Zabawa w udawanie
Wychowanie

Dziś poudaję mamę

Jednego dnia jest postacią z bajki, innego wciela się w lekarza lub mamę. Czy to tylko zabawa?

Zabawa w udawanie innych jest bardzo wazna dla rozwoju dziecka. Zanim małe dziecko zrozumie, kim samo jest, chce choć przez chwilę znaleźć się w cudzej skórze. Dzięki temu może poczuć, że jest odrębne od postaci, w które się wciela, a także od rodziców, rodzeństwa czy kolegów.

Jak to jest być kimś innym?

Trzylatek już mniej więcej wie, czego od niego wymagają rodzice. Nie potrafi jednak jeszcze powiedzieć o sobie nic więcej ponad to, jak ma na imię i ile ma lat. Odczuwa już jednak silną potrzebę zrozumienia, na czym polega to, że nie jest mamą ani tatą czy babcią.

Początkowo malec określa własną tożsamość poprzez porównania z innymi. Sprawdza w zabawie, jak to jest być panią w sklepie, mamą, tatą, fryzjerem, koleżanką czy postacią z bajki.

Czasem przyjmuje rolę osoby odmiennej płci, bo w tym wieku nie bardzo rozumie, na czym polega ta różnica. Nie musisz się więc niepokoić, jeśli zobaczysz, że synek ubiera się w Twoją sukienkę i układa lalki do snu. On chce sprawdzić, jak to jest być Tobą – najważniejszą dla niego osobą. To naturalne zachowanie.

Dorośli też „przymierzają” nową tożsamość, kiedy marzą: co by było, gdyby wygrali w Lotto, zmienili pracę itp. Dwu- i trzylatek musi sam sprawdzić, czy podoba mu się bycie kimś innym, odmienne zachowanie, wygląd, przywileje.
 

Wspólne zabawy


Warto towarzyszyć dziecku w tych ważnych eksperymentach, choćby podczas ulubionej przez trzylatków zamiany ról, np. dziewczynka staje się mamą, a mama córeczką. Taka zabawa pozwoli Ci lepiej poznać malucha, a jemu sprawdzić, jakie cechy czy zachowania różnych postaci są dla niego atrakcyjne. Oczekuje też, że swoimi reakcjami podpowiesz mu, które warto przyjąć jako własne.

Kiedy Twoja pociecha wciela się w inną osobę, jest tym pochłonięta bez reszty. Nie burz świata jej fantazji. Spróbuj pomóc lepiej wykorzystać odgrywanie ról.

– Interesuj się odgrywaną przez dziecko postacią. Pytaj, kim jest, gdzie mieszka, czym się zajmuje itp. Włączaj się do wspólnej zabawy. Dzięki temu dziecięce poszukiwania są bardziej różnorodne. To korzystnie wpływa na harmonijny rozwój.

– Doceniaj pomysłowość malucha. Twoja aprobata ułatwia mu pokazanie prawdziwego „ja”, pomaga budować pozytywny obraz własnej osoby. Daje oparcie także wtedy, gdy Ciebie nie ma w pobliżu.

– Określ granice. Wyraźnie powiedz, jakiego zachowania nie akceptujesz, a które może być dla Twojego dziecka niebezpieczne. Określ też, kiedy i gdzie może przybierać role, np. zgadzasz się na bycie Królewną Śnieżką w domu i na spacerze, ale nie wtedy, gdy razem jesteście w sklepie.

Zrób test:  Czy Twoje dziecko ma bujną wyobraźnię?
 

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

moda dziecięca, strojenie się dziewczynek
Fotolia
Wychowanie
Czy pozwalać córce na strojenie się?
Pamiętasz, jak, będąc małą dziewczynką, zakładałaś szpilki mamy i paradowałaś dumnie przed rodzicami? Teraz dokładnie to samo robi twoja kilkuletnia córeczka. Sprawdź, dlaczego małe dziewczynki uwielbiają się stroić i co z tego wynika.

Jeszcze do niedawna twoja córka bawiła się misiami i lalkami. Teraz coraz częściej przegląda się w lustrze, stroi miny i zakłada ciągle nowe sukienki . Uwielbia świecidełka , chce mieć nowy pierścionek, a ostatnio poprosiła cię o pomalowanie paznokci . Jak reagować na takie strojenie się i czy ulegać wszystkim prośbom córki? Identyfikacja z własną płcią Dwuletnie dziewczynki na początku patrzą w lustro po to, żeby zobaczyć, jak wyglądają i kim są. Rodząca się świadomość własnej osoby, a potem także własnej płci , skłania je do bliższego przyjrzenia się swojemu odbiciu. Tak samo zresztą postępują w tym wieku chłopcy. Od dziewczynek jednak w o wiele większym stopniu niż od chłopców oczekuje się atrakcyjności fizycznej . Nawet jeśli sama nie jesteś za sztywnym trzymaniem się ról przypisanych przez wieki do płci (np. chłopiec powinien być silny, a dziewczynka ładna i miła), to bardzo trudno uchronić przed nimi dziecko, bo nie żyje ono w próżni (chodzi do przedszkola, ogląda telewizję, obserwuje otoczenie). Czytaj też: Przedszkolne mody – ulegać im czy nie? Co jest ładne? Żyjemy w społeczeństwie, które ogromną wagę przykłada do wyglądu zewnętrznego . Dbamy o siebie, staramy się dobrze prezentować, zwracamy dużą uwagę na swoją urodę . Zgodnie z przysłowiem: „Jak nas widzą, tak nas piszą". A przecież w tym samym środowisku są „zanurzone" nasze córki. Jeśli dziewczynka widzi mamę malującą się co rano do pracy, w telewizji ogląda bajkę o pięknej królewnie, w której zakochał się książę, i bawi się ślicznymi długowłosymi lalkami w kolorowych strojach, to siłą rzeczy zaczyna zwracać uwagę na swoją urodę, bo chce ją skonfrontować z wyglądem innych ludzi. Szuka w ten sposób odpowiedzi i uczy się tego, kim jest, jak wygląda, czy jest podobna do mamy, czy może do księżniczki z baśni. Dowiaduje...

bunt dwulatka, dziecko, dwulatek, krzyk, złość
Fotolia
Wychowanie
Jak poradzić sobie ze złym zachowaniem przedszkolaka
Kopie, pluje, przeklina – takie „umiejętności” przynosi twoje dziecko z przedszkola. Czy można je tego oduczyć? Rodzicom radzi dr Mirosława Kownacka, psycholog dziecięcy.

Jeszcze do niedawna Twój synek był jak aniołek – grzeczny, przymilny, uprzejmy. Wszystko zmieniło się, gdy poszedł do przedszkola. Nagle zaczął pluć na podłogę i przy każdej okazji śpiewać piosenkę o... siusiaku. „Trzeba było jednak posłać go do innego przedszkola” – zadręczasz się każdego dnia. Spokojnie, nawet w najbardziej renomowanej placówce dzieci fascynują się powtarzaniem przekleństw zasłyszanych od kolegów. Dziecko wystawia cię na próbę Kilkulatki orientują się już, że są sfery życia, które dorośli uznają za „wstydliwe” (dotyczy to przede wszystkim seksu) i uwielbiają chwalić się znajomością nazw intymnych części ciała. Czują, że robią coś, czego nie powinny, i z zainteresowaniem czekają na reakcję dorosłych, szczególnie rodziców. Chcą sprawdzić, co się stanie, gdy będą niegrzeczne. Dziecięca potrzeba sprawdzania granic, do jakich można się posunąć, wystawia cierpliwość rodziców na nie lada próby. Twoja reakcja jest dla malca wyznacznikiem, jak potężne tabu narusza. Jeśli się roześmiejesz, zadowolony maluch będzie do znudzenia powtarzał nieszczęsną piosenkę o siusiaku. Gdy zareagujesz ostro, pokusa ponownego przekroczenia granicy również będzie wielka („Ciekawe, czy za drugim razem mama też się będzie tak złościła?”). A im spokojniej powiesz, że nie jest Ci przyjemnie, gdy tego słuchasz, tym szybciej (ale nie od razu!) dziecku znudzi się złe zachowanie. Będzie jeszcze wielokrotnie sprawdzało, czy zakaz jest wciąż ważny, czy obowiązuje zawsze, czy tylko w szczególnych sytuacjach. Staraj się być konsekwentna i zwracaj dziecku uwagę nie tylko w obecności innych dorosłych osób (Twojej mamy czy teściowej), ale także wtedy, gdy jesteście sami. Jeśli kilkulatek uzna, że ocena jego zachowania zależy od okoliczności, szybko nauczy się Tobą manipulować. Będzie Cię szantażował złym...

Wychowanie
Kopie, pluje, gryzie - zachowania z przedszkola
Co robić, gdy dziecko "przynosi" z przedszkola okropne zachowania? Gryzie, pluje, pyskuje, krzyczy... Jak reagować i czy można je tego oduczyć - radzi psycholog dziecięcy dr Mirosława Kownacka.

Jeszcze do niedawna twój synek był jak aniołek – grzeczny, przymilny, uprzejmy. Wszystko zmieniło się, gdy poszedł do przedszkola. Nagle zaczął pluć na podłogę i przy każdej okazji śpiewać piosenkę o... siusiaku. „Trzeba było jednak posłać go do innego przedszkola” – zadręczasz się każdego dnia. Spokojnie, nawet w najbardziej renomowanej placówce dzieci fascynują się powtarzaniem przekleństw zasłyszanych od kolegów - uspokaja dr Mirosława Kownacka, psycholog dziecięcy . Co powie mama? Kilkulatki orientują się już, że są sfery życia, które dorośli uznają za „wstydliwe” (dotyczy to przede wszystkim seksu) i uwielbiają chwalić się znajomością nazw intymnych części ciała. Czują, że robią coś, czego nie powinny, i z zainteresowaniem czekają na reakcję dorosłych, szczególnie rodziców. Chcą sprawdzić, co się stanie, gdy będą niegrzeczne. Dziecięca potrzeba sprawdzania granic, do jakich można się posunąć, wystawia cierpliwość rodziców na nie lada próby. Twoja reakcja jest dla malca wyznacznikiem, jak potężne tabu narusza. Jeśli się roześmiejesz, zadowolony maluch będzie do znudzenia powtarzał nieszczęsną piosenkę o siusiaku. Gdy zareagujesz ostro, pokusa ponownego przekroczenia granicy również będzie wielka („Ciekawe, czy za drugim razem mama też się będzie tak złościła?”). A im spokojniej powiesz, że nie jest Ci przyjemnie, gdy tego słuchasz, tym szybciej (ale nie od razu!) dziecku znudzi się złe zachowanie. Będzie jeszcze wielokrotnie sprawdzało, czy zakaz jest wciąż ważny, czy obowiązuje zawsze, czy tylko w szczególnych sytuacjach. Staraj się być konsekwentna i zwracaj dziecku uwagę nie tylko w obecności innych dorosłych osób (Twojej mamy czy teściowej), ale także wtedy, gdy jesteście sami. Jeśli kilkulatek uzna, że ocena jego zachowania zależy od okoliczności, szybko nauczy się Tobą manipulować....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj