Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
O co pytają dzieci?
Panthermedia
Wychowanie

Staś Pytalski - O co pytają dzieci?

Ile mrówek zjada mrówkojad? Czy w kosmosie jest zimno? Ile nóg ma stonoga? Na pytania dzieci odpowiadają eksperci z różnych dziedzin.

O co pytają dzieci? O wszystko! Skrzętni naukowcy wyliczyli, że przeciętny czterolatek zadaje średnio 437 pytań dziennie! Na niektóre z tych pytań trudno odpowiedzieć, dlatego poprosiliśmy o pomoc ekspertów.
 

Dziecko pyta, ekspert odpowiada: Jak śpi żyrafa?

– Żyrafa śpi na leżąco. Kładzie się na brzuchu i piersi, podciąga nogi pod siebie, a szyję wygina w bok i opiera głowę o grzbiet – wyjaśnia Antoni Gucwiński, dyrektor wrocławskiego zoo. – Żyrafa śpi krótko, wystarczy jej kilka do kilkunastu minut na dobę. Może też wypoczywać na stojąco albo kłaść się z uniesioną głową. Nie ma kłopotów ze wstawaniem, ale potrzebuje do tego sporo wolnej przestrzeni. Żyrafy nie można jednak straszyć, bo jeśli się przerazi i przewróci, może już nigdy nie wstać.


Dziecko pyta, ekspert odpowiada: Czy w kosmosie jest zimno?

– To zalezy gdzie.  Im bliżej słońca albo innej gwiazdy, tym goręcej, a im dalej, tym zimniej – tłumaczy astronom dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Są miejsca, gdzie temperatura spada do 250 stopni poniżej zera! Gdy kosmonauta musi opuścić rakietę (np. by coś naprawić), ubiera się w szczelny, wypełniony powietrzem kombinezon, który chroni go przed ciepłem, zimnem i próżnią.
 

Dziecko pyta, ekspert odpowiada: Dźwigiem buduje się domy. A czym buduje się dźwig?

– Różnie z tym bywa, bo wszystko zależy od rodzaju dźwigu, a właściwie żurawia. Wieża, czyli pionowa część, do której mocuje się ruchome ramię, może wznosić się sama – jej elementy wysuwają się z siebie tak jak części drabiny strażackiej. Są też żurawie, których wieże buduje się, korzystając z żurawi pomocniczych – mówi dr inż. Eugeniusz Grabowski, pracownik Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej. Czasem dźwigi buduje się na szynach (mogą wtedy przemieszczać się po budowie) albo umieszcza wewnątrz budynku, na ogół tam, gdzie później będzie winda. Żurawiem steruje operator, który siedzi w budce przymocowanej wysoko nad ziemią. Wchodzi tam po wysokiej drabinie. Mniejszymi żurawiami można kierować z dołu. Robi się to drogą radiową, czyli tak, jak w przypadku zdalnie sterowanych autek.

Zobacz także: Łamigłowki dla małej główki. Zabawy matematyczne dla przedszkolaka.
 


Dziecko pyta, ekspert odpowiada: Ile mrówek zjada mrówkojad?

– Nikt chyba nie policzył tego dokładnie, ale w książkach jest mowa o tym, że nawet do 35 tysięcy na dobę! – wyjaśnia Antoni Gucwiński, dyrektor wrocławskiego zoo. – Nie łapie ich sztuka po sztuce. Do jego długiego, lepkiego języka przyklejają się całymi setkami. Mrówkojady żyjące w ogrodach zoologicznych zamiast mrówek dostają koktajle, np. skondensowane mleko z mielonym mięsem i składnikami mineralnymi. Podaje się je w wąskich naczyniach. Mrówkojady mają wydłużony, bardzo wąski, pozbawiony zębów pyszczek. Nie mogą go otwierać zbyt szeroko, więc nawet gdy są bardzo senne, nie są w stanie ziewnąć.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Co to jest SIBO?
AdobeStock
Zdrowie
Wzdęcia, gazy, problemy z trawieniem? A może moje dziecko ma SIBO?
Dziecko często ma problemy z trawieniem i nie wiesz, co jest ich przyczyną? Pytamy pediatrę, kiedy można podejrzewać, że maluch cierpi na SIBO i co dokładnie kryje się pod tą nazwą.

Moje dziecko dość często ma wzdęcia. Ostatnio słyszałam o chorobie, która nazywa się SIBO i może objawiać się właśnie poprzez problemy z trawieniem, gazy itp. Cy można dowiedzieć się czegoś więcej o tym schorzeniu? Jak można sprawdzić, czy dziecko nie ma SIBO – pyta mama dwulatka. Na pytanie odpowiada dr n. med. Mariusz Domański, pediatra. Co to jest SIBO? SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to inaczej zespół rozrostu bakteryjnego, czyli stan, kiedy w jelicie cienkim namnażają się bakterie, których tam być nie powinno (albo jest ich zbyt wiele), np. bakterie pochodzące z jelita grubego. Skutkiem tego bywają biegunki i problemy z wchłanianiem prowadzące do niedoborów, np. anemii, chudnięcie, nadmiar gazów – tłumaczy ekspert. Dr Domański zwraca też uwagę, że sugeruje się związek SIBO z takimi problemami, jak autyzm czy psychozy – ale związek ten nie jest akceptowany przez medycynę akademicką. W jaki sposób się je wykrywa? Podstawą diagnostyki jest wodorowy test oddechowy (WTO) i test metanowy. Oba – powinny być wykonane w kierunku SIBO – to ważne, ponieważ zwykły WTO wykonywany np. w kierunku nietolerancji z zakażeniem Helicobacter pylori nie wykaże zespołu SIBO. Test metanowy jest praktycznie niedostępny w Polsce , zaś WTO w kierunku SIBO może być wykonany w dużych ośrodkach akademickich – wyjaśnia pediatra. Kto powinien badać dziecko? Dr Domański zwraca uwagę, że wykonanie testu w kierunku SIBO u małego dziecka jest praktycznie bardzo trudne ze względu na jego czas i konieczność współpracy małego pacjenta . Ewentualną diagnostykę SIBO i rozpoznanie powinien prowadzić doświadczony gastroenterolog dziecięcy w ośrodku akademickim. Jak wygląda leczenie? W leczeniu konwencjonalnym stosuje się antybiotyki , a następnie probiotyki , zaś w leczeniu...

mama, niemowlę, lekarstwo, łyżeczka, witaminy
Zdrowie
Co musisz wiedzieć o witaminie D dla dziecka? 10 ważnych faktów
Mało która witamina budzi tyle emocji. Czy witaminę D trzeba dawać każdemu dziecku? Ile? Jak długo? – takie pytania rodzice najczęściej zadają pediatrom. Oto kilka faktów, które musisz znać, jeśli masz w domu dziecko.

Nie ma wątpliwości, że witamina D odgrywa ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega krzywicy (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem jego ciała), infekcjom, alergii oraz cukrzycy typu 2. Dawkowanie witaminy D uzależnione jest m.in. od wieku dziecka. Właściwości witaminy D Po co nam witamina D? Jest niezbędna do dobrego życia, ponieważ: poprawia nastrój, ma pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy , zapewnia prawidłowe funkcjonowanie trzustki i tarczycy. - Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom , żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – wymienia prof. dr hab. Paweł Płudowski z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.   Odpowiedni poziom słonecznej witaminy korzystnie wpływa także na odporność dziecka i zapobiega częstym infekcjom . Badacze stwierdzili, że aktywna forma wit. D3 (kalcytriol), powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych, wspomaga makrofagi, to znaczy komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie "pożerają" bakterie. A to pomaga organizmowi dziecka walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Występowanie witaminy D Źródłem witaminy D są m.in. następujące produkty: ryby mleko , twaróg, sery, jajka , wątróbka. Niektóre produkty spożywcze dla dzieci, np. mleczne lub płatki śniadaniowe , są dodatkowo wzbogacane wit. D3. Badania wykazują jednak, że dieta polskich dzieci nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym zalecana jest jej suplementacja. Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie Witamina D dla niemowląt Niemowlęta powinny otrzymywać wit. D już od pierwszych dni życia ....

Zahęcta, dyskusja o ksiązkach po wystawie Tu czy tam
Aktualności
Wartościowa książka dla dzieci to... Dyskutujemy w Zachęcie!
Dorośli zadają sobie pytanie, jak powinna wyglądać wartościowa książka dla dzieci. Pytają i odpowiadają, ale nie jednoznacznie – ile głów, tyle pomysłów. Dlatego dyskutują, m.in. wczoraj w Zachęcie, w której od lutego można oglądać wystawę dla dzieci "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci" (koniec 8 maja), a Babyonline.pl dyskusji się przysłuchiwało.

Nie zliczę, ile razy usłyszałam z ust dorosłego, ze właściwie mógłby kupować dla siebie  tylko.... książki dla dzieci. Że te dla dorosłych są ważne, ale te dla najmłodszych po prostu są piękne. Nie zliczę też, ile razy sama zamarłam z zachwytu, widząc książkę zilustrowaną lub opracowaną graficznie przez współczesnych twórców. To dlatego wiele z nich, jak zwróciła na to uwagę dr Małgorzata Cackowska z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, uczestniczka wczorajszej dyskusji, mówi się, że są formą sztuki. I rzeczywiście, zwraca się uwagę na to, ze ilustracjach w książkach dla dzieci to pierwszy kontakt ze sztuka, bardzo ważny, bo kształtuje się w ten sposób gust, wyczucie estetyki, daje pożywkę dla wyobraźni. Dobra, czyli jaka? Na pytanie, jak powinna wyglądać wartościowa książka, nie było jednoznacznej odpowiedzi, bo ile książek, tyle ocen. Na pewno dobrze zaprojektowana (prof. Maciej Buszewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, taka, która zachwyca i którą chciałoby się mieć koło łóżka (Dorota Jarecka, krytyczka literatury), prawdziwa, która nie boi się trudnych tematów, która nie schlebia i nie uwodzi błyskotkami (Joanna Olech, pisarka), tylko zmusza do myślenia (nie tylko poprzez tekst, ale i ilustrację, bo dobra książka bez dobrej ilustracji się nie obędzie), ale także różnorodne. Z książka pod strzechy? Kilka tygodni pojawił się raport Biblioteki Narodowej, według którego Polacy nie czytają (19 milionów Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, 10 milionów nie ma ani jednej w domu). Co zrobić, by wynik ten poprawić? – spytała gości Beata Jewiarz, która prowadzi Niedzielny Poranek w Polskim Radiu RDC.  Na pewno wyposażać biblioteki szkolne w nowe książki. Powalczyć o to, by te dobre były tańsze, by nie musiały konkurować z książkami z supermarketowych koszyków. Izabella Kaluta z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta