Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wycofane partie syropu Flavamed
AdobeStock
Zdrowie

GIF wycofał 7 serii popularnego syropu na kaszel u dzieci

Decyzja została wydana na podstawie wyników badań Narodowego Instytutu Leków, które wykazały wady jakościowe produktu. Sprawdź, czy masz go w domu!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie wycofania kilku partii leku na kaszel o nazwie Flavamed. Syrop ten często podawany jest dzieciom w leczeniu ostro przebiegających infekcji dróg oddechowych. Dlaczego musiał zostać wycofany z aptek?

Wycofanie ze sprzedaży 7 serii leku Flavamed

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków okazało się, że jedna z serii syropu Flavamed nie spełnia wymagań jakościowych w zakresie czystości produktu. W analizowanej próbce znaleziono zbyt dużą ilość zanieczyszczeń E. Podmiot odpowiedzialny za ten produkt, Berlin-Chemie AG z siedzibą w Berlinie potwierdził, że 7 serii leku Flavamed uległo zanieczyszczeniu w procesie produkcji. W związku z tym GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu tych serii leku, które mają wady jakościowe.

Zarządzenie GIF-u o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego  Flavamed syrop, 15 mg/5ml, dotyczy serii o numerach:

  • numer serii: 81004, data ważności: 31.01.2021
  • numer serii: 81007, data ważności: 28.02.2021
  • numer serii: 82013, data ważności: 30.06.2021
  • numer serii: 82014, data ważności: 31.07.2021
  • numer serii: 83018A, data ważności: 31.08.2021
  • numer serii: 83019A, data ważności: 31.08.2021
  • numer serii: 83021A, data ważności: 30.09.2021


Lek musi zostać wycofany z aptek na podstawie decyzji GIF-u nr 77/WC/2019. Jeśli masz Flavamed o wadliwym numerze serii w domu, oddaj go do dowolnej apteki. 

Kiedy podawany jest syrop Flavamed?

Flavamed to lek usprawniający odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych. W jego składzie znajduje się substancja wzmagająca wydzielanie śluzu i zmniejszająca jego lepkość, przez co zalegająca wydzielina staje się bardziej rozrzedzona i łatwiejsza do usunięcia.

Zobacz też: Jaki inhalator wybrać dla dziecka? Podpowiadamy!

Syrop ten wskazany jest do leczenia chorób, w których dochodzi do trudności z odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Stosuje się go w terapii ostrych i przewlekłych infekcji oskrzelowych i płucnych.

Źródło: gif.gov.pl, ktomalek.pl

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Fotolia
Aktualności
Wycofano dwa popularne syropy na kaszel dla dzieci. Sprawdź, które!
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży dwóch popularnych syropów dziecięcych na kaszel. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce.

Pierwszy to Rubital firmy Gemi Rubital to popularny preparat przeciwkaszlowy o smaku malinowym , stosowany również u dzieci w przypadku zapalenia gardła . Syrop jest przeznaczony do użytku dla dzieci już od pierwszego roku życia.  Wycofane zostały następujące serie syropu malinowego Rubital : 010814, 020814 oraz 030814 z datą ważności 08. 2016 r. Ustalenie dotyczące wycofania z obrotu zostało podjęte po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotarła decyzja własna producenta leków, którym jest Grzegorz Nowakowski Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej GEMI. Główny inspektorat obwieścił swoją decyzję przedwczoraj 13.10.2015 roku. Przyczyną wycofania leku z aptek są nieaktualne druki informacyjne, które nie uwzględniały zatwierdzonej zmiany porejestracyjnej typu II (na drukach bowiem nie zmieniono kategorii leku z roślinnego tradycyjnego stosowania na tradycyjny produkt leczniczy roślinny).  Drugi to DEXApico Herbapolu Drugi z leków to popularny syrop na kaszel z dodatkiem kwiatostanów lipy łagodzących podrażnienie górnych dróg oddechowych o nazwie  Dexapico . Syrop na kaszel i leczący ból gardła u dzieci jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia. Zgodnie z decyzją inspektoratu ze sprzedaży wycofano leki o numerze serii 03062015 z datą ważności 06.2017 r. Producentem leku jest Herbapol Lublin S.A. Decyzja o wycofaniu została podjęta w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowego oznakowania terminem ważności części opakowań zewnętrznych leku. Zamiast prawidłowego terminu ważności syropu czyli 06.2017 na opakowaniu widnieje data 06.6017. Decyzja o wycofaniu syropu z obrotu została opublikowaną wczoraj 14.10.2015 roku. Obu decyzjom odnośnie wycofania syropów dla dzieci tych dwóch firm Główny Inspektor Farmaceutyczny nadał klauzulę natychmiastowej wykonalności. Polecamy: Najlepszy sposób na katar to… łaskotki

wycofane ze sprzedaży leki antykoncepcyjne
Adobe Stock
Aktualności
Znane tabletki antykoncepcyjne wycofywane z aptek. Sprawdź, czy z nich korzystasz 
To popularne leki antykoncepcyjne. Zobacz, czy opakowanie które masz w domu nie jest wycofaną serią tabletek ze sprzedaży.

Chodzi o dwuskładnikowe, doustne tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Jeżeli z nich korzystasz, skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Brak istotnej informacji w ulotce Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o tabletki antykoncepcyjne Milvane , zawierające hormony żeńskie: gestoden (progestagen) i etynyloestradiol ( estrogen ). GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kilku ich partii. Powodem jest treść ulotek tabletek, w których  nie ma ostrzeżenia o stosowaniu ich w połączeniu z innymi  lekami. Mianowicie nie podano informacji o przeciwwskazaniach do stosowania tabletek Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej. Wycofane 3 serie Opakowanie leku Milvane zawiera 3 rodzaje tabletek powlekanych, z których każdy rodzaj tabletki zawiera różną ilość hormonów. Decyzją GIF wycofano tabletki powlekane:   beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg; ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg; białe: 0,10 mg + 0,03 mg. Wycofane serie mają oznakowania:   WES2PT z datą ważności 10.2023; WER7P3 z datą ważności 04.2023; WER466 z datą ważności 11.2022; O tym, że konkretne serie tabletek Milvane muszą być wycofane ze sprzedaży w aptekach, poinformował GIS sam jego producent. "Do kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego – Bayer Sp. z o.o. o konieczności wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego Milvane w związku z wykryciem niezgodności w treści ulotki, polegającej na braku informacji o przeciwwskazaniach do stosowania produktu leczniczego Milvane w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej" – napisano w decyzji GIF. Jeżeli znalazłaś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na...

Chore dziecko w domu
Fotolia
Aktualności
GIF wycofuje z aptek popularny probiotyk! Wielu rodziców podaje go dzieciom
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z aptek serię popularnego probiotyku. Sprawdź, czy masz go w domu!

Główni Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu popularnego probiotyku Lakcid . Lakcid wycofany ze sprzedaży GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu jednej serii proszku do sporządzania zawiesiny doustnej Lakcid min. 2 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus, podmiot odpowiedzialny: “BIOMED-LUBLIN" Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. Przyczyną wycofania leku jest niezgodność ze specyfikacją podmiotu odpowiedzialnego w zakresie parametru określającego liczbę CFU pałeczek kwasu mlekowego. Wycofana seria: numer serii: 019616, data ważności: 03.2018 Treść decyzji możecie przeczytać na stronie GIF. Jeśli macie w domu wycofaną serię Lakcid, nie stosujcie leku i nie podawajcie go dzieciom. Zwróćcie lek do apteki albo zutylizujcie go w przeznaczonym do tego punkcie. Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o probiotykach Źródło: gif.gov.pl

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz