Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się dziecku. I działać mądrze.
Nie jest to ładny widok... Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Obgryzanie paznokci zazwyczaj pojawia się u pięciolatka (czasem trochę wcześniej), kiedy dziecko przeżywa jakieś kłopoty czy pierwsze stresy. Bywa przyczyną wad zgryzu, zwiększa również ryzyko zarażenia owsikami, szczególnie w przypadku dzieci, które chodzą do przedszkola (jest też jednym z objawów owsicy!). Może także zniekształcić paznokcie. Co z tym robić, radzi Katarzyna Floryan, psycholog, w Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych.
Rozpoznaj przyczynę
Przyczyną obgryzania bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola czy zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktami z rówieśnikami, pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo np. na świecie pojawiło się rodzeństwo czy zmieniliście miejsce zamieszkania. A może tryb życia waszej rodziny jest dla niego zbyt nieuporządkowany? Wtedy malec nie czuje się bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka.
Czasami powód leży w samym dziecku – jest ono bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do maluchów nadpobudliwych. Jeśli jest niezwykle żywe i ruchliwe, to w sytuacjach, w których nie jest w stanie uwolnić i wyładować swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Jednak nawet w takiej sytuacji może chodzić o coś więcej. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto usiąść obok dziecka i tłumaczyć mu, co się dzieje na ekranie.
Krótko i gorzko
Dbaj, by paznokcie były króciutko przycięte, a dziecko nie będzie miało czego obgryzać. Co jeszcze warto robić?
1. Poszukaj w sklepach zabawek antystresowych, które zajmują rączki. Są to różnego rodzaju „gniotki” (wypełnione mąką, ziarenkami, z plastycznej masy) i elastyczne miękkie piłeczki, które można ugniatać i odbijać.
2.Poświęcaj dziecku więcej uwagi. Dużo się bawcie, razem rysujcie, czytajcie. To pomoże mu rozładować napięcie i poczuć się pewniej.
3. Akceptuj niedoskonałości malucha, nie bądź przesadnie krytyczna. Wzmocnisz w ten sposób jego poczucie bezpieczeństwa.
4. Możesz kupić w aptece płyn przeciw obgryzaniu paznokci. Jego gorzki smak skutecznie zniechęca do wkładania palców do buzi.
Jak reagować, gdy obgryza?
Nie należy na tej sprawie skupiać nadmiernej uwagi, bo to może przynieść odwrotny skutek. Nie trzeba też
na dziecko krzyczeć, straszyć go, wyśmiewać czy karać. W ten sposób można jedynie sprawić, że jeszcze bardziej wzrośnie u malucha napięcie emocjonalne. Kiedy wkłada rączkę do buzi, można delikatnie mu ją wyjąć. Ale bez zbędnych komentarzy. Prośby w tym wypadku też nie rozwiążą problemu. Trzeba raczej próbować odwrócić uwagę dziecka: zająć je rozmową czy zabawą. Jeśli nie umiesz zapanować nad złością czy zdenerwowaniem, ogarnia Cię niepokój związany z całą tą sytuacją albo poprzedziły ją problemy rodzinne, zwróć się o pomoc do psychologa. Wspólnie poszukacie możliwych przyczyn tego rodzaju zachowań u Twego dziecka. Bo w tym właśnie tkwi klucz do sukcesu.

Ssanie palca Uspokaja, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie, czasem nawet „pomaga” w oglądaniu bajek. Pozwala rozładować napięcie, bo kojarzy się z bliskością mamy, bezpieczeństwem, pełnym brzuszkiem. Ortodonci ostrzegają jednak, że częste ssanie czegokolwiek poza piersią mamy (palca, narożnika poduszki czy kołderki itd.) może prowadzić do powstania wady zgryzu , polegającej na cofnięciu się żuchwy. Zdarza się, że ssanie staje się nałogiem. Bywa i tak, że maluszek, który ssał palec przestaje w końcu to robić, ale zaczyna np. ogryzać paznokcie. Ludzie, którzy w dzieciństwie mieli silną potrzebę ssania mogą częściej niż inni sięgać po papierosy, podjadać. Co robić? Daj zajęcie małym rączkom. Dzieci najczęściej odczuwają potrzebę ssania, gdy są zmęczone, głodne, senne, boją się czegoś, a także, gdy są czymś zaciekawione. Dlatego staraj się, by w takich sytuacjach maluszek miał zajęte ręce, np. daj mu do przytulenia ukochanego misia. Zaproponuj smoczek. Jeśli dziecko jest małe i nie potrafi obejść się bez pocieszyciela, lepiej, żeby ssało smoczek niż palec. Powinien być dobrej jakości i mieć anatomiczny kształt – część, którą dziecko ma w buzi powinna być spłaszczona. Tłumacz. Starszemu dziecku wytłumacz, dlaczego nie powinno się ssać palca. Spróbuj je zaangażować w rozwiązanie problemu. Zaproponuj np. że zabandażujecie paluszka na noc, żeby odpoczął. Chwal za każdy sukces. Idź z dzieckiem do ortodonty. Lekarz zaproponuje maluchowi płytkę przedsionkową (wygięty w łuk kawałek plastiku z kółeczkiem jak przy smoczku), która nie tylko chroni zgryz ale i uniemożliwia odruchowe ssanie. Taką płytkę może nosić już trzylatek. [CMS_PAGE_BREAK] Ogryzanie paznokci Podobnie jak ssanie palca rozładowuje napięcie. Niestety nie zawsze mija samo...

Gdy dziecko gorączkuje albo dostanie wysypki, wiadomo, że trzeba iść do pediatry. A co z zajadami czy łaciatym językiem? O czym mogą świadczyć „kwitnące” paznokcie albo podkówki pod oczami? Takie objawy można zauważyć u dziecka często zimą lub na początku wiosny. Nie tylko dorośli czują wtedy mniej sił witalnych. Również maluchy bywają wtedy w gorszej formie: pękają mu kąciki ust albo ni stąd, ni zowąd z nosa zaczyna mu lecieć krew. Co robić w takiej sytuacji? Biec z pociechą do przychodni, czekać, aż samo przejdzie, czy pomagać domowymi sposobami? Wydaje się, że to nic poważnego, ale czy na pewno można to bagatelizować? Przeczytaj, co dzieje się w organizmie dziecka, gdy ma... ...„język geograficzny” Taki język wygląda jak mapa: widać na nim różne linie, wysepki itd., które raz są bardziej, a raz mniej widoczne. Zmiany „wędrują” po języku, tworząc co raz to nowe konfiguracje. Nie wiadomo dokładnie, skąd się biorą. Zdarza się, że towarzyszą alergii, ale raczej nie są jedynym jej objawem. Choć język geograficzny wygląda dziwacznie, nie ma powodu do niepokoju: to nic groźnego i nie wymaga żadnego leczenia. ...zmiany na paznokciach Podłużne bezbarwne linijki na paznokciach są zjawiskiem zupełnie normalnym, natomiast poprzeczne bruzdy świadczą o tym, że na płytkę paznokcia zadziałał jakiś czynnik (lek, substancja chemiczna) zaburzający jej rozwój. Do lekarza warto się zgłosić, jeśli z czasem nie znikają. Zgrubienia pojedynczych paznokci mogą natomiast powstać na skutek urazu, stałego ucisku (np. przez zbyt ciasne buty), ale mogą być także objawem grzybicy. Z malcem trzeba pójść do lekarza. „Zakwitanie” paznokci, czyli pojawianie się białych plamek, występujących punktowo, tworzących pasma albo nawet zajmujących całą płytkę, może mieć wiele przyczyn. To między innymi urazy, zakażenia,...

Gdy dziecko obgryza paznokcie, na pewno nie jest to ładny widok. Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Zazwyczaj obgryzanie paznokci pojawia się u pięciolatka (czasem jeszcze trochę wcześniej), gdy dziecko przeżywa jakieś kłopoty, pierwsze stresy . To pomaga mu rozładować napięcie emocjonalne. Z tej samej przyczyny malec może też zgrzytać zębami czy ssać palec . Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci Często przyczyną obgryzania paznokci bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola, do zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktem z rówieśnikami lub pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo pojawiło się nowe rodzeństwo , zmieniliście miejsce zamieszkania albo przeżyło odejście bliskiej osoby. A może tryb życia waszej rodziny jest dlań zbyt nieuporządkowany? Maluch nie czuje się wtedy bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka. Czasem przyczyna leży w samym dziecku. Jest bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do nadpobudliwych . Jeśli maluch jest niezwykle żywy i ruchliwy, w sytuacjach, w których nie może uwolnić swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Ale nawet w takim wypadku nie zawsze o to tylko chodzi. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto wtedy usiąść obok i tłumaczyć, co się dzieje na ekranie. [CMS_PAGE_BREAK] Obgryzanie paznokci zazwyczaj mija z wiekiem, ale może być niekorzystne dla zdrowia. Bywa przyczyną wad zgryzu , zwiększa ryzyko zarażenia się owsikami, zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola (jest też jednym z objawów owsicy !) i może pozostawić zdeformowane paznokcie. Co pomoże na obgryzanie paznokci u dzieci Zadbaj, by paznokcie były króciutko przycięte . Dziecko nie będzie miało co obgryzać. W aptece można kupić płyn przeciw...