córeczka tatusia
Adobe Stock
Wychowanie

Córeczka tatusia może, choć nie musi, wyrosnąć na nieszczęśliwą kobietę

Córeczka tatusia to pojęcie, które czasami używane jest jako zamiennik nazwy zjawiska psychologicznego zwanego kompleksem Elektry. Jeśli dziewczynka nie wyrośnie z fascynacji własnym ojcem, może być w dorosłym życiu bardzo nieszczęśliwa.

Córeczką tatusia określa się najczęściej dziewczynki w wieku 3-6 lat, które mają kochającego ojca, który staje się dla nich podświadomym obiektem seksualnym. Nie znaczy to wcale, że dziewczynka chce nawiązywać kontakty seksualne z tatą! Pragnie jednak jego uwagi, zainteresowania, a własną matkę postrzega (także podświadomie) jako konkurentkę o względy ojca. Jest to naturalny etap rozwoju psychologicznego dziewczynek. Większość z nich wyrasta z tej fascynacji, ale część na długo, nawet do końca życia ojca, pozostaje córeczką tatusia.

Córeczka tatusia:

Córeczka tatusia – co to znaczy

Pojęciem tym nie zawsze określa się dziewczynki na etapie kompleksu Elektry. Często są to po prostu córki troskliwych ojców i tak naprawdę to postawa ojca sprawia, że o dziewczynce mówi się, że jest córeczką tatusia. Pojęcie to ma zatem dwa, a tak naprawdę trzy znaczenia:

  • postawa ojca,
  • etap rozwoju córki,
  • nieprawidłowa postawa kobiety w życiu dorosłym.
Kompleks Elektry – pojęcie pochodzące z mitologii greckiej. Elektra namówiła swojego brata Orestesa do zabicia ich własnej matki. Kobieta z kompleksem Elektry ma w głowie wyidealizowany obraz ojca, który uniemożliwia jej zbudowanie trwałej romantycznej relacji z mężczyzną.


Poniżej omówimy je wszystkie. Pierwsze dwa zjawiska są naturalne, jednak jeśli się na siebie nałożą, fascynacja córki będzie się przedłużać, a tata popełni błędy, z małej córeczki tatusia wyrośnie dorosła córeczka tatusia. To zjawisko jest już problemem psychologicznym.

Gdy tata hołubi córkę, też mówi się o „córeczce tatusia’’

Dzieje się tak wtedy, gdy mężczyźnie rodzi się upragniona córka, albo wtedy, kiedy pragnący syna tata zaczyna nawiązywać zaskakującą dla niego samego więź z córką. A wcale o to nie trudno. Wystarczy, że tata będzie opiekował się malutką, a później nieco starszą dziewczynką. Dzieci płci żeńskiej z reguły są bardziej zainteresowane ludzkimi twarzami, szybciej niż chłopcy potrafią odczytywać cudze emocje. To sprawia, że szybko nawiązują kontakt i budują więź z tym, kto przy nich jest. Tak może powstać silna więź ojca z córką.

Dlatego ojciec włączający się w opiekę nad dzieckiem może zbudować z córką fantastyczne relacje, które dla niego samego mogą być zaskoczeniem. Jest to zwykle źródło wielkiej satysfakcji dla taty, który chętnie spędza czas z córką, opiekuje się nią i obdarza prawdziwą ojcowską miłością. Osoby z zewnątrz, widząc zaangażowanie ojca i troskę o córkę, mogą mówić o jego małej dziewczynce „córka tatusia’’, jednak w takiej sytuacji chodzi bardziej o postawę ojca niż o zachowanie córki.

Córka tatusia – postawa dziewczynki

W wieku 3-6 lat córki, które mają przy sobie troskliwych ojców, przechodzą etap „zakochania się’’ w tacie. Pragną jego uwagi, zabiegają o nią, chcą być przez ojca przytulane i hołubione. Podświadomie traktują matkę jak rywalkę. Mogą być zazdrosne o uwagę ojca i o czas, jaki on poświęca kobiecie. Chcą szukać w zachowaniu ojca potwierdzenia, że to one są dla niego ważniejsze niż żona czy partnerka.

To ważny etap w ich rozwoju. Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu dziewczynki. Od jego postawy może zależeć, jakich partnerów w przyszłości będzie poszukiwać córka. Tata jest pierwowzorem mężczyzny. Jeśli będzie asertywny, będzie szanował matkę dziecka, będzie uczestniczył w życiu rodziny i angażował się w obowiązki domowe, będzie odpowiedzialny, będzie szanował ludzi i pieniądze, jest duże prawdopodobieństwo, że takich partnerów będzie szukać córka. I odwrotnie – dysfunkcyjny ojciec może tak wpłynąć na córkę, że, choć dorastając zacznie ona zauważać błędy i wady ojca, podświadomie będzie lgnąć do mężczyzn mu podobnych.

Dorosła córka tatusia

Jeżeli etap fascynacji ojcem nie mija w naturalny sposób, a tata faworyzuje córkę, jest pobłażliwy wobec niej i niekonsekwentny, wybacza absolutnie wszystko i rozpieszcza ją także finansowo, dziewczynka może wejść w dorosłe życie uwiązana psychicznie do ojca. Będzie u niego szukać wsparcia w każdej trudnej sytuacji i wykorzystywać jego bezwarunkową miłość, unieszczęśliwiając siebie samą. No bo jaki mężczyzna będzie w stanie dorównać mężczyźnie idealnemu, czyli jej tacie? Żaden.

Taka kobieta może nie zdołać zbudować prawdziwego związku z mężczyzną, bo zawsze u jej boku będzie stał ojciec. To od jego opinii może uzależniać swoje decyzje, zamiast podejmować je z własnym partnerem. To na pieniądze ojca będzie liczyć (o ile ma majętnego tatę), podejmując nietrafione decyzje finansowe.

Nieprzecięcie psychicznej pępowiny łączącej ją z ojcem może mieć też skutki opłakane dla niej samej, nie tylko dla jej związków. Jeśli ojciec stawiał jej potrzeby na pierwszym miejscu, nie bacząc na innych ludzi, tego samego będzie oczekiwać od partnera. Czy rozpieszczona córeczka tatusia znajdzie takiego, który spełni wszystkie jej zachcianki?

Ojciec, który kochał szalenie córkę, ale gardził innymi ludźmi i wdawał się z nimi w zatargi, bywał agresywny wobec innych, może sprawić, że córka będzie szukać partnera o podobnych cechach. Wśród mężczyzn o takim charakterze zdarzają się jednak damscy bokserzy, którzy najpierw rozpieszczają partnerkę, by później w trudnych momentach wyładowywać na niej swoje frustracje, stosując przemoc psychiczną i/lub fizyczną.

Jak przestać być córką tatusia

Pierwszy krok to uświadomić sobie problem. Czasami kobiety same dochodzą do wniosku, że osoba ojca ma zbyt duży wpływ na ich życie. Czasami to otoczenie zwraca na to uwagę. Jeśli kobieta przyjmie do wiadomości, że ma problem, może zacząć terapię. Do tego potrzebna jest pomoc specjalisty, gdyż samodzielnie trudno uwolnić się z bycia córeczką tatusia.

Leczenie polega na psychoterapii, podczas której kobieta uświadamia sobie, jak doszło do tego, że jest wieczną lub rozpieszczoną córeczką tatusia. Terapeuta często musi też przepracować z pacjentką przyczyny jej niepowodzeń w dotychczasowych relacjach z mężczyznami, zbudować w niej poczucie własnej wartości i pomóc jej od nowa zbudować świat wartości. Terapia jest czasochłonna, ale jest jedyną szansą na wyrwanie się spod „żelaznego parasola’’, jakim stał się ojciec dla córki.

Więcej o więziach między rodzicami a dziećmi:

Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki

Nagość przy dziecku
AdobeStock
Wychowanie
Nagość przy dziecku – norma czy przekroczenie granic?
Nagość przy dziecku wciąż budzi kontrowersje. „W polskim społeczeństwie panuje raczej zasada, że rodzice nie pokazują się nago przy małych dzieciach, ale nie jest to sztywna reguła” – mówi psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska.

Pozwalanie sobie na chodzenie po domu wyłącznie w bieliźnie albo nago, nie musi być niczym niewłaściwym, ale ważne jest to, jaki jest nasz stosunek do nagości. Powinno się we własnym domu ustalić takie zasady, by każdy członek rodziny czuł się komfortowo i bezpiecznie. Okazywanie nagości przy dziecku powinno być czymś naturalnym, a jeśli takie nie jest, lepiej tego nie robić. Psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska wyjaśnia, że w tej sferze nie można robić niczego na siłę i wbrew własnym przekonaniom. Nagość przy dziecku to wciąż temat tabu Jak tłumaczy seksuolog, w polskim społeczeństwie standardem jest raczej zachowywanie tabu międzypokoleniowego także w sferze tego, jak ludzie chodzą po domu. „Dzieci raczej nie oglądają nago rodziców ” – mówi dr Izdebska. Podkreśla też, że w sprawie nagości pokazywanej przy dzieciach najważniejsze jest, aby rodzice przyjęli zasady, które będą dla nich najbardziej naturalne. „ Poczucie naturalności jest w tym przypadku podstawą ” – wyjaśnia dr Izdebska. Raczej nie należy obawiać się przekroczenia norm w tej sprawie, ponieważ „granice u osób dojrzałych seksualnie są naturalnie wyczuwane”.  Okazywanie nagości przy dziecku powinno być naturalne W tym przypadku nie należy wymuszać na sobie żadnych określonych zachowań. „Jeżeli rodzice nie czują się komfortowo nago przy dziecku, czy nawet w bieliźnie, to nie ma sensu na siłę się przełamywać i rozbierać” – podkreśla dr Agnieszka Izdebska. Jeżeli jednak w domu panują liberalne zasady i dorośli dobrze czują się ze swoją nagością, to nie powinno się wprowadzać przy małym dziecku sztucznych zasad. Jeżeli my będziemy traktowali tę sferę normalnie, naturalnie, bez poczucia wstydu i zażenowania, to dziecko również za taką będzie ją uważać. Wyolbrzymianie tematu nagości przy dziecku...

Małgorzata Foremniak, Ola Jędruszczak
ONS
Aktualności
Małgorzata Foremniak: córka nie jest moją przyjaciółką!
Relacja Małgorzaty Foremniak z córką Olą jest bliska, ale wcale nie polega na typowej przyjaźni. Mama i córka opowiedziały, co w sobie podziwiają i co najbardziej cenią w swojej relacji.

Małgorzata Foremniak i Aleksandra Jędruszczak mają podobne oczy, uśmiechy i dzielą zamiłowanie do aktorstwa, ale tak naprawdę różnią się i tę odrębność starają się zachować w swoich relacjach. Są ze sobą blisko, choć nie zawsze tak było. Za co Małgorzata Foremniak podziwia swoją córkę? Ola Jędruszczak o mamie: nie chodzimy razem na zakupy Aleksandra Jędruszczak w wywiadzie dla magazynu „Uroda Życia" przekonywała, że traktuje swoją mamę po prostu jak mamę. „Wydaje mi się, że zdecydowanie mama jest mamą" - stwierdziła i dodała, że przyjaźń nie jest tym, czego oczekuje od relacji matka-córka.  „Nie jesteśmy takimi psiapsiółkami, żeby chodzić razem na zakupy. My rozmawiamy o ważnych sprawach" - powiedziała Jędruszczak. Małgorzata Foremniak: córka jest partnerką Aktorka także nie uważa się za przyjaciółkę córki – woli używać określenia „partnerka". To partnerstwo na poziomie rodzic-dziecko, relacja, w której wzajemnie szanuje się swoją przestrzeń. Zdaniem aktorki polega to na tym, że mama i córka patrzą razem w tym samym kierunku, są ze sobą blisko , ale ich światy pozostają oddzielne i różne. „Myślę, że da się to wypracować" - twierdzi Foremniak. Małgorzata Foremniak i Ola Jędruszczak – co w sobie podziwiają? Aktorka docenia racjonalność córki. „Ola potrafi się nagle zorganizować, nawet jeśli jest w trudnych okolicznościach, potrafi spojrzeć na wszystko zimnym, stanowczym wzrokiem i szybko opanować sytuację" - powiedziała „ Urodzie Życia ". Z kolei Ola dostrzega niesamowity entuzjazm mamy, który ta  - jej zdaniem – jest w stanie wykrzesać z siebie zawsze i wszędzie. I to bez względu na to, w jakim jest stanie fizycznym i psychicznym. Ola przyznała też, że sama bardzo chciałaby posiąść taką umiejętność.  Zobacz też:...

Małgorzata Musiał z bloga dobrarelacja.pl
mat. prasowe
Wychowanie
Wychowanie dzieci bez nagród i kar? – wywiad z ekspertem
Małgorzata Musiał, pedagożka, mama trójki dzieci i autorka bloga Dobrarelacja.pl, o nagrodach i karach w rodzinie. Ta rozmowa otwiera oczy!

Czy kary są konieczne w wychowaniu dziecka? A nagrody? No właśnie ani jedne, ani drugie! – mówi pedagożka, Małgorzata Musiał, autorka książki „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”. Rozmawiamy o tym, na co zwracać uwagę w relacjach z dzieckiem.  Małgorzata Musiał – pedagog, żona i mama trójki dzieci. Prowadzi warsztaty, szkolenia i indywidualne konsultacje, jest również jednym z niewielu w Polsce mentorów grup SAFE, programu wspomagającego budowanie bezpiecznej więzi między rodzicami a dziećmi. Autorka bloga DobraRelacja.pl Kto odpowiada za relacje w rodzinie?  Małgorzata Musiał: Rodzice. To moje przekonanie ma dużo wspólnego ze zdaniem Jespera Juula (duński terapeuta rodzinny i pedagog – przyp. red.), który kiedyś stwierdził, że to rodzice i wyłącznie rodzice odpowiadają za atmosferę w domu. Mówiąc jednak o relacjach, chciałabym jednak zostawić taki margines, że jeśli z jakimś dzieckiem mamy trudne relacje, to wcale nie musi to znaczyć, że robimy coś źle. Bo na dziecko wpływają różne czynniki, np. genetyczne. Jeśli np. ono nie umie wyrażać emocji w społecznie akceptowalny sposób, to przecież nie musi znaczyć, że rodzice popełnili gdzieś błąd.  Na swoim blogu piszesz o budowaniu dobrej relacji z dzieckiem, bez nagród, kar i bez oceniania. Zastanawiam się, czy naprawdę taka ścieżka jest możliwa? I czy w ogóle można się nauczyć czegoś tak abstrakcyjnego jak budowanie relacji? Jestem przekonana, że ścieżka, którą wskazuję, jest dostępna dla wszystkich, bez względu na to, czy ktoś jest cierpliwy, opanowany, refleksyjny, czy porywczy, wybuchowy i jest mu trudniej się opanować w trudnych sytuacjach. Ja sama mam bardzo dynamiczny temperament choleryka, więc jeśli ja daję radę, to głęboko wierzę, że większości ludzi także jest w stanie. A odpowiadając na to, czy dobrej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj