dwulatka... Zobacz co możesz z tym zrobić.

  Zmiana, która pojawia się około drugiego roku życia, może być dla Ciebie szokująca. Ufne i grzeczne dziecko zaczyna z Tobą walczyć. Zobacz co możesz z tym zrobić. Nie wyobrażaj sobie samych trudnych chwil związanych z wychowywaniem swojego malucha. Nieraz będziesz z niego dumna, bo dzieci z charakterkiem, choć bywają trudne, w życiu daleko zachodzą. Dlaczego? Bo są stanowcze, pewne siebie, dociekliwe i zdecydowane. Niestety w dzieciństwie przysparzają sporo kłopotów, bo łatwo wpadają w złość, obrażają się i buntują. Jak sobie wtedy radzić? Nie chcę czapki, nie zjem serka Zmiana, która pojawia się około drugiego roku życia, może być dla Ciebie szokująca. Ufne i grzeczne dziecko zaczyna z Tobą walczyć. Wkładasz mu czapkę, a ono ją zdejmuje, zapinasz guziczki, a ono je rozpina, dajesz ulubiony serek, ono odmawia jedzenia i zrzuca go na podłogę. Nie od razu wiadomo, że to, na czym mu najbardziej zależy, to samodzielność i niezależność. „Ja sam” jest najważniejsze. Takie zachowanie jest typowe dla dwu-, dwuipółlatków. Co możesz zrobić? Przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Tam, gdzie możesz dziecku pozwolić na podjęcie decyzji – zrób to. Niech wyjdzie na spacer w sweterku z guziczkami na plecach. Jeśli będzie mu niewygodnie, może pozwoli zapiąć je z przodu. Gdy nie chce zjeść serka, nie przejmuj się – w końcu zgłodnieje. Książka ma spać pod poduszką Można sobie wyobrazić zasypianie przy jednej tylko bajce, którą czytasz przez wiele kolejnych tygodni, ale już trudniej zaakceptować fakt, że ulubiona książka ma zawsze leżeć pod poduszką. Dziecko jednak upiera się przy swoim i każde przebudzenie kończy się awanturą, gdy książki nie znajduje. Takich dziwnych zachowań możesz się spodziewać, gdy maluch skończy trzy lata. Co możesz zrobić? Nie tłumacz, nie przekonuj, ale spróbuj wymyślić...

niemowlę, dziecko, płacz niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne
Niemowlę płacze? Jest nieznośne? Marudzi? Wszystkie dzieci to robią, jednak czasami przechodzą same siebie. Jak im wtedy pomóc? Jak nie zwariować?

Płaczące (krzyczące, zawodzące, jęczące, kwękające, marudzące) dziecko potrafi doprowadzić na skraj obłędu. Wszystko przez matkę naturę, która zaprogramowała nas w taki sposób, że nie potrafimy słuchać tego obojętnie. Słysząc zawodzącego czy choćby pojękującego niemowlaka, mamy nieodpartą potrzebę, by natychmiast ruszyć na ratunek. Jeśli jednak trwa to zbyt długo i za żadne skarby nie możemy pomóc, zaczynają się w nas budzić także inne uczucia: obezwładniająca bezradność („O rany, i co teraz?”), lęk i rozpacz („A jeśli ono jest chore?”), wreszcie złość („Mam tego dość! Niech ktoś je ode mnie weźmie!!!”). Potem oczywiście pojawiają się wyrzuty sumienia, no bo jak to tak? To jednak nie jesteśmy tak nieskończenie cierpliwymi mamami, jakimi chciałyśmy być? Dlaczego niemowlę jest nieznośne Niemowlę może być nieznośne z tysiąca powodów i nie zawsze łatwo stwierdzić, w czym rzecz. Jednego możesz być pewna: nie robi ci na złość. Nie testuje też twojej wytrzymałości, nie mówi: „Jesteś złą matką” ani nie próbuje skłonić psa sąsiadów, by wczołgał się pod łóżko. Zachowuje się tak, bo nie potrafi jeszcze inaczej powiedzieć: „Jest mi źle i potrzebuję pomocy!”. Gdy dziecko płacze z głodu albo dlatego, że jego pieluszka zamieniła się w piekący kompres, sprawa jest prosta: wystarczy rozwiązać problem (nakarmić, przewinąć) i po sprawie. Jednak nie zawsze jest to takie łatwe. Tracy Hogg, autorka książki „Język niemowląt” radzi, by nie działać automatycznie , tzn. nie przystawiać malca do piersi (nie przewijać itd.), gdy tylko zapłacze albo choćby kwęknie. „Poczekaj chwilę, złotko, i popatrz, czego to dziecko chce od ciebie” – radziła mamie, która gnała do swojego bobasa na złamanie karku, rozpinając w biegu bluzkę. Warto wziąć sobie tę radę do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak