
Obecność zwierzaka w domu naprawdę dużo daje. Dziecko nie tylko zyskuje towarzysza zabaw, ale także uczy się wrażliwości i szacunku dla zwierząt, systematyczności i odpowiedzialności za inną istotę. No i ma przyjaciela, który poprawia humor, nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Decyzji jednak nie wolno podejmować pochopnie, bo wiele niechcianych zwierząt mogłoby mieć na imię „Kaprys”.
Jakie zwierzę kupić dziecku?
- gryzoń dla dziecka
Królik, szynszyla, szczurek, myszka czy chomik to kontaktowe i miłe zwierzęta. Są delikatne – nie można ich za mocno przytulać. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego gdy stęskniony przedszkolak wraca do domu, powinien najpierw obudzić pupila, a dopiero potem go głaskać – wyrwany ze snu zwierzak może capnąć ząbkami. Nie są kłopotliwe ani nadmiernie wymagające, ale trzeba im regularnie czyścić klatkę. Jeśli pozwala się im spacerować po mieszkaniu, należy uważać na kable elektryczne. Królikom trzeba przycinać pazurki i przerastające zęby.
- pies dla dziecka
Łatwo z nim nawiązać kontakt, szybko się uczy, wita domowników jak najwierniejszy fan gwiazdę estrady. Kocha swoje „stado” jak żadne inne zwierzę. Jest absorbujący (trzeba chodzić z nim na spacery, pielęgnować sierść, uczyć posłuszeństwa itd.). Jako szczeniak gryzie wszystko, co mu wpadnie w zęby (włącznie z ukochanym misiem dziecka i twoimi szpilkami), a niezależnie od wieku brudzi – jego sierść można znaleźć dosłownie wszędzie. Źle znosi samotność, dlatego nie może siedzieć całymi dniami sam w domu.
Sprawdź: Czy twoje dziecko jest gotowe na psa? – test
- kot dla dziecka
Choć nie jest tak wylewny jak pies, również potrzebuje uwagi (głaskania, zabawy). Dużo radości daje jego obserwowanie. Niestety, może zniszczyć pazurkami tapicerkę i meble, wchodzić na kuchenny blat i półki (warto spróbować go tego oduczyć). Jest czysty, ale może roznosić żwirek z kuwety.
- rybki dla dziecka
Mało kontaktowe, ale ich obserwowanie jest bardzo relaksujące. Są mało kłopotliwe, choć oczywiście i o nie trzeba dbać: zmieniać wodę, czyścić akwarium, dbać o roślinki, itd.
-
żółw dla dziecka
Choć nie łasi się i trudno go głaskać, da się nawiązać z nim kontakt, np. wysuwa na przywitanie głowę ze skorupy. Może sporo urosnąć. Warto wiedzieć, że potrafi całkiem szybko chodzić, a nawet zwiać!
- ptaszek dla dziecka
Papużki, kanarki itd. można podglądać godzinami, bo w klatce zawsze dzieje się coś ciekawego. Można też nauczyć je, by siadały na ramieniu albo dłoni. Wstają o świcie i hałasują, a więc lepiej nie kupować ich małym śpiochom. Są bałaganiarzami i trzeba codziennie czyścić im klatkę.
To warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić dziecku zwierzątko!
Nie kupuj zwierzaka pod wpływem impulsu. Najpierw:
- Zbierz informacje na temat zwierzaka (w internecie, u weterynarza). Będziesz wiedziała, jak o niego dbać i ile kosztuje jego utrzymanie. W wypadku psów sprawdź, czy dana rasa odpowiada twojej rodzinie temperamentem (bo mały pies nie oznacza mniej kłopotów).
- Poszukaj dobrego sklepu albo sprawdzonego hodowcy. W ten sposób zwiększysz szansę (bo gwarancji nie ma nigdy) na to, że zwierzę będzie zdrowe.
- Przygotuj mieszkanie... Zastanów się, gdzie ustawisz klatkę czy akwarium, gdzie położysz kocie lub psie legowisko, tak by nikt nie niepokoił zwierzaka.
- ...I dziecko. Malec musi rozumieć, że zwierzę to nie zabawka. Trzeba traktować je z szacunkiem i dbać o nie stale, a nie tylko od czasu do czasu.
Zobacz też: Mały gryzoń do kochania