Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Wykorzystuje rodziców?

Siedmiomiesięczny Filip długo był chory - rodzice nosili go wtedy na rękach. Teraz nie chce leżeć sam w łóżeczku. Co robić?
Agnieszka Galica - pedagog, terapeuta rodzinny i małżeński
mgr Agnieszka Galica
Konsultacja merytoryczna

Podczas choroby chłopiec musiał też brać różne leki, które niespecjalnie przypadły mu do gustu. Nauczył się wtedy pluć wszystkim, co mu podano na łyżeczce. Teraz, mimo że mama dolewa witaminy do mleczka, Filip to wyczuwa i też wypluwa. Co zrobić, by mały przestał wykorzystywać rodziców?

Choć zachowanie Filipa jest dość kłopotliwe, to nie powinno być powodem poważnego zmartwienia i w żadnym razie nie nazwałabym tego wykorzystywaniem. Można się tylko cieszyć, że Filip jest małym mądralą i szybko się uczy. Przez miesiąc (a warto pamiętać, że to bardzo długi czas w życiu tak malutkiego dziecka) dowiedział się i zapamiętał, że na łyżeczce mama może podać coś, co mu nie smakuje. A jeśli tak, to postanowił ratować się pluciem. Teraz trzeba zacząć cierpliwie oduczać go tego, np. karmiąc synka w innym miejscu, zmieniając łyżeczkę, talerzyk itp. 

Filip odkrył też, że płacz i marudzenie powodują miłe dla niego zachowania rodziców, czyli noszenie na rękach. Kto by tego nie lubił? To dużo przyjemniejsze niż leżenie w łóżeczku. Znów potrzebna jest cierpliwość i czas, by chłopczyk przyzwyczaił się do nowej sytuacji oraz zaakceptował to, że mama nie zawsze jest przy nim. Jeśli mały płacze, trzeba podejść do niego, spróbować uspokoić, a potem kontynuować swoje zajęcie. Nie jestem zwolenniczką tzw. wypłakiwania się. Z pewnością spokój, cierpliwość i konsekwentne zachowania powoli przyniosą efekty.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

On daleko, ona sama z dzieckiem... To niełatwe, ale można sobie z tym poradzić!
Edipresse
Związki i seks
Żony "marynarzy", czyli on daleko, ona sama z dzieckiem
Agnieszka, Gosia i Kaśka są jak żony marynarzy: widują mężów tylko raz na jakiś czas. Jak sobie radzą? Z czym mają problemy? Co robią, by ich dzieci nie zapominały o swoich ojcach?

Mąż Gosi wyjechał do Iraku , gdy jej brzuch był jeszcze płaski. Wrócił  5 dni przed narodzinami Julki (dziś prawie 4-miesięcznej). Teraz znów wyjechał. Na szczęście niedaleko, więc może przyjeżdżać na weekendy. Niedługo będzie miał urlop, a potem czeka go kolejny daleki wyjazd. Mąż Agnieszki, mamy nastoletniej Doroty i kilkuletniego Filipa, od ponad roku pracuje blisko Cambridge . Przez ten czas był w domu 3 razy: raz na tygodniowym urlopie i dwa razy po to, by wyleczyć zęby. Niedługo wróci do Polski albo ściągnie rodzinę do Anglii. Partner Kaśki, mamy 5-letniego Adasia, od kilku lat pracuje w innym mieście : do biura ma równo 370 kilometrów. Oprócz tego dużo jeździ po Polsce , czasem za granicę. Do domu przyjeżdża na sobotę i niedzielę. Polecamy także: Rola taty w życiu dziecka. Wyjaśnia psycholog, Jarek Żyliński Cały dom na mojej głowie Jak się żyje mamom dzieci, których tatusiowie pracują daleko od dom u? Agnieszka przyznaje, że na początku było kiepsko. Zawsze dzieliła  się z mężem obowiązkami, a nagle wszystko musiała robić sama . Nie wiedziała, w co ręce włożyć, zwłaszcza że jakimś trafem po wyjeździe Andrzeja natychmiast psuły się wszystkie krany, nawalał samochód itd. Z czasem przyzwyczaiła się i chyba wyszło jej to na zdrowie . Zaczęłam wierzyć w swoje siły , nauczyłam się nowych rzeczy, łatwiej przychodzi mi podejmowanie decyzji. Byłam ciepłą kluchą, która lubi chować się w kieszeni męża, a teraz wzięłam życie za rogi – mówi Agnieszka. Radek, mąż Gosi,  mówi o niej Gosia-Samosia, bo nawet łóżeczko dla Julki poskładała sama. Ba, z brzuchem pod samym nosem wywierciła otwory w prowadnicach szuflady.  Trudniej jej było poradzić sobie ze strachem o męża . A gdy widziała pary kupujące śpioszki albo sama czekała na USG, było jej smutno. Nie brakowało mi jego...

kobieta, mama, dziecko, córka spacer, węch, wąchać, zapach
fotolia
Mama
Czego uczy bycie mamą? 5 ważnych korzyści
Czy nieprzespane noce, cierpliwość wystawioną na największą próbę i zmaganie się z brakiem doświadczenia można przekuć w sukces? Tak! Bo macierzyństwo to unikalna sprawa.

Czekając na swoje maleństwo, doświadczasz emocji, których nigdy wcześniej nie odczuwałaś: nadziei, miłości, troski. Uczucia, że dla tej kruszyny mogłabyś poświęcić wszystko. Ale dopiero po narodzinach dziecka objawia się cała gama przeżyć, o których istnieniu wcześniej nie miałaś pojęcia. Bywa niełatwo, ale właśnie te najtrudniejsze chwile pozwalają ci stać się innym człowiekiem. I choć na początku być może trochę żal, że teraz ty liczysz się mniej niż wcześniej, to zobaczysz, że macierzyństwo to najlepsze, co mogło cię spotkać. Radość, której doświadczają tylko inne mamy. 1. Pokłady cierpliwości Od półtorej godziny nie chce zasnąć , choć jest bardzo zmęczone. Płacze przejmująco , mimo że nie ma powodu, by rozpaczać. Nie możesz nic wymyślić, by mu pomóc. Twoja cierpliwość jest już na wyczerpaniu i najchętniej uciekłabyś na koniec świata. Znasz takie sytuacje, prawda? Ale jedyne, co możesz zrobić, to być przy dziecku blisko, by czuło się bezpiecznie. A przede wszystkim zapanować nad emocjami i otworzyć się na dziecko. Przecież ono w końcu przestanie płakać. A teraz właśnie ty jesteś mu potrzebna – ono doskonale wie, że jedynym lekarstwem jest dla niego właśnie mama, czyli ty. Musisz wejść w jego świat i po prostu być – dla dziecka jesteś jedyna i wyjątkowa. To od ciebie ono uczy się uspokajać , a ty dzięki dziecku uczysz się jeszcze większej zdolności do dawania i wykonywania kilku rzeczy naraz na wszystkich poziomach – emocjonalnym, psychicznym i fizycznym. I jesteś w stanie zrobić to tylko dla swojego maleństwa. 2. Studnia emocji Duma, miłość, radość i pełne wzruszenia uniesienie – tego doświadczasz, widząc pierwszy uśmiech swojej pociechy, patrząc, jak stawia pierwsze kroki czy oglądając jej pierwszy występ w przedszkolu. Masz wtedy poczucie, że niczego więcej ci nie potrzeba, że świat zamyka...

dziecko
fotolia.com
Wychowanie
Czy dzieciom wszystko wolno?
Reguły, które ustalamy dla dzieci są jak mądre drogowskazy, porządkują świat i dają poczucie bezpieczeństwa. Wbrew pozorom, dzieci lubią porządek. Ustal jasne reguły i staraj się ich przestrzegać. Przeczytaj, jakie 3 zasady powinni sobie wziąć do serca wszyscy rodzice.

Dzieci wchodzą w świat, nie znając zasad jego działania. Niektórych rzeczy uczą się samodzielnie (jak potrząsnę grzechotką, to usłyszę dźwięki, jak wejdę boso na kamyki, to się pokłuję), inne powinni wpoić im rodzice (nie wolno bić, nie należy bawić się zapałkami). Dziecko to mały, myślący człowiek, Ty jesteś dla niego autorytetem, więc spróbuj przekazać mu te zasady. Reguły zachowania dla dzieci - ustal zasady i trzymaj się ich! Gdy dziecko wie, że nie wolno uciekać mamie na ulicy, to dla niego pewnik, którego się trzyma (choć czasem próbuje go kwestionować). Ale kiedy widzi, że mamy można nie słuchać, czuje się zagubione: mogę uciekać czy nie? Mama mówi, że nie, ale jak uciekam, to i tak nic się nie dzieje. Dziecko ma naturalną potrzebę testowania, na ile może sobie pozwolić... To dobrze!   Gdy dziecko nie słucha - 3 zasady dla rodziców Jednak brak reguł sprawia, że w jego otoczeniu panuje bałagan. A wśród emocjonalnego chaosu wyjątkowo trudno o spokój i poczucie bezpieczeństwa. Aż chcesz krzyknąć: „Ale moja córeczka w ogóle mnie nie słucha!”. Dzieci są różne, jedne chętniej poddają się naszym wysiłkom wychowawczym, inne wystawiają rodziców na próbę. Jeśli masz z tym duży kłopot, możesz nieco zmienić swoje postępowanie. Może nie traktujesz swoich słów poważnie, ustalasz regułę (np. nie odchodź od stołu, dopóki nie zjesz), ale jej nie egzekwujesz? Widząc to, dziecko uczy się, że nie trzeba cię traktować poważnie i dlatego jest np.  niegrzeczne przy stole . Dlatego: Nie rzucaj słów na wiatr . Egzekwuj to, co ustaliłaś.  Wprowadź reguły , których przestrzeganie jest według ciebie rzeczywiście ważne. Niech reguł nie będzie za dużo , ale za to niech będą jasne .   Magdalena Gąsowska; psycholog, mama ośmioletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak