Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Wychowanie

Ferie z komputerem

Chlapa za oknem, dużo wolnego czasu. Aż nęci, by zasiąść przed monitorem. Możesz zmienić ten scenariusz.

 

 

Najlepiej wykorzystać te dwa tygodnie na wyjazd na narty czy długie spacery. Ale co robić, gdy jesteście skazani na ferie we własnym mieszkaniu? Wolne dni kuszą, by spędzić je przed monitorem. Dopilnuj, by podczas ferii nie stał się on najważniejszym przedmiotem dla dziecka.Komputer nie jest niczym złym, pod warunkiem, że w rozsądnej dawce. Kilkulatek nie powinien spędzać przed nim więcej niż pół godziny dziennie. Dowiedziono, że zbyt długie przesiadywanie przed monitorem męczy oczy, kręgosłup, może prowadzić do zaburzeń snu, wad wzroku i postawy. W czasie ferii możesz podejść do tematu mniej restrykcyjnie, np. dzieląc dzienny limit grania na dwie części – poranną oraz popołudniową. Zapewnij przy tym dziecku inne rozrywki, dzięki którym np. wyścigi wirtualnych aut nie będą aż tak atrakcyjne. W życiu przedszkolaka musi znaleźć się dużo czasu na zabawy, spacery oraz sporą dawkę aktywności ruchowej.

Jeżeli nie możesz wziąć urlopu na całe ferie, postaraj się, by dziecko codziennie wychodziło na dwór z babcią lub opiekunką. Jeśli wygospodarujesz wolny dzień, przeznacz go na śnieżne szaleństwa, lepienie bałwana albo sanki. Nigdy nie zostawiaj pociechy samej z komputerem i nie pozwalaj włączać go bez twojej wiedzy – ten zakaz musi być jasny. Spróbuj włączyć się do zabawy: rodzinne rozegranie wirtualnego meczu piłkarskiego zbliża. Pokaż też, jak inaczej wykorzystać ten sprzęt. Rysujcie, projektujcie w programie graficznym, przeglądajcie zdjęcia z wakacji, czytajcie zagadki w Internecie.

Jak bez awantury ograniczyć czas spędzany przy komputerze?
Jeszcze zanim dziecko zasiądzie do komputera, ustal czas gry. Można to zrobić za pomocą ustawionego zegara, który w odpowiednim czasie sygnalizuje koniec zabawy, lub przypomnieć kilka minut przed końcem, że zbliża się finał. Gdy czas upłynie, a malec jest w trakcie zadania, warto pozwolić mu dokończyć. Dobrze jest też wcześniej zaplanować z dzieckiem kolejne zajęcia, następujące po zakończeniu gry na komputerze. Najlepiej, by były to gry i zabawy ruchowe lub inne zajęcia w towarzystwie dorosłych, np. domowe porządki, spacer. Można też zaproponować dziecku rysowanie lub opowiedzenie o swojej komputerowej zabawie, a nawet odegranie jej.

Instrukcja obsługi
Komputer w rękach dziecka nie oznacza tylko kłopotów. Kłopot jest w tym, żeby zachować stosowne do wieku proporcje.
Kupuj gry dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Zanim pozwolisz grać, upewnij się,
że gra nie zawiera scen przemocy.
Nigdy nie pozwalaj na granie w sieci czy przeglądanie stron internetowych bez twojego nadzoru.
Jeżeli twoje dziecko staje się rozdrażnione, źle sypia, skarży się na ból oczu czy po prostu bez przerwy opowiada wyłącznie o grach – to wyraźny sygnał, że pora na „odwyk” od komputera.
Zaoferuj inne atrakcje. Spacer, wspólne budowanie z klocków mogą być równie ciekawe, jak granie. Zorganizuj spotkanie z rówieśnikami (kuzynami, kolegami), ułóżcie puzzle, poczytajcie.
Konsekwentnie przestrzegaj ustalonego czasu grania. Nie ulegaj dla „świętego spokoju”


Odpowiada ekspert Maria Kowalska, psycholog kliniczny i rozwojowy, prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.

 

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, maluch, komputer
Przedszkolak
Trzylatek i komputer
Komputer to nie tylko gry. Jeśli właściwie go wykorzystasz, będzie świetną pomocą naukową dla twojego dziecka. Zobacz, ile trzylatek może się przy nim dowiedzieć.

Jeśli trzylatka ciekawi komputer, wyjdź naprzeciw tym zainteresowaniom. Oswajanie z wirtualnym światem przyda się już w niedalekiej przyszłości. A chwile, które wspólnie spędzicie przed monitorem, będą dla was przyjemną zabawą. Pierwsze zabawy trzylatka na komputerze Weź malucha na kolana i pozwól mu przyjrzeć się klawiaturze. Niech naciska dowolne klawisze. Potem możecie szukać znajomych literek lub cyfr, jeśli dziecko się nimi już interesuje. W dzisiejszych czasach klawiatura często zastępuje elementarz, i to z dobrym rezultatem. W edytorze tekstu ustaw dużą czcionkę i zachęć malucha do pisania literek. Niech robi to tak, jak chce. Tak może powstać pierwszy list do mamy, który pozornie nic nie znaczy, a jednocześnie znaczy wiele. Kolejną zabawą będzie przyciskanie klawiszy raz paluszkami prawej, raz lewej rączki. To doskonali koordynację wzrokowo--ruchową, podobnie jak klikanie myszką. Pokaż dziecku w Internecie zjawiska, które je interesują – tak pogłębisz jego zainteresowania. Możecie przy okazji np. liczyć zwierzątka na ekranie, wskazywać największe, najmniejsze, najbardziej kolorowe. Jeśli maluch lubi psy, obejrzyj z nim ich fotografie, a tę, która podoba mu się najbardziej, wydrukuj. Wytłumacz w prostych słowach, jak to się dzieje, że wkładasz do urządzenia czystą kartkę, a wychodzi taka z obrazkiem. Komputer dla trzylatka - etap zaawansowany Kiedy dziecko oswoi się z klawiaturą i myszką, pomóż mu robić bardziej skomplikowane rzeczy, np. laurkę na Dzień Babci . Uzupełnianie kolorowanki za pomocą klikania w ikonę z farbką pozwoli zrozumieć zależność między myszką a monitorem, a dzięki prostym programom graficznym maluch rozwinie wyobraźnię przestrzenną. Możecie też wysłać e-maila do cioci: dziecko podpowie ci, co napisać, i kliknie, by wysłać wiadomość. Teraz pozostaje tylko czekać w napięciu na odpowiedź. Prawda, że nie tylko gry...

mama, dziecko, komputer
Wychowanie
Jakie gry są dobre dla dzieci?
Tak naprawdę nie jest ważne, czy gra jest komputerowa czy planszowa. Liczy się, że rozwija dziecko i daje mu dużo frajdy. Czy wiesz, jak taką grę rozpoznać?

Granie na komputerze kojarzy ci się z mało rozwijającą rozrywką i przesiadywaniem godzinami przed monitorem? A gry planszowe z nudą? Nie musi tak być. Razem z dzieckiem możecie mieć i w komputerze, i w planszy przyjaciół, a nie wrogów. Gry komputerowe mogą wiele nauczyć Operowanie myszką i obsługa klawiatury, rysowanie, kolorowanie na ekranie rozwija koordynację ręka–oko . Będzie ona niebawem niezbędna – gdy dziecko zacznie uczyć się pisać. Klawiatura to wymarzone narzędzie do nauki liter , natomiast klawisze strzałek ułatwiają rozpoznawanie prawej i lewej strony, orientację w przestrzeni. Zabawy przy komputerze pomagają też ćwiczyć sztukę koncentracji , spostrzegawczość i myślenie analityczne . Niektóre rozwiną zdolności plastyczne , inne –  matematyczne . Dają także możliwość zapoznania się ze światem roślin, zwierząt czy innymi krajami. A wiedza, jaką przekazują, bywa bogatsza od tego, co sami potrafimy dziecku opowiedzieć. Właśnie. Nowoczesne zabawy wcale nie muszą być nudne także dla ciebie! Wspólne granie dostarcza wszystkim rozrywki. Może twój autorytet wzrośnie, gdy jako jedyna pokonasz np. groźnego przeciwnika? Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka W Polsce nie istnieje jednolity system oznaczeń wiekowych gier, ale większość producentów podaje zalecenia na opakowaniach – trzymaj się tego. I nie kupuj przedszkolakowi takich, które zawierają sceny przemocy . Kilkulatek nie potrafi oddzielić świata gry i towarzyszących jej emocji od rzeczywistości. Może się zdarzyć, że zacznie naśladować zachowania, które zobaczył w komputerze. Postaw na pewniaki – gry, które dają gwarancję scen bez przemocy. Mogą to być przygody bohaterów znanych dziecku z bajek, takich jak „Reksio” czy „Noddy”. Także ciekawe, bezpieczne serie, np. gry dla przedszkolaków „Pluszaki Rozrabiaki”...

dziecko, komputer
Wychowanie
Maluch i klawiatura
Czy dwulatek siedzący przed komputerem to znak zepsucia naszych czasów? To zależy tylko od ciebie.

Wpływ gier komputerowych na młodych przedstawicieli Homo sapiens to ulubiony temat gorących dyskusji prowadzonych przez dojrzałych osobników tego gatunku. Gniewne pomrukiwania i groźne okrzyki wzmagają się zwłaszcza wtedy, gdy kolejny zaniedbany przez rodziców nastolatek wymorduje gdzieś w Stanach grupę dzieciaków ze swojej szkoły. Zazwyczaj przy tej okazji wychodzi na jaw, że zabójca grywał w jedną z „tych” gier – na przykład znienawidzone przez obrońców moralności „Grand Theft Auto”. Wtedy to grupa mądrych głów opowiada o badaniach, które dowiodły, że ludzie grający w gry zawierające elementy przemocy są bardziej skłonni do przejawiania względem innych gwałtownych zachowań. Dziwnym trafem nikt wtedy nie wspomina, że na osławionym GTA jak wół stoi napisane „Mature. 18+” – czyli dozwolone dla dorosłych, od lat 18, a problemem jest nie istnienie takich gier, ale to, że nastolatki swobodnie w nie grają. Nie – CZY, ale w CO grać W tej atmosferze nie wspomina się o wynikach poważnych badań sugerujących, że dzięki grom, odpowiednio dobranym grom, rosną u ludzi zdolności rozwiązywania zadań przestrzennych, koordynacja ruchowa, umiejętności rozpoznawania i grupowania obiektów. Kluczem jest nie to, czy grać, ale w co grać. O ile jednak od dawna prowadzone są badania nad wpływem telewizji na bardzo małe dzieci, o tyle ta grupa użytkowników komputerów była jakoś omijana przez naukowców. Można się obruszyć, że nazywam dwulatka użytkownikiem komputera, ale widok mojej 20-miesięcznej córki radośnie przełączającej kolejne slajdy z zestawu zdjęć ukochanych psów przekonuje mnie, jak wiele zmieniło się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Nic więc dziwnego, że producenci gier zauważyli, że przed ekranem nie siadają już dziś pięcio- czy sześciolatki ale znacznie młodsze dzieci. Właśnie dla nich zaczęły powstawać specjalnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak