Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, zabawa, piłka, skakanie
gallery
Wychowanie

9 idealnych zabaw w domu na zimne dni

Turlanie po dywanie, a może przepychanki – próbowaliście kiedyś tak bawić się z dzieckiem? Nie zawsze przecież da się wyjść na dwór, choć szczerze zachęcamy do codziennych spacerów, a w domu można hulać do woli. Nawet kiedy pada śnieg lub leje deszcz.

Zabawa w domu z mamą lub tatą to dla dziecka wielka radość, a jednocześnie doskonały trening. Takie igraszki również świetnie zbliżają całą rodzinę. W niektóre proponowane przez nas zabawy możesz bawić się ze starszym niemowlakiem (np. tor przeszkód, turlanie), inne będą odpowiedniejsze dla kilkulatków. Jeśli dziecko protestuje, bo zabawa nie sprawia mu radości, nie nalegaj. Spróbujcie czegoś innego.

Zabawa 1: Bujanie w kocu

Potrzebny będzie: duży koc.
Jak się bawić: rozłóż koc na podłodze, dziecko powinno się na nim położyć. Teraz razem z mężem złapcie rogi koca – każdy za dwa. Powoli unieście i bujajcie dziecko. Zacznijcie delikatnie, potem możecie robić to bardziej energicznie. Jeśli dziecko protestuje lub mówi, że się boi, nie nalegajcie. Nic na siłę.
Co to daje: trenuje równowagę, doskonale odpręża.

Zobacz też, dlaczego dzieci lubią się bujać

 

Zabawa 2: Tor przeszkód

Potrzebne będą: poduszki, kartonowe pudło, duże klocki, pluszaki.
Jak się bawić: na drodze, którą ma pokonać twoje dziecko, ustaw barykadę z dużych klocków, tunel z kartonu, górę z poduszek, wieżę z misiów. Zachęć malucha, by zmierzył się z tymi przeszkodami. A starszemu dziecku dodatkowo zbuduj z krzeseł nakrytych kocem specjalny tunel do czołgania się.
Co to daje: uczy pokonywania przeszkód, trenuje planowanie ruchów.

 

 

Zabawa 3: Naleśnik

Potrzebne będą: koc lub kołdra.
Jak się bawić: na miękkim dywanie (taki jest najlepszy) rozłóż koc. Na jednym z jego końców połóż dziecko i zawiń je, zwijając koc w rulon. Teraz chwyć brzeg koca i rozwiń go razem z maluchem. Uważaj, by nie zrobić tego zbyt energicznie. Dziecko mogłoby uderzyć w coś z impetem.
Co to daje: pomaga dziecku dobrze poczuć swoje ciało.

Zobacz też, dlaczego zabawy paluszkowe uczą i bawią

 

 

Zabawa 4: Turlanie

Potrzebne będą: miękki dywan lub duże łóżko.
Jak się bawić: kładziesz się na plecach, a dziecko – na tobie, na brzuszku. Obejmij pociechę i turlajcie się razem – raz ono jest na górze, a raz ty. Rękami asekuruj malucha, żeby nie przygnieść go swoim ciężarem.
Co to daje: ćwiczy równowagę, pomaga planować ruchy ciała.

 

 

Zabawa 5: Malowanie palcami

Potrzebne będą: duży karton (papier pakowy), farby do malowania palcami.
Jak się bawić: na podłodze rozłóż folię, włóż maluchowi ubranko, które można zabrudzić. Rozłóż karton i pozwól dziecku malować po nim palcami. Potem zróbcie wystawę dziecięcych prac. Możesz również na stałe zawiesić na ścianie w pokoju dziecka dużą tablicę z papierem – do rysowania kredkami na co dzień.
Co to daje: rozwija precyzyjne ruchy rąk, dostarcza bodźców dotykowych, uczy skupiania się.

Zobacz też 9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Wychowanie
9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka
Czy wiesz, że niemal każda aktywność małego dziecka służy jego rozwojowi? A zabawa ma w tym bardzo wielki udział. Zobacz, jak w łatwy sposób wspomóc rozwój zmysłów twojego dziecka.

Zabawa 1 Kubełek dotykowy Napełnij duże plastikowe naczynie ryżem, makaronem, kaszą, piaskiem, wodą lub nasionami. Umieść w środku kilka przedmiotów. Poproś dziecko, by je odnalazło. Zabawa 2 Malowanie palcami Rozłóż duży karton lub papier pakowy. Daj dziecku farby do malowania palcami. Możesz je zmieszać np. z kaszą, piaskiem czy prażoną kukurydzą, by malec miał nowe doznania dotykowe.   Zabawa 3 Rysunki na plecach Leżącemu na pleckach dziecku rysuj kółka, kreski, itp. – maluch odgaduje rysunki. Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe   Zabawa 4 Bujanie w kocu Połóż maluszka na dużym kocu. Razem z mężem chwyćcie koc za rogi, unieście go i bujajcie.   Zabawa 5 Tor przeszkód Zbuduj tor przeszkód, gdzie maluch będzie mógł pełzać, wspinać się, skakać, balansować ciałem.   Zabawa 6 Baraszkowanie Baw się z dzieckiem, przepychając się, turlając – tak jak sama lubiłaś, gdy byłaś dzieckiem. Zobacz też, jak wspierać rozwój fizyczny dziecka   Zabawa 7 Robimy kanapki Zachęć malucha, by sam  (plastikowym nożem) smarował chlebek masłem, twarożkiem czy dżemem.   Zabawa 8 Skakanie Ułóż stertę poduszek i pozwól dziecku na nią skakać. W  wesołym miasteczku wybierzcie się razem na zderzające się samochodziki. Zabawa 9 Idzie rak Zachęcaj swoją pociechę, żeby chodziła tyłem – możecie zrobić sobie na przykład kwadrans zabawy w chodzenie wyłącznie do tyłu. Sprawdź też na siatkach centylowych, czy twoje dziecko prawidłowo rośnie Obejrzyj film o kreatywnych zabawkach dla przedszkolaka  

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

niemowlę, zabawy, propozycje zabaw
Fotolia
Rozwój
Tor przeszkód - zabawa dla dzieci
Na drodze dziecka ustaw: barykadę z klocków, śliski materiał, po którym będzie raczkował, stos poduszek...

Na drodze dziecka ustaw: barykadę z klocków, śliski materiał, po którym będzie raczkował, stos poduszek, tunel z dużego kartonowego pudła, wieżę z misiów itd. Stań z drugiej strony korytarza i zachęć dziecko, by do Ciebie przyszło, pokonując po drodze napotkane przeszkody. Cały czas wołaj maleństwo, możesz je też zwabić ciekawą zabawką. Gdy maluch sobie nie radzi, spróbuj pokonać tor przeszkód razem z nim. Co to daje? Dziecko uczy się rozwiązywać problemy i rozwija sprawność ruchową.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak