
Co jeszcze jeży włosy na głowach naszych pociech? I właściwie dlaczego?
Wyobraź sobie człowieka, który niczego się nie boi – ani rozwścieczonego rottweilera, ani pędzącego tramwaju, ani rozpalonego do czerwoności żelazka. Horror, prawda? Nie miałby dużych szans na przeżycie, chyba że trzymano by go pod kluczem.
Dlaczego dziecko płacze? Sprawdź
Dzięki temu, że odczuwamy lęk, możemy uniknąć wielu niebezpieczeństw. A jeśli to się nie uda– walczyć albo uciekać, bo przypływ adrenaliny daje nam potężną siłę. Lęk jest wyjątkowo „praktyczny” w wypadku małych dzieci. Nie potrafią obronić się same, więc trzymają się kurczowo rodziców albo „włączają alarm”, i w ten sposób zwracają na siebie ich uwagę. A że przy okazji boją się rzeczy, które nie są groźne? No cóż, nie mają przecież wielkiego doświadczenia, więc często odczuwają strach trochę na wszelki wypadek. Oto lista rzeczy, których najczęściej się boją.
Ten obcy
Dzieci zaczynają się bać obcych (czyli potencjalnie groźnych) osób około ósmego miesiąca. Za żadne skarby nie pozwalają wziąć się na ręce mało znanej cioci,wybuchają płaczem na widok listonosza, trzymają na dystans panią z warzywniaka. Do tego bardzo się boją rozstawać z mamą i urządzają dantejskie sceny, by zmusić ją do pozostania w domu. To bywa kłopotliwe, ale lęk przed obcymi i rozstaniem z rodzicami jest normalny. Świadczy o przywiązaniu do najbliższych i dojrzałości dziecka (potrafi odróżnić obcych od swoich).
Dlaczego dziecko nie chce spać?
Straszny zwierz
Roczne maluchy zaczynają bać się zwierząt. Nic dziwnego: te dziwaczne, włochate albo pokryte piórami lub łuską stwory wyglądają inaczej niż ludzie i kompletnie nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Kiedyś, gdy żyliśmy jeszcze w lasach, ten lęk pomagał nam przetrwać. Nietrudno sobie wyobrazić, jak mogłoby się skończyć głaskanie niedźwiedzia.
Dlaczego dziecko powinno mieć zwierzę?
Burza, wiatr...
Dwulatki boją się grzmotów, wycia wiatru, ryku fal nad morzem itp., bo choć coraz więcej widzą i słyszą, nie rozumie-ją jeszcze, skąd te dźwięki się biorą, i nie mogą nad nimi panować. Co im pozostaje? Wiadomo: rozpłakać się i wezwać na pomoc mamę. Współczesnym maluchom przybyło powodów do obaw: przeraża je łoskot tramwaju, odgłos pracującej drukarki...
Cienie
Mniej więcej w tym samym wieku dzieci zaczynają bać się cieni. Dostrzegają je, ale nie mają pojęcia, jak znalazły się na ścianie ani co zrobić, żeby sobie poszły. A więc wszczynają alarm.
Sprawdź, czy twój trzylatek rozwija się prawidłowo
Ciemność
To numer jeden na dziecięcej liście lęków. Boją się jej maluchy w każdym wieku (my, dorośli, zresztą też: ręka do góry, kto miałby ochotę na nocną wycieczkę na cmentarz albo do lasu!). Nic dziwnego, w mroku mogą czaić się straszydła: tygrysy, upiory, wilkołaki. A maluszek, nie widząc ich, nie może się przed nimi bronić.