Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko
Wychowanie

Lekcja dobrych manier

Jak każdy rodzic chcesz, by twoje dziecko miał zasady savoir-vivre’u w małym paluszku. Podpowiemy ci zatem, jak wychować małego dżentelmena i małą damę.

Etykieta przy stole

Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by dziecko jadało posiłki z całą rodziną. Wtedy będzie mogło zobaczyć, co należy robić. Już niespełna roczne dziecko  może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie. Nie oczekuj jednak, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek.

  • Pamiętaj: Dwulatka możesz śmiało angażować do nakrywania stołu, pytaj go, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Zwracaj także uwagę, że jedzeniem nie należy się bawić.

Sprzątanie zabawek

Już półtoraroczne dziecko może dobrze bawić się z tobą w sprzątanie. Ale przygotuj się na to, że to ty będziesz inicjatorem tej zabawy, dopóki nie skończy czterech, pięciu lat.

  • Pamiętaj: Tłumacz dziecku, dlaczego porządkowanie jest ważne, że dzięki niemu łatwiej znaleźć zabawki. Kup kolorowe pudła na klocki – łatwiej będzie je segregować.

Magiczne słowa: „dzień dobry”, „proszę”, „przepraszam”

Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy na co dzień sama mówisz do sąsiadów „dzień dobry”, „proszę” lub „przepraszam”. Jeśli tak, to nawet nie zauważysz, kiedy dziecko też zacznie to robić. Już 10-miesięczne dziecko może zacząć poznawać zasady kindersztuby. Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, gdy dziękujesz maluchowi.

  • Pamiętaj: Dziecko może czasem zapominać o słowach „proszę” czy „dziękuję”. Możesz wtedy np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia albo zwyczajnie mu o nich przypomnieć.

Mycie rączek przed posiłkiem

To ważny nawyk, bo chroni dziecko przed chorobami. Regularną naukę mycia rączek przed jedzeniem powinniście zacząć, gdy maluch zacznie raczkować – wtedy jego łapki bywają bardzo brudne.

  • Pamiętaj: Zrób z mycia zabawę. Używajcie np. tylko mydła w kształcie zwierzątka. Kup również dziecku osobny ręcznik w kolorowe wzory.

Zobacz też: Mycie rąk – ściągawka do druku dla dziecka

 

Czyszczenie ząbków

To może być trudne w przypadku niemowlaka, ale nie możesz tego zaniedbać. Pod koniec pierwszego roku życia maluch umie już sam trzymać szczoteczkę i trafić nią do buzi, ale dokładnie jeszcze nie umyje ząbków. Dlatego potem wyczyść mu je sama.

 

  • Pamiętaj: Niech dziecko samo wybierze sobie szczoteczkę do zębów. Podczas szorowania wymyślaj dla niego piosenki, np. o ulubionych bohaterach, którzy myją ząbki, albo nuć znany przebój Fasolek: „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...”

Uprzejmość wobec dzieci

Dobre (albo chociaż przyzwoite) maniery obowiązują także wobec rówieśników. Kilkulatek powinien już wiedzieć, że niszczenie innym zamków z piasku, naśmiewanie się, narzucanie swojej woli albo wyrywanie zabawek nie jest dobrym sposobem na nawiązanie i podtrzymanie znajomości.

  • Pamiętaj: Staraj się, by twoje dziecko miało jak najwięcej okazji do przebywania wśród rówieśników – dzięki temu będzie miało szansę na poznanie obowiązujących reguł.

   Zobacz też:    „Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery” – recenzja książki

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie
7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka
Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko ) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie , a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę?  2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi. Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka 3. Myj zęby dziecka prawidłowo Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką: Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym. Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym....

Wychowanie
Lekcja dobrych manier
Czy wiesz, w jakim wieku malec będzie gotowy, by usiedzieć spokojnie, gdy go o to poprosisz, lub używać słówka „przepraszam”?

Etykieta za stołem Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by maluch jadał posiłki z całą rodziną. Wtedy będzie mógł zobaczyć, co należy robić i stopniowo będzie przyzwyczajać się do odpowiedniego zachowania. Kiedy zacząć: Już półroczniaczek może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie, chociaż oczywiście sam nie zje zupki, no i bluzeczka potem będzie nadawać się do prania. Nie oczekuj też, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek. Jak to zrobić: Angażuj dziecko podczas nakrywania stołu, pytaj je, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Jeśli maluch nie chce jeść ze zwykłych talerzy, kup mu specjalne, kolorowe, dla dzieci, np. z Myszką Miki lub innym bajkowym bohaterem. Sprzątanie zabawek Każdy sprząta po sobie – to zasada, którą powinnaś wpoić dziecku jak najwcześniej – w przyszłości bardzo wiele wam to ułatwi... Kiedy zacząć: Już półtoraroczne dziecko może dobrze bawić się z tobą w zbieranie zabawek. Ale przygotuj się na to, że to ty będziesz inicjatorem tej zabawy, dopóki malec nie skończy czterech, pięciu lat. Jak to zrobić: Tłumacz swojemu smykowi, dlaczego porządkowanie jest ważne . Powiedz, że jego sensem jest to, by dzieci mogły znaleźć lalki czy autka, gdy będą im potrzebne. Albo że zabawki też muszą iść spać do swoich domków. Kup kolorowe pudełka, by ułatwić ich segregowanie. Magiczne słowa Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie , więc zwróć uwagę, czy na co dzień sama mówisz do sąsiadów „dzień dobry”, „proszę” lub „przepraszam”. Jeśli tak, to nawet nie zauważysz, kiedy dziecko też zacznie to robić. Kiedy zacząć: Już dziewięciomiesięczne dziecko może zacząć poznawać zasady kindersztuby . Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie...

dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie
Zasady szczotkowania ząbków u malucha
Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi? Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha . Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą? Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę . Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki. Jak myć ząbki niemowlakowi? Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak