Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze
standret/Adobe Stock
Wychowanie

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób!

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Metody są różne, ale niezależnie od tego, którą wybierzesz, zarówno ty, jak i twoja pociecha musicie uzbroić się w cierpliwość. Sprawdź, kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rowerze i w jaki sposób to zrobić!

Nie wiesz, jak szybko nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zacznij od uświadomienia sobie, że dla małego człowieka opanowanie tak skomplikowanych czynności jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód i orientacja co do kierunku jazdy to spore wyzwanie. Wkrótce z twoją pomocą tego wszystkiego się nauczy. Zanim jednak posadzisz dziecko na rowerze, koniecznie zaopatrz je w kask! O czym jeszcze należy pamiętać?

Spis treści:

  1. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze
  2. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym
  3. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek
  4. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem
  5. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze z opuszczaniem siodła
  6. Cała rodzina idzie na rower – o czym pamiętać

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas przewożenia w foteliku rowerowym

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Teraz, gdy na rynku, także wtórnym, są różne typy rowerków, nauka jazdy na rowerze jest łatwiejsza. Wszystko dzięki temu, że można ten proces podzielić na etapy, które pozwolą dziecku krok po kroku opanować poszczególne umiejętności niezbędne do jazdy na rowerze.

Na początek najłatwiej będzie malucha sadzać na rowerek trójkołowy z kijem. Na takim pojeździe maluch nauczy się pedałować, a także kierować rowerem. Patyk z kolei pozwoli rodzicowi prowadzić rower z dzieckiem, gdy to będzie miało dość pedałowania.

Kolejnym etapem może być rowerek biegowy, który idealnie nadaje się do wstępnej nauki utrzymywania równowagi. Na takim pojeździe z powodzeniem poruszają się nawet trzy- i czterolatki podczas spacerów z rodzicami.

Etap ten można pominąć, sadzając od razu dziecko na dziecięcy rowerek z bocznymi kółkami, na którym maluch nauczy się hamować. Za to dziecko, które jeździło sprawnie na rowerze biegowym można próbować od razu uczyć jazdy bez bocznych kółek, ale na rowerze z kijem. Nie należy puszczać kija, dopóki dziecko nie nauczy się ruszać i hamować.

Rower z kijem i bez bocznych kółek to kolejny i jednocześnie ostatni etap nauki po jeździe na rowerku z bocznymi kółkami.

Do nauki jazdy na zwykłym rowerze przyda się cierpliwość ze strony rodzica, który musi biegać za dzieckiem, aby je asekurować. Nie można się na dziecko denerwować, gdy popełnia błędy, za to trzeba je chronić przed ich skutkami: dlatego niezbędne są kask i ochraniacze. Zamiast ganić za błędy, trzeba dziecko zachęcać do podejmowania kolejnych prób i chwalić, chwalić na potęgę za każdą udaną próbę.

Kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze?

To bardzo indywidualna kwestia. Są dzieci, które zaczynają samodzielnie jeździć na dwóch kółkach w wieku czterech lat. Są takie, którym udaje się opanować tę trudną sztukę jeszcze wcześniej i takie, które długo nie mogą opanować tej sztuki i wsiadają samodzielnie na rower dopiero w wieku 7-8 lat. Nie wywierajmy na dzieciach presji. Pamiętajmy, że najważniejsza jest wspólna zabawa.

W nauce jazdy ważny jest odpowiedni rower

Jak szybko i sprawnie nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Nauka jeżdżenia na rowerze przebiega sprawniej, gdy dziecko zaczyna przygodę z rowerem od odpowiedniego sprzętu. Pierwszy w życiu pojazd napędzany siłą własnych mięśni powinien:

  • być stabilny,
  • mieć 3 lub 4 koła albo 2 koła i... brak pedałów,
  • mieć nisko ustawione siodełko pozwalające na samodzielne wsiadanie i zsiadanie,
  • mieć łatwy dostęp do kierownicy,
     

Trzeba pamiętać, że małe rowerki nie nadają się do jazdy po miękkim i nierównym terenie – również nóżki dziecka nie są przystosowane do obciążeń, których wymagałby przejazd przez piasek lub podjazd nawet pod małą górkę. Dobrym miejscem na naukę jazdy na rowerze jest płaski, równy plac bez wysokich krawężników, najlepiej blisko domu. Długie trasy lub robienie zakupów z dzieckiem jadącym na rowerze kończą się tym, że mama lub tata niosą rower, dźwigając również torbę ze sklepu i trzymając dziecko za rękę.

Każde dziecko może nauczyć się jeździć na rowerze. My, rodzice, możemy sprawić, że nauka będzie przebiegać harmonijnie, bezstresowo i jak najmniej boleśnie.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym

Obecnie za najlepszy i najszybszy sposób nauki jazdy na rowerze uważa się posadzenie dziecka najpierw na rowerze biegowym. Z takim sprzętem poradzi sobie chyba każdy trzylatek i niektóre dwulatki. Rower biegowy nauczy dziecko utrzymywać równowagę, obierać kierunek jazdy oraz skręcać. Poczuje się pewniej i będzie mu łatwiej przesiąść się później na prawdziwy rower.

Jazda na rowerze biegowym jest bardzo prosta, bo napęd stanowią nogi dziecka, którymi maluch na przemian odpycha się od podłoża. Wystarczy go wsadzić na taki rower i dać mu się zorientować, o co w takiej jeździe chodzi, a pójdzie to błyskawicznie. Stopy dziecka są stale nisko, więc w każdej chwili maluch może się nimi podpierać, co chroni go przed upadkami na boki. Gdy dziecko rozpędzi się na rowerze biegowym i uniesie nóżki, jedzie niemal tak samo jak na tradycyjnym rowerze dwukołowym, więc w tych momentach ćwiczy utrzymywanie równowagi.

Co po rowerze biegowym?

Kolejny etap nauki to od razu rower dwukołowy – na wszelki wypadek z kijem, ale o tym w dalszej części tekstu. Mniej sprawne dzieci (i bardziej strachliwi rodzice) zdecydują się zapewne na rower z bocznymi kółkami. W końcu każdy z nas kiedyś tak zaczynał naukę jazdy na rowerze. Jednak dziecku, które ma doświadczenie z rowerkiem biegowym, od razu warto nieco wyżej podnieść boczne kółka. To ważne, bo dzięki temu maluch kontynuuje doskonalenie utrzymywania równowagi podczas jazdy.

Niektórzy rodzice najpierw sadzają dzieciaki na rowerach trójkołowych. Malec nauczy się na nim pedałować i skręcać, więc niewątpliwie nabierze już jakiegoś doświadczenia. Trójkołowce są jednak zbyt stabilne, aby dziecko uczyło się utrzymywania równowagi. Dlatego nadają się dla młodszych dzieci oraz tych, które z różnych względów bezpieczniej jest posadzić na stabilniejszym rowerze niż na rowerku biegowym.  

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek

Około 4. roku życia przychodzi czas, kiedy małemu rowerzyście zaczynają przeszkadzać dodatkowe, boczne kółka. To one, uniemożliwiając przechylanie się na zakrętach, powodują wywrotki przy większych prędkościach i sprawiają, że tylne koło buksuje w powietrzu na nierównym terenie. Placyk przy piaskownicy przestaje już dziecku wystarczać. Oznacza to, że przyszedł czas nauki jazdy na dwóch kółkach.

Zobacz także:
Rowerek biegowy dla dwulatka [Przegląd]

Jeżeli rowerek dziecka wyposażony był w dokręcane boczne kółka, można podnieść je o kilka centymetrów, by pojazd opierał się raz na jednym, raz na drugim. Jadące dziecko doświadcza wtedy braku równowagi, co wymusza odruch korygowania ruchem kierownicy lub balansowaniem ciała. Stosując tę metodę nauki jazdy, należy jednak uważać, żeby dziecko nie przyzwyczaiło się do tego, że każde zachwianie kończy się podparciem i nie zaniechało aktywnego utrzymywania równowagi. Nadal też boczne kółka utrudniają jazdę na zakrętach.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem

Popularną metodą nauki jazdy na rowerze jest stosowanie kija (np. drewnianego od szczotki) przymocowanego do górnej części tylnego widelca roweru. Zamontowanie kija jest bardzo proste, możemy to zrobić np. z pomocą zwykłego drutu. 

Towarzyszący dziecku dorosły trzyma za koniec kija – powstaje w ten sposób dźwignia uniemożliwiająca upadek. Taki sposób, chociaż wygodny dla rodziców i bezpieczny dla dzieci, opóźnia jednak naukę samodzielnych reakcji na przechyły, gdyż każdy z nich jest kontrolowany z zewnątrz.

Można próbować puszczać kij na prostych odcinkach, pozwalając dziecku na samodzielną jazdę. Warto wtedy uprzedzić początkującego rowerzystę, że jest to działanie celowe i służy nauce. Inaczej dziecko poczuje się zaskoczone, może przestraszyć się i zniechęcić do jazdy na dwóch kółkach.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze z opuszczaniem siodła

Jeśli nie mamy rowerka biegowego, możemy go zrobić ze zwykłego rowerka. Szybciej nauczymy dziecko jazdy na dwóch kółkach, zabierając je na kolejny spacer ze specjalnie przygotowanym rowerkiem. Opuszczamy siodełko, tak żeby całe stopy dziecka opierały się na ziemi, oraz odkręcamy pedały. Na skonstruowanym w ten sposób rowerku biegowym dziecko uczy się utrzymywać równowagę, odpychając się nogami od podłoża. Może ono bez problemu ćwiczyć:

  • skręty,
  • omijanie przeszkód,
  • zawracanie,
  • inne manewry.
     

Jeśli widzimy, że przedszkolak nauczył się utrzymywać równowagę skrętami kierownicy i ustawieniem ciała, łączymy tę umiejętność z wcześniej opanowaną sztuką pedałowania. Po przykręceniu pedałów nie powinny wystąpić problemy z jazdą na dwóch kółkach, gdyż łatwiej utrzymać równowagę właśnie podczas pedałowania.
 

 

 

Cała rodzina idzie na rower

Spacery pieszo-rowerowe mogą teraz być zastępowane przez wspólne rodzinne przejażdżki. Dostosowane do tempa i umiejętności dziecka, sprawiające przyjemność mogą służyć nauce bezpiecznego poruszania się na rowerze, dyscypliny jazdy w grupie i partnerstwa, co przyda się podczas przyszłych wypraw.

W miarę nabierania przez dziecko wprawy w jeździe na rowerze i przystosowania mięśni nóg do obciążeń podczas pedałowania można założyć tylne koło łańcuchowe o mniejszej liczbie zębów. Pamiętajmy też, że dzieci rosną, więc przynajmniej raz w sezonie trzeba będzie podnieść nieco siodełko i kierownicę, uwzględniając to, że pozycja rowerzysty ma być wyprostowana, a jego stopy powinny swobodnie dosięgać ziemi.

Pamiętaj, żeby zawsze dawać dziecku dobry przykład. Chcesz, by twoja pociecha jeździła w kasku? Zawsze przed przejażdżką sam pamiętaj włożyć kask!

Zobacz też:

Rowerek biegowy
StockAdobe
Zakupy
Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy?
Era biegania za dzieckiem z patykiem podczas nauki jazdy została zakończona dzięki laufradom, czyli rowerkom biegowym. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele. Jak wybrać ten, który będzie najlepszy dla twojego dziecka?

Dzięki rowerkom biegowym naukę jazdy mogą rozpocząć już dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia . Oczywiście początki z laufradem to bardziej chodzenie niż jazda, jest to jednak dobry wstęp do późniejszego "śmigania" na dwóch kółkach. Najczęściej jednak rodzice kupują dzieciom ich pierwszy pojazd w okolicach drugiego roku życia. Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy? Jak przymierzyć go do dziecka? Drewniany czy metalowy? Z hamulcem czy bez? Koła pompowane czy piankowe? Kierownica skrętna czy z blokadą Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy? Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszego pojazdu dla malucha , jest długość nóżek dziecka ! UWAGA – nie kupujmy laufrada znając jedynie wiek dziecka. Różnice rozwojowe wśród dzieci w tym samym przedziale wiekowym są ogromne! Nie kupujmy również rowerków na wyrost! Tak kupiony pojazd zamiast starczyć dziecku na dłużej może skutecznie zniechęcić dziecko do nauki jazdy, gdyż będzie za duży! Jak przymierzyć go do dziecka? Zakładamy maluchowi buciki, w których zamierza rozpocząć swoja przygodę z nauką jazdy. Ustawiamy dziecko przy ścianie w lekkim rozkroku. Umieszczamy między nóżkami dziecka książeczkę dosuwając ją do kroku dziecka. Mierzymy odległość od podłogi do górnego grzbietu książki. Minimalna wysokość rowerka biegowego powinna być taka, jak wynik, który otrzymaliśmy przy pomiarze lub nieco mniejsza. Jeżeli kupujecie rowerek dla dziecka poniżej drugiego roku życia lepiej, aby siodełko było ok. 1- 2 cm poniżej krocza – taki maluch więcej chodzi z rowerkiem, dopiero w kolejnym etapie zacznie się odpychać. Przy zakupie rowerków biegowych z pompowanymi kołami możemy nieco spuścić powietrze z kół, dzięki czemu  obniżymy wysokość rowerka o ok. 1-2 cm. Pamiętajmy, że...

rower dla dziecka
Fotolia
Zakupy
Jak wybrać rower dla dziecka [Poradnik]
Pomagamy wybrać rower dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem, jak dobrać rower do wieku dziecka i nie przepłacić.

Zakup roweru dla dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, zawsze jest dużym wyzwaniem. Musi spełniać on przecież co najmniej kilka funkcji : Powinien być: bezpieczny, solidny, wygodny, dostosowany do wzrostu dziecka, lekki i ładny, żeby zachęcać dziecko do nauki samodzielnej jazdy. Spis treści: Jak wybrać rower dla dziecka? Rowerek biegowy Rowerek trzykołowy Rower tradycyjny dwukołowy Rower górski dziecięcy Na co zwrócić uwagę przy zakupie Kiedy pierwszy przegląd? Jak wybrać rower dla dziecka? To, jaki typ roweru będzie najlepszy, zależy zarówno od wieku jak i wzrostu pociechy . Młodsze dzieciaki są nieco mniej sprawne, więc warto dać im rower, z którym sobie poradzą. Dlatego dla dwu- i trzylatka polecamy rower biegowy dwukołowy lub trzykołowy. Początkujący trzy- lub czterolatek szybko nauczy się jazdy na rowerze trzykołowym. A starsze dziecko może już zacząć naukę jazdy na rowerze dwukołowym i z czasem przesiąść się na dziecięcy rower górski. Ogólne zasady wyboru roweru widać w poniższej tabeli. Pamiętaj, że to tylko sugestie i zawsze warto dobrać i model i wielkość ramy oraz kół do sprawności i wzrostu dziecka.   wzrost wiek typ roweru rozmiar ramy rozmiar kół 80-90 2 lata biegowy dwukołowy - 12'' 90-108 3-4 lata biegowy dwukołowy lub trzykołowy - 12''-16'' 100-112 4-5 lat dwukołowy (z bocznymi kołami) 11"" 16'' 110-120 5-8 lat dwukołowy tradycyjny lub górski 11''-13'' 20''                                  ...

kinderkraft
materiały prasowe
Zakupy
Rowerek biegowy – najlepszy wstęp do jazdy na klasycznym rowerze
W życiu każdej rodziny nadchodzi moment, gdy maluch staje się na tyle samodzielny, by rozpocząć przygodę na dwóch kółkach. Zanim jednak dziecko wsiądzie na tradycyjny rower, możemy mu pomóc rozwinąć umiejętności niezbędne do kontroli jednośladu. W tym zadaniu w sukurs rodzicom przychodzi rowerek biegowy.

var _gde_ljgtdqsjgp = new Image(1,1); _gde_ljgtdqsjgp.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=AqJKVqMAa7Pg4hwHVUEfupew7FRUkYPr._VenLk2O_b.x7/stparam=ljgtdqsjgp/fastid=asnedsoeisadosjjzakcpltxhjko'; Kiedyś nauka jazdy na dwóch kółkach zaczynała się na rowerku z dwoma dodatkowymi kółkami. Widok spoconego rodzica pędzącego za pojazdem z włożonym w bagażnik kijem jest dziś wciąż dość popularny. Trzeba przyznać, że tradycyjne metody opanowania samodzielnej jazdy na jednośladowym rowerze mają sporo minusów. Przede wszystkim naukę można podjąć dopiero, gdy dziecko dosięgnie pedałów, czyli najszybciej w okolicy czterech, pięciu lat. Poza tym kilkulatek może nie mieć wystarczająco dużo siły, aby pedałować – efekt jest taki, że to rodzice pchają rowerek, decydując tym samym o kierunku jazdy. Również opanowanie trudnej sztuki równowagi, z jednoczesnym wysiłkiem wprawienia w ruch pedałów jest zbyt skomplikowanym zadaniem dla malucha. Takich wad nie mają rowerki biegowe, które ze względu na lekką konstrukcję umożliwiają dziecku samodzielnie pokonywanie tras i skupienie się w pierwszej kolejności właśnie na kluczowej w nauce jazdy sztuce zachowania równowagi. Zadaniem tych sprytnych rowerków jest rozwój zdolności motorycznych maluszków, nauka utrzymywania równowagi i kontroli jednośladu w wieku poprzedzającym jazdę na klasycznym rowerze, czyli już od ok. drugiego roku życia. Dlaczego bez pedałów? Niewątpliwą zaletą rowerków bez pedałów jest to, że są bardzo mobilne (jedynym wystającym elementem jest kierownica), więc naukę jazdy można rozpocząć nawet zimą trenując po mieszkaniu, żeby nabyć wprawy przed dłuższymi eskapadami. R owerki biegowe stają się coraz popularniejsze z wielu względów. Są bardzo wygodne w obsłudze przez rodziców, bo nie wymagają biegania za maluchem rozpoczynającym przygodę na dwóch...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz