Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pokój z drzewem, pokój dziecka, aranżacje pokoju dziecka
Wychowanie

Budujemy nowy dom

O czym pamiętać, urządzając wnętrza, w których zamieszka maluch? Co zrobić, by dziecko dobrze się czuło w nowym miejscu?

O czym pamiętać, urządzając wnętrza, w których zamieszka maluch? Co zrobić, by dziecko dobrze się czuło w nowym miejscu? Jak je przygotować do przeprowadzki?

Budowa domu czy choćby urządzanie niewielkiego mieszkania to nieustanne podejmowanie decyzji, ogromne wydatki, czasami użeranie się z fachowcami. A wszystko w biegu, pomiędzy pracą, placem budowy a maluszkiem zostawianym u babci czy niani. Trudno się dziwić, że czasem ponoszą nerwy, a po całym dniu ciężkiej pracy czytanie maluchowi „Kubusia Puchatka” nie jest tym, co tygrysy lubią najbardziej. Warto się jednak postarać, bo małe dziecko nie rozumie, dlaczego jego świat stanął na głowie. Wie tylko, że mama i tata są niesłychanie zajęci i nie mają dla niego czasu. Może się bać, czuć się odsunięte na dalszy plan, opuszczone. A kłótnie rodziców, nawet jeśli dotyczą jedynie koloru ścian czy kształtu umywalki, może odnosić do siebie.

Mamo, a ja?
Wytłumacz dziecku, co się dzieje. Nawet dwulatkowi można powiedzieć: „Będziemy mieli nowy domek i dlatego teraz musimy robić to czy tamto”. Powtarzaj to często, bo w przypadku maluchów jednorazowa rozmowa rzadko wystarcza na długo.
Nawet jeśli przytłacza Cię nadmiar zajęć, postaraj się znaleźć chwilę tylko dla dziecka. Na czytanie bajek, wspólną zabawę, rozmowę. Dla malucha fakt, że nowy samochodzik stracił koło, jest naprawdę wielkim problemem. Równie ważnym jak to, że rodzice mają kłopot z zaciągnięciem kredytu.
Postaraj się nie zmieniać gwałtownie rytmu dnia maluszka. Jeśli zmiany są nie do uniknięcia, wprowadzaj je stopniowo i tłumacz, dlaczego są konieczne. Ale nie przekupuj malucha prezentami. Nowa lalka i tak nie wynagrodzi dziecku nieobecności rodziców, a poza tym może ono błyskawicznie nauczyć się wykorzystywać Wasze wyrzuty sumienia.
Jeśli szkrab skończył już dwa, trzy lata, angażuj go w sprawy związane z domem (spytaj np., jaki kolor ścian lubi). Dzięki temu podczas budowy nie będzie się czuł opuszczony, a także lepiej zniesie przeprowadzkę.

Mów prawdę
Zdarza się, że rodzice do ostatniej chwili nie informują dziecka o tym, że będzie mieszkało gdzie indziej. Chcąc uniknąć kłopotów, stawiają przed faktem dokonanym: po weekendzie u babci maluch nie wraca do miejsca, które zna, tylko wprowadza się do nowego pokoiku w zupełnie nieznanym domu czy mieszkaniu. To niedobry pomysł, bo malutki człowiek musi się czuć okropnie, gdy całe jego życie zmienia się w jednej chwili! Nawet jeśli nowe miejsce będzie o niebo lepsze od starego, może poczuć się zagubiony, bo jest przecież obce! Dlatego oswajaj malucha z nowym domem. Rozmawiajcie o nim, rysujcie go, budujcie jego model z klocków. Zabierz dziecko na budowę i zza płotu pokaż, jak rośnie jego nowy domek. Pokaż mu, gdzie będzie jego pokój, jak wygląda ulica, przy której będziecie mieszkać, gdzie jest sklep, w którym będziecie robić zakupy. Planujcie wspólnie, co postawicie pod oknem w kuchni, a co w dużym pokoju naprzeciwko drzwi, jaki będzie kolor ścian. Dzięki temu nowe miejsce zacznie żyć w świadomości dziecka.
Pozwól maluszkowi zdecydować, jakie zabawki i meble zabierze ze sobą. Dzieci przywiązują się czasem do zupełnie bezwartościowych, zniszczonych albo po prostu brzydkich przedmiotów. Brak ukochanego, odrapanego krzesełka może sprawić, że nowe miejsce nie spodoba się małemu lokatorowi.

Świąteczna metamorfoza pokoju dziecka

Pokój dla chłopca
AdobeStock
Zakupy
Urządzasz pokój dla chłopca? Skorzystaj z naszych rad!
Dziecięcy pokoik dla chłopca powinien być tak urządzony, by był jego ulubionym miejscem w domu. Co powinno się w nim znaleźć? Sprawdź nasze wskazówki i zainspiruj się!

Pokój dla chłopca niech będzie pomysłowy – taki, jakie bywają nasze dzieci! Łóżko w kształcie wyścigówki albo superbohater na ścianie? Czemu nie? Zobacz, jakie pomysły możesz wykorzystać, urządzając pokój dla swojego malucha! Motyw przewodni to podstawa Zanim zabierzesz się za wybór mebli, koloru ścian czy dywanu, pomyśl, jaki pokój ucieszyłby twojego syna najbardziej. Niech odzwierciedla jego charakter, pasję i upodobania . Jeśli jest fanem motoryzacji, możesz wstawić mu łóżko w kształcie auta lub wykorzystać jedną ścianę jako galerię z pojazdami z różnych epok. Jeśli natomiast nie przepada za koszykówką, nie montuj na siłę lampy-piłki do kosza, tylko dlatego, że akurat była w promocji lub tobie się spodobała. Odpowiedni motyw nada pokojowi indywidualnego charakteru i sprawi, że syn będzie się w nim czuł bardzo komfortowo, a o to przecież chodzi w urządzaniu jego przestrzeni. Kolorystyka pokoju chłopięcego To prawda, że wszelkie odcienie niebieskiego pasują do pokojów dziecięcych dla chłopca, ale są też bardzo przewidywalne. Od wielu sezonów w katalogach wnętrzarskich królują szarości, które faktycznie sprawdzają się w większości wnętrz. Nie bój się jednak przełamać tej rutyny. Moda na szarości czy pastele z czasem przeminie, a niepowtarzalny wystrój będzie nadal dobrze się prezentował. Odradzamy jedynie malowania całego pokoju na ciemne, intensywne barwy – nie tylko zabierają światło, lecz także zmniejszają optycznie przestrzeń. Pomysły na aranżację małego pokoju Jeśli metraż pokoju dla chłopca nie pozwala na zbytnie szaleństwo i raczej trzeba starać się wykorzystać każdy centymetr, warto poszukać rozwiązań, które są bardzo funkcjonalne i nie zagracają wnętrza. W niewielkim pokoju warto pomyśleć o: łóżku na antresoli – wówczas przestrzeń pod nim można wykorzystać na biurko lub komodę z...

dziecięcy pokój
fotolia.com
Wychowanie
4 sposoby na wesołe ściany w dziecięcym pokoju
Nasze otoczenie wpływa na nastrój i dotyczy to także dzieci. Zobacz, jak w prosty sposób możesz odmienić dziecięcy pokój!

Pomysły na dekoracje ścienne do dziecięcego pokoju Folie do przyklejania. Można je dostać w specjalistycznych sklepach z farbami i tapetami. Wybierz taką, która będzie pasować do ogólnego wystroju . Gdy urządzasz pokój małej elfiej wróżki, poszukaj np. folii z motylkami czy kwiatami. Jeśli planujesz wystrój pokoju dla małego pirata, pomyśl o folii ze statkiem czy wzburzonym morzem. Fototapeta. Przykleja się ją zazwyczaj na jedną ze ścian pokoju. Może przedstawiać ulubioną bajkową postać malucha, czy coś, czym dziecko się właśnie fascynuje, np. ptaka, gwiazdy, drzewo, liście itd. Musisz jednak brać pod uwagę, że zainteresowania malca w tym wieku dość często się zmieniają i tapeta już po kilku miesiącach może się okazać nieaktualna, a dziecko może nawet zażądać jej natychmiastowego odklejenia (albo spróbuje dokonać tego samo :-)). Korkowa ściana. To naprawdę doskonały pomysł. Trzy ściany malujesz normalnymi farbami, a na jedną przyklejasz korek. Na korkowej ścianie maluch może wieszać swoje najwspanialsze rysunki, pamiątkowe kartki z życzeniami, wstążeczki z urodzinowego prezentu, sznur koralików, zabawne zdjęcia z wakacji itd. Dla dziecka to duża frajda, a dla ciebie kawałek wspaniałej historii twojego smyka. Gdy powieszone na ścianie gadżety już się opatrzą, możesz część z nich ściągnąć i schować do pudełka skarbów. Po latach na pewno z sentymentem sięgniesz do niego. Miejsce dla małego Picassa. A może jedną ze ścian „poświęcisz” na twórczość swojego utalentowanego smyka? Po prostu powierzchnię pomaluj białą farbą i przekaż ją w ręce dziecka. Niech maluch rysuje na niej kredkami czy kredą to, co tylko przyjdzie mu do głowy. Po jakimś czasie po prostu zmywasz ścianę i ponownie malujesz na biało. A dziecko znów ma miejsce na swoje rysunki. Ty także możesz włączyć się do zabawy: górna część ściany należy do...

najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen
Wiemy, co pomaga dziecku w zasypianiu!
Radzimy, co zrobić, aby zapewnić dziecku mocny, zdrowy sen. Podpowiadamy, jak przygotować pokój do snu maleństwa, kiedy zmienić dziecku łóżeczko. Sprawdź, jak indywidualne upodobania i nastrój wpływają na zasypianie.

Aby ułatwić dziecku zasypianie, szczególnie wieczorne, które u dzieci starszych zaczyna sprawiać problem, stwórzcie odpowiednie ku temu warunki. Przygotowanie pokoju do snu należy do wieczornych rytuałów, które maluchy lubią i dzięki którym czują się bezpiecznie i są spokojne. Poza tym sprawiają, że sen będzie mocniejszy i spokojniejszy. Co pomaga dziecko w zasypianiu? Aby tworzyć jak najlepsze warunki do spania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników im sprzyjających, czyli: pokój, temperaturę w pokoju, ubranko, łóżeczko, pościel, nastrój dziecka, rytuały towarzyszące kładzeniu się spać, a także indywidualne upodobania twojego dziecka. Jak przygotować pokój do snu dziecka? Dziecko można zacząć przyzwyczajać, że pod koniec dnia pokój należy uprzątnąć — pozbierać porozrzucane klocki, poukładać zabawki na półkach, przygotować łóżeczko do spania. Oczywiście dziecko na początku nie będzie w stanie samodzielnie tego zrobić i sama będziesz musiała wykonać te czynności, ale w obecności dziecka. Z czasem zacznie ciebie naśladować i przyzwyczajać do tego, że wieczorem trzeba ogarnąć swój pokój. Ważne jest również wywietrzenie pokoju , co musi się odbywać, kiedy dziecka w nim nie ma. Maluch będzie lepiej spał, oddychając świeżym powietrzem. Tylko pamiętaj, żeby nie wychłodzić za bardzo pokoju, szczególnie zimą — optymalna temperatura do spania to koło 20 stopni. Jeśli warunki mieszkaniowe temu sprzyjają, dobrze jest zostawić uchylone okno przez całą noc. Ważne jest również to, aby powietrze nie było za suche. Można do tego celu użyć ceramicznych nawilżaczy powietrza , które wiesza się na kaloryferze. Wielu rodziców suszy w dziecięcym pokoju pranie. Sprawdź też , jak dobrze nawilżyć pokój dziecka . Kiedy zmienić dziecku łóżeczko? Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak