Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
sanki, zima, śnieg, dzieci
fotolia
Zakupy

Jakie sanki wybrać dla dziecka?

Drewniane czy metalowe? Z oparciem lub bez? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając sanki dla dziecka.

Kto z nas nie lubił w dzieciństwie jazdy na sankach? Chyba wszyscy pamiętamy zimny podmuch wiatru i mokre śnieżynki na twarzy podczas zjazdów z najwyższych górek w okolicy.

Zapewnij dziecku wspaniałe wspomnienia i idź z nim na sanki, ale zanim to zrobisz, pomyśl o bezpieczeństwie i wybierz te, które będą najlepsze dla twojego dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając sanki?

Pierwszą rzeczą, która bierzemy pod uwagę przy zakupie sanek jest wiek dziecka.
Aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa i niezapomnianą zabawę pamiętajmy, aby nasz wybór był dostosowany do wieku malucha.

Sanki dla najmłodszych

Na sankach mogą jeździć nawet bardzo małe dzieci, wystarczy, że potrafią siedzieć. Dla takiego niemowlaka najwygodniejsze będą klasyczne drewniane sanki z oparciem i niezbyt szerokimi, płaskimi płozami. Są droższe od plastikowych, wcześniej idą też w odstawkę, ale w takich królewskich saniach spacer będzie naprawdę przyjemny.

Wybierając drewniane sanki zwróć uwagę z jakiego drewna są wykonane. Najlepsze są te zrobione z litego drewna bukowego lub dębowego. Odpowiednia grubość poszczególnych elementów sanek sprawi, że nie będą się one uginały pod ciężarem ciała dziecka. Sprawdź, czy drewniane płozy są zabezpieczone metalową warstwa ochronną, a pozostała część sanek pokryta jest wodoodpornym lakierem. Zobacz, czy sanki posiadają certyfikat FSC, oznaczający stosowanie się do zasad Dobrej Praktyki Leśnej.

Siedzisko sanek powinno być wygodne, szerokie na tyle, by zmieściły się w nim maluchy w kombinezonach dla dzieci oraz kocyk dla niemowlaka, którym okryjemy dziecko. Dbając o wygodę dziecka zwróćmy uwagę na odpowiednie wyprofilowanie oparcia. Możemy też kupić sanki ze śpiworkami, dzięki czemu unikniemy ciągłego podnoszenia kocyka z ziemi. Sprawdźmy, czy taki śpiworek można przypiąć pasami, czy łatwo go wyprać oraz czy jest odporny na mróz i wilgoć. 
Wygodnym rozwiązaniem są tzw. pchacze, które możemy zamocować przy oparciu sanek. Wtedy zamiast ciągnąć sanki możemy je pchać.

Sanki dla najmłodszych powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Warto też zwrócić uwagę na kanty, które warto żeby były zaokrąglone, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń, gdy dziecko przewróci się na sankach.

Zobacz też: Idziemy na sanki

Sanki dla przedszkolaka

Dziecko w wieku przedszkolny zdecydowanie preferuje zjazdy z górek od jazdy w sankach ciągniętych przez rodzica.

Sanki dla przedszkolaka powinny być płaskie. Na tych z oparciem niewygodnie zjeżdża się z górek. Polecamy zwłaszcza sanki z metalowymi płozami, bo plastikowe niszczą się (ścierają) na posypanych żwirem drogach i odśnieżonym asfalcie. Inwestycja większa, ale opłacalna.

Decydując się na sanki plastikowe optymalnie, aby były one wykonane z jednego kawałka plastiku.  Warto zwrócić pod uwagę na jakość plastiku, która oznacza się odpowiednimi symbolami: HDPE – najwyższa jakość, średnia MDPE, najniższa LDPE.
Odpowiednia grubość plastiku zwiększy komfort jazdy dziecka po nierównościach.

Pamiętajmy też, że dziecko będzie wciągać/wnosić sanki na górkę po każdym zjeździe, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wagę.

Niektóre modele sanek posiadają hamulce, co zwiększa bezpieczeństwo podczas zjazdów z górek.

Dzieci w tym wieku uwielbiają też tzw. ślizgacze, deski, talerze itp. pojazdy bez płóz. Są lekkie i poruszają się we wszystkie strony. Decydując się na taki zakup warto dokupić kask, który przy szybkich zjazdach zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju sanek czy materiału, z jakiego są one wykonane, wszystkie powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich jakości, bezpieczeństwie i wytrzymałości.

Udanej śnieżnej zabawy dla wszystkich małych i dużych miłośników sanek!

Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]

Tata i dziecko na sankach
Panthermedia
Wychowanie
10 pytań o zimowe zabawy na śniegu
Śnieg i mróz – nieodłączni towarzysze dzieciństwa, najbardziej cieszą wtedy, kiedy są połączone z zabawą. A do tego najlepiej nadają się sanki, łyżwy i narty. Zobacz, jak najlepiej wykorzystać je do świetnej zimowej zabawy.

Zabawy na sankach 1. Kto może iść na sanki? Sanki mogą być drugim pojazdem dziecka, zaraz po wózku . Dzieci można zabierać na sanki właściwie od chwili, kiedy potrafią już samodzielnie siadać. Wcześniej lepiej nie – dziecko wpatrzone w zachmurzone niebo nie będzie czuła się w sankach tak komfortowo jak w wózku. A od kiedy siada, właściwie jedynym ograniczeniem jest siarczysty mróz. Gdy temperatura spadnie poniżej –15 st. C, zostańcie w domu. 2. Jak ubrać dziecko na sanki? Podstawą bezpiecznego jeżdżenia na sankach jest właściwy ubiór. Dziecko nie może zmarznąć. Sanki trzeba wyłożyć kocykiem, a dziecko ubrać na tzw. cebulkę. Do tego czapka, rękawiczki i nieprzemakalne buty. Dziecko, tak jak dorosły, najwięcej ciepła traci przez głowę, stopy i dłonie, dlatego powinny być najlepiej zabezpieczone przed mrozem. Organizując wyprawę na sanki, bez względu na to, czy zamierzamy spacerować, czy szaleć, musisz też zadbać o swój strój , czyli ubrać się ciepło, odpowiednio do aury. Jeśli tego nie zrobimy i się rozchorujemy, sanki będą stały w kącie – nie będzie komu spacerować i bawić się z maluszkiem.   3. Jakie sanki wybrać dla dziecka? Dla niemowlaka najwygodniejsze będą drewniane z oparciem . Są droższe od plastikowych, wcześniej idą też w odstawkę, ale w takich królewskich saniach spacer będzie naprawdę przyjemny. Później, kiedy maluch ma już 2-3 lata, sanki powinny być płaskie . Na tych z oparciem niewygodnie zjeżdża się z górek. Polecamy zwłaszcza sanki z metalowymi płozami, bo plastikowe niszczą się (ścierają) na posypanych żwirem drogach i odśnieżonym asfalcie. Inwestycja większa, ale opłacalna. 4. Jak się bawić na sankach? Zabaw z sankami są dziesiątki, począwszy od gonitw, przez zjeżdżanie z pagórków i górek, po efektowne wywrotki. Dziecko samo da znać, które najbardziej mu się podobają. Ważne...

dziecko, zima, sanki
Wychowanie
Idziemy na sanki - zimowy poradnik
Dokąd zabrać dwu-, trzylatka: na górkę obleganą przez starsze dzieci czy zasypany śniegiem trawnik? Co zrobić, by wrócił do domu bez kataru, siniaków i „alergii” na zimę?

Czy nie szkoda ci czasu na siedzenie w domu i spacery po galeriach handlowych, gdy za oknem tyle śniegu? Szkoda? To przy pierwszej okazji zabierz dziecko na sanki. Szaleństwa na śniegu są dzieciom potrzebne. Dzięki nim mają lepszy humor, hartują się i nabierają apetytu na coś więcej niż biszkopty. No i przede wszystkim świetnie się bawią! Czy w rożne dni można iść z dzieckiem na sanki? Pewnie nieraz słyszałaś, że z małym dzieckiem nie powinno się wychodzić, gdy temperatura spada 10 stopni poniżej zera . To prawda, ale nie do końca. Jeśli nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy wieje i jest ponuro. Najlepiej po prostu wyjrzyj za okno. Jeśli ludzie kulą się z zimna i nawet psy nie mają ochoty na spacer, zostańcie w domu, niezależnie od tego, co pokazuje termometr – w końcu sanki nie są za karę. Jeżeli natomiast jest chłodno, ale w miarę ładnie, nie zwlekajcie, bo jutro śniegu może już nie być. Nie wychodźcie jednak na długo: lepiej wyjść dwa razy na pół godziny czy godzinę , niż bawić się na mrozie pół dnia. Zobacz też: Co robić zimą? 14 pomysłów na zimowe atrakcje dla dzieci Gdzie bawić się z dzieckiem zimą? Zimą dzień jest krótki, więc wyprawy do parku czy lasu są możliwe zwykle tylko w weekendy. Jeśli masz niewiele czasu, zabierz dziecko na sanki w jakiekolwiek bezpieczne miejsce – gdy jest śnieg, nawet marny osiedlowy skwerek wygląda jak z bajki. Dziecku wystarczy łagodne wzniesienie, a nawet zwykły, płaski jak stół, zasypany trawnik. Zabawa w pobliżu dom u ma ogromną zaletę – jeśli dziecko przemoczy ubranie albo zrobi kupę, będzie można zarządzić błyskawiczny odwrót. Jakie sanki wybrać dla dziecka? Tradycyjnych drewnianych albo metalowych sanek (z oparciem i bez) nikomu nie trzeba przedstawiać. W sklepach można znaleźć także nowocześniejsze, zrobione ze sztucznego...

klocki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Czym się różnią klocki tradycyjne od magnetycznych? [Porównanie]
Oba rodzaje klocków mają swoje wady i zalety, dlatego przeczytaj ten materiał i zdecyduj, które klocki będą lepsze dla twojego dziecka: magnetyczne czy tradycyjne. Pomagamy dokonać najlepszego dokonać wyboru.

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach! Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku? Spis treści: Klocki tradycyjne Klocki magnetyczne Klocki tradycyjne czy magnetyczne? Klocki tradycyjne Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki. Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe , a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce. Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze. Zobacz też: Jakie klocki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak