Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
18 miesięczne dziecko na placu zabaw
Wychowanie

Czy plac zabaw jest bezpieczny dla dziecka?

W pogodne dni dzieci chętnie spędzają czas na osiedlowych placach zabaw. Wybieraj miejsca właściwie przygotowane.

Kilklulatek uwielbia grzebać w ziemi, podnosić z niej każdy kamyk czy patyk. Nierzadko wkładać go do buzi, bo poznawanie w taki sposób nowych przedmiotów jest naturalną cechą rozwojową niemowląt i małych dzieci. Napominanie, że nie należy tego robić, zazwyczaj nie odnosi skutku. Właściwsze jest zadbanie, by dziecko przy okazji zabawy na powietrzu nie nabawił się choroby pasożytniczej. W brudnym, zanieczyszczonym odchodami psów i kotów, piasku mogą kryć się bowiem jaja glist, różne gatunki robaków, pierwotniaki, bakterie i wirusy. A dziecko ma stosunkowo słabo rozwinięty układ odpornościowy, który nie potrafi obronić się przed inwazją pasożytów.

Bezpieczny plac zabaw

Już teraz powinniście spowodować, by administracja osiedla odpowiednio przygotowała plac zabaw, by był bezpieczny:

  • Wymieniła po zimie piasek w piaskownicach, oczyściła i wyrównała podłoże, po którym biegają dzieci.
  • Odświeżyła też wszystkie urządzenia, z których będą korzystały dzieci: karuzeli, huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie itp.
  • A cały teren ogrodziła i wywiesiła informację, że nie wolno wprowadzać tu psów.

Jeśli z jakiś względów postulaty te nie zostaną spełnione, lepiej jest poszukać innego miejsca niż narażać dziecko na przykrą chorobę.
W piaskownicy dzieci brudzą się, dlatego zanim podasz mu w przerwie zabawy sok czy ciasteczko, dokładnie wytrzyj jego rączki (i buzię!) wilgotną chusteczką higieniczną. Większość pasożytów dostaje się do organizmu przez przewód pokarmowy! Częste mycie rąk znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia.

Zobacz też: Piaskownica- miejsce mych cierpień

Ostrożnie w parku

Przeznaczone do odpoczynku i kontaktu z naturą, dla małego dziecka parki i skwery w mieście stanowią prawdziwe pole minowe. Nigdy nie wiadomo, w której alejce dojdzie do bliskiego spotkania z psią czy ptasią kupą.
Zachwycony swobodą dziecko nadmiernie wierzy w swoje siły, co sprawia, że jego bieg często kończy się upadkiem. Naucz dziecko, by w takiej sytuacji zawsze podchodziło do ciebie i pozwalało wytrzeć sobie rączki wilgotną chusteczką higieniczną. Formą zabezpieczenia może być też wkładanie dziecku cienkich rękawiczek, ale pod warunkiem, że już wyrósł z okresu wkładania palca do buzi.

Zobacz też: Twarz bobasa umazana kupą – przemawia, czy oburza was taka kampania?

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Panthermedia
Wychowanie
10 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw
Na placu zabaw nie marnuje się czasu. Piaskownica i huśtawki mogą dać maluchowi niemal tyle korzyści, ile wykłady na dziecięcym uniwersytecie. Nie wierzysz? A jednak to prawda. I to co najmniej z dziesięciu powodów.

Gdy przechodzisz obok placu zabaw , zwykle dobiega stamtąd radosny pisk baraszkujących maluchów. Czasem także płacz – bo małe starcia o podebrane wiaderko, zajętą bez kolejki huśtawkę czy zaanektowany bezprawnie rowerek są nieuniknione i zdarzają się w najlepszym towarzystwie kilkulatków. Nie wahaj się, tylko dołącz do dzieci na placu zabaw razem z dzieckiem. Co prawda zmęczone mamy nie znajdą tu ciszy, ale na pewno wytchnienie, gdy dzieci choć na pewien czas swą uwagę skierują w inną stronę. Tu maluchy mogą się wyszaleć, czyli zażyć takiej porcji ruchu, która jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju . Dlatego nawet już z raczkującym dzieckiem warto wybrać się na plac zabaw i pozwolić mu np. na zabawę w piaskownicy . A tobie może jednym okiem uda się przeczytać gazetę. 1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Smutne bywają tylko te, których rodzice nie przygotowali psychicznie do powrotu do domu. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka . Plac zabaw zapewnia również maluchowi więcej swobody niż mieszkanie czy podwórko. A zapewnienie dziecku częstej możliwości swobodnej i beztroskiej zabawy to prosty sposób na wychowanie optymisty . 2. Czasem działa uspokajająco Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie . Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie. Zobacz też: Dlaczego dzieci lubią się bujać? 3. Pozwala maluchowi usprawnić ciało Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów. Gdy dziecko na placu zabaw intensywnie się rusza, wzmacniają się...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja
Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka
Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw   poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich. Spis treści: Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Kosi, kosi łapki A kuku! Pokaż język Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy Pokazuj mieszkanie Gładkie, szorstkie A kto to? Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy Bęc! Chcesz, to weź Taniec Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy Berek Zabawy w kąpieli Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem. W co się bawić z noworodkiem: a kuku! Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a...

huśtawki, plac zabaw
Fotolia
Aktualności
Dzieci spędzają na dworze mniej czasu niż… więźniowie
Więźniowie spędzają na świeżym powietrzu godzinę dziennie. A dzieci? No cóż: wiele z nich nie może liczyć nawet na to.

Jak wynika z sondażu , który opublikowano  w Wielkiej Brytanii (ale z ręką na sercu:  czy w Polsce na pewno jest pod tym względem lepiej - np. w listopadzie albo w lutym czy marcu, gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia?) 3/4 dzieci spędza na świeżym powietrzu mniej niż godzinę dziennie 1/5 w zasadzie nie wychodzi z domu.  1/9 nie widziała na własne oczy parku , lasu, plaży czy innego naturalnego środowiska.  (źródło: "The Guardian", "Polityka"), Dlaczego dzieci siedzą w domu? Powodów "aresztu domowego" jest mnóstwo. Dzieci siedzą w domu, bo plac zabaw i park za daleko, bo pogoda brzydka, bo mają katar, bo w domu jest bezpieczniej (trudniej skręcić kostkę albo nabić sobie guza,  nie ma w nim obcych ludzi i psów, które mogą ugryźć), bo uczą się czytania i angielskich słówek, bo rodzice nie mają czasu, bo tablet, bo komórka, bo w telewizji jest właśnie świetny program edukacyjny,  bo, bo… (można tak wyliczać w nieskończoność). Dlaczego zabawy na świeżym powietrzu są takie ważne? Nic, absolutnie nic nie może zastąpić zabawy na świeżym powietrzu . Zwykły plac zabaw (albo nawet fragment byle jakiego podwórka)  jest lepszy niż najlepsze zajęcia prowadzone przez super-hiper-specjalistów, najlepszy program telewizyjny, najlepsza aplikacja na telefon. Oddychając świeżym powietrzem dziecko dotlenia wszystkie komórki swojego ciała. Światło słoneczne bierze udział w wytwarzaniu witaminy D3, daje energię i poprawia nastrój. Wspinając się na drabinki, huśtając się , zjeżdżając ze zjeżdżalni, kręcąc na karuzeli, chodząc po krawężnikach i schodkach dziecko intensywnie pracuje nad swoim rozwojem , co będzie procentować przez całe jego życie. Rozwija mięśnie, kościec (by kości mogły zdrowo rosnąć, muszą być poruszane przez mięśnie i obciążane),...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak