Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, telewizja, pilot
Wychowanie

Edukacja na ekranie. Nauka czy strata czasu?

Jak poznać dobry program dla dziecka i ile czasu malec może spędzić przed telewizorem? Zobacz koniecznie!

Programy dla dzieci nie powinny przypominać tych dla dorosłych.

Małe dziecko łatwo dekoncentruje się i rozprasza. Program dla niego musi być dowcipny i atrakcyjny, bo tylko wtedy maluch skorzysta z zawartych w nim treści. Jego edukacja jest przecież nierozłącznie związana z zabawą w różnych formach.

Przeczytaj także: Czy telewizja jest dobra dla dziecka?


Jaki powinien być program telewizyjny dla dzieci?

W programie edukacyjnym skierowanym do najmłodszych ważna jest: 

  • Dramaturgia. Treść i forma muszą aktywizować uwagę widza przez prezentację zabaw, ćwiczeń, tekstów możliwych do naśladowania w trakcie programu lub odtworzenia po nim
  • Estetyczna i prosta forma.
  • Niezbyt szybkie tempo.
  • Bezbłędny, dobrze słyszalny przekaz słowny. Jeśli głos jest zniekształcony (co często zdarza się np. przy animowaniu kukiełek), dziecko nie odbiera treści, bo po prostu nie rozumie, co mówi dana postać.


Ważne także, by program był:

 

  • Monotematyczny. Jedna informacja powinna być przekazywana i powtarzana w różnych formach, co utrwala zapamiętanie treści.
  • Bliski doświadczeniu dziecka. Powinien pokazywać bliskie dziecku zjawiska, wydarzenia i obiekty w sposób pobudzający myślenie kreatywne.
  • Wychowawczy. Powinien pokazywać wzory zachowań i relacji, kształtować prawidłowe postawy małych widzów.

 


Co może oglądać dziecko?

Maluch dwu-, dwuipółletni najchętniej obejrzy krótką, najwyżej 10-minutową bajeczkę o nieskomplikowanej treści. Jej bohaterami powinny być zwierzątka lub miłe fantastyczne stworki. Godne polecenia są filmy, w których występują animowane lalki.

Trzylatek zwykle ma już swojego ulubionego bohatera – Kubusia Puchatka, Smerfa, Teletubisia. Odpowiednim filmem dla niego będzie krótka (maksimum 20-minutowa) historyjka z prostą, odwołującą się do codzienności fabułą.

Cztero- i pięciolatek zainteresuje się programem edukacyjnym, w którym obok filmów animowanych pokazane są krótkie scenki teatralne, wierszyki lub piosenki do wspólnego śpiewania, rebusy i propozycje zabaw w domu albo na świeżym powietrzu.

Sześciolatek potrafi już na tyle skupić uwagę, żeby uważnie obejrzeć pełnometrażowy film animowany z fabułą i jednym wyrazistym bohaterem. Możesz spróbować zainteresować dziecko także nieco poważniejszymi programami przyrodniczymi, np. pokazywanymi na kanałach tematycznych.

Mały uczeń (w początkowych klasach szkoły podstawowej) szybko rozwija się intelektualnie. Zaczyna interesować się tak poważnymi dziedzinami, jak geografia, fizyka (fascynuje go zwłaszcza to, co dzieje się w kosmosie!), historia czy biologia. Łatwo przyswaja tę wiedzę z kreskówek, ale chętnie obejrzy też ciekawy i przystępnie skomentowany film „dla dorosłych”, np. na jednym z kanałów Discovery.

UWAGA! Pamiętaj, że dziecko potrzebuje Twojej obecności podczas oglądania telewizji.

Sprawdź także: Czy dla dobra dziecka warto pozbyć się telewizora?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie
Czy telewizja jest dobra dla dziecka?
Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.

Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić. Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora ? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód. Telewizja a niemowlę Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia .    Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu. Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?   Telewizja a dziecko kilkuletnie Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami , bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić.    Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka , bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem.    Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.   W pewnym stopniu t elewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka . Posługuje się bowiem...

przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Wychowanie
Dziecko w wirtualnym świecie
Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.

Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem . A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat? Komputer od najmłodszych lat Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych. Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor , ikona, drukarka , spacja, program itd. Komputer zabawkowy czy prawdziwy? Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces. W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja
Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka
Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw   poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich. Spis treści: Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Kosi, kosi łapki A kuku! Pokaż język Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy Pokazuj mieszkanie Gładkie, szorstkie A kto to? Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy Bęc! Chcesz, to weź Taniec Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy Berek Zabawy w kąpieli Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem. W co się bawić z noworodkiem: a kuku! Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak