
Picie z butelki jest bardzo wygodne. Nic się nie rozlewa, nie trzeba więc zakładać dziecku śliniaczka ani wycierać ciągle podłogi. W dodatku maluch jest grzeczny, bo ssanie go uspokaja. No i radzi sobie sam. Podobnie jest z kubeczkiem niekapkiem, który tak naprawdę bardziej przypomina dziecku butelkę niż kubek.
Po co uczyć dziecko picia ze zwykłego kubka?
Choć to niełatwa zmiana, powodów jest co najmniej kilka.
- Zbyt długie picie z butelki źle wpływa na zęby. Stałe popijanie słodzonych herbatek, soczków i mleka może doprowadzić do próchnicy, a ciągłe trzymanie w buzi smoczka – zdeformować zgryz.
- Picie ze zwykłego kubka utrwala dojrzały wzorzec oddychania i połykania.
- Kiedyś trzeba w końcu zacząć pić jak większość ludzi. Nie ma sensu zwlekać z tym zbyt długo, bo picie z butelki czy niekapka może uzależnić.
Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków
Kiedy zacząć naukę?
Trudno na to pytanie precyzyjnie odpowiedzieć. Jedne dzieci uczą się pić z kubeczka wcześniej, jeszcze przed pierwszymi urodzinami, a inne później, długo po nich. Jedno jest pewne: maluszek musi dobrze i pewnie siedzieć (bo przecież nie da się pić z kubka na leżąco) i dobrze sobie radzić z jedzeniem z łyżeczki. Zupki i deserki są gęste, nie spływają do buzi tak szybko jak herbatka czy mleko, więc dziecku łatwiej nauczyć się je przełykać. Dopiero gdy już to potrafi, można pójść krok dalej. Lepiej jednak nie zwlekać z nauką picia z kubka zbyt długo: łatwiej nauczyć nowej rzeczy dziecko, które niedawno zdmuchnęło z tortu pierwszą świeczkę i uwielbia sprawiać przyjemność rodzicom, niż dwulatka, któremu największą frajdę sprawia mówienie „nie” i robienie wszystkiego na opak.
Jak zorganizować lekcje picia z kubka?
Na początek wybierz dla dziecka mały kubek ze sztucznego tworzywa. Ceramiczne są za duże i za ciężkie dla takiego malucha. Poza tym mogą się łatwo stłuc.
- Zacznij od kaszek i zagęszczonych soków. Nie będą spływać do buzi dziecka tak szybko jak woda czy mleko. Na początek nalej do kubka odrobinę płynu.
- Pozwalaj dziecku pić tylko na siedząco. Picie w pozycji półleżącej albo spacerowanie z kubkiem mogłoby się skończyć zakrztuszeniem;
- Pilnuj, by trzymało głowę prosto – nie może być odchylona do tyłu, bo to grozi zakrztuszeniem.
- Nie wkładaj krawędzi kubka między zęby czy dziąsła. Oprzyj ją na dolnej wardze smyka.
- Nie wlewaj maluszkowi picia do buzi. Przechyl kubek tylko o tyle, by odrobina płynu dotarła do jego warg (ale nie wlała się do gardła, inaczej maluch się zakrztusi).
- Trzymaj nerwy na wodzy. Twój maluch oblał soczkiem trzecią tego dnia koszulkę? Trudno, nie da się być mistrzem bez długiego treningu i wielu wpadek. Zamiast się denerwować, zakładaj malcowi śliniak.
- Bądź przy dziecku. Nie zostawiaj uczącego się dziecka sam na sam z kubkiem. Jest na to o wiele za wcześnie.
Zobacz też: Co dzieci lubią pić?