Inspekcja Handlowa skontrolowała rowery dla najmłodszych. Celem była ocena bezpieczeństwa m.in. rowerów dziecięcych oraz usunięcie z rynku produktów niebezpiecznych. Działania Inspekcji Handlowej objęły 65 przedsiębiorców - u 29 z nich wykryto nieprawidłowości. Kontrola została przeprowadzona w ośmiu województwach i dotyczyła głównie sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych.

Reklama

Co wykryli inspektorzy?

Inspektorzy sprawdzili 280 partii produktów dla dzieci. Wątpliwości wzbudziło 28 proc. Wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dotyczyły 9 proc. rowerów. Problemem w rowerach dziecięcych były:

  • ostre krawędzie elementów mocujących
  • zastosowanie mechanizmów, które umożliwiają regulację bez użycia narzędzi (np. siodełka dziecięce powinny być mocowane za pomocą śruby)
  • nieprawidłowe funkcjonowanie części ruchomych roweru (np. brak swobodnego skrętu kierownicą w obie strony o co najmniej 60 stopni).

Zobacz też: Z dziećmi na rowery - porady policjanta

Czy rowerki były dobrze oznakowane?

23 proc. skontrolowanych produktów było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców to niepełne informacje w instrukcji użytkowania oraz brak oznaczeń lub ostrzeżeń na produkcie. Pozytywne jest jednak to, że w porównaniu do poprzednich lat przedsiębiorcy lepiej radzą sobie ze znakowaniem rowerów i odpowiednią informacją.

Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, możesz skontaktować się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

Zobacz także
Reklama

Na podstawie: materiały UOKiK

mat. pras.
Reklama
Reklama
Reklama