Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, święta, Mikołaj, prezent
fotolia
Wychowanie

Mamooo, kiedy wreszcie będą święta?

Jak umilić dziecku czas oczekiwania na święta? Co zrobić, by przedświąteczny okres nie kojarzył mu się z zatłoczonym supermarketem, kolejkami i bladą, wymęczoną mamą? Jak sprawić, by w przedświątecznym zamieszaniu nie zgubić tego, co najważniejsze: radości, ciepła i odrobiny magii?

Święta za pasem, ty nie wiesz w co ręce włożyć, a Twoje dziecko marudzi, bo nie może doczekać się pierwszej gwiazdki, choinki i prezentów?  Podpowiadamy, jak umilić mu czas oczekiwania oraz dotrwać do Wigilii w dobrej formie.

Sprawdź także: 8 pomysłów na prezenty dla dziecka za 0 zł

Oto lista przedświątecznych przyjemności:

  1. Kalendarz adwentowy
    Dzieci  nie mają pojęcia co to znaczy "za trzy  tygodnie i trzy dni" ani ile to jest "niedługo". Znikające w brzuszku smakołyki  czy drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Kalendarz adwentowy można kupić w każdym supermarkecie, ale można też (i warto – bo będzie jedyny w swoim rodzaju) zrobić go samodzielnie.
    Wersja dla łasuchów. Do szklanego słoja (wazonu, dużej salaterki, ozdobnej kasetki itd) włóż 24 cukierki w pięknych, kolorowych papierkach.  Codziennie jeden z nich wręczaj maluszkowi. Koniecznie wytłumacz mu, że nawet jeśli zje wszystkie naraz,  święta wcale nie rozpoczną się szybciej! Żeby słój wyglądał naprawdę pięknie, ozdób go wstążkami, małymi bombeczkami itd.
    Wersja dla tych, którzy lubią niespodzianki. Przygotuj 24 kojarzące się ze świętami drobiazgi (np.  bombki, szyszki do powieszenia na choince, orzechy, ciasteczka w kształcie gwiazdek, naklejki, figurki zwierząt, które można zobaczyć w szopce), ładnie je zapakuj. Możesz na przykład włożyć je do białych, papierowych torebek śniadaniowych,  przewiązanych błyszczącą wstążeczką albo zrobić mini-paczuszki  z papierowych serwetek.
    Jest oczywiście wiele innych możliwości. - W  zeszłym roku zrobiłam kalendarz adwentowy w formie kolorowanki: narysowałam tyle domków,  ile dni dzieliło nas od świąt. Moja córeczka codziennie kolorowała jeden z nich.  W tym roku narysuję choinki - mówi Ewa, mama 4-letniej Jagody.

    Sprawdź także: Świąteczne kolorowanki dla dzieci
     
  2. Przedświąteczne porządki
    Tak tak, to nie pomyłka! Porządki też mogą być atrakcyjne, zwłaszcza, że przy okazji można znaleźć mnóstwo zagubionych drobiazgów, porozmawiać (nie tylko o świętach), powygłupiać się. Albo po prostu porobić coś razem.
    - Moja mała córeczka uwielbia mnie naśladować. Dlatego gdy zabieram się za sprzątanie wręczam jej szmatkę i pozwalam pucować to, na co ma ochotę. Najczęściej jest to noga od stołu   –  śmieje się Marzena, mama 2-letniej Ani.
    Renata, mama 5-letniej Kasi i 3-letniego Wojtusia, także wie,   jak zapędzić dzieci do roboty: - Zostawiam im  liściki "od Mikołaja" a potem czytam je dzieciom – opowiada. - Piszę na przykład tak: "Chciałbym, żebyście dzisiaj posprzątali swój pokój. Mikołaj" albo "Kochani! Sprawdźcie proszę, czy wszystkie stare zabawki są Wam potrzebne. Boję się, że nie będzie miejsca na nowe"  Dzieci są bardzo przejęte i błyskawicznie spełniają polecenia. Mnie tak nie słuchają!

    Sprawdź także: Bezpieczne Boże Narodzenie
     
  3. Przedświąteczne wizyty
    Ewa, mama 4-letniej Hani ma sposób zapewnienie sobie spokoju podczas porządków  – Moja przyjaciółka ma córeczkę w wieku Hanki, Marcelinę. Dziewczynki bardzo się lubią, więc od czasu  do czasu  podrzucamy je sobie nawzajem na weekend. Zrobimy tak przed świętami. W  ten sposób każda z nas będzie miała dwa dni  na gruntowne porządki, a dziewczynki będą szczęśliwe. Czeka je zabawa aż do wieczora, wspólna kolacja wspólne mycie zębów itd.
    Z kolei Iwona zamierza na jeden przedświąteczny weekend "sprzedać" dziecko dziadkom. – Będą tam także kuzyni Kuby, więc jestem spokojna: mój synek na pewno nie będzie się nudził. Dziadkowi to także nie grozi.

Jak spędzisz Wielkanoc? [SONDA ULICZNA]

Boże Narodzenie, magia świąt
Fotolia
Święta i uroczystości
7 sposobów na stworzenie świątecznej atmosfery
Nam wystarczy zapach pomarańczy czy cynamonu, by uruchomić wspomnienia związane z Bożym Narodzeniem. Dziecko ich jeszcze nie ma (a przynajmniej nie tyle), dlatego trzeba mu pomóc, by poczuło magię Świąt.

1. Wielkie odliczanie Przygotowania do Świąt warto zacząć od podarowania malcowi kalendarza adwentowego. Dzieci nie mają pojęcia, co to znaczy „za trzy tygodnie i trzy dni”, ani ile to jest „niedługo”. Znikające w brzuszku smakołyki czy otrzymywane drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Można go kupić w każdym supermarkecie, ale można też (i warto, bo będzie jedyny w swoim rodzaju) kalendarz adwentowy zrobić samodzielnie, rozwieszając w domu czekoladki z numerkami. 2. Odświętne stroje Dziecko nie musi być wystrojone jak lalka w czasie Wigilii. Ubranie maluszka musi być ładne, ale jednocześnie wygodne. Nadmiar koronek w sukieneczce czy garniturek z nierozciągliwego materiału będą krępować ruchy dziecka i sprawią, że malec będzie marudził. Lepiej spraw smykowi czerwoną czapeczkę, taką samą jaką nosi św. Mikołaj.   3. Kolędowanie Trudno wyobrazić sobie bez nich Święta – wspólne kolędowanie należy do tradycji i buduje rodzinne więzi. Nie przejmuj się, że twoje zdolności wokalne pozostawiają wiele do życzenia. Twoje dziecko na pewno będzie innego zdania i chętnie nauczy się słów kilku prostych kolęd. Możesz też włączać je smykowi na CD.     4. Kolorowe dekoracje Można je robić nawet z małym dzieckiem. Nietłukącą się bombkę posmaruj klejem i zanurz w miseczce z wiórkami kokosowymi. Gotowe! Troszkę starszy malec poradzi sobie z ozdabianiem bombek naklejkami albo plasteliną (można dorobić oczy, uszy, nos i włosy z wełny). Surowy makaron, ale też słodkie pianki, precelki, wafelki świetnie nadają się na łańcuch choinkowy. Małe dzieci rzadko są wielbicielami minimalizmu. Przeważnie wolą wnętrza wesołe, pełne kolorów i świecidełek. Zrób maluchowi przedświąteczny prezent – pozwól mu ozdobić mieszkanie (albo chociaż...

przygotowania do świąt
Adobe Stock
Święta i uroczystości
9 sposobów, by umilić dziecku oczekiwanie na święta
Maluch trzeci raz już dzisiaj pyta: mamo, kiedy będą święta? Co zrobić, by ten czas nie kojarzył mu się z supermarketem, kolejkami i wymęczonymi rodzicami?

1. Podaruj dziecku kalendarz adwentowy Wszystkie mamy, z którymi rozmawiałam, zgodne są co do jednego: przygotowania do świąt warto zacząć od podarowania malcowi kalendarza adwentowego . Dzieci nie mają pojęcia, co to znaczy „za trzy tygodnie i trzy dni” ani ile to jest „niedługo”. Znikające w brzuszku smakołyki albo drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Wersja dla łasuchów: Kalendarz z czekoladkami. Codziennie wręczaj jeden malcowi. Wytłumacz mu, że nawet jeśli zje wszystkie naraz, święta wcale nie rozpoczną się szybciej! Wersja dla tych, którzy lubią niespodzianki: przygotuj 24 kojarzące się ze świętami drobiazgi (np. bombki, szyszki do powieszenia na choince, orzechy, naklejki) i ładnie je zapakuj. 2. Napiszcie list do Świętego Mikołaja Święty Mikołaj doskonale wie, czy dziecko było grzeczne, warto mu jednak podpowiedzieć, co chciałoby znaleźć pod poduszką albo choinką. Wiadomość najlepiej przekazać mu w liście. Nie wiesz, jaki adres wpisać na kopercie? Adres Świętego Mikołaja: Joulumaa Santa Claus „Post Office” Arctic Circle 96–930 Rovaniemi Finland. Na pewno dojdzie! Można też wysłać elektroniczny list, np. na adres e-mail: santa.claus@santaclausoffice.fi. Albo skorzystać z podpowiedzi jednej z mam: piszemy po prostu MIKOŁAJ, NIEBO i zostawiamy list na kuchennym parapecie. Muszę tylko pamiętać, by go zabrać, gdy mała zaśnie – śmieje się mama. A list do Mikołaja trafia w odpowiednie ręce, czyli do rodziców :) 3. Przedświąteczne porządki Tak, tak, to nie pomyłka! Porządki też mogą być atrakcyjne, zwłaszcza że przy okazji można znaleźć mnóstwo zagubionych drobiazgów, porozmawiać (nie tylko o świętach), powygłupiać się. Albo po prostu porobić coś z dzieckiem. Renata, mama pięcioletniej Kasi i trzyletniego Wojtusia, także...

mikołaj kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)
Kolorowanki ze św. Mikołajem wprowadzą dziecko w świąteczny nastrój. Nie wiesz, czym zająć malucha? Wykorzystaj gotowe kolorowanki do druku. Pobierz szablony i daj maluchowi. Przy okazji możesz porozmawiać z nim o tej niezwykłej postaci. Przygotowaliśmy aż 28 obrazków do kolorowania z tym zimowym ulubieńcem dzieci.

Kolorowanki świąteczne z Mikołajem uprzyjemnią maluchowi oczekiwanie na Boże Narodzenie. Oprócz Świętego Mikołaja są też na nich choinki, renifery, prezenty i inne świąteczne gadżety. Oto wesoły zbiór 28 kolorowanek ze św. Mikołajem gotowy do druku. Wystarczy pobrać obrazek, puścić na drukarkę i dać dziecku, które z chęcią go pokoloruje.  Św. Mikołaj – kolorowanki Chyba każde dziecko zna sympatycznego staruszka w czerwonym stroju z długą białą brodą. Według legend Święty Mikołaj mieszka wraz z elfami w Laponii. Raz do roku rozwozi grzecznym dzieciom prezenty saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie ma malucha, który nie odliczałby dni do Gwiazdki! Oczekiwanie możesz umilić dziecku świątecznymi kolorowankami z Mikołajem.    Kolorowanki świąteczne – Mikołaj:  Święty Mikołaj biskup – kolorowanka Czapka Mikołaja – kolorowanka List do Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Sanie Mikołaja – kolorowanka z reniferem Worek Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Głowa Mikołaja – świąteczna kolorowanka Kolorowanka: twarz Mikołaja Mikołaj na saniach – zimowa kolorowanka Skarpeta Mikołaja – kolorowanka do druku Kolorowanka: Mikołaj z reniferami  Postać Mikołaja – kolorowanka Mikołaj – tradycyjna kolorowanka  Mikołaj z długą brodą – obrazek do pokolorowania Grzeczne dzieci – kolorowanka Mikołaj w śniegu – kolorowanka do druku Mikołaj w domu – kolorowanka Mikołaj z prezentami – pokoloruj obrazek Kolorowanka: Mikołaj na nartach  Święty Mikołaj z dzieckiem – kolorowanka do druku Mikołaj i góra prezentów – obrazek do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak