dziecko, plac zabaw, zabawa
Wychowanie

Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw

Gdyby kózka nie skakała… to by nudne życie miała! Co zrobić, by dziecko mogło się wyszaleć, nie robiąc sobie krzywdy? Jak zachować bezpieczeństwo na placu zabaw?


Bezpieczeństwo na placu zabaw to bardzo ważna sprawa. Możliwość ruchu i rozmaitych ćwiczeń także. Jak to pogodzić?
 Niektórzy rodzice (a zwłaszcza niektóre babcie) wychodzą z założenia, że lepiej nie ryzykować, bo przecież dzieci na placu zabaw, które nie wdrapują się na drabinki, nie spadają z nich i nie nabijają sobie guzów. Proste? Wcale nie.
Dzieci, którym nie wolno się wspinać (bo spadną), biegać (bo stłuką sobie kolano), chodzić po krawężnikach (bo wybiją sobie zęby), nie mają okazji trenować równowagi, wzmacniać mięśni, szlifować koordynacji. W efekcie są niezdarne i częściej ulegają wypadkom  niż ich zwinni jak małpki koledzy.
 Nie zabraniaj więc maluchowi wszystkiego, bo nie tędy droga. Co w takim razie robić?

 

Polecamy także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

 

 
Na placu zabaw nie spuszczaj dziecka z oka

Wiesz, jakie zdanie  najczęściej słyszą od rodziców lekarze urazówek? Oto ono: „Panie doktorze, odwróciłam się dosłownie na moment!” Dlatego bądź czujna i dbaj o bezpieczeństwo dziecka.
Jeśli dzieci na placu zabaw spokojnie bawią się w piaskownicy, nie musisz stać nad nimi niczym anioł stróż (ale też nie odpływaj myślami zbyt daleko, bo malec może w każdej chwili porzucić wiaderko i wybrać się na spacer). Jeśli jednak korzysta z urządzeń takich jak huśtawka czy drabinka, bądź na tyle blisko, by w razie potrzeby je złapać.

Nie licz na instynkt samozachowawczy dziecka

Dwu-, trzylatek jest  za mały,  by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki.

Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa

Nawet bardzo małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno wiedzieć, że nie wolno:

  •  wbiegać na jezdnię, ścieżkę rowerową (zderzenie z pędzącym rowerem może mieć opłakane skutki) lub parking (kierowca wyjeżdżającego tyłem z parkingu auta nie ma szans, by dostrzec ukrytego za pojazdem maluszka!).
  •  podchodzić do huśtawki, z której ktoś korzysta, zjeżdżać ze zjeżdżalni, jeśli ktoś na niej jest, zjeżdżać głową w dół, przepychać się na podeście
  •  biegać z patykiem ani wywijać nim, pędzić na oślep
  • brać do rąk i ust to, co się znajdzie, zjadać roślin, listków, kwiatków (zwykła konwalia jest niebezpieczna)
  • zaczepiać obcych psów.

Uff, sporo tego, prawda? Dlatego powtarzaj przestrogi. Nie licz jednak na to, że dziecko zawsze będzie o nich pamiętało.

Nie zostawiaj maluszka pod opieką starszego dziecka - to niebezpieczne

Nawet bystry, poukładany ośmiolatek nie jest w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa dwu-, trzylatkowi. Sam jest jeszcze dzieckiem! W każdej chwili rówieśnicy mogą wciągnąć go do zabawy lub zająć czymś tak absorbującym, że straci z oczu malucha.

 Ubierz dziecko wygodnie - to ważne dla jego bezpieczeństwa

Zbyt szerokie nogawki, długie, plączące się troczki, rozwiązane sznurówki, za duże buty czy opadająca na oczy czapka to gotowe kłopoty. Lepiej także nie zawieszaj dziecku na szyi gwizdków i innych gadżetów. Niebezpieczne mogą być także kolczyki. Jeśli się o coś zaczepią, lepiej nie być w skórze małej damy, która je nosi.

 Wybieraj bezpieczne place zabaw

Trzymaj się z dala od takich placów, gdzie połowa huśtawek jest poobrywana (pozostałe może spotkać to samo), zjeżdżalnia chwieje się i trzeszczy, a urządzenia są zardzewiałe lub pełne drzazg. Uważaj na niezabezpieczone podesty zjeżdżalni, powinny być na nich poręcze. Sprawdź, czy nawierzchnia jest w miarę miękka (trawa, ubita ziemia, tartan).

Przeczytaj także: Idealny plac zabaw

5 najważniejszych zasad, gdy podróżujesz z dzieckiem

Fotolia.pl
Aktualności
Śmierć dziecka na zjeżdżalni. Zobacz, jak uczyć malucha zasad bezpieczeństwa
Chłopiec bawiąc się na zjeżdżalni niefortunnie owinął szyję sznurkiem. Pomimo, że rodzice byli tuż obok, dziecka nie udało się uratować. Zobacz, jak uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa w ogrodzie i na placu zabaw.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w niewielkiej miejscowości koło Pilzna (woj. podkarpackie). Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 4-letni chłopiec bawił się na podwórku swojego domu. Zjeżdżał ze zjeżdżalni, do której był przywiązany służący do wspinaczki sznurek. Rodzice dziecka byli tuż obok. W pewnym momencie zorientowali się, że chłopiec nieszczęśliwie owinął się sznurem i stracił przytomność. Karetką został przewieziony do szpitala w Tarnowie, ale nie udało się go uratować. Źródło: tvp.info Koniecznie przeczytaj!  –  Kurs pierwszej pomocy  – czy umiesz  ratować dziecko.   Dlatego warto przypomnieć:   Na placu zabaw nie spuszczaj z dziecka oka Wypadek to tylko kilka sekund twojej nieuwagi. Dlatego bądź czujna i dbaj o  bezpieczeństwo dziecka. Jeśli dziecko spokojnie bawi się w piaskownicy, nie musisz wciąż stać nad nim, ale też nie odpływaj myślami zbyt daleko, bo malec może w każdej chwili porzucić wiaderko i wybrać się na spacer. Ty bardziej zgubne bywa to w przydomowym ogródku, gdy korci cię, by zająć się roślinami, czy posprzątać w ogrodzie. Rób to, ale zerkaj często na malucha. Miej go w polu widzenia, nie odhzodź do schowka po konewkę.  A jeśli maluch korzysta z urządzeń takich jak huśtawka czy drabinka, bądź na tyle blisko, by w razie potrzeby je złapać.   Nie licz na instynkt samozachowawczy dziecka Kilkulatek  jest  za mały,  by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki. Czytaj także:   10 rad, by dziecko było bezpieczne na podwórku   Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa Nawet bardzo małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno wiedzieć,...

bezpieczeństwo na placu zabaw
Fotolia
Czas wolny
Wakacyjne niebezpieczeństwa na placu zabaw: na co zwracać uwagę?
Większość lata spędzimy zapewne na placu zabaw. Co zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko bawi się bezpiecznie? Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.

Dzieci lubią spędzać dużo czasu na placach zabaw, a w wakacje mają ku temu najwięcej okazji. Letnie dni zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu, nic więc dziwnego, że tak chętnie chodzimy w tym czasie na huśtawki, do piaskownic i na zjeżdżalnie. Pamiętajmy jednak, że latem, kiedy jest gorąco, a słońce jest najsilniejsze, powinniśmy rozważnie podejść do zabawy na placu zabaw. Oto 8 rzeczy, na które warto zwracać uwagę, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo : Sprawdź temperaturę zjeżdżalni i huśtawek Gorąca metalowa zjeżdżalnia w zetknięciu z gołymi nóżkami dzieci, odzianych latem w krótkie spodenki  i sukienki, to bardzo niemiłe przeżycie, które może prowadzić nawet do bolesnych oparzeń ! O ile plac zabaw nie jest w cieniu, lepiej unikaj wizyt w godzinach południowych i zawsze sprawdzaj, czy powierzchnia zabawek nie jest zbyt gorąca. Sprawdź ograniczenia wiekowe Sprzęty na placach zabaw są najczęściej dostosowane dla dzieci z różnych grup wiekowych, zanim jednak pozwolisz dziecku skorzystać z pajęczyny, ścianki wspinaczkowej czy skomplikowanej konstrukcji ze zjeżdżalnią, sprawdź na niej, jakie są ograniczenia wiekowe. Używaj kremów z filtrem Latem nie zapominaj o nasmarowaniu ciała dziecka kremem z odpowiednim filtrem, nawet jeśli plac zabaw znajduje się w cieniu. Unikaj szkodliwych kremów i pamiętaj też o czapce lub kapeluszu, który będzie chronił głowę dziecka przed silnym słońcem. Nie zapominaj powtarzać aplikacji kremu, jeśli spędzacie na placu zabaw cały dzień! Nie zapominaj o wodzie Koniecznie dawaj dziecku często pić, najlepiej wodę, żeby podczas zabawy nie odwodniło się z powodu upału . Jeśli przyniesiesz picie ze sobą, nie będziesz musiała nagle przerywać zabawy dziecka i szukać sklepu, bo już pora się napić. Zwracaj jednak uwagę na to, w czym przechowujesz wodę , nie wszystkie rozwiązania są bezpieczne dla dzieci!...

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Panthermedia
Wychowanie
10 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw
Na placu zabaw nie marnuje się czasu. Piaskownica i huśtawki mogą dać maluchowi niemal tyle korzyści, ile wykłady na dziecięcym uniwersytecie. Nie wierzysz? A jednak to prawda. I to co najmniej z dziesięciu powodów.

Gdy przechodzisz obok placu zabaw , zwykle dobiega stamtąd radosny pisk baraszkujących maluchów. Czasem także płacz – bo małe starcia o podebrane wiaderko, zajętą bez kolejki huśtawkę czy zaanektowany bezprawnie rowerek są nieuniknione i zdarzają się w najlepszym towarzystwie kilkulatków. Nie wahaj się, tylko dołącz do dzieci na placu zabaw razem z dzieckiem. Co prawda zmęczone mamy nie znajdą tu ciszy, ale na pewno wytchnienie, gdy dzieci choć na pewien czas swą uwagę skierują w inną stronę. Tu maluchy mogą się wyszaleć, czyli zażyć takiej porcji ruchu, która jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju . Dlatego nawet już z raczkującym dzieckiem warto wybrać się na plac zabaw i pozwolić mu np. na zabawę w piaskownicy . A tobie może jednym okiem uda się przeczytać gazetę. 1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Smutne bywają tylko te, których rodzice nie przygotowali psychicznie do powrotu do domu. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka . Plac zabaw zapewnia również maluchowi więcej swobody niż mieszkanie czy podwórko. A zapewnienie dziecku częstej możliwości swobodnej i beztroskiej zabawy to prosty sposób na wychowanie optymisty . 2. Czasem działa uspokajająco Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie . Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie. Zobacz też: Dlaczego dzieci lubią się bujać? 3. Pozwala maluchowi usprawnić ciało Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów. Gdy dziecko na placu zabaw intensywnie się rusza, wzmacniają się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz