
Obcinanie włosów jest dla ciebie tak oczywiste, jak mycie zębów. A dla dziecka? Wszystko, co nowe, budzi jego niepokój. Aby uniknąć kłopotów, potrzebny jest odpowiedni fryzjer i „odczarowanie” sytuacji strzyżenia, czyli odpowiednie przygotowanie dziecka przed wizytą.
1. Spróbuj oswoić temat
Zabierz ze sobą dziecko, gdy planujesz krótką wizytę u fryzjera (nie bierz go na długie farbowanie, może tylko się zniechęcić). Pozwól dziecku obejrzeć salon, usiąść na fotelu, dotknąć pędzli, szczotek. Taka wspólna wyprawa pomaga budować przekonanie, że fryzjer to nic groźnego.
2. Zaimprowizuj zabawę
Możecie bawić się przed domowym lustrem w obcinanie włosów „na niby”. Pozwól maluchowi „ostrzyc” lalkę lub misia. Ale pamiętaj: „na niby”. Istnieje ryzyko, że jeśli zabawa spodoba się dziecku, za kilka dni w domu wszystkie lalki będą łyse albo maluch, na chwilę spuszczony z oczu, spróbuje obciąć swoje włosy.
3. Uprzedź fakty
Opowiedz dziecku ze szczegółami o wszystkich etapach pobytu u fryzjera – o zakładaniu pelerynki, myciu lub zwilżaniu głowy i suszeniu włosów suszarką.
Jeżeli którakolwiek z tych czynności przeraża malca (wiele dzieci boi się suszarki lub zbyt gorącego strumienia powietrza), podczas wizyty poproś fryzjera, aby z tej części usługi zrezygnował.
Jeśli u chłopca strach wzbudza maszynka – poproś o strzyżenie nożyczkami. Trwa ono dłużej, lecz często daje nawet ładniejsze efekty.
4. Zadbaj o dobrą motywację
Przed wizytą u fryzjera możesz wybrać się z dziewczynką do sklepu, aby kupić nowe, atrakcyjne ozdoby do włosów, które przydadzą się po strzyżeniu. Mała modnisia będzie bardzo zadowolona. Chłopcu możesz kupić nową czapkę z daszkiem: na nowej fryzurze będzie lepiej leżeć.
5. Szukaj miejsca miłego dla dziecka
Wybierając salon, bardziej niż reklamami kieruj się opiniami innych rodziców. Zakład przyjazny małym klientom będzie oferował specjalne, podwyższane fotele z bezpieczną osłonką z przodu, zapobiegającą wypadnięciu. Znajdziesz w nim także zabawki, które umilą malcowi oczekiwanie na jego kolej, lub nawet „kącik zabaw” ze stolikiem i krzesełkami dla najmłodszych gości.
W niektórych salonach jest telewizor, w którym wyświetla się kreskówki (można np. przynieść z domu ulubiony film). To pozwala odwrócić uwagę maluchów od samego zabiegu. Za dzielne zachowanie można malca nagrodzić drobnym upominkiem, nie stosuj jednak „przekupstwa“.
6. Przygotuj plan B
Gdy, mimo przygotowań i atrakcji, malec uparcie protestuje, spróbuj coś zmienić w przebiegu całego zdarzenia, np. zaaranżuj „męską” wizytę z tatą u fryzjera czy zaproś zaprzyjaźnionego fryzjera do domu. Warto się zastanowić, czego tak naprawdę boi się dziecko: miejsca, fryzjera czy samej niewiadomej.
7. Nie zrażaj się
...jeżeli mimo wszystkich przygotowań pierwsza wizyta będzie miała nieplanowany finał (awantura lub ucieczka z fotela). Traktuj to jak pierwszą próbę i za kilka tygodni spróbujcie jeszcze raz.
Tekst: Antonina Kozłowska
Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu