Nie wiesz, jak szybko nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zacznij od uświadomienia sobie, że dla małego człowieka opanowanie tak skomplikowanych czynności jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód i orientacja co do kierunku jazdy to spore wyzwanie. Wkrótce z twoją pomocą tego wszystkiego się nauczy. Zanim jednak posadzisz dziecko na rowerze, koniecznie zaopatrz je w kask! O czym jeszcze należy pamiętać?

Reklama

Spis treści:

 1. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze
 2. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym
 3. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek
 4. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem
 5. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze z opuszczaniem siodła
 6. Cała rodzina idzie na rower – o czym pamiętać

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Teraz, gdy na rynku, także wtórnym, są różne typy rowerków, nauka jazdy na rowerze jest łatwiejsza. Wszystko dzięki temu, że można ten proces podzielić na etapy, które pozwolą dziecku krok po kroku opanować poszczególne umiejętności niezbędne do jazdy na rowerze.

Na początek najłatwiej będzie malucha sadzać na rowerek trójkołowy z kijem. Na takim pojeździe maluch nauczy się pedałować, a także kierować rowerem. Patyk z kolei pozwoli rodzicowi prowadzić rower z dzieckiem, gdy to będzie miało dość pedałowania.

Kolejnym etapem może być rowerek biegowy, który idealnie nadaje się do wstępnej nauki utrzymywania równowagi. Na takim pojeździe z powodzeniem poruszają się nawet trzy- i czterolatki podczas spacerów z rodzicami.

Zobacz także

Etap ten można pominąć, sadzając od razu dziecko na dziecięcy rowerek z bocznymi kółkami, na którym maluch nauczy się hamować. Za to dziecko, które jeździło sprawnie na rowerze biegowym można próbować od razu uczyć jazdy bez bocznych kółek, ale na rowerze z kijem. Nie należy puszczać kija, dopóki dziecko nie nauczy się ruszać i hamować.

Rower z kijem i bez bocznych kółek to kolejny i jednocześnie ostatni etap nauki po jeździe na rowerku z bocznymi kółkami.

Do nauki jazdy na zwykłym rowerze przyda się cierpliwość ze strony rodzica, który musi biegać za dzieckiem, aby je asekurować. Nie można się na dziecko denerwować, gdy popełnia błędy, za to trzeba je chronić przed ich skutkami: dlatego niezbędne są kask i ochraniacze. Zamiast ganić za błędy, trzeba dziecko zachęcać do podejmowania kolejnych prób i chwalić, chwalić na potęgę za każdą udaną próbę.

Kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze?

To bardzo indywidualna kwestia. Są dzieci, które zaczynają samodzielnie jeździć na dwóch kółkach w wieku czterech lat. Są takie, którym udaje się opanować tę trudną sztukę jeszcze wcześniej i takie, które długo nie mogą opanować tej sztuki i wsiadają samodzielnie na rower dopiero w wieku 7-8 lat. Nie wywierajmy na dzieciach presji. Pamiętajmy, że najważniejsza jest wspólna zabawa.

W nauce jazdy ważny jest odpowiedni rower

Jak szybko i sprawnie nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Nauka jeżdżenia na rowerze przebiega sprawniej, gdy dziecko zaczyna przygodę z rowerem od odpowiedniego sprzętu. Pierwszy w życiu pojazd napędzany siłą własnych mięśni powinien:

 • być stabilny,
 • mieć 3 lub 4 koła albo 2 koła i... brak pedałów,
 • mieć nisko ustawione siodełko pozwalające na samodzielne wsiadanie i zsiadanie,
 • mieć łatwy dostęp do kierownicy,

Trzeba pamiętać, że małe rowerki nie nadają się do jazdy po miękkim i nierównym terenie – również nóżki dziecka nie są przystosowane do obciążeń, których wymagałby przejazd przez piasek lub podjazd nawet pod małą górkę. Dobrym miejscem na naukę jazdy na rowerze jest płaski, równy plac bez wysokich krawężników, najlepiej blisko domu. Długie trasy lub robienie zakupów z dzieckiem jadącym na rowerze kończą się tym, że mama lub tata niosą rower, dźwigając również torbę ze sklepu i trzymając dziecko za rękę.

Każde dziecko może nauczyć się jeździć na rowerze. My, rodzice, możemy sprawić, że nauka będzie przebiegać harmonijnie, bezstresowo i jak najmniej boleśnie.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym

Obecnie za najlepszy i najszybszy sposób nauki jazdy na rowerze uważa się posadzenie dziecka najpierw na rowerze biegowym. Z takim sprzętem poradzi sobie chyba każdy trzylatek i niektóre dwulatki. Rower biegowy nauczy dziecko utrzymywać równowagę, obierać kierunek jazdy oraz skręcać. Poczuje się pewniej i będzie mu łatwiej przesiąść się później na prawdziwy rower.

Jazda na rowerze biegowym jest bardzo prosta, bo napęd stanowią nogi dziecka, którymi maluch na przemian odpycha się od podłoża. Wystarczy go wsadzić na taki rower i dać mu się zorientować, o co w takiej jeździe chodzi, a pójdzie to błyskawicznie. Stopy dziecka są stale nisko, więc w każdej chwili maluch może się nimi podpierać, co chroni go przed upadkami na boki. Gdy dziecko rozpędzi się na rowerze biegowym i uniesie nóżki, jedzie niemal tak samo jak na tradycyjnym rowerze dwukołowym, więc w tych momentach ćwiczy utrzymywanie równowagi.

Co po rowerze biegowym?

Kolejny etap nauki to od razu rower dwukołowy – na wszelki wypadek z kijem, ale o tym w dalszej części tekstu. Mniej sprawne dzieci (i bardziej strachliwi rodzice) zdecydują się zapewne na rower z bocznymi kółkami. W końcu każdy z nas kiedyś tak zaczynał naukę jazdy na rowerze. Jednak dziecku, które ma doświadczenie z rowerkiem biegowym, od razu warto nieco wyżej podnieść boczne kółka. To ważne, bo dzięki temu maluch kontynuuje doskonalenie utrzymywania równowagi podczas jazdy.

Niektórzy rodzice najpierw sadzają dzieciaki na rowerach trójkołowych. Malec nauczy się na nim pedałować i skręcać, więc niewątpliwie nabierze już jakiegoś doświadczenia. Trójkołowce są jednak zbyt stabilne, aby dziecko uczyło się utrzymywania równowagi. Dlatego nadają się dla młodszych dzieci oraz tych, które z różnych względów bezpieczniej jest posadzić na stabilniejszym rowerze niż na rowerku biegowym.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek

Około 4. roku życia przychodzi czas, kiedy małemu rowerzyście zaczynają przeszkadzać dodatkowe, boczne kółka. To one, uniemożliwiając przechylanie się na zakrętach, powodują wywrotki przy większych prędkościach i sprawiają, że tylne koło buksuje w powietrzu na nierównym terenie. Placyk przy piaskownicy przestaje już dziecku wystarczać. Oznacza to, że przyszedł czas nauki jazdy na dwóch kółkach.

Zobacz także: Rowerek biegowy dla dwulatka [Przegląd]

Jeżeli rowerek dziecka wyposażony był w dokręcane boczne kółka, można podnieść je o kilka centymetrów, by pojazd opierał się raz na jednym, raz na drugim. Jadące dziecko doświadcza wtedy braku równowagi, co wymusza odruch korygowania ruchem kierownicy lub balansowaniem ciała. Stosując tę metodę nauki jazdy, należy jednak uważać, żeby dziecko nie przyzwyczaiło się do tego, że każde zachwianie kończy się podparciem i nie zaniechało aktywnego utrzymywania równowagi. Nadal też boczne kółka utrudniają jazdę na zakrętach.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem

Popularną metodą nauki jazdy na rowerze jest stosowanie kija (np. drewnianego od szczotki) przymocowanego do górnej części tylnego widelca roweru. Zamontowanie kija jest bardzo proste, możemy to zrobić np. z pomocą zwykłego drutu.

Towarzyszący dziecku dorosły trzyma za koniec kija – powstaje w ten sposób dźwignia uniemożliwiająca upadek. Taki sposób, chociaż wygodny dla rodziców i bezpieczny dla dzieci, opóźnia jednak naukę samodzielnych reakcji na przechyły, gdyż każdy z nich jest kontrolowany z zewnątrz.

Można próbować puszczać kij na prostych odcinkach, pozwalając dziecku na samodzielną jazdę. Warto wtedy uprzedzić początkującego rowerzystę, że jest to działanie celowe i służy nauce. Inaczej dziecko poczuje się zaskoczone, może przestraszyć się i zniechęcić do jazdy na dwóch kółkach.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze z opuszczaniem siodła

Jeśli nie mamy rowerka biegowego, możemy go zrobić ze zwykłego rowerka. Szybciej nauczymy dziecko jazdy na dwóch kółkach, zabierając je na kolejny spacer ze specjalnie przygotowanym rowerkiem. Opuszczamy siodełko, tak żeby całe stopy dziecka opierały się na ziemi, oraz odkręcamy pedały. Na skonstruowanym w ten sposób rowerku biegowym dziecko uczy się utrzymywać równowagę, odpychając się nogami od podłoża. Może ono bez problemu ćwiczyć:

 • skręty,
 • omijanie przeszkód,
 • zawracanie,
 • inne manewry.

Jeśli widzimy, że przedszkolak nauczył się utrzymywać równowagę skrętami kierownicy i ustawieniem ciała, łączymy tę umiejętność z wcześniej opanowaną sztuką pedałowania. Po przykręceniu pedałów nie powinny wystąpić problemy z jazdą na dwóch kółkach, gdyż łatwiej utrzymać równowagę właśnie podczas pedałowania.

Cała rodzina idzie na rower

Spacery pieszo-rowerowe mogą teraz być zastępowane przez wspólne rodzinne przejażdżki. Dostosowane do tempa i umiejętności dziecka, sprawiające przyjemność mogą służyć nauce bezpiecznego poruszania się na rowerze, dyscypliny jazdy w grupie i partnerstwa, co przyda się podczas przyszłych wypraw.

W miarę nabierania przez dziecko wprawy w jeździe na rowerze i przystosowania mięśni nóg do obciążeń podczas pedałowania można założyć tylne koło łańcuchowe o mniejszej liczbie zębów. Pamiętajmy też, że dzieci rosną, więc przynajmniej raz w sezonie trzeba będzie podnieść nieco siodełko i kierownicę, uwzględniając to, że pozycja rowerzysty ma być wyprostowana, a jego stopy powinny swobodnie dosięgać ziemi.

Pamiętaj, żeby zawsze dawać dziecku dobry przykład. Chcesz, by twoja pociecha jeździła w kasku? Zawsze przed przejażdżką sam pamiętaj włożyć kask!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama