Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Jesienne ubranko...

W chłodne dni dziecko potrzebuje ubranek delikatnych, ale cieplutkich.

Jesienne ubranko dla okruszka, jakim jest twój malec, nie może być byle jakim ciuszkiem. W chłodne dni dziecko potrzebuje ubranek delikatnych, ale cieplutkich.

Potrzebujesz ciepłą czapeczkę, mięciutki szaliczek, rękawczki, ocieplane spodnie, seterek, bluzę, bawełnianą koszulkę z długim rękawem... Czy znajdziesz takie rzeczy w szafie Twojego smyka?

Listopadowa aura to nie żarty: deszcze, wiatry, zimne poranki, południa i wieczory... I jeszcze ta zima za pasem! Najwyższy czas przejrzeć półkę z ubrankami maluszka i zastanowić się, czy ma wszystkie potrzebne ciuszki na chłody.

Wybór warto dobrze przemyśleć, ponieważ zwykle ubranka (i inne przedmioty przeznaczone dla małych dzieci) są drogie, a czas, kiedy się ich używa, bardzo krótki.

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz co ciekawego wypatrzyliśmy na sklepowych półkach dla Twojego maluszka.
 

Drzewa – jarzębina – film

Produkty mleczne, mleko, ser, zboże, wapń
Fotolia
Starania o dziecko
Wapń w diecie kobiety starającej się o dziecko
Odpowiednia dawka wapnia to kapitał, z którego będzie czerpał płód. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie jeszcze przed zajściem w ciążę. Sprawdź, w jakich produktach jest najwięcej wapnia.

Dlaczego wapń jest ważny dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Wapń stabilizuje ciśnienie i zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi . Jest pierwiastkiem niezbędnym przede wszystkim do prawidłowego rozwoju kości i zębów dziecka (ich zawiązki tworzą się już od 4. tygodnia życia płodowego , kiedy wiele kobiet nie wie jeszcze, że są w ciąży), ale również mięśni, serca i układu nerwowego. Natura zabezpieczyła maluszka na wypadek, gdyby zabrakło wapnia w diecie mamy. Przez pewien czas maleństwo zaspokaja swoje potrzeby kosztem twojego organizmu i czerpie z niego wapń (zostaje on "wypłukany" z twoich kości i przetransportowany do ciała dziecka). Dlatego właśnie tak ważne jest, by zgromadzić odpowiednią ilość wapnia w organizmie jeszcze przed zajściem w ciążę . Wapń jest niezbędny dla budowy kości mamy i maluszka, ale również część naukowców jest zdania, że pozytywnie wpływa na owulację . Wykazano też dużą zależność pomiędzy odpowiednim poziomem wapnia w organizmie a płodnością kobiet. Przeczytaj: Jak często uprawiać seks w dni płodne?   Jaka dzienna dawka wapnia jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Kobietom, które pragną zajść w ciążę zaleca się, aby w ich diecie znalazło się co najmniej 1000 mg wapnia dziennie .   Jakie produkty spożywcze zawierają wapń? Najwięcej wapnia jest w mleku i przetworach mlecznych (jogurt, maślanka, kefir , ser biały, ser żółty). Sporo wapnia jest też w jajkach, rybach o jadalnym szkielecie, jarmużu, brokułach, migdałach, orzechach, ziarnach sezamowych, figach suszonych, soi, fasoli, grochu.  Ważne! O wiele lepiej przyswajalny jest wapń pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Na lepszą przyswajalność tego pierwiastka ma też wpływ witamina D3. Natomiast szczawiany i fityniany ograniczają wchłanianie tego pierwiastka.   Pamiętaj! Nadmierne spożycie...

kobieta w ciąży, szpital, skurcze macicy w ciąży, poród przedwczesny, badania w ciąży
Prawo i finanse
Czy w Polsce wszędzie rodzi się „po ludzku"?
Choć z przestrzeganiem praw kobiety w ciąży nadal bywa różnie, warto o nie walczyć. Przestańmy być grzecznymi dziewczynkami godzącymi się na wszystko, co nas spotyka.

Każda kobieta w ciąży powinna znaleźć w sobie siłę, by powalczyć o rzeczy naprawdę ważne – o swoje prawa ! O prawa pacjenta, bo przecież jest nim także kobieta, która trafia na salę porodową . Przypominajmy lekarzom i położnym, że powinni widzieć w nas, przyszłych mamach, także ludzi, a nie tylko zadanie do wykonania, medyczny przypadek. Powtarzajmy sobie: „Moje prawa zapisane są w Karcie praw pacjenta. Będąc w ciąży, mam zapewnioną szczególną opiekę. Gwarantuje mi to polski kodeks prawny. Brzmi poważnie, prawda? Bo tak jest.   Jak realizowane są prawa kobiety podczas porodu? Prawo do poszanowania swojej godności oraz intymności - jak się nie wstydzić, gdy wokół szpitalnego łóżka kręcą się obcy ludzie (na przykład studenci medycyny), a lekarz każe się rozebrać? I jak mówić o intymnych sprawach, gdy wszyscy nastawiają uszu? W takiej sytuacji myśli się o jednym: „Zapaść się pod ziemię, i to jak najszybciej”. Jak powinno być:  w izbie przyjęć masz zapewnioną intymność. Pojedyncze sale porodowe (uwaga: bezprawne jest pobieranie za nie opłat), a jeśli takich nie ma, to we wspólnych powinny być izolujące ścianki (po to, by narodzinom dziecka towarzyszył tylko twój partner, a nie również partnerzy innych kobiet). W czasie obchodu możesz liczyć na osłonięcie łóżka parawanem, zamknięcie drzwi do pokoju oraz przekazanie informacji w dyskretny sposób. Możesz nie zgodzić się na to, by przy badaniu czy porodzie były osoby, których obecność nie jest konieczna (lekarz powinien spytać cię o to). Lekarz ani położna nie mają prawa zwracać się do ciebie krzykiem ani wulgarnie czy komentować w przykry dla ciebie sposób przebiegu porodu. Zobacz film: Jak wygląda sala porodowa [CMS_PAGE_BREAK] Prawo do porodu z bliską osobą. Pamiętaj: szpital, który pobiera opłat za obecność bliskiej osoby podczas...

tata, niemowlę, zabawa
Tata
Jaki z ciebie ojciec?
Tak jak nie wierzymy w idealne mamy, nie chcemy też idealnych tatusiów. Bo wystarczy dobry, ciepły, mądry tata. Sprawdź, jakim jesteś ojcem, rozwiązując nasz test.

Mężczyzna stworzony jest do tego, by mieć dziecko. Tak, zostało to naukowo udowodnione przez amerykańskich (uwielbiam ich!) naukowców. Jak udało się zbadać, u wielu ojców w ciągu kilku tygodni poprzedzających poród matki ich dziecka stężenie prolaktyny , czyli hormonu kojarzonego z zachowaniami opiekuńczymi i karmieniem piersią, rośnie aż o 20 procent! A stężenie kortyzolu, hormonu stresu , dwukrotnie przewyższa normę, co zwiększa ogólne pobudzenie organizmu, ale też i wrażliwość. Później, w ciągu pierwszych tygodni po porodzie, stężenie „męskiego, agresywnego” testosteronu spada mniej więcej o jedną trzecią, natomiast znacząco rośnie poziom „miękkiego” estrogenu. Jakie są prawdziwe skutki tej biochemii? Męski mózg staje się gotowy na stworzenie emocjonalnej więzi z bezradnym potomkiem, który właśnie przyszedł na świat. Mężczyźni z niższym poziomem testosteronu lepiej rozpoznają krzyk dziecka. Nie są może tak dobrzy w rozpoznawaniu jego niuansów jak kobieta, ale reagują na niego równie szybko. Obniżenie stężenia testosteronu w pierwszych tygodniach po porodzie wiąże się ze zmniejszonym męskim popędem seksualnym . Połóg uniemożliwia współżycie. To fakty. Jest jeszcze jedna ciekawa hipoteza, która głosi, że to feromony wydzielane przez kobietę w czasie ciąży i połogu, działając poprzez zapach, wyposażają męskie mózgi w kobiece mechanizmy opieki nad noworodkiem . Mądrze i sprytnie wymyśliła to natura. Pomaga tacie już na starcie jego ojcostwa. A co tata robi z tym darem później? Jakim ojcem się staje?   Jakim tatą jesteś? TEST Na poniższe pytania odpowiedz TAK lub NIE : 1. Zdarza się, że sam widok twojego dziecka rozczula cię?     tak     nie 2. Czy jest przynajmniej kilka czynności, które uwielbiasz z nim robić?     tak     nie 3. Czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak