Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy małe dzieci mogą korzystać z tabletów?
AdobeStock
Wychowanie

Pozawalasz dziecku oglądać bajki? Uważaj, może mieć problemy w przedszkolu

Rodzice często pozwalają na zbyt wiele przyjemności w imię edukacji i rozrywki. Przekraczając limity, popełniają ogromny błąd!

Bajka do śniadania, tablet w poczekalni u lekarza, telefon, gdy coś trzeba zrobić, gra w nagrodę, kreskówka na uspokojenie... niezwykle łatwo przychodzi nam udostępnianie dzieciom nowej technologii. W wielu domach to pierwsza pomoc w opanowaniu sytuacji, która wymyka się spod kontroli. Bez wątpienia wielką ekscytację wzbudza fakt, że maluchy świetnie sobie radzą z obsługą różnych aplikacji i urządzeń. Jednak osoby uważające, że dzięki temu dziecko świetnie się rozwija, są w olbrzymim błędzie. Kanadyjscy badacze zauważyli duże braki w umiejętnościach komunikacyjnych, motorycznych, a także problemy w rozwiązywaniu problemów u niektórych 5-latków. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorami, komputerami czy innymi urządzeniami cyfrowymi jako maluszki, mają potem poważne problemy w przedszkolu.

Cyfrowe maluszki

Badanie stanowiło kontynuację debaty nad tym, czy częste korzystanie z gier wideo, telewizorów i innych mediów cyfrowych w rzeczywistości szkodzi zdrowiu dzieci i wpływa na ich umiejętności uczenia się. Jedna czwarta kanadyjskich dzieci jest źle przygotowana do nauki, gdy zaczynają edukację szkolną. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest właśnie nadmiar czasu spędzanego przed ekranami.

Zobacz także
nagroda dla rodziców którzy odłożą komórki

Darmowy obiad za telefon? Też tak chcemy

Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)

Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Tablet dla dziecka

Taka zabawa może opóźnić rozwój mowy dziecka. Potwierdzają to badania!

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 2 441 kanadyjskich matek na temat tego, ile ich dzieci spędzają czasu w dni powszednie i weekendy oglądając telewizję, filmy, grając w gry lub korzystając z komputerów, tabletów i innych urządzeń, takich jak smartfony. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące etapów rozwojowych. Testy mierzyły poziom umiejętności komunikacyjnych, motoryki dużej, motoryki małej, oceniały poziom samodzielności i umiejętności społecznych, a także zdolności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów.

Za długo przed ekranem

Dzieci biorące udział w badaniu spędzały tygodniowo średnio 17 godzin przed ekranem, gdy miały dwa lata i 25 godzin w wieku lat trzech. To znacznie przekracza limity dzienne umożliwiające dzieciom spędzanie odpowiedniej ilości czasu na twórczej zabawie oraz interakcji z opiekunami i rówieśnikami. - Czas przed ekranem jest czasem, który dziecko spędza siedząc niemalże bez ruchu i w dodatku bardzo pasywnie lub z niewielkimi możliwościami uczenia się - tłumaczy autorka badania, dr Sheri Madigan z University of Calgary and Alberta Children Hospital Institute w Kanadzie. - Częściowo problem polega na tym, że mózgi małych dzieci nie są wystarczająco rozwinięte, by zastosować rzeczy, których uczą się z ekranów dwuwymiarowych w życiu rzeczywistym. Na przykład, jeśli widzą na ekranie jakieś klocki, to nie pomoże im to bawić się nimi w prawdziwym życiu – kontynuuje badaczka.

Naukowcy chcieli też wiedzieć, czy rodzice małych dzieci z problemami rozwojowymi, częściej pozwalają na zabawę przed ekranem, niż robią to w przypadku dzieci rozwijących się prawidłowo. Nie wydaje się to jednak być prawdą. Wygląda na to, że to właśnie czas ekranowy mógł przyczynić się do opóźnień w rozwoju, a nie opóźnienia rozwojowe mogły przyczynić się do uzyskania przez dzieci dodatkowego czasu przed ekranem.

Barak czasu na zabawę

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Warto zaznaczyć, że nie chodzi o szkodliwość samego w sobie tabletu czy bajki, ale o czas, który dziecko powinno spędzać po prostu inaczej. Malec siedząc bez ruchu nawet kilka godzin, traci cenny czas na zabawę kredkami czy gry, które pomagają mu nauczyć się np. kopać piłkę. - Są to bardzo ważne umiejętności, wręcz krytyczne dla prawidłowego rozwoju. Ich opanowanie jest potrzebne do dalszego rozwoju - tłumaczy Madigan. - Musisz nauczyć się chodzić, zanim zaczniesz biegać i musisz umieć trzymać kredkę, zanim nauczysz się pisać własne imię – wyjaśnia ekspertka.

Większość dzieci zarówno tych malutkich, jak i starszych spędza zbyt dużo czasu przed ekranami, rodzice powinni więc być bardziej surowi i konsekwentni w ustalaniu limitów. Natomiast jeśli już dzieci chcą oglądać bajki lub grać w gry, powinno to być coś zaprojektowane z myślą o rozwoju najmłodszych. To rodzic ma  decydować, co ogląda dziecko, a także być obok podczas takiej zabawy. Ważne jest także, by czas przed ekranem nie zaburzał odpowiedniej ilości snu (co często ma miejsce w przypadku starszych dzieciach i młodzieży), codziennej aktywności fizycznej, a także nie pozbawiał dziaka wielu wzbogacających i stymulujących doświadczeń, jak np. interakcja twarzą w twarz z rodzicem, czy innymi dziećmi. Rodzice powinni również wyłączyć telewizor, gdy nikt nie patrzy, podczas posiłków i godzinę przed snem.

Wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (AAP):

  • W przypadku dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy należy unikać korzystania z mediów ekranowych innych niż czat wideo.
  • Rodzice dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy, którzy chcą wprowadzić media cyfrowe, powinni wybrać bajki, programy i aplikacje wysokiej jakości i cały czas być obok dziecka, by pomóc mu zrozumieć, co widzi.
  • W przypadku dzieci w wieku od 2 do 5 lat należy ograniczać korzystanie z ekranu (nadal wysoka jakość oglądanych treści) maksymalnie do jednej godziny dziennie. Rodzice powinni być przy dziecku i obserwować, co dzieje się na ekranie.
  • W przypadku dzieci w wieku 6 lat i starszych należy stosować spójne limity, upewniając się, że nie wpływają na sen dziecka, a także nie ograniczają jego aktywności fizycznej.


Źródło: reuters.com, bbc.com

Zobacz także:

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Dzieci bawią się klockami
AdobeStock
Aktualności
Zabawki, które zabijają kreatywność. Kupujesz je dziecku?
Większość zabawek, które pozornie wydają się nam najlepsze, rozwojowe i edukacyjne, tak naprawdę nie są takie wspaniałe. Co wybierać zamiast tego? Rady pediatrów.

Amerykańska Akademia Pediatryczna stworzyła raport na temat tego, jakie zabawki najkorzystniej wpływają na rozwój naszych dzieci. Jeśli nigdy nie wiesz, co wybrać spośród tysięcy produktów umieszczonych na ogromnych sklepowych półkach, koniecznie to przeczytaj. Zabawki interaktywne pod lupą Grające, świecące, nawiązujące kontakt z dzieckiem. Wydaje ci się, że właśnie takie zabawki są nie tylko najatrakcyjniejsze dla malucha, lecz także najbardziej rozwojowe? Bo przecież coś robią, a bywa nawet, że wyglądają jak żywe. Okazuje się, że wcale nie są takie doskonałe. Doktor Alan Mendelson, pediatra z NYU Langone Health w Nowym Jorku, współautora raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej stwierdził jednoznacznie: „Większość edukacyjnych aplikacji dla dzieci koncentruje się tylko na umiejętnościach pamięciowych . Nie rozwijają natomiast kontroli impulsów, zarządzania emocjami i kreatywnego, elastycznego myślenia”. „Proste naprawdę jest lepsze”                                                              Zabawki interaktywne nie działają tak na wyobraźnię dziecka, nie uczą więc kreatywności . Dodatkowo mogą opóźniać rozwój społeczny, ponieważ: nie uczą odczytywania mimiki, gestów; upośledzają rozwój umiejętności komunikacyjnych; działają schematycznie, nie uczą działania w sytuacjach niestandardowych. Doktor Aleeya Healey, główna autorka raportu przyznała:  „Najlepsze zabawki nie są krzykliwe, drogie lub wyposażone w aplikację. W tym przypadku proste naprawdę jest lepsze”. Jakie zabawki wspierają rozwój...

dziecko przed komputerem
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka
Dziecko przed komputerem to częsty widok w wielu domach. I dobrze, bo umiejętność obsługi telefonu, tabletu i komputera jest dzisiaj niezbędna. Niestety zbyt częsty i za długi kontakt dziecka z ekranami komputera i smartfonu niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Sprawdź, ile godzin dziecko może spędzać przed komputerem.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek. Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami. Spis treści: Dziecko przed komputerem – ile czasu Ile godzin przy komputerze to uzależnienie Dlaczego warto ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranami Dziecko przed komputerem – ile czasu Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu.  do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka). od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon. od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch....

Tablet dla dziecka
AdobeStock
Wychowanie
WHO ostrzega: dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny tego robić!
Zalecenia lekarzy mówią jasno, że tablety i smartfony to nie zabawki dla małych dzieci.

Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed piątym rokiem życia spędzać przed nimi nie więcej niż godzinę dziennie – zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Choć specjaliści mówią o tym od lat, to pierwsze tego rodzaju wytyczne przedstawicieli agencji ONZ. Specjaliści bija na alarm Żyjemy w czasach, kiedy od elektroniki ciężko uciec. Chcemy wychować nasze dzieci tak, by sprawie poruszały się w świecie multimediów. Cieszymy się, gdy maluchy w mgnieniu oka opanowują obsługę telefonu, czy innych urządzeń elektronicznych. Nierzadko traktujemy ekran jako opiekunkę dla dziecka, wmawiając sobie, jak wiele to niesie korzyści, nie zważając na liczne zagrożenia. Od kilku lat niezależne badania pokazują, że czas ekranowy powinien być maksymalnie ograniczony . Naukowcy sprawdzają jak oglądanie bajek czy granie w gry wpływa na nasze dzieci, a także na funkcjonowanie współczesnej rodziny. Specjaliści są jednogołośni - zagrożeń jest znacznie więcej niż korzyści. Najnowsze zalecenia WHO „Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed ukończeniem czwartego roku życia nie mogą spędzać przed nimi więcej niż godzinę dziennie” - zaleciła WHO. Według organizacji obecnie ponad 23 procent dorosłych i 80 procent nastolatków nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie. - To, co naprawdę musimy zrobić, to przywrócić dzieciom zabawę - powiedziała Juana Willumsen, ekspert WHO. - Chodzi o przejście z trybu siedzącego na czas zabawy, jednocześnie chroniąc sen - dodała. Według stanowiska WHO bycie nieaktywnym niesie duże ryzyko dla zdrowia i dodatkowo zwiększa problem nadwagi oraz otyłości. Natomiast nadmierna masa ciała może prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów. „Zdrowa aktywność fizyczna,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz