Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Co i kiedy mówić dziecku o Bogu?

...takie pytanie zadają sobie niektórzy rodzice. Szczególnie w takie dni jak Środa Popielcowa.


Każdy rodzic sam decyduje, co powie dziecku o Bogu. Musimy jednak pamiętać o fazach rozwoju malucha, o jego wrażliwej psychice i o tym, jak rozumie to, co słyszy. Zobacz kiedy i na co gotowe jest dziecko.

Czteroletni Dominik był smutny, nie chciał bawić się z kolegami, zaczął siusiać do łóżka. Powtarzał, że wszedł w niego diabeł. Usłyszał to od katechetki, gdy bił się z przedszkolnym kolegą. Z wychowaniem religijnym trzeba uważać. Nie na wszystko gotowa jest dziecięca psychika.

Nie kocha bliźniego
Gdy dwu-, trzylatek nie pozwala nikomu dotknąć swoich zabawek, okłada pięściami rówieśników, rodzice postanawiają coś z tym zrobić. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie go w świat religii, która nakazuje miłować bliźniego. Ale wykładów o dobrych uczynkach i karze za grzechy maluch jeszcze nie zrozumie, bo na tym etapie rozwoju za „dobre” uważa to, co jest „dobre” dla niego. Do około czwartego roku życia mały człowiek nie potrafi pojąć, że koleżance jest przykro, gdy zabiera jej zabawki, a kolegę boli, gdy go uszczypnie. Warto mu oczywiście mówić o uczuciach innych, ale za wcześnie na powoływanie się na religijne zasady.

Bóg lubi szarlotkę?
Zazwyczaj dopiero czterolatek zaczyna się zastanawiać nad sprawami wiary. Wyobraża sobie Boga konkretnie – jako istotę z krwi i kości. Może więc zapytać: „Czy Pan Bóg lubi szarlotkę?” albo: „Czy można do niego zadzwonić?”. Sześciolatki już rozmyślają o kwestiach religijnych, chętnie klękają do modlitwy i żarliwie modlą się w kościele. Uwielbiają słuchać o „małym Jezusku”. Czasem swoją nadgorliwą religijnością zaczynają martwić rodziców, ale właśnie wtedy pojawia się sceptycyzm. Siedmiolatek nie jest już skłonny przyjmować wszystkiego na wiarę, chce dowodów. Może na przykład zapytać: „Jak to się dzieje, że Bóg wszystko widzi i jest w różnych miejscach w tym samym czasie?”. To świadczy, że dziecko dojrzało do tego, by zacząć zgłębiać sprawy wiary.

Niegrzeczne dzieci idą do piekła
Maluch nie rozumie metafor. Wierzy we wszystko, co mówią ważne dla niego osoby. W dodatku dziecięca wyobraźnia z jednego słowa potrafi stworzyć cały system – czasem makabrycznych – urojeń. Słysząc o ogniach piekielnych czy o diable, który opanował niegrzeczne dziecko, kilkulatek przyjmuje tę opowieść dosłownie. Jego lęk może ujawnić się pod postacią tików, zaburzeń snu, moczenia. Zastanów się więc, co chcesz maluchowi powiedzieć, zanim zaczniesz wprowadzać go w świat wiary. Rozważ, czy już w przedszkolu powinien chodzić na religię. Mądry katecheta będzie wiedział, jak rozmawiać z maluchami, jednak nie wszyscy są tacy. Niektórzy psychologowie, m.in. Wojciech Eichelberger, uważają więc, że z posyłaniem przedszkolaka na religię lepiej się nie spieszyć

Lepszy przykład niż kazanie
Niektórzy rodzice już bardzo malutkim dzieciom zaczynają opowiadać biblijne historie. Trzeba jednak pamiętać, że wiele fragmentów Pisma Świętego może okazać się nieodpowiednich dla dziecięcej psychiki.
Jeśli już chcesz czytać maluchowi Biblię, korzystaj z wersji dla najmłodszych i wybieraj proste opowieści, np. o narodzeniu Jezusa i Trzech Królach. Koniecznie porozmawiaj potem ze swoją pociechą o tym, co usłyszała, i wyjaśnij ukrytą w przypowieści prawdę. Pamiętaj także, że bez względu na religię, którą wyznajesz, świadectwem wiary są bardziej czyny niż słowa. Jeśli po powrocie z kościoła stajesz się wyrozumialsza i spokojniejsza, to dla dziecka sygnał, że wiara czyni człowieka lepszym.

Rozrabia w kościele, bo się nudzi
Nie dziw się, że maluch szaleje w kościele (synagodze, meczecie lub innej świątyni) albo w ogóle nie chce tam chodzić. Postaw się w jego sytuacji – kościół to dla dziecka miejsce, gdzie stoi w tłumie i ogląda plecy dorosłych. Nuda. W dodatku wymaga się od niego, by był spokojny, co dla tak małego dziecka jest nie do wykonania. Jeśli więc chcesz zabierać malucha do kościoła, musisz pogodzić się z jego ograniczonymi możliwościami – będzie się wiercił, rozmawiał i nie uda mu się skupić na słowach kapłana.
Mimo to nie musisz rezygnować z udziału w religijnych uroczystościach. Wybieraj nabożeństwa dla najmłodszych. Podejdźcie blisko ołtarza, by smyk mógł wszystko widzieć i nie trzymaj go tuż przy sobie, bo zacznie się wyrywać. Wcześniej wytłumacz, że wyjście do kościoła to poważna sprawa, że trzeba się cichutko zachowywać, ale nie licz, że mu się to uda. Warto też wrócić do starych zwyczajów, związanych z celebrowaniem wejścia do świątyni. Tyle gestów da się wykonać przy tej okazji: zanurzenie rączki w kropielnicy, zrobienie znaku krzyża, zdjęcie czapeczki chłopcu, przyklęknięcie. To uczy, jak się zachować, ale także wycisza. Mimo tych zabiegów trzeba się jednak przygotować na klapę i usiąść w miejscu, z którego łatwo będzie dostać się do wyjścia.

Po mszy lody?
Niektóre dzieci nie mają ochoty brać udziału w religijnych uroczystościach. Co wtedy robić? Tego nastawienia nie zmienisz straszeniem, groźbą ani karą. Możesz próbować przekonywać dziecko, tłumacząc mu w zrozumiały dla niego sposób, że w „kościółku mieszka Pan Jezus i bardzo się cieszy, kiedy przychodzą do niego dzieci”. Przełamując opór na siłę, że malca będzie dorastał negatywnie nastawiony do religii. Staraj się raczej, by kościelne doświadczenia dziecka były przyjemne. Zabierz ze sobą kilka zabawek. Może Twoja pociecha przypilnuje, by misie siedziały cichutko, pokaże im, jak zrobić „amen”?
W wielu rodzinach panuje zwyczaj wstępowania w drodze z kościoła do cukierni lub na plac zabaw. To także czyni z niedzielnej mszy święto. I nie warto martwić się, że na razie maluchowi bardziej zależy na rurce z kremem niż na duchowej strawie. Na to trzeba będzie jeszcze poczekać wiele lat.

Kiedy pora na wiarę?
Kiedy dziecko dojrzewa do wychowania religijnego? Niezwykle trudno sformułować jest jakieś ogólne zasady. Religia to sprawa indywidualna, a każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Na pewno jednak możesz...
- dwulatkowi powiesić mu nad łóżkiem obrazek z aniołkiem i powiedzieć, że to jego dobry stróż;
- trzylatka nauczyć znaku krzyża i prostej modlitwy;
- czterolatkowi opowiedzieć o życiu Jezusa;
- pięciolatkowi pokazać Biblię, najlepiej z kolorowymi obrazkami;
- sześciolatka zainteresować przebiegiem mszy świętej.

Dziecięcy paciorek
Chcąc nauczyć malca codziennego odmawiania pacierza, sama klękaj z nim do modlitwy. Jeśli zależy Ci, by była ona dla Twojego dziecka ważna, pokaż, że jest ważna dla Ciebie. Dziecko, które widzi modlących się rodziców, zaczyna klękać obok nich. To dobry moment, by nauczyć go paciorka. Może to być prosta modlitwa (np. „Aniele Boży…”) albo własne słowa malucha – to, co chce powiedzieć Bogu.


Marta Fidecka, psycholog

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Karmienie
Karmienie w miejscach publicznych
Wiele mam krępuje się karmić maluchy w sklepie. Czy słusznie? Zobacz koniecznie!

Wiele mam krępuje się karmić maluchy w sklepie. Czy słusznie? Zobacz koniecznie! Karmienie w miejscach publicznych – w czym problem? Karmienie piersią w parku, kolejce, kinie czy supermarkecie budzi czasem niezrozumiałe emocje. Z tego właśnie powodu w niektórych krajach mamy protestują oraz prowadzą kampanie na rzecz prawa do publicznego karmienia własnych dzieci. A jak jest w Polsce? Niektóre gminy budują „budki do karmienia”, aby ułatwić mamom życie. Może dlatego, że kobiecie karmiącej na ławce w pasażu sklepowym trudno uniknąć wścibskich spojrzeń. A przecież „nie do końca ubrane” panie patrzą na nas z większości reklam i okładek czasopism, na plażach opalają się topless itd. A w krajach skandynawskich karmiąca mama przy kawiarnianym stoliku to norma obyczajowa. Miejmy nadzieję, że i u nas niebawem tak będzie. Tym bardziej, że... karmienie piersią jest wygodne. Płaczące, głodne niemowlę to prawdziwy ambaras podczas spaceru, na zakupach czy w kościele. Ludzie rzucają nerwowe spojrzenia, kiedy mamie nie udaje się szybko uspokoić brzdąca. Takich stresów unikają kobiety karmiące piersią. Zawsze mają przy sobie cieplutkie mleczko i w każdej sytuacji mogą je podać, by utulić malucha. To dlatego chętniej wychodzą z domu, odwiedzają koleżanki, podróżują z dzieckiem. ...karmienie piersią jest piękne. Obraz kobiety z dzieckiem przy piersi uwieczniali malarze, rzeźbiarze, graficy, fotograficy. Ten pełen ciepła, miłości i czułości akt budzi pozytywne uczucia u widza. Wiedzą to i wykorzystują firmy reklamowe. Dlatego nie wstydź się karmić poza domem. To takie naturalne! Lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska; międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka bardzo popularnego wśród mam poradnika „Warto karmić piersią”      ...

chrzest dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Chrzest dziecka: absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, by ochrzcić dziecko
Chrzest dziecka wymaga szeregu przygotowań, dopełnienia formalności, zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić w kościele przed chrztem, ile kosztuje chrzest dziecka i jakie są wymogi wyboru rodziców chrzestnych oraz parafii, w której odbędzie się ceremonia. Przeczytaj też, jak wygląda przebieg chrztu w kościele.

Chrzest dziecka odbywa się najczęściej wtedy, gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym – ma 2-6 miesięcy. Jednak ceremonię tę można przeprowadzić u roczniaka, kilkulatka, a zdarza się, że chrzciny organizowane są w tym samym roku, w którym dziecko przysępuje do komunii świętej. Nie ma bowiem przepisu mówiącego o tym, kiedy trzeba chrzcić dziecko, choć powinno się to odbyć jak najszybciej. Dlatego niektórzy rodzice decydują się na chrzciny dziecka kilkutygodniowego. Zanim wyślecie zaproszenia na chrzest dziecka, musicie dopełnić wszystkich formalności w kościele. Zwyczajowo uroczystość przyjęcia sakramentu chrztu świętego odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice z racji miejsca zamieszkania. Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w innym kościele, będziecie potrzebować zaświadczenia ze swojej parafii – wizyta w kancelarii parafialnej i tak was więc nie ominie. Zakładając jednak, że decydujecie się na chrzciny w waszym kościele, najpierw musicie skierować kroki do swojej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Spis treści: Czy powinno się chrzcić dziecko? Jakie dokumenty do chrztu dziecka? Ile kosztuje chrzest? Czy ksiądz może odmówić chrztu nieślubnemu dziecku? Jak wygląda chrzest dziecka? Kto trzyma dziecko do chrztu? Jak ubrać dziecko do chrztu? Co rodzice kupują dziecku na chrzest? Czy powinno się chrzcić dziecko? Mimo że w Polsce wciąż większa część rodziców decyduje się ochrzcić dziecko, rośnie liczba dzieci nieochrzczonych. Czemu ludzie nie chrzczą dzieci? Powody mogą być różne: Rodzice, nawet jeśli nie wystąpili z Kościoła, nie czują z tą wspólnotą żadnej więzi lub są zdecydowanie przeciwni polityce duchownych. Rodzice nie chcą narzucać religii dziecku. Rodzice nie mają ślubu kościelnego, a dla księży z ich parafii jest to poważna...

carramella-chrzest.jpg
materiały prasowe
Newsy
Chrzest nie dla każdego
Czy w katolickiej świątyni ksiądz może odmówić chrztu nieślubnemu dziecku? Jeśli tak, to ja się z takiego Kościoła wypisuję!

Pochodzę z bardzo katolickiej rodziny. Wśród moich bliskich zawsze byli tacy, którzy czuli powołanie. W każdym pokoleniu pojawiał się co najmniej jeden ksiądz lub zakonnica. A ci, co nie szli do zakonu lub seminarium, także wspierali kościół wszelkimi sposobami. W naszym miasteczku jest kapliczka wymurowana przez mojego pradziadka, a dzwon w kościele parafialnym ufundował z kolei mój dziadek. Moja rodzina ma opłaconą ławkę w kościelnej nawie, „podpisaną” naszym nazwiskiem i podczas niedzielnej mszy o dziewiątej rano nikt nie śmie jej zająć. Widok tej mosiężnej tabliczki z wygrawerowanymi literami zawsze sprawiał, że czułam się w naszym kościele jak w domu. Pamiętam jeszcze z dzieciństwa, że bywali u nas na obiadach kolejni proboszczowie, co jednak wcale nie znaczy, że kobiety w naszej rodzinie były dewotkami. Zawsze potrafiłyśmy występować w słusznej sprawie i nie popierać niegodziwości. Słynna jest akcja mojej babci sprzed blisko półwiecza, która razem ze swoimi przyjaciółkami z lokalnej „śmietanki towarzyskiej” zamknęła kościół na cztery spusty i nie wpuściła tam nowego proboszcza. Oświadczyła bowiem wszem i wobec, że ksiądz, który ma dziecko z własną gosposią, do „jej” kościoła nie wejdzie i nie będzie siał zgorszenia wśród lokalnej młodzieży. Sprawa trafiła do urzędu biskupa. Babcia wprawdzie do niego nie pojechała osobiście, ale przez swojego kuzyna, który był osobistym sekretarzem kościelnego dostojnika, sprawę mu dosadnie zreferowała. I biskup... odwołał księdza! Panie były tym tak zachwycone, że od tej pory w rocznicę podjęcia tej „słusznej decyzji” zawsze wysyłały biskupowi własnoręcznie upieczone ciasteczka. Moja mama także nie należała do łagodnych owieczek. Kiedy któryś z młodszych księży usiłował ją w ramach spowiedzi wypytać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak