Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pies dla niemowlaka i malucha
Wychowanie

Kup mi zwierzaka

Psa albo kota. Rybkę albo papugę. Na pewno nie raz, nie dwa usłyszysz taką prośbę od swojego przedszkolaka. Może to wcale nie jest zły pomysł?

Obecność zwierzaka w domu naprawdę dużo daje. Dziecko nie tylko zyskuje towarzysza zabaw, ale także uczy się wrażliwości i szacunku dla zwierząt, systematyczności i odpowiedzialności za inną istotę. No i ma przyjaciela, który poprawia humor, nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Decyzji jednak nie wolno podejmować pochopnie, bo wiele niechcianych zwierząt mogłoby mieć na imię „Kaprys”.

Jakie zwierzę kupić dziecku?

  • gryzoń dla dziecka

Królik, szynszyla, szczurek, myszka czy chomik to kontaktowe i miłe zwierzęta. Są delikatne – nie można ich za mocno przytulać. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego gdy stęskniony przedszkolak wraca do domu, powinien najpierw obudzić pupila, a dopiero potem go głaskać – wyrwany ze snu zwierzak może capnąć ząbkami. Nie są kłopotliwe ani nadmiernie wymagające, ale trzeba im regularnie czyścić klatkę. Jeśli pozwala się im spacerować po mieszkaniu, należy uważać na kable elektryczne. Królikom trzeba przycinać pazurki i przerastające zęby.

  • pies dla dziecka

Łatwo z nim nawiązać kontakt, szybko się uczy, wita domowników jak najwierniejszy fan gwiazdę estrady. Kocha swoje „stado” jak żadne inne zwierzę. Jest absorbujący (trzeba chodzić z nim na spacery, pielęgnować sierść, uczyć posłuszeństwa itd.). Jako szczeniak gryzie wszystko, co mu wpadnie w zęby (włącznie z ukochanym misiem dziecka i twoimi szpilkami), a niezależnie od wieku brudzi – jego sierść można znaleźć dosłownie wszędzie. Źle znosi samotność, dlatego nie może siedzieć całymi dniami sam w domu.

Sprawdź: Czy twoje dziecko jest gotowe na psa? – test

  • kot dla dziecka

Choć nie jest tak wylewny jak pies, również  potrzebuje uwagi (głaskania, zabawy). Dużo radości daje jego obserwowanie. Niestety, może zniszczyć pazurkami tapicerkę i meble, wchodzić na kuchenny blat i półki (warto spróbować go tego oduczyć). Jest czysty, ale może roznosić żwirek z kuwety.

  • rybki dla dziecka

Mało kontaktowe, ale ich obserwowanie jest bardzo relaksujące. Są mało kłopotliwe, choć oczywiście i o nie trzeba dbać: zmieniać wodę, czyścić akwarium, dbać o roślinki, itd.

  • żółw dla dziecka

Choć nie łasi się i trudno go głaskać, da się nawiązać z nim kontakt, np. wysuwa na przywitanie głowę ze skorupy.  Może sporo urosnąć. Warto wiedzieć, że potrafi całkiem szybko chodzić, a nawet zwiać!

  • ptaszek dla dziecka

Papużki, kanarki itd. można podglądać godzinami, bo w klatce zawsze dzieje się coś ciekawego. Można też nauczyć je, by siadały na ramieniu albo dłoni.  Wstają o świcie i hałasują, a więc lepiej nie kupować ich małym śpiochom. Są bałaganiarzami i trzeba codziennie czyścić im klatkę.

To warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić dziecku zwierzątko!

Nie kupuj zwierzaka pod wpływem impulsu. Najpierw:

  1. Zbierz informacje na temat zwierzaka (w internecie, u weterynarza). Będziesz wiedziała, jak o niego dbać i ile kosztuje jego utrzymanie. W wypadku psów  sprawdź, czy dana rasa odpowiada twojej rodzinie temperamentem (bo mały pies nie oznacza mniej kłopotów).
  2. Poszukaj dobrego sklepu albo sprawdzonego hodowcy. W ten sposób zwiększysz szansę (bo gwarancji nie ma nigdy) na to, że zwierzę będzie zdrowe.
  3. Przygotuj mieszkanie... Zastanów się, gdzie ustawisz klatkę czy akwarium, gdzie położysz kocie lub psie legowisko, tak by nikt nie niepokoił zwierzaka.
  4. ...I dziecko. Malec musi rozumieć, że zwierzę to nie zabawka. Trzeba traktować je z szacunkiem i dbać o nie stale, a nie tylko od czasu do czasu.

Zobacz też: Mały gryzoń do kochania

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

maluch, pies, zwierzę, trawa
Wychowanie
8 rzeczy, które musi rozumieć dziecko, zanim dostanie zwierzę
Co powinien wiedzieć przedszkolak, zanim dostanie wymarzonego psa, kota, króliczka lub inne zwierzątko?

1. Żywe stworzenie to nie zabawka Zwierzę trzeba traktować z szacunkiem, dbać o nie, szczepić,  leczyć, wychowywać, pielęgnować. Nie można rzucić go w kąt, gdy się znudzi, przestanie być słodkim maleństwem, zachoruje, zbrzydnie. Jak każda istota, która czuje, potrafi cierpieć. Może też zwyczajnie nie mieć ochoty na czułości i bronić prawa do świętego spokoju na wszystkie dostępne mu sposoby: gryźć, drapać, dziobać. Polecamy także: 7 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim kupisz przedszkolakowi zwierzaka 2. Zwierzę jest z nami na dobre i na złe I potrzebuje miłości i opieki także wtedy, gdy choruje, starzeje się, ma humory albo sprawia inne problemy. 3. Nie wszystkie zabawy są dla zwierzaka są właściwe Żadnego zwierzaka nie wolno tarmosić, ciągnąć za uszy czy ogon, drażnić, nieustannie nosić na rękach, straszyć, robić rzeczy, których nie lubi (np. głaskać kota pod włos). Nawet na dużym psie nie wolno siadać jak na koniu (ma za słaby kręgosłup). Wszelkie eksperymenty w rodzaju "sprawdzę czy świnka morska potrafi pływać" są zakazane. 4. Zabawa ze zwierzęciem powinna odbywać się w obecności dorosłego  Żadnemu zwierzęciu nie można ufać bezgranicznie . Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, bo nawet najlepiej wychowany Azor może ugryźć w zabawie, a najmilszy Mruczek może podrapać. Mały właściciel psa musi także wiedzieć, że nigdy przenigdy  nie wolno mu rozdzielać walczących czworonogów. Mogą to robić tylko dorośli, i to tylko ci, którzy wiedzą, jak się za to zabrać. 5. Zwierzakowi nie  wolno mieszać w głowie Jeśli obowiązuje zasada „Nie karmimy psa przy stole” albo "Nie pozwalamy kotu spać w łóżku" przestrzegać jej powinno także dziecko. 6. Mając zwierzę, trzeba pamiętać o higienie Po zabawie ze zwierzakiem należy myć ręce – także...

dziecko, pies
Panthermedia
Zdrowie
Zwierzak dla alergika
Twoje dziecko ma skłonności do alergii, ale marzy o zwierzątku? Co robić? Zdecydowanie odmówić czy poszukać zwierzaka, który nie uczula? Alergolog i weterynarz pomogą ci podjąć decyzję.

Zwierzę pomaga w rozwoju dziecka Psychologowie twierdzą, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami mają większe poczucie wartości, są bardziej aktywne, szybciej się rozwijają i stają bardziej odpowiedzialne niż rówieśnicy pozbawieni kontaktu z czworonogami. Dzięki towarzystwu zwierzaka nie czują się osamotnione. Nawet w wypadku konfliktu z rodzicami czy rodzeństwem mogą liczyć na bezinteresowną miłość i wsparcie swojego pupila. Czworonogom przypisuje się też lecznicze właściwości. Temperatura ciała psa wynosi ok. 38 st. C. Przytulenie się do takiego ciepłego ciałka wycisza dziecko, koi stres. Koty z kolei wytwarzają podczas mruczenia wibracje, które wspomagają leczenie niektórych schorzeń.  Zwierzę może uczulać Byłoby wspaniale, gdyby nie alergeny , które znajdują się w sierści, ślinie, naskórku i moczu zwierząt . Osiadają w kurzu, unoszą się w powietrzu i drażnią nasz układ immunologiczny. Wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, reaguje na kontakt ze zwierzakiem kichaniem, łzawieniem oczu, kaszlem. U osób uczulonych na zwierzęta mogą rozwinąć się różnego rodzaju alergie, m.in. astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek.  Ponieważ alergików przybywa, ale nasza miłość do czworonogów nie maleje, naukowcy szukają sposobu na to, by zmniejszyć lub wyeliminować reakcje na alergeny zwierzęce. Znaleźli ich kilka. Które z nich warto polecić? – pytamy specjalistów: alergologa, dr n. med. Joannę Tomaszewicz , i weterynarza, Małgorzatę Majchrzak. Sprzeczne wyniki badań  Jedna z teorii głosi, że układ immunologiczny dziecka, wychowującego się wśród alergenów zwierzęcych, uczy się je tolerować.  Amerykańscy naukowcy przez trzy lata prowadzili badania w grupie 3500 dzieci. Doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju astmy jest niemal o połowę mniejsze u dzieci wychowujących się z kotem niż u pozbawionych...

Jakie zwierzę dla dziecka?
Wychowanie
Mój najlepszy przyjaciel
Z psem trzeba wychodzić na spacer, chomikowi czyścić klatkę, rybce zmieniać wodę... Zwierzę w domu wymaga pracy, ma jednak dobry wpływ na dziecko.

Dzieci kochają zwierzęta. Już półtoraroczny brzdąc chętnie pokazuje, „jak robi” krówka, kotek, owieczka. Ciekawi go obserwowanie napotkanych w parku psów, gonienie ptaszków i motyli. Ta naturalna dziecięca ciekawość świata ogromnie wzbogaca jego rozwój! Mądrze to wykorzystaj. Sprawdź także: Komu kota, komu papugę? Jakie zwierzę wybrać? Zwierzę pomaga w rozwoju Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać swoje dziecko do zwierząt i kontaktów z nimi, tym lepiej. Dla kilkumiesięcznego bobasa pies (czy kot) może być doskonałym nauczycielem.  Dzieci wychowujące się w towarzystwie kudłatych przyjaciół szybciej zaczynają np. raczkować i chodzić. Psychiatrzy i psychologowie dziecięcy podkreślają też, że kontakt ze zwierzakiem pomaga w rozwoju niemal każdej sfery osobowości malca – emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Pokazując swojemu maluchowi zwierzęcy świat, pomagasz mu wyrosnąć na wspaniałego, odpowiedzialnego i empatycznego człowieka. Sprawdź także: 5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota Nie strasz zwierzętami Nie zabraniaj maluchowi kontaktów ze zwierzętami ze względów higienicznych. Nie mów, że są brudne. A tym bardziej nie wzbudzaj w dziecku strachu przed nimi, bo pociecha może się do nich zrazić, a to wcale nie ułatwi jej życia. Oczywiście o zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać zawsze! Sprawdź także: Lęk przed zwierzętami. Jak go pokonać? [CMS_PAGE_BREAK] Zwierzak i małe dziecko Macie w domu zwierzaka?  Doskonale! Maluch będzie się z nim oswajał od urodzenia. Musisz tylko zadbać, by  ich kontakty odbywały się pod Twoją kontrolą. Sprawdź także: Jak przygotować psa na pojawienie się noworodka? Nie masz jeszcze pupila? Nie ma powodu, by zbyt długo („aż dziecko podrośnie”) zwlekać z decyzją o jego wzięciu. Kilkumiesięczny maluch będzie się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak