Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak, kupić, dobre, buty
Zakupy

Jak kupić dobre buty?

Jedynie dobre buty dają gwarancję, że stópki Twojego malucha będą rosły naprawdę zdrowo. Zobacz jak kupować obuwie.


Dziecięce buciki muszą być nie tylko dobrze dopasowane i wygodne, ale również perfekcyjnie wykonane. Bo jedynie takie dają gwarancję, że stópki Twojego malucha będą rosły naprawdę zdrowo.

Teoretycznie przymierzasz smykowi w sklepie którąś z par bucików i jeśli tylko pasują, po prostu je kupujesz. W praktyce to już nie takie proste. Butów co prawda jest dużo, ale niestety nie każde są dobre dla dzieci, choć mają dziecięce rozmiary. Dlaczego? No cóż, nie wszystko to, co chcemy kupić, jest dobrej jakości. Sprawdź zatem, jak szukać dobrych trzewików.

Obejrzyj zapiętek
Powinien być dobrze usztywniony i nie za niski (ale nie musi sięgać za kostkę!). Tylko wtedy bowiem będzie spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia. Po wewnętrznej stronie musi być gładki (nie powinno być nierówności, zszyć, sklejeń) – inaczej Twój maluch notorycznie będzie chodził z obtartymi piętami.

Sprawdź noski
Niektóre buciki zbytnio zwężają się na czubkach. Tymczasem małe paluszki powinny mieć z przodu na tyle dużo miejsca, by mogły się swobodnie poruszać. Czubki muszą być nie tylko odpowiednio szerokie, ale także wysokie, by nie ugniatały palców. Najlepiej po prostu włóż rękę do dziecięcego bucika i sprawdź jego przód, a kiedy maluch sam będzie przymierzał dany model, poproś, żeby powiedział Ci, czy może bez problemów ruszać paluszkami.

Wygnij podeszwę
W dobrych bucikach podeszwa powinna się bez problemów uginać, co nie oznacza jednak, że but możesz zwinąć w rulon. Elastyczność podeszwy ułatwia smykowi chodzenie, nie obciąża dodatkowo nóżek, a więc sprawia, że buty są wyjątkowo wygodne. Pamiętaj również, że dobra podeszwa nie powinna się ślizgać.
Sprawdź też, czy buty nie mają zbyt wysokich obcasów – nie powinny one przekraczać 1 centymetra. Co prawda, małe księżniczki uwielbiają pantofelki na obcasikach, ale ich stópki nie. Jeśli córeczka marzy o wyższych trzewiczkach, kup jej takie, ale jedynie do zabaw w królewnę (pół godziny, nawet kilka razy w tygodniu w pantofelkach na pewno stopom nie zaszkodzi).

Zajrzyj do środka
Tak, tak. Trzeba również sprawdzić, jak podeszwa buta została wyprofilowana w środku. Jeśli jest płaska jak stół – od razu odłóż buty z powrotem na półkę – nie ma co zawracać sobie nimi głowy. Dobra podeszwa powinna być w środkowej części lekko podwyższona – taka budowa gwarantuje komfort stopie Twojego dziecka. Musi również być wyłożona delikatnym materiałem – najlepiej w tej roli sprawdza się miękka skórka. Koniecznie też sprawdź, czy nie ma w podeszwie nierówności pozostałych po złym zszyciu lub sklejeniu. W przeciwnym razie maluchowi w bucikach nie będzie się chodziło zbyt wygodnie.

Przymierz na dziecięcą nóżkę
Nałożenie butów na stópki małego urwisa nie zawsze jest łatwe: dziecko wierci się, nie chce choć na chwilę usiąść, ucieka... Dlatego na zakupy wybierzcie się wtedy, gdy smyk jest wypoczęty i w dobrym humorze. Kiedy maluch założy buty, sprawdź, czy dobrze leżą i mają odpowiedni rozmiar. Nie wolno Ci kupować butów na zapas – mogą być większe od stopy maksymalnie o centymetr. W innym wypadku będą źle trzymały nóżkę – a to w konsekwencji może doprowadzić do różnych wad stóp! Małemu smykowi czasem trudno stwierdzić, czy buciki rzeczywiście idealnie pasują. Dlatego poproś malca, żeby dosunął stopę do samego przodu, a Ty pomiędzy jego piętę a zapiętek trzewika włóż swój palec. Jeśli nie możesz tego zrobić albo palec ma za dużo swobody, to znak, że but nie pasuje na stopę Twojego dziecka (jest za mały lub za duży).


Konsultacja: dr Andrzej Sionek, chirurg ortopeda traumatolog.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Proste metody na wiązanie sznurowadeł

buty dla dziecka
Fotolia
Zakupy
Buty dla dziecka – jak je kupić?
Buty dla dziecka muszą być nie tylko dobrze dopasowane i wygodne, ale także perfekcyjnie wykonane. Tylko takie sprawią bowiem, że stopy dziecka będą zdrowe i nie nabawią się płaskostopia czy innych zniekształceń. Jak zatem kupić dziecku dobre buty?

1. Obejrzyj zapiętek butów Musi być usztywniony i nie za niski (ale wcale nie musi sięgać za kostkę!), bo tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia. Po wewnętrznej stronie musi być gładki (nie możesz wyczuwać nierówności, zszyć, sklejeń) – inaczej dziecko będzie chodziło z obtartymi piętami. 2. Sprawdź noski butów Muszą być nie tylko odpowiednio szerokie, ale także wysokie, by nie ugniatały palców (dziecko powinno w butach swobodnie poruszać palcami). 3. Wygnij podeszwę buta W dobrych butach podeszwa powinna się uginać, co nie znaczy, że buta możesz zwinąć w rulon. Elastyczność podeszwy ułatwia smykowi chodzenie czy bieganie, nie obciąża dodatkowo nóżek, a więc sprawia, że buty są wygodne. Pamiętaj też, że dobra podeszwa nie może się ślizgać. Sprawdź też, czy buty nie mają zbyt wysokich obcasów – nie powinny one przekraczać jednego centymetra. 4. Zajrzyj do środka buta Po to, by sprawdzić, jak podeszwa buta została wyprofilowana w środku. Powinna być w środkowej części lekko podwyższona – taka budowa gwarantuje komfort stopie dziecka. Musi być wyłożona delikatnym materiałem – najlepiej w tej roli sprawdza się miękka skórka. Koniecznie też sprawdź, czy nie ma w niej nierówności pozostałych po złym zszyciu czy sklejeniu (bo dziecku w bucikach nie będzie wygodnie). 5. Przymierz buty na dziecięce stópki   Kiedy dziecko założy buty, sprawdź, czy dobrze leżą i czy obuwie ma dobry rozmiar . Powinny być większe od stopy maksymalnie o centymetr, w innym wypadku będą źle trzymały nóżkę – a to w konsekwencji może doprowadzić do różnych wad stóp ! Dziecku czasem trudno stwierdzić, czy buciki rzeczywiście idealnie pasują. Dlatego poproś je, by dosunęło stopę do samego przodu, a ty pomiędzy jego piętę a zapiętek...

jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka
Fotolia
Zakupy
Jak wybrać dobre buty dla dziecka? 5 najważniejszych cech
Buty dla małego dziecka musisz wybierać szczególnie starannie. Jego nóżka dopiero się kształtuje, a kości stopy są jeszcze miękkie, więc w niewłaściwych butach łatwo może się zdeformować.

Dobre buty zapewnią dziecku prawidłowy rozwój stópki i wygodę. Pamiętaj też, że dziecięce stópki rosną bardzo szybko - mniej więcej co trzy miesiące sprawdzaj, czy buciki nie są za małe. Kupując buty dla dziecka , zadbaj, by były o 1-1,5 większe niż długość stopy dziecka (w sklepach powinny być specjalne miarki). A oto najważniejsze cechy dobrych butów dla dziecka . 1. Materiał Wierzch bucika musi być wykonany  ze skóry lub wysokiej jakości materiału tekstylnego.  Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stopy. Wewnątrz bucika powinna być miękka wkładka, która nie tylko zapewni wygodę chodzenia , ale także będzie wchłaniać wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Niektóre buciki są także nad kostkami  wyłożone miękką wkładką z pianki , która zapewnia większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom. Inne są już wyposażone w  specjalne masujące wkładki , które na trwale nie odkształcają się pod naciskiem stopy, zapewniając stopom większą stabilność, a także dzięki maleńkim wypustkom delikatnie masują stopy podczas chodzenia. 2. Podeszwa Powinna być  elastyczna , by but łatwo się zginał, zwłaszcza w miejscu, w którym podczas chodzenia zgina się stópka dziecka . Sztywny but powoduje większe zmęczenie podczas chodzenia, może też być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Spód buta powinien być też  lekki i antypoślizgowy . 3. Zapięcie Buciki dla małych dzieci powinny być  sznurowane  - i to niemal od samego czubka. Dzięki temu łatwo je włożyć na małą stópkę. Wygodne są też  rzepy , bo dzięki nim maluch sam poradzi sobie z wkładaniem obuwia. Jednak mimo że są wygodniejsze, dziecko później nauczy się sznurowania. 4. Czubek Buty nie mogą ściskać stopy, a maluch musi móc swobodnie poruszać paluszkami, dlatego...

pierwsze buty dziecka do nauki chodzenia
Adobe Stock
Zakupy
Pierwsze buty do chodzenia: jak wybrać rozmiar, zapiętek i materiał? [NAJLEPSZE MARKI I MODELE]
Kiedy dziecko uczy się chodzić, pora na pierwsze buty. Trzeba wybrać takie, które nie zaburzą rozwoju stopy! Liczy się odpowiedni rodzaj materiału, dobre zapięcie, wyściółka i podeszwa. Ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru pierwszych butów. Polecamy sprawdzonych producentów butów dla dzieci do nauki chodzenia.

Pierwsze buty do chodzenia trzeba kupować razem z dzieckiem , żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka Spis treści: Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze buty dla dziecka Cechy dobrych butów dla dziecka Czy dziecko musi mieć buty do nauki chodzenia po domu? Pierwsze buty do chodzenia na lato Pierwsze buty do chodzenia na zimę Pierwsze buty do nauki chodzenia - częste pytania Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj. Pierwsze buty dla dziecka Ważne, aby pierwsze buty do nauki chodzenia miały: zapiętek usztywniony, do kostki nosek szeroki podeszwę  elastyczną materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk) zapięcie na rzepy rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy wyściółkę  dobrze wyprofilowaną, anatomiczny kształt szerokość dopasowaną do kształtu stopy Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa . Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak