Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Czy każdy dzień musi wyglądać tak samo? Czas na zmiany!

Pielęgnujesz, karmisz, idziesz na spacer. Chciałabyś zrobić coś jeszcze, ale codzienność zajmuje tyle czasu... W tym roku może być inaczej!

W tym roku koniecznie musisz znaleźć czas na zwariowane zabawy, słodkie nicnierobienie lub zwyczajne rodzinne wygłupy. Bo czy czysta buzia i mądra główka dadzą tyle szczęścia, ile figle, zabawy i psoty? Dzięki nim dziecko przekona się, że życie jest wspaniałe. Są na to proste sposoby, które zwykle zostają tylko w sferze planów. Podsuwamy 12 pomysłów na 12 miesięcy.

1. Ognisko na śniegu
Ma zupełnie inny klimat niż np. palone jesienią. I jak przyjemnie się przy nim ogrzać, kiedy wokół śnieg aż trzeszczy od mrozu. Oczywiście pieczenie kiełbasek i ziemniaków jak najbardziej trzeba wziąć pod uwagę. Nawet jeśli nie jest to menu dla malucha, ochoczo pomoże tacie w trzymaniu kiełbaski tuż nad ogniskiem. A wcześniej może uda się zorganizować amatorski kulig, podczas spaceru do lasu z zaprzyjaźnioną rodziną (tatusiowie ciągną dzieci i mamy na sankach). A może i profesjonalny z konnym zaprzęgiem (samochód buchający spalinami prosto w twarze dzieci nie wchodzi w grę).

2. Taniec z gwiazdą
Już z maluszkiem przy piersi możesz zapisać się np. na kurs salsy. Idź z dzieckiem w nosidełku na zajęcia tańca solowego. Proste kroki, łagodne kołysanie bioder, których uczą na pierwszym stopniu wtajemniczenia na pewno mu się spodobają. Bliski kontakt z mamą to przecież wielka frajda. A ty tańcząc, odprężysz się i rozruszasz ciało. Uwaga: noś maluszka w nosidełku, kiedy umie już sztywno trzymać główkę.

3. Wagary
Zaplanuj je, nawet gdy siedzisz z dzieckiem w domu, a zawodowo pracuje tylko twój mąż. Wolny dzień w środku tygodnia raz na jakiś czas to jak wygrana w totolotka. Zamiast wysyłać kupon, wystarczy poprosić o jednodniowy urlop, zapomnieć o obowiązkach. Nie musicie robić nic nadzwyczajnego. Czasem jest potrzebne delektowanie się chwilą. Maluch będzie szczęśliwy, gdy po domu kręci się dwoje wyluzowanych, wyrwanych na moment z powszednich rygorów ludzi, którzy mają dla niego czas. Duuużo czasu...

4. Mama na rolkach
To jest możliwe nawet podczas spaceru z dzieckiem. Maluch będzie miał niezłą zabawę, kiedy zobaczy mamę w ochraniaczach i kasku (trzeba stawiać na bezpieczeństwo) pchającą jego wózek. Idealny do rolkowych spacerów jest trójkołowy wózek, polecany też do joggingu. A jeśli dziecko jeździ już na rowerku, zamiast wodzić za nim okiem z parkowej ławki, możesz śmigać na rolkach tuż obok niego. Maluch będzie dumny z takiej mamy. A ty przy okazji masz szansę zrobić coś dla swojej figury. Przez pół godziny spalisz 200 kcal.

5. Mokry spacer
Dobrze wiesz, że deszczowy dzień to nie powód, by siedzieć w domu, zwłaszcza gdy na dworze jest ciepło. Denerwuje cię, że maluch wraca kompletnie przemoczony, bo musi zaliczyć każdą kałużę? Spróbuj podzielić jego pasję. Zaproś również męża do takiej zabawy. Kalosze stały się ostatnio bardzo modne, łatwo kupić takie, które chętnie założysz na nogi. Przed wyjściem koniecznie ustal jednak zasady, by następnym razem, gdy będzie mokro, udało się bez chlapania dotrzeć np. do sklepu.

6. Kinder party
Gdy do dziecka przychodzą dorośli członkowie rodziny (dziadkowie,  wujostwo) na urodziny lub z okazji Dnia Dziecka, zaplanuj imprezę z dala od stołu. Robiąc z maluchem zaproszenia, poproście, by goście przyszli przebrani, choćby symbolicznie, nawet dostojna babcia dla ukochanego wnusia założy np. kapelusz z piórkiem. Dla „niezdyscyplinowanych” przygotuj coś do przebrania na miejscu (np. papierowe czapeczki). Przygotuj z maluchem występ dla gości, nauczcie się piosenki, tańca lub zróbcie teatrzyk (wcześniej przez kilka dni odbywać się będą próby – to podnosi rangę uroczystości). Zaangażowanie taty jak najbardziej wskazane. Zaplanuj wspólne czytanie wierszy z podziałem na role (przygotuj dla gości kopie tekstu z zaznaczonymi kwestiami), np. „Na straganie” Brzechwy, „Lokomotywę” Tuwima. Potem zaproś wszystkich do tańca. No i każdy powinien pobawić się z dzieckiem przyniesionymi dla niego prezentami.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Rozwój
Zabawy z niemowlęciem na pogodne dni
Wiosenny spacer z maluchem to nie tylko nudne przemierzanie kolejnych parkowych alejek. To okazja, by malec poznawał nowe zabawy, a dzięki nim świat.

Wiosenny spacer z maluchem to nie tylko nudne przemierzanie kolejnych parkowych alejek. To okazja, by malec poznawał nowe zabawy, a dzięki nim świat. Wybraliśmy dla Was najlepsze zabawy dla najmłodszych i tych trochę starszych! Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu poza domem. Starsze dzieci bawią się z kolegami, jeżdżą na rowerach, grają w piłkę. A co z najmłodszymi? Czy mogą równie atrakcyjnie spędzać czas na dworze? Oczywiście! Sprawdź, jak połączyć korzyści z przebywania na świeżym powietrzu z ciekawą, rozwijającą zabawą. Dla małego śpioszka Przez pierwsze sześć miesięcy życia niemowlę traktuje spacer jako doskonałą okazję do... drzemki. Ale nawet takie maleństwo poznaje już świat wszystkimi zmysłami, odkrywa ciągle coś nowego. Z czasem coraz chętniej śledzi, co się dzieje wokół niego. Gdy maluch słyszy różne dźwięki, widzi nieznane dotąd kolory i kształty, reaguje cały jego układ nerwowy. To przyspiesza proces dojrzewania malca. 1. Swobodne kołysanie Zabierz maluszka na przechadzkę w nosidełku. Dla dziecka, które jeszcze nie siedzi ani nie chodzi, pionowa pozycja ciała jest szczególnie atrakcyjna. Pozwala mu obserwować otoczenie z jeszcze innej perspektywy. Maluch przytulony do Twojego ciała czuje się bezpiecznie. Znany mu sprzed narodzin rytm kroków działa kojąco. Łagodne kołysanie pobudza błędnik i cały układ nerwowy, sprzyjając jego lepszemu rozwojowi. 2. Popatrz i dotknij Wybierzcie się do parku lub do własnego ogródka. Przechadzając się alejkami, pokazuj maluszkowi, co widzisz. Nazywaj rośliny, zwierzęta, ich kształty i kolory. Weź dziecko na ręce, pokaż mu różne liście, połaskocz go zerwanymi źdźbłami trawy, daj mu dotknąć kwiatków na krzaczkach. To doskonałe ćwiczenie torujące w mózgu połączenia wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Przygotowuje do tego, by móc zobaczyć coraz więcej szczegółów i więcej poczuć....

Pielęgnacja
Przestymulowane
Wciąż wymyślasz dziecku nowe zajęcia. Czy wiesz, że łatwo możesz „przedobrzyć” i wspólne zabawy zamiast sprawić radość – będą męczyć?

Marzysz, by Twoje maleństwo jak najlepiej się rozwijało. Poświęcasz mu każdą wolną chwilę, wciąż wymyślasz nowe zajęcia. Łatwo możesz jednak „przedobrzyć” i sprawić, że wspólne zabawy zamiast sprawić radość – zmęczą. Po ciężkim dniu pracy wpadasz do domu. Dawniej wyciągnęłabyś się na kanapie z gazetą w ręku, ale teraz nie możesz sobie na to pozwolić. Przecież czeka stęsknione dziecko! Najpierw kwadrans z zabawką edukacyjną, potem parę minut z piankową książeczką, teraz klocki, a na koniec piłeczka. Jesteś zmęczona, ale dumna z siebie. Tylko dlaczego Twój maluch zamiast cieszyć się z zabawy, coraz więcej płacze? Uwaga, pułapka! Nie ma wątpliwości, że rozwój maluszka zależy od sposobu, w jaki stymulują go rodzice. Dzieci, którym mama i tata poświęcają wiele uwagi, są zdolniejsze, ciekawsze świata, bardziej otwarte na ludzi. Ale powinnaś wiedzieć, że możesz przesadzić z liczbą bodźców, którymi zasypujesz swojego malucha. Niemowlę nie korzysta wtedy z tych atrakcji, czuje się za to zmęczone i rozdrażnione. Z czasem możesz dostrzec u niego sygnały alarmowe: Niepokój – gdy wokół malca jest głośno lub dużo ruchu. Obojętność – kiedy przynosisz mu nową zabawkę, dziecko tylko patrzy się na nią. Nie cieszy się z prezentu, nie bawi się nim. Brak koncentracji – zbyt wiele bodźców sprawi, że malec na niczym się nie skupi. Przy takiej ciągłej stymulacji maluch w końcu „wyłącza się”. Zamiast rozwijać się, przestaje reagować na Twoje coraz bardziej oryginalne pomysły. „Idź” za dzieckiem Jak więc spędzać wspólne popołudnia z niemowlakiem, by były przyjemne i rozwijające? To zależy od wieku dziecka. Prof. Remo Largo, pediatra z dziecięcego szpitala w Zurichu, przekonuje w książce „Wiek niemowlęcy”, że maluch, który nie skończył trzech miesięcy, często nie...

Wychowanie
Kochanie, będziesz mieć rodzeństwo
Co zrobić, by starsze dziecko nie czuło się odtrącone, gdy na świat przychodzi braciszek lub siostrzyczka?

Co zrobić, by starsze dziecko nie czuło się odtrącone, gdy na świat przychodzi braciszek lub siostrzyczka? Zadbaj o to zanim jeszcze dzidziuś się urodzi. Jeśli uda Ci się wzbudzić w starszym dziecku ciepłe zainteresowanie niemowlęciem, rozumiejąc jednocześnie całą gamę sprzecznych uczuć, które nim targają, zwiększysz szanse na udany związek między dziećmi w przyszłości. Jedna rozmowa nie wystarczy, by przygotować dziecko na zmianę. Jak przekazać nowinę? Lepiej nie spieszyć się z przekazywaniem dziecku rewelacji zaraz po tym, jak test ciążowy pokaże dwie kreski. Dziewięć miesięcy to dla małego człowieka niewyobrażalnie długi czas, cała wieczność. Ale z drugiej strony dziecko powinno usłyszeć dobrą nowinę bezpośrednio od rodziców, dlatego, gdy decydujesz się ogłosić ją wielu osobom i wiesz, że będziecie często o tym rozmawiać, powiedz o tym również najmłodszemu członkowi Waszej rodziny. On i tak wyczuje, że „coś się święci” i będzie zaniepokojony, że rodzice coś ukrywają. Powiedz prosto: "W naszej rodzinie pojawi się nowe dziecko", ale nie przesadzaj z entuzjazmem. Daruj sobie zapewnienia, że wciąż będziesz kochać swojego starszaka, bo tylko go zaniepokoisz czymś, co wcześniej mogło mu w ogóle nie przyjść do głowy. Nie roztaczaj wspaniałych wizji o wspólnej zabawie, gdyż dziecko będzie czuło się oszukane, gdy wrócisz do domu z noworodkiem, który nawet nie będzie umiał dać cześć. Powiedz otwarcie, że dzidziuś będzie maleńki i bezradny, że będzie często płakał, głównie spał i wymagał ciągłej opieki. Wspólne oczekiwanie Włącz swojego pierworodnego w przygotowania do narodzin brata lub siostry, by czuł, że jest ważny, a nie odsuwany na bok. - Zabierz go ze sobą na wizytę do lekarza, by mógł posłuchać bicia małego serduszka i zobaczyć portret braciszka lub siostrzyczki na USG. - Jeśli ma ochotę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak