Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Alergia kontaktowa u dzieci - co uczula najczęściej?

Czy wiesz, że uczulać mogą nawet swetry, zatrzaski i kalosze? Alergia kontaktowa dotyczy najczęściej dorosłych, ale dzieci także są na nią narażone.

Alergia kontaktowa dotyka najcześciej dorosłych, jednak czasem przydarza się także dzieciom.  Alergeny wnikają wówczas do organizmu nie wraz z jedzeniem albo przez drogi oddechowe, lecz przez skórę.   
Podobnie jak pyłki czy uczulający pokarm stawiają na równe nogi układ immunologiczny i prowokują go do odpowiedzi. W przypadku alergii kontaktowej tą odpowiedzią są zmiany zapalne na skórze: od łagodnych, polegających na lekkim zaczerwienieniu, po uciążliwe, ze swędzącymi pęcherzami i sprawiającymi ból rankami. 

Przeczytaj także: 6 najczęstszych wysypek u dzieci
 
Uczulać może niemal wszystko, jednak  na szczęście nikt nie jest uczulony na wszystko naraz. Co może wchodzić w grę?

Uczulenie na nikiel

Na skórze twojego dziecka pojawiły się dziwne, czerwone zmiany? Przypomnij sobie, w co było ostatnio ubrane. Zdarza się, że pojawiające się na ramionkach albo brzuchu czerwone kropki, są pamiątką po zatrzaskach. 
Nietypowa (bo w kształcie prostokąta) zmiana na plecach może być śladem po klamerce od szelek, która przylegała do ciała, gdy małemu wiercipięcie zadarła się koszulka.
 Zapięcia, haftki, klamry od pasków, guziki i nity od dżinsów, tanie bransoletki, kolczyki i pierścionki zawierają nikiel - metal, który często powoduje alergię kontaktową u dzieci.

Płyn do kąpieli dla niemowlaka - sprawdź opinie

Uwaga!
Zmiany spowodowane kontaktem skóry z niklem  mogą pojawić się nie tylko w miejscu przylegania, ale także na całym ciele.

Uczulenie na barwniki

Alergię kontaktową mogą powodować m.in. barwniki, zwłaszcza te używane do farbowania włókien syntetycznych. 
Na ogół powodują zmiany pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod kolanami, czyli tam, gdzie materiał przylega do skóry, a dziecko się najbardziej poci.

Uczulenie na gumę

Uczula również guma, a raczej niektóre jej składniki. Podeszwy trampek, kalosze czy  klapki mogą nawet doprowadzić do poważnego stanu zapalnego skóry na stopach.
 Za zmiany tego rodzaju odpowiedzialność mogą ponosić również kleje i garbniki używane podczas produkcji wyrobów skórzanych.  

 Polecamy: Nowa metoda odczulania

Uczulenie na wełnę

Wiele dzieci źle reaguje na wełnę, która poza tym, że może uczulać, jest szorstka i podrażnia skórę nawet wówczas, gdy maluch nie ma skłonności do alergii. 

Uczulenie na kosmetyki

Uczulać mogą  również kosmetyki, a raczej zawarte w nich  substancje zapachowe i konserwanty. Maluch może źle zareagować na szampon, oliwkę, płyn do kąpieli itd., a nawet pachnący papier toaletowy albo aromatyczną chusteczkę do nosa.
 Alergię mogą spowodować także  maści pielęgnacyjne, zwłaszcza te zawierające lanolinę albo eucerynę, dlatego coraz częściej zastępuje się te substancje podłożami syntetycznymi. 

Przeczytaj:  Czego nie lubi skóra noworodka

Co robić, gdy dziecko ma objawy alergii kontaktowej?

  •  Zidentyfikuj alergen. Gdy maluch cierpi na alergię kontaktową, przede wszystkim trzeba odnaleźć czynnik, który ją wywołuje i zrobić wszystko, by skóra dziecka nie miała z nim kontaktu. Nie zawsze jest to proste. Czasem pomaga przypadek – założona tył naprzód bluza od piżamy (wypryski pojawiają się na lewym, a nie na prawym ramionku, bo zatrzaski były tylko po jednej stronie), źle zapięte szelki. Warto sprawdzić czy zmiany układają się w regularny wzór np. na obu nóżkach pojawiają się plamki w tych samych miejscach, widać je tylko w talii itd. 
  • Lecz. Niewielkie ogniska można leczyć samodzielnie – najlepiej posmarować je jakąś łagodną maścią, którą można kupić bez recepty, no.  Alantanem. 
  • Idź do lekarza. Jeśli zmiany nie ustępują, zaostrzają się albo są bardzo duże, trzeba iść z dzieckiem do pediatry albo dermatologa. Lekarz obejrzy malucha, ustali, czy na pewno chodzi o alergię i dobierze odpowiednią kurację. 
  • Nie lecz malca na własną rękę silnymi lekami, np. steroidowymi, bo możesz doprowadzić do nieodwracalnych zmian na skórze.
 Konsultacja: Małgorzata Dymecka-Hanusiak,  specjalista dermatolog.

          

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

dziecko, kaszel, alergia wziewna, duszność
Fotolia
Zdrowie
Słowniczek alergika
Przedstawiamy najważniejsze pojęcia dotyczące alergii.

A jak... Alergen - substancja, która wywołuje reakcję alergiczną organizmu. W zależności od sposobu, w jaki alergen wnika do organizmu, wyróżnia się: alergeny wziewne (wdychane z powietrzem), alergeny kontaktowe (alergizujące przy kontakcie ze skórą), alergeny pokarmowe znajdujące się w spożywanym jedzeniu oraz alergeny dostające się od zewnątrz do tkanek (np. jad owadów wstrzyknięty pod skórę). Alergenem może być prawie każda substancja. Alergia (uczulenie) – oznacza nadmierną reakcję na różne, pochodzące z otoczenia substancje, na które inni ludzie nie reagują. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych, liczba chorych na alergię ciągle wzrasta. Reakcje alergiczne związane są z funkcjonowaniem układu immunologicznego (odpornościowego). Antygeny – czynniki (najczęściej są to substancje białkowe) powodujące reakcję układu immunologicznego. Gdy antygen wywoła reakcję uczuleniową, dla osoby uczulonej staje się alergenem. Astma – przewlekła choroba o podłożu zapalnym (wywołana alergią wziewną), objawia się skurczem oskrzeli. Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to: napadowy kaszel, świszczący oddech, duszność. Napady astmy pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, a także po wysiłku i podczas wdychania zimnego lub zanieczyszczonego powietrza . Atopia – dziedzicznie uwarunkowana, przekazywana potomstwu skłonność do zapadania na choroby alergiczne. Jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich choruje na alergię, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą również miały skłonność do alergii. Atopowe zapalenie skóry (azs) – na skórze pojawiają się czerwone, swędzące suche zmiany, u dzieci najczęściej na policzkach, podbródku, zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami. Zmieniona skóra łatwo ulega zakażeniu. Leczenie polega na eliminacji alergenu oraz na...

alergia, alergia skórna u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Alergia skórna: nie tylko na twarzy, a też na łokciach, kolanach, ciele. Jak leczyć wysypkę?
Alergia sprawia, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i pojawiają się na niej krostki. Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka. Objawy alergii skórnej mogą pokazać się na twarzy, w zgięciach łokci i kolan, ale też na całym ciele. Co robić? Zapytałyśmy pediatrę.

Alergia skórna to potoczne określenie postaci skórnej alergii. Wysypka alergiczna może pojawić się zarówno po spożyciu alergenu drogą pokarmową (alergia pokarmowa), na skutek zainhalowania alergenu drogą wziewną (alergia wziewna) ale także na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem (alergia kontaktowa). Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka. Alergia skórna może sprawić, że na twarzy dziecka pojawią   się czerwone, łuszczące się grudki albo skóra pokryje się suchymi, czerwonymi plamami, czyli liszajami. Ale nie tylko! Alergia skórna często idzie w parze z suchą, swędzącą skórą, może też powodować obrzęk skóry. Jak wyleczyć uczulenie na skórze dziecka? Wątpliwości pomogła nam rozwiać dr med. Izabela Jastrzębska, pediatra. Spis treści: Rodzaje alergii skórnej u dzieci Objawy alergii skórnej u dziecka Jak leczyć alergię skórną u dziecka Wysypka to nie zawsze alergia skórna Rodzaje alergii skórnej u dzieci Alergia skórna może mieć różne podłoże, ale zawsze jest efektem nadwrażliwości skóry, wywołanej przez mechanizmy immunologiczne. Nadwrażliwość ujawnia się, gdy w reakcji na kontakt z alergenem organizm próbuje go zwalczyć. Alergia skórna u dzieci najczęściej występuje jako: pokrzywka - może wystąpić jako postać alergii pokarmowej po spożyciu alergenu albo jako reakcja na leki. Czasem wywołują ją czynniki niespecyficzne, takie jak zimno, ucisk, czy wysiłek fizyczny. Może też towarzyszyć infekcjom bakteryjnym oraz wirusowym. kontaktowe zapalenie skóry - wysypkę powoduje bezpośredni kontakt z alergenem atopowe zapalenie skóry - skóra pozostaje sucha i wrażliwa, nawet gdy ograniczy się kontakt z alergenem. Uważa się, że atopowe zapalenie skóry wynika z uszkodzenia ochronnych właściwości skóry. obrzęk naczynio-ruchowy skóry – często...

czerwone policzki u dziecka
adobe Stock
Zdrowie
Czerwone policzki u dziecka – przyczyny, sposoby leczenia
Czerwone policzki u dziecka mogą wystąpić jako reakcja na bardzo różne czynniki. Przyczyną występującego na policzkach rumienia może być alergia, choroba lub nawet spacer w chłodny dzień. Opisujemy najczęstsze powody powstawania zaczerwienienia na twarzy oraz sposób leczenia.

Czerwone policzki u dzieci mogą być objawem działania różnych czynników. Wśród częstych przyczyn wymienia się podrażnienie skóry, np. zimnym powietrzem, reakcję alergiczną na spożywany pokarm, gorączkę, a nawet ząbkowanie. Zobacz, jakie mogą być powody pojawienia się zaczerwienionych policzków dziecka. Spis treści : Czerwone policzki a podrażnienie skóry Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki a atopowe zapalenie skóry (AZS) Czerwone policzki a ząbkowanie Czerwone policzki a rumień nagły (trzydniówka) Czerwone policzki a rumień zakaźny Czerwone policzki a podrażnienie skóry Policzki mogą ulec zaczerwienieniu pod wpływem niskiej temperatury, wiatru, otarcia, kontaktu z drażniącymi materiałami , np. wełną. W przypadku działania niskiej temperatury (np. podczas spaceru w mroźny dzień, zwłaszcza wtedy, gdy wieje wiatr), policzki dziecka mogą przybrać czerwony kolor. Nie znaczy to, że doszło do odmrożeń – policzki rzadko ulegają odmrożeniom. Jest to jedynie efekt podrażnienia skóry. Po powrocie do domu twarz po pewnym czasie nabierze nabierze normalnego koloru. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, twarz dziecka należy przed wyjściem na spacer smarować tłustym kremem, np. typu cold cream. Należy robić to przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, żeby skóra zdążyła wchłonąć kosmetyk. W przypadku otarć i innych podrażnień mechanicznych zaczerwienienie zwykle ogranicza się do miejsca podrażnienia, np. jednego policzka lub tylko jego fragmentu. W takiej sytuacji łagodzenie utrzymujących się zmian polega na smarowaniu zmienionego miejsca np. łagodnym kremem nawilżającym (przed wyjściem na dwór sięgnij jednak po tłusty krem). Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki mogą być jednym z objawów alergii pokarmowej na białko , tzw. skazy białkowej. Skóra na policzkach jest wtedy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz