
Etykieta przy stole
Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by dziecko jadało posiłki z całą rodziną. Wtedy będzie mogło zobaczyć, co należy robić. Już niespełna roczne dziecko może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie. Nie oczekuj jednak, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek.
- Pamiętaj: Dwulatka możesz śmiało angażować do nakrywania stołu, pytaj go, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Zwracaj także uwagę, że jedzeniem nie należy się bawić.
Sprzątanie zabawek
Już półtoraroczne dziecko może dobrze bawić się z tobą w sprzątanie. Ale przygotuj się na to, że to ty będziesz inicjatorem tej zabawy, dopóki nie skończy czterech, pięciu lat.
- Pamiętaj: Tłumacz dziecku, dlaczego porządkowanie jest ważne, że dzięki niemu łatwiej znaleźć zabawki. Kup kolorowe pudła na klocki – łatwiej będzie je segregować.
Magiczne słowa: „dzień dobry”, „proszę”, „przepraszam”
Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy na co dzień sama mówisz do sąsiadów „dzień dobry”, „proszę” lub „przepraszam”. Jeśli tak, to nawet nie zauważysz, kiedy dziecko też zacznie to robić. Już 10-miesięczne dziecko może zacząć poznawać zasady kindersztuby. Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, gdy dziękujesz maluchowi.
- Pamiętaj: Dziecko może czasem zapominać o słowach „proszę” czy „dziękuję”. Możesz wtedy np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia albo zwyczajnie mu o nich przypomnieć.
Mycie rączek przed posiłkiem
To ważny nawyk, bo chroni dziecko przed chorobami. Regularną naukę mycia rączek przed jedzeniem powinniście zacząć, gdy maluch zacznie raczkować – wtedy jego łapki bywają bardzo brudne.
- Pamiętaj: Zrób z mycia zabawę. Używajcie np. tylko mydła w kształcie zwierzątka. Kup również dziecku osobny ręcznik w kolorowe wzory.
Zobacz też: Mycie rąk – ściągawka do druku dla dziecka
Czyszczenie ząbków
To może być trudne w przypadku niemowlaka, ale nie możesz tego zaniedbać. Pod koniec pierwszego roku życia maluch umie już sam trzymać szczoteczkę i trafić nią do buzi, ale dokładnie jeszcze nie umyje ząbków. Dlatego potem wyczyść mu je sama.
- Pamiętaj: Niech dziecko samo wybierze sobie szczoteczkę do zębów. Podczas szorowania wymyślaj dla niego piosenki, np. o ulubionych bohaterach, którzy myją ząbki, albo nuć znany przebój Fasolek: „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...”
Uprzejmość wobec dzieci
Dobre (albo chociaż przyzwoite) maniery obowiązują także wobec rówieśników. Kilkulatek powinien już wiedzieć, że niszczenie innym zamków z piasku, naśmiewanie się, narzucanie swojej woli albo wyrywanie zabawek nie jest dobrym sposobem na nawiązanie i podtrzymanie znajomości.
- Pamiętaj: Staraj się, by twoje dziecko miało jak najwięcej okazji do przebywania wśród rówieśników – dzięki temu będzie miało szansę na poznanie obowiązujących reguł.
Zobacz też: „Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery” – recenzja książki