
Dlaczego warto zapisać niemowlę na basen? Kiedy najlepiej to zrobić? Jak sprawdzić, czy warunki na basenie są odpowiednie dla tak małego dziecka?
Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt. Zobacz jak niemowlęta radzą sobie na basenie!
Pływanie to same korzyści
Naukowcy i lekarze są zgodni: dziecko, które od najmłodszych lat jest oswajane z wodą:
- Rozwija się bardziej harmonijnie. Szybciej zaczyna stawiać pierwsze kroki i jest sprawniejsze fizycznie
- Jest zdrowsze... Choruje rzadziej, bo jego układ odpornościowy funkcjonuje doskonale i lepiej sobie radzi z zarazkami
- ... mądrzejsze. Woda dobrze oddziałuje na rozwój zmysłów i świadomość własnego ciała niemowlęcia. To wszystko ma zaś ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny małego człowieka
- ... i spokojniejsze. Większość dzieci uwielbia kąpiele, bo to okazja do wspaniałej zabawy z rodzicami. Woda działa uspokajająco, łagodzi napięcia i kolki oraz pomaga zasnąć
Sprawdź także: Po co na basen z dzieckiem? Pływanie przynosi jeszcze więcej korzyści!
Kiedy zacząć naukę pływania?
Im wcześniej, tym lepiej. Nauka pływania dla niemowląt jest u nas wciąż mało popularna. Do szkółek przyjmowane są z reguły czteromiesięczne maluszki. Tymczasem w USA rodzice oswajają dzieci z wodą niemal od dnia narodzin – poród zresztą często odbywa się właśnie w wodzie!
Dziwne? Wcale nie. Noworodek ma wrodzoną zdolność wstrzymywania oddechu w wodzie (na 1–3 sekundy). Umie też pływać – jeśli nie będziesz podtrzymywać tej naturalnej umiejętności, zaniknie po mniej więcej sześciu miesiącach życia niemowlęcia.
Warto to wykorzystać i jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do kontaktu z wodą. Jeśli jednak przygodę z wodą chcecie zacząć bardzo wcześnie, musicie dobrze się przygotować.