ADEM Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia
Fotolia
Zdrowie

ADEM. Groźna choroba autoimmunologiczna

Jak rozpoznać ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia? Ta poważna choroba autoimmunologiczna może pojawić się np. po przebyciu odry, świnki, ospy, ale też po szczepieniach przeciwko tym chorobom. Dowiedz się, jakie sygnały mogą wskazywać na to, że dziecko ma ADEM.

Jedną z poważniejszych chorób układu immunologicznego jest ta o tajemniczej nazwie ADEM, czyli ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia. Może być mylona ze stwardnieniem rozsianym, ze względu na podobieństwo pewnych objawów. Jednak między tymi chorobami są wyraźne różnice.  Jak objawia się ADEM i jak należy je leczyć? Przeczytaj!

Co to jest ADEM?

ADEM to skrót od angielskiej nazwy Acute Disseminated Encephalomyelitis, czyli ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia. Jest to autoimmunologiczna demielinizacyjna choroba mózgu.
Do jej powstania przyczyniają się takie choroby zakaźne, w których pojawia się wysoka gorączka, np. odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, grypa, mononukleoza, gruźlica. Może też być efektem szczepienia ochronnego przeciwko ospie, odrze, WZW A, grypie, ale też pojawić się na skutek ukąszenia owada. Na chorobę tę zapadają głównie dzieci do 10 roku życia, rzadziej nastolatki do 16 roku życia. Wśród osób dorosłych jest ona niezwykle rzadka.

Objawy ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia

Objawy ADEM pojawiają się z reguły od tygodnia do trzech tygodni po przebyciu wyżej wymienionych chorób lub szczepień. Wówczas nagle u dziecka występują:

  • wymioty;
  • bóle głowy;
  • wysoka gorączka;
  • podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych.

To są pierwsze objawy ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia. Następnie ta choroba neurologiczna objawia się:

  • zwiększoną sennością;
  • drgawkami;
  • wahaniami nastrojów.

Dochodzą do tego objawy czysto neurologiczne, takie jak: zaburzenia mowy, niedowład. W poważniejszym stadium może też dochodzić do pojawiania się mimowolnych ruchów, które przyczyniają się do wyginania poszczególnych części ciała.

Jak zdiagnozować i leczyć ADEM?

Choroba ta ze względu na duże podobieństwo do stwardnienia rozsianego nie jest łatwa do zdiagnozowania (są to najbardziej podobne do siebie choroby autoimmunologiczne). Konieczne jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym. ADEM powoduje uszkodzenie mózgu i charakterystyczne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Leczenie musi odbywać się na oddziale intensywnej opieki medycznej.

W większości przypadków jest to choroba uleczalna, ale często pozostawia po sobie zniszczenia w organizmie, takie jak napady padaczkowe lub zaburzenia zachowania.

ADEM a SM

Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia jest chorobą bardzo podobną do SM czyli stwardnienia rozsianego. Obie choroby prowadzą do autoimmunologicznej demielinizacji mózgu, czyli uszkodzenia nerwów, przez co u chorego występują zaburzenia widzenia, czucia, ruchu. Jednak są między nimi pewne różnice. Oto one:

ADEM SM
nie jest chorobą genetyczną choroba genetyczna
powoduje uszkodzenie mózgu rzadko powoduje uszkodzenie mózgu
jednofazowa choroba dzieci i nastolatków nawracająca i cofająca się choroba młodych dorosłych
 


Zobacz też: Celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Jak ją rozpoznać?

7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

zapalenie opon mózgowych
Adobe Stock
Zdrowie
Zapalenie opon mózgowych u dzieci – zaczyna się jak zwykła infekcja, ale to bardzo groźna choroba
Zapalenie opon mózgowych u dzieci to stan zapalny w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Może powstać wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. To bardzo niebezpieczna choroba mogąca powodować upośledzenie umysłowe dziecka i trwałe uszkodzenia zdrowia, a nawet śmierć.

Najbardziej narażone na zachorowanie na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba rozpoczyna się objawami przypominającymi infekcję dróg oddechowych  – gorączką, bólem głowy i gardła. U bardzo małych dzieci objawami mogącymi sugerować zapalenie opon są apatia, rozdrażnienie, brak apetytu i uwypuklenie ciemiączka. Choroba wymaga natychmiastowego reagowania i bezwzględnego leczenia szpitalnego. Zapalenie opon mózgowych u dzieci: Na czym polega Objawy Przyczyny Diagnozowanie Leczenie  Powikłania i rodzaje zapalenia opon mózgowych Zapobieganie  Na czym polega zapalenie opon mózgowych u dzieci? To choroba zakaźna powstająca na skutek infekcji, w wyniku której dochodzi do stanu zapalnego w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR). Zapalenie obejmuje opony (oponę miękką i podpajęczynówkową oraz przestrzeń podpajęczynówkową), a w niektórych przypadkach może również objąć mózg i wówczas taki stan jest określany jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych dochodzi wskutek: bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub osobą będącą nosicielem danych bakterii, drogą kropelkową  – kichanie, kaszel, pocałunek, korzystania ze wspólnych naczyń, wspólnego jedzenia. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba zagrażająca zdrowiu i życiu. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a jeżeli stan dziecka jest bardzo poważny wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci W pierwszej fazie choroby znaczącymi objawami są tzw. objawy oponowe, czyli przede wszystkim sztywność karku  – przy przygięciu głowy dziecka do klatki piersiowej wyczuwany jest opór. Poza tym są to: wysoka gorączka (nawet 40 stopni Celsjusza),...

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych
StockAdobe
Zdrowie
Czym grozi bakteryjne zapalenie opon mózgowych u dziecka?
Bakteryjne zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych jest jednym z groźniejszych typów tej choroby. Jak się objawia i do powstania jakich powikłań może doprowadzić? Sprawdź!

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych wywołane jest infekcją bakteryjną. W jej wyniku dochodzi do stanu zapalnego opon , czyli błon otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Zapalenie spowodowane bakterią to jeden z poważniejszych typów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, niejednokrotnie kończący się śmiercią zarażonego. Jak objawia się ta choroba i jakie może dać powikłania? Przeczytaj! Objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowych: Ogólne objawy tego rodzaju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wyglądają tak samo, jak w przypadku każdego innego zapalenia opon (czyli wirusowego, grzybiczego, meninkokokowego, gruźliczego, itd.). Są to: wysoka gorączka, dreszcze, senność, apatia, utrata przytomności, drgawki, nadwrażliwość na dźwięk, światłowstręt, sztywność karku, bóle mięśni i stawów, bóle głowy i karku, nudności , wymioty. Jak dochodzi do zarażenia? Bakterie wywołujące zapalenie rozprzestrzeniają się drogą kropelkową . W ten sam sposób można zarazić się wirusowym zapaleniem opon mózgowych , jednak ten drugi rodzaj choroby jest dużo mniej groźny. Bakteryjne zapalenie jest rzadsze niż wirusowe, ale jego przebieg i skutki mogą być bardzo poważne. Powikłania po bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych Choć na zapalenie opon mózgowych może zachorować każdy, szczególnie groźne jest ono dla małych dzieci (noworodki są szczególnie podatne na zapalenie opon mózgowych spowodowane przez Listeria, coli i paciorkowce grupy B) i osób o obniżonej odporności . U takich osób w wyniku zachorowania najczęściej dochodzi do powikłań. Szybka diagnostyka i leczenie są w tych przypadkach kluczowe. Choroba ta może pozostawić po sobie trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet spowodować śmierć. Najczęstsze powikłania po bakteryjnym zapaleniu opon mózgowych to: problemy ze snem, zaburzenia zachowania,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj