Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
5351782-681x1026.jpg
Wychowanie

Urlop na żądanie

Podczas gdy wy jedziecie na urlop, by choć trochę uciec od codziennych obowiązków, wasze najukochańsze obowiązki jadą z wami po to, by was nie opuszczać nawet na minutkę.

Urlop z dzieckiem wygląda inaczej niż zwykły urlop. To nie wy będziecie dyktować warunki. A przynajmniej nie próbujcie tego robić zbyt nachalnie. Zanim wyruszycie na wakacje, pomyślcie: dla kogo wzięliście wolne – dla siebie, dla dziecka, czy może po to, by wreszcie całą rodziną bliżej się poznać? Pytanie niby banalne, ale absolutnie takie nie jest. Dzięki niemu potem nie będzie niedomówień. W końcu urlop – rzecz święta. Skądinąd dla każdego członka rodziny ta świętość objawia się inaczej.

A może jednak pojechać na wakacje bez malucha?
Jeśli chcecie odpocząć „od wszystkiego” i realizować swoje pasje, to powinniście zostawić dziecko dziadkom. I jechać na wakacje sami. W przeciwnym razie niezadowoleni będą wszyscy. A najbardziej najmłodszy członek rodziny. Kiedyś przerazili mnie fani dwóch kółek, którzy wozili córkę w dwukołowej przyczepce ciągniętej za rowerem. Przez trzy tygodnie dziecko utrzęsło się w rikszy krytej brezentem, czując się jak gruszka na taczce. Nie wyobrażam sobie, bym mógł wpakować do takiej samotni na kołach swojego syna, który zaledwie po dwóch godzinach jazdy samochodem zaczyna się przepotwornie nudzić.
Okazuje się, że włożenie pacholęcia do rowerowej kibitki to jeszcze nie szczyt perwersji. Widziałem też tatusiów, którzy biorą dwulatka na skuter wodny i grzmią niczym torpeda, podskakując na falach. Z tym, że torpeda jest zdecydowanie cichsza... W jaki sposób dzieciak to odreaguje? To wie tylko ten tatuś. Chyba że pochłonięty uprawianiem kolejnego sportu ekstremalnego, nie zwróci na to uwagi.

Wygrał wariant: urlop z dzieckiem. Co zaproponować na dobry początek?
Dojechaliście na miejsce i na ten dzień to zdecydowanie wystarczy. Długa podróż jest dostatecznie emocjonująca, męcząca i pobudzająca dla malucha. Na miejscu największą atrakcją będzie spokojny kąt do zabawy lub drzemki. Chyba że ciekawy świata odkrywca pamięta, że obiecano mu widok morza lub jeziora. Wtedy nie ma rady – trzeba dotrzymać obietnicy i niech się tym nacieszy.
Nie warto silić się na dodatkowe atrakcje. Mały globtroter musi się wyciszyć po podróży, oswoić z nowym otoczeniem, nowym pokojem lub domkiem campingowym. Dlatego najlepiej wprowadzić do nowego wnętrza stare, dobrze znane rytuały z domu. Tak, by maluch poczuł się swojsko i bezpiecznie. Na paradę atrakcji przyjdzie czas od jutra.

No to zdobywanie szczytów, rejsy po morzu...
Największą atrakcją będzie z pewnością najbliższy sklep z pamiątkami i zabawkami. Tego nie da się obejść ani zlekceważyć. Nie warto przekonywać malucha, co powinien wybrać, a czego nie. Pierwszy raz wasze dziecko ma pełne, autonomiczne prawo wyboru. I przekonacie się, że właśnie samodzielnie wybrana zabawka będzie z dumą pokazywana i opisywana po powrocie do domu jako najważniejsza pamiątka z wakacji. Dlatego przez chwilę zapomnijcie o tym, jak w pocie czoła wyrabialiście w dziecku gust estetyczny, jak uczyliście je, że kupuje się jedynie przedmioty naprawdę potrzebne, jak kształtowaliście świadomego i odpornego na tanią manipulację konsumenta. Maluch może zażądać dowolnego paskudztwa, które kupicie i kropka. Pamiątka to pamiątka. Niesmak zostawcie sobie na później.

A teraz to już chyba najwyższy czas na prawdziwe atrakcje?
Najpierw chilloucik, czyli spędzanie pierwszych dni na bezwysiłkowej aklimatyzacji. A dopiero potem główne atrakcje. My podczas rodzinnych wakacji fundujemy je naszemu synowi dopiero na trzeci lub czwarty dzień. Początkowo skrywamy przed nim wypożyczalnie roweropodobnych pojazdów i wesołe miasteczko. Wy też trzymajcie takie rzeczy w odwodzie.
Na razie wystarczą automaty z metalową łapą, która łowi pluszaki, rurki z bitą śmietaną, kauczukowe kulki za złotówkę służące do niczego. Zróbcie z tego stałe fajnistości, które przez kilka dni będą cieszyć i przyciągać uwagę malca.

I wtedy nic już nie zepsuje rodzinnej sielanki?
Przy okazji romantycznego urlopu nie można zapomnieć o dysfunkcji dyspeptycznej, czyli zatruciu pokarmowym waszego potomstwa. Na wakacjach wszystko będzie dla malucha nowe: woda, jedzenie, sposób przyrządzania potraw, używane w kuchni tłuszcze i przyprawy itp., więc kłopoty z żołądkiem gwarantowane. Lepiej nie zaczynać turnusu od dodatkowej rewolucji w menu: pizzy, lodów, ciastek z kremem leżących całymi dniami w upale, świeżej flądry z rusztu itd. Jeśli dziatwa ma zachorować tuż po przyjeździe lub dostać wysypki, to im mniej zjadła nowych rzeczy, tym łatwiej znajdziecie tego przyczynę.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Pielęgnacja
Pierwszy wyjazd z dzieckiem
Pierwszy raz wyjeżdżasz z maleństwem samochodem? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi na drogę.

Nie obawiaj się długiej jazdy samochodem. To da się przeżyć. Co więcej, już nigdy podróżowanie z dzieckiem może nie być tak proste, jak teraz. Gdzie te czasy, gdy w biegu wrzucałaś do plecaka kilka rzeczy, by wyruszyć w świat? Sytuacja się zmieniła, od kiedy masz dziecko, ale czy rzeczywiście teraz musi być gorzej? Nie martw się na zapas. To, co czujesz, zwykle okazuje się zwyczajnym lękiem przed nieznanym. Jeśli żałujesz, że nie wybrałaś innego środka lokomocji, pamiętaj, że bez względu na to, czym jedziesz, problemy zawsze będą podobne: dziecko bywa głodne, znudzone, śpiące, zabrudzone i płaczliwe. Taka jest jego natura i nie zmienisz jej, siedząc z maluchem przez całe lato w domu. A więc koniec wątpliwości. Nic prócz twego nastawienia nie stoi na przeszkodzie, by podróż z dzieckiem zmienić w fascynującą przygodę. Wystarczy tylko znać wszystkie tajemnice udanej jazdy z maluchem. Właśnie próbujemy ci o nich opowiedzieć. Przygotowani na różne okazje Jeśli jedziesz samochodem, ogranicza cię jedynie przestrzeń bagażnika. Rodzice, zwłaszcza z krótkim stażem, potrafią zagospodarować ją co do centymetra, bez względu na wielkość posiadanego auta. Wszystko wydaje się im niezbędne. A jak jest naprawdę? Pakując się w podróż, przede wszystkim przygotuj torbę, którą zawsze powinnaś mieć pod ręką. Zapakuj do niej zapasowe ubranka, pieluchy, jedzenie i połóż ją obok siebie w aucie. Nie licz na to, że wszystkie ważne sprawy uda się załatwić na postojach, kiedy można wyjąć rzeczy z bagażnika. Może się zdarzyć, że utkniecie na dłużej w korku, a dziecko długo będzie zmagać się z wilczym głodem albo podczas gwałtownego hamowania zaleje się soczkiem od góry do dołu. Lepiej, by w takiej sytuacji podręczna torba nie stała się obiektem marzeń, gdy wskutek pośpiechu lub nieuwagi trafi, zamiast pod rękę, w otchłanie samochodowego bagażnika....

wakacje
Panthermedia
Pielęgnacja
Wakacje w Polsce
Oprócz plaży nad Bałtykiem i wyciągu na Gubałówce znajdziesz tu jeszcze tysiąc innych miejsc wartych pokazania maluchowi. Zatem: gdzie jechać z dzieckiem?

Podziemia, sztolnie, rycerze jak z „Krzyżaków”, bliskie spotkania z jeżem – to tylko mała część z tego, co możesz zaproponować malcowi tego lata. A co najlepsze: te atrakcje nie pochłoną ani zbyt dużo czasu (wystarczy weekend), ani pieniędzy. W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o tym, co spakować na egzotyczną wyprawę z dzieckiem. Dzisiaj rodzice podróżnicy doradzają, dokąd w Polsce zabrać malca i jak przetrwać z nim podróż przez polskie drogi. Palcem po... internecie Wyjazd w ciemno z nadzieją, że na miejscu znajdzie się jakiś wolny pokój – to świetny sposób podróżowania, ale dla bezdzietnych. Kiedy jedziemy ze smykiem, lepiej mieć wszystko poukładane jak w zegarku. Na szczęście wakacyjne planowanie noclegów i obiadów jest u nas coraz łatwiejsze. – Jeszcze pięć lat temu podróż z dzieckiem to był w Polsce sport ekstremalny! Nie było ani np. przewijaków w restauracjach, a o podgrzaniu wody na mleko można było pomarzyć – opowiada Justyna Ciborowska, mama pięcioletniego Franka i trzyletniej Róży, prowadząca wypożyczalnię sprzętu turystycznego dla dzieci, Travelito. Dzisiaj, kiedy Justyna planuje wyjazd, wchodzi na internetowe strony podróżnicze (np. Lonely Planet czy Travel Bit) albo czyta przewodniki dla rodziców. Zwykle jedno źródło informacji nie wystarcza, dlatego dobrze przejrzeć nie jeden, ale kilka przewodników, ale uwaga: wydanych nie dawniej niż trzy, cztery lata. – Starsze będą nieaktualne, bo choć ruiny zamku pewnie jak stały, tak stoją, to już noclegi i restauracje mogą być gdzieś indziej – mówi Marcin Przewoźniak, autor książek dla dzieci oraz „Przewodnika małego turysty”. Radzi też, aby do opinii z forów internetowych podchodzić z dystansem. – Można trafić na frustrata, któremu coś się nie spodobało, ale też znajdą się przyjaciele właściciela hotelu (albo i on sam!), którzy ukryci...

sanatorium dla dzieci
Wychowanie
Wakacyjny rejs
Szum wiatru, bujanie na falach – jeśli lubicie wodne eskapady, to przygodę na morzu lub jeziorze możecie przeżyć już w te wakacje. Musicie się jednak dobrze przygotować do rejsu.

Prom, żaglówka czy statek wycieczkowy? Każdy ma swoje zalety i wady. Ale może się zdarzyć, że wcale nie będziecie mieć takiego wyboru. Bo jeśli chcecie dopiero spróbować żeglarskiej przygody z malcem, a żeglowanie nie jest waszym celem, to miejsce, w którym akurat jesteście, może determinować, jakim statkiem będziecie mieli możliwość popłynąć. Promem przez morze Na wycieczkę promem możesz wybrać się z maluszkiem bez względu na jego wiek, bo prom to w zasadzie „pływające miasto”. Są tu różne atrakcje (restauracje, sale gier, sklepy) i niemal wszystkie sprzęty, które są przydatne podczas podróży z dzieckiem. Możesz nawet bezpłatnie wypożyczyć wózek dla dziecka, jeśli nie macie swojego. Jeśli płyniecie w dłuższy lub nocny rejs, warto wykupić rodzinną kabinę, w której zmieści się aż pięć osób. Na jednym szerszym łóżku może swobodnie wyspać się mama z dzieckiem. Jeśli jest taka potrzeba do dyspozycji będziesz miała dziecięce łóżeczko, które można wypożyczyć. Czego potrzebujesz: Jeśli będziecie podróżować w ciągu dnia i będziecie podziwiać widoki, to na pokładzie przyda się kurtka lub grubsza bluza i czapeczka dla dziecka, która osłoni uszy malca przed powiewami wiatru. Nie zapomnij też o kremach chroniących przed słońcem. Choć w restauracjach na promie można zamówić małe porcje dla dzieci, to i tak warto zabrać ze sobą ulubione jedzenie dziecka, na wypadek, gdyby to serwowane mu nie smakowało. Rozrywka: Zabierz ulubione zabawki twojego dziecka, choć na statkach często znajdują się specjalne kąciki zabaw dla młodszych i starszych dzieci (np. na promach StenaLine). Zazwyczaj usytuowane są obok restauracji, by rodzice mogli obserwować swoje pociechy, sami racząc się dobrym posiłkiem. Coś dla siebie znajdą też starsze dzieci, np. specjalne sale gier. A jeśli żadna z rozrywek ci się nie spodoba, to możesz wypożyczyć gry...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak