Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, dziewczynka, korale
Wychowanie

Lekcja stylu

Bywa, że przeprawy z wyborem dziecięcych ciuszków stają się utrapieniem. Zwłaszcza gdy słodkie elegantki i mali dandysi na temat stroju mają inne zdanie niż ich rodzice.

Zimowe buciki i puchowe kombinezony powędrowały już na dno szaf. Nadchodzi sezon kolorowych spódniczek, krótkich spodenek i lekkich koszulek. Ubieranie maluchów, zwłaszcza tych, które mają już swoje zdanie w kwestii stroju, to także… lekcja cierpliwości. Ale te problemy można skutecznie rozwiązać. Sprawdź, jak sobie radzić.

Ładnie czy wygodnie?
Dostałaś dla swojej półrocznej córeczki sporo ubranek po dzieciach przyjaciółki. Ciuszki są dobre, choć mają troszkę wyblakłe kolory. Gdy zakładasz je małej, babcie mówią ci, że wygląda jak „dziecko z ochronki” i obdarowują ją eleganckimi strojami. Nie chcesz sprawiać im przykrości, ale sądzisz, że sukienki
z falbankami na co dzień są mało praktyczne dla takiego malucha. Kto ma rację?
Nasza rada: Każda babcia pragnie, by jej wnuczka wyglądała jak księżniczka. Dla niemowlaka ważny jest głównie komfort, dlatego lepiej, by na co dzień nosił wygodne, miękkie ubranka. Nawet jeśli są nieco sprane. A z babciami po prostu porozmawiaj – powiedz im, jakie ciuszki uważasz za najlepsze, i poproś, by właśnie takie kupowały, jeśli chcą zrobić wnuczce prezent. Nowe ubranka też mogą być przecież wygodne. A w eleganckie sukieneczki po prostu ubieraj malutką od święta.

Codziennie tak samo
Jesteś mamą dwuletniego synka, któremu jakiś czas temu kupiłaś spodnie moro. Tak je polubił, że teraz nie chce nosić innych. Nie masz już siły prać ich wieczorami i rano dosuszać żelazkiem. Poza tym trochę wytarły się na kolanach i wyglądają niechlujnie.
Nasza rada: Są dzieci, które bardzo przyzwyczajają się do rzeczy. I tak jest w przypadku twojego synka. Ale gdy na kolanach jego ulubionych spodni są przetarcia, a kolor nie przypomina już pierwotnego, spróbuj przekonać go do zmiany. Kup nowe spodnie, ale podobne do jego ulubionych, wypierz je kilka razy, by zmiękły i nie pachniały nowością. I wtedy zaproponuj synkowi.

Kolory aż zęby bolą
Twoja starsza córeczka ma już pięć lat i od dawna ubiera się sama, ale te jej stroje… Różowa bluzka, pomarańczowa spódniczka, zielone rajstopki – nic do siebie nie pasuje. Kiedy przed wyjściem do przedszkola pomagasz jej dobrać ciuszki, złości się. Wiesz, że powinnaś pozwolić jej decydować, ale nie możesz znieść, gdy wygląda jak papuga!
Nasza rada: Eksperymenty – także kolorystyczne – to przyjemny sposób poznawania świata. Pozwól córce postawić na swoim. Jej poczucie niezależności jest tego warte. Rozmawiajcie o ubiorze, o tym, co podoba się jej, a co tobie, ale nie narzucaj swojego zdania. Zaproponuj też, by mała wybrała spódniczkę, a ty – bluzeczkę. Potraktujcie to jako zabawę.

Mała strojnisia
Od niedawna twoja trzyletnia córeczka bardzo się stroi, godzinami stojąc przed szafą. Co chwila się przebiera, a potem zachwyca swoim odbiciem w lustrze. O włożeniu spodni nawet nie chce słyszeć, za to po prostu kocha kolor różowy. Czy za bardzo nie przejmuje się swoim wyglądem?
Nasza rada: Tuż po trzecich urodzinach małe dziewczynki uwielbiają się przebierać, naśladować siostrę lub sprawdzać, jak wyglądają w kapeluszu mamy. Lubią połyskliwe suknie, bluzki z cekinami i… kolor różowy. To normalne. Nie musisz z tym walczyć. Jedyne, co możesz zrobić, to zaopatrzyć córeczkę w luźne, wygodne, przewiewne (i w jej ulubionym kolorze) ubranka. W przedszkolu mała strojnisia zwykle sama przebiera się do spania lub na gimnastykę, więc zadbaj, by w jej szafie zamiast długich sukienek znalazły się łatwe do założenia spódniczki, najlepiej na gumkę.

Na długich zakupach
Miesiąc temu poszłaś razem z czteroletnim synkiem po buciki. Po dwóch godzinach chodzenia po sklepach w końcu sam wybrał najładniejsze. Ale gdy wróciliście do domu, cisnął je w kąt i od tego czasu nie włożył ani razu. Co się stało? Przecież w sklepie jeszcze mu się podobały.
Nasza rada: A może synek miał dość zakupów i wskazał pierwszą lepszą parę, by wrócić już do domu? A teraz buciki są niewygodne lub za małe? Dwulatek potrafi wybrać z dwóch lub trzech rzeczy, ale gdy położysz przed nim piętnaście par butów w kilku sklepach, straci głowę. Twój synek, zmęczony sklepowym maratonem, najpewniej nawet nie zwrócił uwagi, na jakie buty się zdecydował. Następnym razem sama wybierz najpierw (w jednym sklepie!) dwie, trzy pary. Pozwól dziecku je przymierzyć, a potem wskazać te, które mu się podobają.

Różowy Superman
Twój dwuletni synek upodobał sobie ostatnio ubrania swojej starszej siostry. Marzy o jej ulubionej bluzeczce z koronką i błyszczących bucikach. Wydaje ci się to dziwne, choć pozwoliłaś mu je już kilka razy nosić w domu. Czy powinnaś się tym martwić?
Nasza rada: Dwulatki zwykle już dość silnie identyfikują się z własną płcią. Ale zdarza się, że chłopcy, zwłaszcza mający starsze siostry, pragną je naśladować, także poprzez ubranie. Nie martw się, że synek chce nosić dziewczęce ciuszki. W najbliższym czasie z pewnością zapragnie koszulki z chłopięcym motywem. A zresztą, gdyby błyszczące ubrania były zarezerwowane tylko dla dziewczynek, to Superman nie nosiłby lśniącego wdzianka! A może spróbujesz namówić męża, by poszedł na zakupy z synkiem? Wtedy razem mogliby wybrać wspaniałą męską bluzę. Pamiętaj, że zawsze dużo może zdziałać poczucie humoru. Nie walcz z dzieckiem, a raczej próbuj je przekonać do własnych racji. Ubieranie się powinno być przyjemne!


Maluch na topie
Trendy sezonu wiosna–lato 2008 zdradza Dorota Kawalec, dyrektor do spraw marketingu marki 5.10.15.:
W tym sezonie dziecięce ubranka przypominają owocowy koktajl. Małe księżniczki z pewnością będą zachwycone słodkimi bluzeczkami w kolorze truskawek, gruszek i malin. Ale bawimy się nie tylko kolorami. Tej wiosny królują wesołe nadruki, plisy, bufki i kolorowe hafty. Do tego mnóstwo zabawnych dodatków. Im więcej – tym weselej! Chłopięcą kolekcję w tym sezonie charakteryzuje sportowa elegancja. Bluzki w klasyczne granatowo-białe paski, koszule w kolorową kratę czy spodnie z mnóstwem kieszeni, które na pewno pomieszczą wszystkie chłopięce skarby.


Konsultacja: Krystyna Zielińska, psycholog, pracuje w dwóch warszawskich przedszkolach.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

35-miesięczne dziecko z przytulanką
fotolia
Zakupy
Zakupy dla przedszkolaka
Każdy przedszkolak potrzebuje solidnej wyprawki. Zobacz w co należy malucha wyposażyć.

Czego potrzebuje przedszkolak? Wygodne ciuszki na co dzień - T- shirt albo bluzka Koniecznie z dużym otworem na głowę, by maluch po leżakowaniu nie musiał się z nią szarpać. Najlepiej bawełniana (w tych z dużą domieszką sztucznych włókien dziecko będzie się pocić) i raczej cienka (w przedszkolach na ogół jest bardzo ciepło). Dobra rada: Kup maluchowi kolorowe bluzeczki z nadrukiem – są wesołe i mniej na nich widać barszczyk z obiadu. - Spodnie lub spódniczki na gumkę Są wygodne i bardzo praktyczne. Ogrodniczki lepiej zostaw w domu. Nie dość, że malec będzie miał kłopot z zapięciem szelek, to jeszcze może obsiusiać górę podczas korzystania z toalety. - Spinki i frotki Są nie tylko ozdobą. Dzięki nim długie włosy dziewczynek nie wpadają do zupy pomidorowej oraz nie moczą się w farbie podczas malowania. - Rajtuzy Mogą zastapić spodnie od dresu (ale u chłopca ze średniaków ten numer już nie przejdzie). W spodniach i rajtuzach dziecku będzie za gorąco. Jeśli masz córeczkę, unikaj cienkich rajstop – nie przetrwają dnia w przedszkolu. - Na dwór Kurtka lub bluza z łatwym zapięciem, czapka dobrze przykrywająca uszy itd. Takie ubranka muszą być wygodne i łatwe w obsłudze: Dobra rada: ubieraj dziecko na cebulkę. W porze spaceru jest cieplej niż rano. Stroje do zadań specjalnych - Na zmianę Nawet jeśli maluch już od dawna nie ma problemów z siusianiem, w nowej sytuacji wszystko się przecież może zdarzyć, łącznie z wylaniem na ubranko kompotu albo wysmarowaniem farbą. W szafce malucha powinny więc się znaleźć dodatkowe majteczki (najlepiej dwie pary), skarpetki, spodnie i zapasowa bluzeczka. - Na zajęcia plastyczne Możesz kupić albo uszyć maluchowi specjalny fartuszek podobny krojem do kuchennego. W niektórych przedszkolach jednak sprawę rozwiązuje się inaczej: maluchy do malowania zasiadają w starych koszulach albo t-shirtach...

Wychowanie
Wielkie wojny w małej szafie
Szykujesz rano ciuszki dla córeczki, a twoja panna ma na dziś inne plany. Wybrała sukienkę na ramiączkach (a na dworze mróz). Czy kolejny poranek skończy się awanturą?

  Różowa wyjściowa bluzeczka, spódniczka z cekinami, cienkie rajstopki... Twoja mała strojnisia najczęściej, ku twojej rozpaczy, wybiera to, czego akurat byś jej nie wkładała. Bo nie pasuje, jest nie na tę porę roku, służy tylko na specjalne okazje. Do przedszkola i na co dzień najwygodniejsze są przecież spodenki z gumką w pasie, legginsy, łatwe w zakładaniu i proste sukienki w „kryjących” barwach. Wiesz o tym dobrze i chcesz, by było jej wygodnie. Ale twoja córcia ma swój gust i swoje zdanie. To może być denerwujące, zwłaszcza gdy minuty biegną, pora wychodzić, a wy wciąż debatujecie (to mało powiedziane, raczej walczycie) o bluzce i spodniach. Aby ci pomóc, przygotowaliśmy pięć prostych kroków do „ubrankowego” sukcesu. Po pierwsze: nie zabraniaj, jeżeli nie musisz Najpierw szybko oceń, czy rzeczywiście nie możesz się zgodzić na ubranko, przy którym mała się upiera. Może drażni cię tylko zestawienie kolorów? Albo po prostu sama zaplanowałaś coś innego i nie chcesz ulegać? Lepiej zakazywać tylko wtedy, gdy ubranie absolutnie nie odpowiada okolicznościom. Gdy więc twoja mała dama już coś sobie wybrała, dobrze się zastanów, czy jest o co wszczynać spór. Może pod sukienkę na ramiączkach da się włożyć bluzkę z długim rękawem i ciepłe rajstopki? Twoja córeczka nie zmarznie, więc będziesz o nią spokojna, a i ona się ucieszy, że przystałaś na jej wybór. Po drugie: pytaj o zdanie Zawsze warto zapytać dziecko, dlaczego chce właśnie to ubranko, które sobie wybrało. Takie podejście uczy malucha klarownego przedstawiania swoich opinii, pokazuje, na czym polega sztuka dyskutowania. Oczywiście nie możesz się spodziewać, że twoja kilkulatka od razu zacznie jasno przedstawiać swoje racje! Zapewne długo jeszcze głównym jej argumentem będzie: „Bo ja tak chcę!”. Ale nie od razu Kraków zbudowano... Ważne jest także i...

Rozwój dziecka
Naucz dziecko samodzielnego ubierania się - 8 kroków do sukcesu
Nieporadnie, wolno, inaczej niż mama, ale za to bez pomocy mamy. Udało się! Ubranko włożone! Choć początku nauki samodzielnego ubierania się są trudne, a od ciebie wymagają mnóstwo cierpliwości, nie poddawaj się i pomóż dziecku w tej trudnej drodze do samodzielności.

Nie możesz spokojnie patrzeć na niekończącą się walkę z uciekającym guzikiem? Nic dziwnego. To spore wyzwanie dla każdego rodzica. Jednak przekonanie się, że dziecko umie samo się ubrać, jest bardzo ważne dla poczucia jego wartości, więc nie pozbawiaj go tego. Opanowanie czynności samoobsługowych to warunek udanego startu w przedszkolu . Jak pomóc w tym dziecku? Zobacz! 1. Wybieraj luźne ubranka Już roczne dziecko podnosi rączkę, gdy zdejmujesz mu bluzeczkę. Zachęcaj je do pomocy. Podczas ubierania mów: "Najpierw głowa, potem ręce". Bawcie się w szukanie: "Rączko, gdzie jesteś? Musisz wyjść przez rękaw". Pokaż, że metka ma być z tyłu, a np. Myszka Miki na brzuszku. Nasza rada. Przejrzyj ubranka dziecka. Nie powinny mieć dużo guzików, suwaków, ciasnych dekoltów. Zdecydowanie ułatwisz dziecku życie, jeśli przy następnych zakupach zaopatrzysz je w luźne bluzki zakładane przez głowę. Zobacz też, jak wybrać dobre przedszkole 2. Pokaż kolejność ubierania Niełatwo zapamiętać, co trzeba nałożyć w jakiej kolejności, dlatego dyskretnie podpowiadaj, pytając: "Od czego zaczynamy?", "Co teraz?". Kupując majteczki, wybieraj te z rysunkiem z przodu, aby dziecku łatwiej było zorientować się, gdzie jest przód. Pokaż, że rajstopki najwygodniej zrolować przed włożeniem, a wkładając skarpetki, zaczynamy od palców, a kończymy na pięcie. To trudne czynności, więc dziecko będzie potrzebować twojej pomocy (ale bez wyręczania). Nasza rada. Prostsze jest nakładanie spodenek. Na początek wybieraj spodnie na gumce, luźne, bo takie podciągnie już dwulatek. Pokazuj też dziecku, jak sama się ubierasz. Wkładając spodnie, możesz to robić wolniej, wyjaśniając, że najłatwiej robić to na siedząco, najpierw jedna, potem druga nogawka... 3. Zrezygnuj z ubrań z guzikami Z nauką zapinania guzików poczekaj, aż...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak