Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, uśmiech
Wychowanie

Sposób na łobuziaka

Co zrobić, gdy dziecko zaczyna marudzić albo upiera się, że za żadne skarby nie wróci do domu? Jak namówić je, by poszło spać? Są na to sposoby.

Możesz mi wierzyć – takich trików jest mnóstwo. Znajdziesz je m.in. w książce „Jak przechytrzyć dziecko. Proste sztuczki na małych uparciuchów". A jak radzą sobie z niesfornymi dziećmi zaprzyjaźnione z nami mamy?

Kabarecik - sposób na uparte dziecko

Na naszego rozzłoszczonego uparciucha rozbrajająco działa rozśmieszanie, np. robienie min albo wydawanie zabawnych odgłosów (chrumkanie itd.). Roczna Helenka uwielbia „podkradać” nam telefony komórkowe. Rozpaczliwie płacze, gdy próbujemy je odebrać. Wtedy mąż robi sobie z nich uszy albo udaje, że dzwoni do babci, raz nawet udawał, że telefon jest małym szczekającym pieskiem. Podziałało!
Basia

Odwrócenie uwagi - sposób na dziecięce marudzenie

Zuzia jest jeszcze mała (ma półtora roku), więc w jej wypadku najskuteczniejsza jest stara, ale prosta i sprawdzona sztuczka polegająca na odwracaniu uwagi. Gdy zaczyna marudzić albo się przy czymś upiera (np. nie chce wrócić z podwórka, choć wcześniej nie chciała na nie wyjść), wystarczy powiedzieć coś w rodzaju: „Chodź, sprawdzimy, czy wrócił już tatuś” albo „O! Zobaczmy, czy jest tam jakaś wiewiórka”. Taki „haczyk” działa, ale tylko wtedy, gdy mała nie jest bardzo rozzłoszczona.
Paulina

Synku, pokaż, jak to się robi - metoda na dziecięce "nie"

Ilekroć moje energiczne dziecię odmawiało zakładania kurtki czy nawet ukochanych butów, udawałam, że ja sama chcę je założyć, tylko kompletnie mi to nie wychodzi. Bartek nie znosił się dzielić nawet tym, czego nie cierpi, więc odbierał mi kurtkę czy buty, bo to w końcu jego, a nie moje rzeczy. No i szybciutko sam je sobie zakładał ;-)
Beata

Zobacz też: Do trzech razy sztu(cz)ka! - 12 trików, które ułatwiają życie rodzicom

Finałowe odliczanie - metoda na łobuziaka

W wypadku kilkuletniego Wojtusia świetnie się sprawdzała jeszcze inna stara sztuczka – liczenie. Gdy miał mniej więcej trzy lata, mówiłam np.: „Wychodzimy. Liczę do trzech”, a on stawał na rzęsach, żeby zdążyć, zanim skończę.  W dodatku traktował to jak świetną zabawę!
Julia

Udajemy, że idziemy spać - sposób na usypianie dziecka

Prawie dwuletnia Maja nie przepada za spaniem. Żeby uniknąć codziennych przepychanek (jęczenia, płaczu, wychodzenia z łóżka itd.), około godziny 21 udajemy, że kładziemy się spać. Maja i Kamil, jej starszy brat, lądują w swoich łóżkach.  Wyłączamy telewizor i komputer, gasimy wszystkie światła (nie mamy wyjścia, mieszkamy w kawalerce), ja kładę się koło córeczki i twardo „śpię”. Mąż ma więcej luzu – może w tym czasie brać kąpiel, być w kąciku syna albo robić cokolwiek innego, byle nie w zasięgu wzroku małej. Po trzydziestu minutach Maja śpi jak suseł (jej brat najczęściej też), więc możemy z mężem spokojnie obejrzeć film albo włączyć komputer. Warunek jest jeden: przez te pół godziny musi być naprawdę ciemno i cicho, bo inaczej nici z usypiania. Jeśli tylko Maja zorientuje się, że nie śpię albo że ktoś się kręci po mieszkaniu, natychmiast wychodzi z łóżka, a wtedy musimy zaczynać całą zabawę od początku. 
Sylwia

Zabawa sposobem na małego łobuziaka

Kuba, jak każdy dwulatek, koncentruje się głównie na tym, by mi się we wszystkim sprzeciwiać. Najpierw się wściekałam i (niestety) krzyczałam na niego, ale to nie pomagało. Zmieniłam więc taktykę. Zamiast zmuszać go, by poszedł ze mną do łazienki i pozwolił sobie umyć zęby, zrobiłam z tego zabawę. Siadamy na podłodze, ja myję zęby jemu, a on mi (na ogół jestem wymazana pastą po same brwi), robimy miny, śmiejemy się itd. Do łazienki idziemy, tupiąc jak stado słoni. Bawimy się też w innych sytuacjach. Gdy chcę, żeby w sklepie poszedł ze mną, zamiast tkwić przy półce z miśkami, mówię np.: „Chodź, zobaczymy, czy da się zrobić wąsy ze szczypiorku!” albo kładę mu na głowie wyjętą z koszyka paczkę makaronu, a on paraduje z nią niczym król w koronie. 
Dorota

Zobacz też: Uparte jak osioł dziecko

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, przedszkolak, sen, mama, łóżko
fotolia
Sen
Sowy i skowronki, czyli co robić, gdy dziecko wstaje za wcześnie albo zasypia za późno?
Skowronki budzą się o świcie i nie dają rodzicom pospać nawet w weekendy. Sowy nie urządzają pobudek, za to nie chcą zasnąć nawet do północy. Skąd się to bierze? Czy dziecko, które wstaje za wcześnie albo zasypia za późno można jakoś „wyregulować”?

Małe dzieci, podobnie jak dorośli, dzielą się na skowronki (chronotyp poranny) i sowy (chronotyp wieczorny). Skowronków czyli rannych ptaszków jest wśród dzieci najwięcej.  Budzą się o świcie i od razu są na pełnych obrotach. Ich dzień kończy się jednak wyjątkowo szybko. Bywa, że zasypiają już o godzinie osiemnastej albo nawet wcześniej.    Sowy jak to sowy: gdyby im na to pozwolić, spałyby nawet do południa. Powoli się rozkręcają, za to wieczorem, gdy ranne ptaszki od dawna śpią, osiągają szczyt formy i trudno przekonać je, że czas położyć się do łóżka. „Jak to? Już? Przecież ja właśnie teraz mam najwięcej energii!” Przeczytaj także: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać? Skąd się biorą sowy i skowronki? To, czy twoje dziecko jest sową czy skowronkiem,  nie zależy od niego. Wszyscy przychodzimy na świat z wewnętrznym,  uwarunkowanym genetycznie zegarem biologicznym , który reguluje nie tylko pory  naszych pobudek czy zasypiania, ale i mnóstwo ważnych procesów, jakie zachodzą w organizmie. W grę wchodzą także nawyki , a więc wszystko to, czego sami uczymy nasze dzieci.  Kiedy trzeba dziecko „wyregulować”? Jeśli biologiczny rytm dziecka nie utrudnia mu (albo nam, rodzicom) normalnego funkcjonowania, nie ma sensu w niego ingerować: ludzie (mali także) są w końcu różni. Czasem jednak nie ma wyjścia: trzeba działać.   Jeżeli dziecko zbyt wczesnymi pobudkami doprowadza cię do rozpaczy (bo np. budzi się o czwartej nad ranem, przez co całymi dniami jesteś półprzytomna ze zmęczenia) i/lub nie może uczestniczyć w życiu rodziny (bo np. zasypia o osiemnastej, zanim tato wróci z pracy, a brat z pływalni), spróbuj coś zmienić.  Zrób to także wówczas, jeśli dziecko wstaje z ogromnym trudem,  a potem   nie chce spać do północy, nie...

wcześniak w inkubatorze
Marzena Parys, archiwum prywatne
Newsy
Prawdziwe historie: Mój waleczny wcześniak!
Na początku stycznia, a dokładnie 3 stycznia 2012 roku o godzinie 23:05, urodziła nam się Michalinka. Swoją opowieść chciałabym jednak cofnąć o sześć dni. Przeczytaj historię Marzeny.

To był ostatni czwartek starego roku. Dokładnie o 4.30, w drodze do łazienki, odeszły mi wody płodowe . Wracam do łóżka, kładę się obok męża i czekam na skurcze . Nie przychodzą, więc zasypiam. Rano myślę, że pewnie dziecko jest już duże i nacisnęło mi na pęcherz... 2 stycznia 2012 roku mam kontrolną wizytę u lekarza prowadzącego ciążę. Mówię o zdarzeniu. Stwierdza pomniejszona ilość wód płodowych. Daje skierowanie na USG i każe jechać do szpitala ze spakowaną walizką (tak na wszelki wypadek). No tak, tyle że u nas nic nie jest gotowe. Nawet łóżeczko nie jest jeszcze złożone. Miałam przecież rodzić w lutym! Pani rodzi! W szpitalu, nie robiąc mi badania USG, stwierdzono, że to nie wody płodowe. Wracamy do domu. Następnego dnia bardzo źle się czuję. Mam stan podgorączkowy . Jedziemy do innego szpitala. Tam również mówią, że nic nie wskazuje na odejście wód płodowych. KTG nie wskazuje skurczy , chociaż ja je czuje. W końcu, gdy powiedziałam, że muszę iść do łazienki, bo znowu coś leci, poproszono o moją podpaskę. Polano ją jakimś odczynem. Usłyszałam: "Pani rodzi!". Boże, co za szczęście, że akurat wtedy pociekły te wody! Szybka akcja, dziecko ułożone pośladkowo . Decyzja – cesarka. Wyjmują dziecko.  "Łożysko jakieś małe – daj do badania" – słyszę głos przy mnie. A za sobą słyszę drugi: "No oddychaj. Oddychaj. Decyduj się malutka". Co się dzieje? Dziecko zaczęło oddychać. Znowu ten sam głos "45 cm, 1650 g". Myślę: "Jaka maleńka". Nawet mi do głowy nie przyszło, że moje dziecko to wcześniak urodzony na koniec 34. tygodnia ciąży. Przez miesiąc (od ostatniego USG do porodu) przybrała tylko 200 g. Kładą mi maleńką, płaczącą istotę na klatce piersiowej. Do dziś pamiętam, jak na mnie spojrzała. Przestała płakać, gdy się z nią przywitałam mówiąc:...

dziecko nie chce spać
Panthermedia
Sen
Dziecko nie chce spać? 15 powodów, dlaczego tak się dzieje
Powodów, dla których dziecko nie chce spać, może być kilka, np. dziecko jest wyspane lub nie odróżnia nocy od dnia. Przyczyną może być również nieregularny tryb życia, głód, zdenerwowanie lub zatkany nosek.

Czasami dziecko nie chce spać, bo jest gł, dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku jest niewygodny materac - może jest on za twardy lub za miękki? Przyczyną nieprzespanych nocy bywa też nieregularny tryb życia malucha, nieodpowiednia pora lub fakt, że po prostu dziecko jest wyspane. Sprawdź, co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać z jednego z tych powodów.  Spis treści : 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy 3. Dziecko nie chce spać, bo jest dla niego za wcześnie 4. Dziecko nie chce spać, bo nie jest zmęczone 5. Dziecko nie chce spać, bo prowadzi nieregularny tryb życia 6. Dziecko nie chce spać samo 7. Dziecko nie chce spać, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu  8. Dziecko nie chce spać, bo jest głodne 9. Dziecko nie chce spać, bo coś mu przeszkadza 10. Dziecko nie chce spać, bo ma brudną pieluszkę 11. Dziecko nie chce spać, bo jest zdenerwowane 12. Dziecko nie chce spać, bo jest zbyt zmęczone 13. Dziecko nie chce spać, bo... jest za cicho 14. Dziecko nie chce spać, bo ma zatkany nos 15. Dziecko nie chce spać, bo ma niewygodny materac 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę . 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teorii, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Na szczęście...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak