Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Mamo, chcę czołg!

Tylko karabiny, bojowe roboty, żołnierzyki oraz strzelanie. Martwisz się, czy takie zabawki są odpowiednie dla dziecka?

Chłopcy zawsze bawili się w wojnę, używając do tego różnych akcesoriów. Jest zatem niewielka szansa na to, że akurat Twój przedszkolak będzie zagorzałym pacyfistą i nigdy nie zapragnie plastikowego czołgu lub karabinu.

Niezależnie od Twoich poglądów na militarne zabawy staraj się je nadzorować i w miarę możliwości w nich uczestniczyć. Masz wtedy szansę przekształcić je tak, aby poza rozwiązaniami siłowymi przy okazji nauczyć malucha strategii. Możesz również stworzyć własnego dobrego bohatera. Nie ingeruj zbytnio w zabawy kreatywne, jak walki piratów czy udawanie superbohaterów zwalczających zło – jednak gdy zobaczysz, że Twoje dziecko wykorzystuje zabawy wojenne głównie do rozładowania złości, zasięgnij rady psychologa lub postaraj się zapewnić smykowi inne, bardziej pokojowe rozrywki.

Jeśli maluch należy do podwórkowej lub przedszkolnej „bandy”, walczącej z innym „gangiem”, dopilnuj, aby bitwy nie przerodziły się w znęcanie nad słabszymi lub młodszymi kolegami. Zdobywanie fortecy „wroga” na placu zabaw może być znakomitą twórczą zabawą, ale nie jest nią walka na plastikowe miecze.

Jeżeli nie zgadzasz się na zakup plastikowego pistoletu, wyjaśnij dziecku, dlaczego podjęłaś taką decyzję. Gdy jednak kupisz taką zabawkę, pamiętaj, że dziecko odbierze to jako aprobatę dla wojennych zabaw. To powinna być przemyślana decyzja. Licz się z tym, że kategoryczny zakaz uczyni z tych rzeczy zakazany owoc i maluch zamiast o nich zapomnieć, skorzysta z każdej okazji, by się nimi pobawić, choćby u kolegi.

Sposoby na militarystę
Dziecięce zabawy odzwierciedlają świat, w którym żyje dziecko. Jednak to Ty, a nie Wasze otoczenie, możesz mądrze sterować rozwojem malucha. Dlatego:

- Kontroluj, co dziecko ogląda w telewizji – zachowania agresywne bywają naśladownictwem bajek lub filmów. Wybieraj gry komputerowe, które są wolne od przemocy.

- Nie kupuj zabawkowych pistoletów, które czymś strzelają – nawet plastikowa kulka może wybić oko. A zabawki-wskaźniki z laserowym światłem są niebezpieczne dla wzroku.

- Jeżeli zauważysz nadmierną agresję w zabawach dziecka, naucz je innych sposobów wyładowania złości (rzucanie poduszką, rysowanie uczuć). Rozmawiaj z malcem o emocjach.

- Nie pozwalaj na celowanie z „broni” do ludzi i zwierząt. Ustal jasne granice i konsekwentnie reaguj na ich przekraczanie.

Jaki wpływ na psychikę dziecka mają zabawy wojenne?
Pozwalają maluchowi na identyfikację z negatywnymi bohaterami, których widzi np. w telewizji czy na podwórku. Dziecko wciela się w złą postać i uczy rozwiązywania konfliktów przez drastyczne unicestwienie wroga. Zabawy te są częścią życia społecznego malucha, którego nie powinniśmy ograniczać. Jednak możemy się do nich włączyć i skierować je w lepszą, bardziej rozwojową stronę (strategia, próby negocjacji z wrogiem, budowanie zespołów) niż walka fizyczna.

Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej

 

td_dopisek.gif

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Wychowanie
Czy dziecko może się bawić w zabawy wojenne?
Niektóre dzieci uwielbiają bawić się w wojnę - nie tylko zresztą chłopcy, ale i dziewczynki. Niepokoi cię to? Nie wiesz, czy to dobrze czy źle? Przeczytaj, co radzi psycholog Małgorzata Ohme.

Jaki wpływ na psychikę dziecka mają zabawy wojenne? Zabawy wojenne pozwalają dziecku na identyfikację z negatywnymi bohaterami, których widzi np. w telewizji czy na podwórku. Dziecko wciela się w złą postać i uczy rozwiązywania konfliktów przez drastyczne unicestwienie wroga. Zabawy te są częścią życia społecznego dziecka, którego jednak nie powinniśmy ograniczać. Jednak możemy się do nich włączyć i skierować je w lepszą, bardziej rozwojową stronę (strategia, próby negocjacji z wrogiem, budowanie zespołów) niż walka fizyczna. Sprawdź, skąd się bierze agresja u dziecka   Co zrobić, by skierować energię dziecka w lepszą stronę? Dziecięce zabawy odzwierciedlają świat, w którym żyje dziecko. Jednak to ty, a nie wasze otoczenie, możesz mądrze sterować rozwojem malucha. Dlatego: 1. Kontroluj, co dziecko ogląda w telewizji. Zachowania agresywne bywają naśladownictwem bajek lub filmów. Wybieraj gry komputerowe , które są wolne od przemocy. 2. Nie kupuj zabawkowych pistoletów, które czymś strzelają. Nawet plastikowa kulka może wybić oko. A zabawki-wskaźniki z laserowym światłem są niebezpieczne dla wzroku. 3. Jeżeli zauważysz nadmierną agresję w zabawach dziecka, naucz je innych sposobów wyładowania złości. Może na przykład rzucać poduszką, rysować kredkami uczucia. Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach. 5. Nie pozwalaj na celowanie z „broni” do ludzi i zwierząt. Ustal jasne granice i konsekwentnie reaguj na ich przekraczanie. Zobacz też, 8 sposobów na atak histerii u dziecka Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie  

Pielęgnacja
Przestymulowane
Wciąż wymyślasz dziecku nowe zajęcia. Czy wiesz, że łatwo możesz „przedobrzyć” i wspólne zabawy zamiast sprawić radość – będą męczyć?

Marzysz, by Twoje maleństwo jak najlepiej się rozwijało. Poświęcasz mu każdą wolną chwilę, wciąż wymyślasz nowe zajęcia. Łatwo możesz jednak „przedobrzyć” i sprawić, że wspólne zabawy zamiast sprawić radość – zmęczą. Po ciężkim dniu pracy wpadasz do domu. Dawniej wyciągnęłabyś się na kanapie z gazetą w ręku, ale teraz nie możesz sobie na to pozwolić. Przecież czeka stęsknione dziecko! Najpierw kwadrans z zabawką edukacyjną, potem parę minut z piankową książeczką, teraz klocki, a na koniec piłeczka. Jesteś zmęczona, ale dumna z siebie. Tylko dlaczego Twój maluch zamiast cieszyć się z zabawy, coraz więcej płacze? Uwaga, pułapka! Nie ma wątpliwości, że rozwój maluszka zależy od sposobu, w jaki stymulują go rodzice. Dzieci, którym mama i tata poświęcają wiele uwagi, są zdolniejsze, ciekawsze świata, bardziej otwarte na ludzi. Ale powinnaś wiedzieć, że możesz przesadzić z liczbą bodźców, którymi zasypujesz swojego malucha. Niemowlę nie korzysta wtedy z tych atrakcji, czuje się za to zmęczone i rozdrażnione. Z czasem możesz dostrzec u niego sygnały alarmowe: Niepokój – gdy wokół malca jest głośno lub dużo ruchu. Obojętność – kiedy przynosisz mu nową zabawkę, dziecko tylko patrzy się na nią. Nie cieszy się z prezentu, nie bawi się nim. Brak koncentracji – zbyt wiele bodźców sprawi, że malec na niczym się nie skupi. Przy takiej ciągłej stymulacji maluch w końcu „wyłącza się”. Zamiast rozwijać się, przestaje reagować na Twoje coraz bardziej oryginalne pomysły. „Idź” za dzieckiem Jak więc spędzać wspólne popołudnia z niemowlakiem, by były przyjemne i rozwijające? To zależy od wieku dziecka. Prof. Remo Largo, pediatra z dziecięcego szpitala w Zurichu, przekonuje w książce „Wiek niemowlęcy”, że maluch, który nie skończył trzech miesięcy, często nie...

spacer z dzieckiem, spacer z niemowlakiem, pierwszy spacer, wózek dziecięcy
Pielęgnacja
Bunt w wózku
Malec za żadne skarby nie chce jechać w wózku? Możesz go do tego przekonać, więc szybko dotrzeć tam, gdzie chcesz.

  Maluch gwałtownie protestuje przeciw wkładaniu go do wózka, a gdy już w nim siedzi, próbuje wypiąć się z pasów bezpieczeństwa, stawać na siedzeniu lub wisi bezwładnie tak, że nóżkami blokuje kółka. Te zachowania to naturalna próba manifestowania niezależności. Podobnie jak bunt przeciw ubieraniu, spaniu, jedzeniu. Niechęć do wózka to tylko część etapu rozwojowego, który zaczyna się po pierwszych urodzinach, a jego finałem jest głośny i męczący dla obu stron bunt dwulatka. Kilkunastomiesięczne dziecko odkrywa, że jest odrębną osobą niż mama i chętnie to manifestuje. Najczęściej buntem. Prawdopodobnie zauważyłaś, że ulubionym słowem twojego malucha jest ostatnio „nie”. W ten sposób daje ci do zrozumienia, że chce być niezależny i... sprawdza, na ile mu pozwolisz. Twoim zadaniem jest takie ustawienie granic, by nie przeszkodzić w poznawaniu świata, ale też dać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym, aby spacer nie zamienił się w „próbę sił”. Z dwulatkiem nie wygrasz – jednak nie chodzi o to, żeby udowodnić kto rządzi, ale by spacer nadal był przyjemny, tak jak kilka miesięcy wcześniej. Jeżeli wybierasz się tylko do parku czy na plac zabaw, pozwól dziecku biegać. Nawet jeśli piętnastominutowa wyprawa potrwa dwie godziny z przystankami przy każdym kamieniu i w efekcie nie zdążycie dojść do celu – nie będzie to czas zmarnowany, bo poznawać świat można wszędzie. Gdy macie konkretny cel podróży i musicie dotrzeć tam w ustalonym czasie (np. wizyta u lekarza, odbiór starszego rodzeństwa ze szkoły), musisz być konsekwentna. Logiczne tłumaczenie (pani doktor pójdzie do domu, Janek będzie czekał) raczej nie wywoła pożądanego efektu. Spróbuj zająć malca czymś innym. Nawet, gdy przez całą drogę buntuje się i krzyczy nie wyjmuj go z wózka. Jeśli zrobisz to raz, przy następnej okazji maluch też będzie się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak