Reklama

Pyłki roślin wiatropylnych mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy.
Pyłki są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Na które rośliny należy uważać? Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka uczulenie na ich pyłki?

Reklama

Najlepiej omijać miejsca, w których niebezpieczna roślina występuje obficie (zwłaszcza w dni słoneczne i wietrzne). Na spacery najlepiej chodzić rano, po rosie, lub po deszczu (warto założyć dziecku czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne). Po powrocie do domu wierzchnią odzież należy zdjąć, a skórę opłukać wodą. Warto też śledzić prognozy pylenia, podawane w telewizji i gazetach.

Jakie leki mogą pomóc

Jeśli unikanie kontaktu z pyłkami nie okazuje się dość skuteczne, należy zastosować odpowiednie leczenie. Dziecko powinno przyjmować doustne leki przeciwhistaminowe lub stosowane miejscowo krople (do nosa lub oczu). Choć wiele z nich można kupić bez recepty, warto ich dobór pozostawić lekarzowi. Jeśli leki nie pomagają, należy rozważyć możliwość poddania dziecka odczulaniu.

Reklama

Album pylących roślin

  • Leszczyna – kwitnie nawet w połowie stycznia. Rośnie w lasach, zaroślach. Osoby uczulone nie powinny przebywać w okresie pylenia w pobliżu działek i ogrodów. Pyłek leszczyny wykazuje reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i olchy, co oznacza, że osoba uczulona na pyłek leszczyny ma objawy pyłkowicy również w okresie pylenia olchy i brzozy. Część osób uczulonych na pyłek leszczyny ma objawy alergii lub nietolerancji po zjedzeniu orzechów laskowych (także i tych w czekoladzie).
  • Olcha – rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwitnie przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi (w południowo-zachodniej Polsce w pierwszej dekadzie lutego). Objawy uczulenia na pyłek olchy nie są zbyt częste, wykazują jednak reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i leszczyny.
  • Brzoza – kwitnie zwykle na przełomie marca i kwietnia. Pyłek brzozy jest po pyłku traw najczęstszą przyczyną pyłkowicy. Częste są też reakcje krzyżowe pomiędzy alergenami pyłku brzozy, a pyłkiem leszczyny i olchy. U 1/3 osób uczulonych na pyłek brzozy występuje nietolerancja owoców drobnopestkowych. Objawia się to pieczeniem warg, podniebienia, opuchnięciem warg, czasem zaostrzeniem objawów pyłkowicy.
  • Topola – kwiaty rozwijają się wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Uczulenie na pyłek topoli nie jest zbyt częste. Okres owocowania topoli zbiega się z początkiem pylenia traw. Wielu uczulonych na pyłek traw sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących w tym czasie jest biały puch topoli (błędnie uważany za jej pyłek).
  • Babka zwyczajna – roślina wszędobylska. Kwitnie od kwietnia do września. Uczuleniu na pyłek babki towarzyszy często nadwrażliwość na pyłek innych gatunków roślin.
  • Komosa biała (lebioda) – pospolity chwast. Wytwarza nawet do 100 tys. drobnych kwiatów, rozwijających się od lipca do sierpnia, choć np. na ścierniskach kwitnie później. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje objawy o dużym nasileniu.
  • Bylica pospolita – rośnie na nieużytkach, w rowach. Niepozorne wiatropylne kwiaty (ich liczba przekracza 140 tys.) pojawiają się od lipca do września. Odpowiadają za większość objawów pyłkowicy późnym latem. Największe stężenie pyłku jest tuż nad ziemią.
  • Pokrzywa zwyczajna – rośnie w lasach, ogrodach. Kwitnie od czerwca do sierpnia, ma długi okres pylenia, wytwarza ogromne ilości pyłku, ale uczulenia na niego są rzadkie.
  • Mniszek (popularnie mlecz) – również może uczulać. Ponieważ jednak jest owadopylny i ma ciężki pyłek, tylko wyjątkowo wywołuje objawy uczulenia (np. gdy alergik położy się wśród kwiatów).
Reklama
Reklama
Reklama