Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alergia, gluten, celiakia, uczulenie
Zdrowie

Alergia na gluten – co robić?

Czy dziecko uczulone na gluten można odczulać? Jak przyzwyczajać dziecko do glutenu? Radzi specjalista alergolog.
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska - alergolog
prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja merytoryczna

Ala (12 miesięcy) ma alergię na gluten. Do tej pory za radą lekarza nie podawałam jej w ogóle ani pieczywa, ani makaronów, ale zastanawiam się, czy teraz, kiedy skończyła już rok, nie mogłabym wprowadzać do jej diety małych porcji produktów zbożowych? Chciałabym metodą drobnych kroczków przyzwyczaić ją do nich.
Justyna Jadłowska z Rzeszowa

Stanowczo odradzam taki sposób postępowania bez konsultacji z alergologiem. Nie wyleczy się dziecka z alergii, podając mu uczulające go potrawy.

Nawet śladowe ilości alergenu (np. odrobina glutenu czy nabiału) mogą spowodować reakcję immunologiczną organizmu: pojawi się wysypka, świąd, biegunka.

Nieprzestrzeganie diety grozi tym, że uczulenie rozszerzy się nawet na te pokarmy, które dziecko do tej pory mogło jeść bez ograniczeń. Dlatego warto  odstawić na jakiś czas uczulające dania.

Warto też pamiętać o tym, że nieleczona alergia pokarmowa może po kilku latach przejść w uczulenie na pyłki albo roztocza (to tzw. marsz alergiczny). Lepiej zatem pogodzić się z ograniczeniami w diecie córeczki i nie narażać jej na dodatkowe dolegliwości.

Dieta bezglutenowa w naszych czasach nie jest już tak uciążliwa, jak kiedyś:  guten można zastąpić: coraz częściej w sklepach można kupić chleb bez glutenu, makaron ryżowy albo preparaty bezglutenowe, np. Sinlac, które nadają się także do wypieku ciast.

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

dziecko je śniadanie
fotolia.com
Dieta
Kłopotliwy gluten. Jak odróżnić alergię na gluten od celiakii u dziecka?
Gluten to białko zawarte w zbożach. Może on wywołać alergię lub groźną celiakię. Czytaj, jak odróżnić alergię na gluten od celiakii oraz kiedy najlepiej wprowadzić gluten do diety dziecka.

Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka? Produkty z glutenem zaleca się wprowadzać od 6. miesiącu życia , tak jak wszystkie inne produkty uzupełniające dietę dziecka. Odchodzi się od zaleceń, aby "przyzwyczajać" organizm dziecka do trawienia glutenu między 4. a 6. miesiącem życia, jeszcze w trakcie karmienia piersią. To założenie wzięło się z badań przeprowadzonych po fali zachorowań na celiakię odnotowanej w Szwecji w latach 80. Przeprowadzone wtedy badania wykazały, że jeśli niemowlętom karmionym piersią podaje się produkty z glutenem już w 4–6. miesiącu, liczba chorych na celiakię maleje. Dziś wiemy, że to nieprawda. Tutaj przeczytaj o wynikach najnowszych badań dot. wprowadzania glutenu   Kiedy ostrożnie z glutenem U niektórych dzieci posiłki zawierające pszenicę, żyto, jęczmień i w mniejszym stopniu owies powodują w jelitach niekorzystne zmiany. Prowadzą do zaburzeń trawienia i wchłaniania. Winny jest zawarty w tych produktach gluten. Wyzwala on w organizmie proces, w wyniku którego kosmki jelita cienkiego ulegają zniszczeniu i zanikają. Wtedy powierzchnia, przez którą wchłaniają się substancje odżywcze, znacznie się zmniejsza. Celiakia - symptomy choroby Gdy dziecko chore na celiakię dostaje do jedzenia produkty zawierające gluten, zaczyna mieć rozmaite dolegliwości: nie ma apetytu, mało waży, wolno rośnie, zdarzają się biegunki. Niektóre chore dzieci mają niedokrwistość lub są nadpobudliwe. Alergia na gluten objawia się u maluszków w sposób mniej nasilony i nieco inaczej. Uczulone dziecko może mieć kolki, wzdęcia, biegunkę, czasem dołączają się dolegliwości ze strony układu oddechowego. Wprowadzanie glutenu do diety dziecka Już od 6. miesiąca możesz podawać pokarmy ze zbóż glutenowych (żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia) pojedynczo, co kilka dni. Zacznij od paru łyżeczek gotowej kaszki pszennej z mlekiem...

Dr Aneta Górska-Kot
Archiwum prywatne
Dieta
Rewolucja w schemacie żywienia niemowląt? Wszystko z powodu... genów!
Dlaczego jedno dziecko tyje, a inne nie (choć jedzą tyle samo), jedno może pić mleko, jeść wołowinę i gluten, a inne nie? W przyszłości dla każdego dziecka lekarze będą układać indywidualne zalecenia zgodnie z genami dziecka - mówi dr Aneta Górska-Kot, pediatra.

Pani Doktor, czy to prawda, że dla każdego dziecka powinny być inne zalecania odnośnie tego, co ma jeść? Tak, zalecenia opracowywane przez Instytut Żywności i Żywienia czy Instytut Matki i Dziecka dotyczą ogółu dzieci i dorosłych. Jednak u pewnego procenta dzieci (i dorosłych) ogólne zalecenia żywienia trzeba zmodyfikować. Jedno dziecko po to, by rosło zdrowo, musi dostawać więcej białka albo mniej węglowodanów, więcej witaminy D czy kwasów omega-3. Inaczej będzie kulała jego odporność, wzrok albo nie osiągnie takich zdolności intelektualnych, jak to byłoby możliwe. Skąd w takim razie wiedzieć, co dziecko powinno jeść? Można to sprawdzić na postawie badań nutrigenetycznych . Co to jest nutrigenetyka? Nutrigenetyka mówi, jak w naszych genach jest zakodowana zdolność do trawienia poszczególnych składników pokarmowych, czyli w jaki sposób geny są odpowiedzialne za trawienie. Od naszych genów zależy przyswajanie składników i trawienie? Tak. Po to, żeby to zrozumieć, musimy nieco wejść w strukturę genu. W każdej komórce znajduje się DNA , którego składnikami są nukleotydy, a w nich znajdują się różnego rodzaju zasady: purynowe i pirymidynowe. Wystarczy, że w całym długim łańcuchu DNA jedna zasada jest wymieniona na inną, a już trawienie określonych pokarmów będzie wyglądało inaczej. Może to zmienić aktywność enzymów. Jeśli będzie to np. enzym odpowiedzialny za trawienie węglowodanów , dziecko może potrzebować więcej czasu na ich trawienie. Np. jedno dziecko 100 g cukru strawi w ciągu 5 godzin, a inne będzie na to potrzebowało 10 godzin, a i tak 20 g odłoży mu się w postaci tłuszczu. Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie To znaczy dziecko tyje nie z powodu tego, że je za dużo, tylko winne są geny? Otyłość jest zwykle spowodowana tym, że za dużo się je. Ale jeśli dziecko będzie...

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
Fotolia
Mama
Ani alergia na gluten, ani celiakia? To może być NCNG!
Lekarz wykluczył u ciebie alergię i celiakię, a ty mimo to po zjedzeniu glutenu czujesz się źle? Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG) - choć nazwa tej dolegliwości brzmi strasznie, to tłumaczy wiele kłopotów, które ze spożywaniem glutenu mają niektóre osoby. Zobacz, co to w ogóle jest.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (pol. NCNG) z angielskiego skracana jako NCGS (ang. Non-celiac gluten sensitivity) to dosyć nowe pojęcie. Jej istnienie było dość długo negowane. Nieceliakalna nadwrażliwości na gluten została sklasyfikowana jako jednostka chorobowa dopiero w 2010 roku. Co to jest nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG)? To dolegliwość często mylona z alergią na gluten lub celiakią, bo objawy są niemal takie same. Jednak nie jest ani jednym, ani drugim schorzeniem. Rozpoznanie choroby następuje po wykluczeniu celiakii, a także alergii na pszenicę. Objawy NCNG ustępują po odstawieniu glutenu , powracają natomiast po ponownym wprowadzeniu go do diety.  Jakie są objawy NCNG? Nieceliakalną nadwrażliwość na gluten można zdiagnozować już we wczesnym dzieciństwie, ale też u dorosłych. Statystycznie choruje na nią najwięcej kobiet po 40. roku życia. W przypadku dzieci więcej zachorowań zaobserwowano u chłopców. Najczęstsze objawy  NCNG to:  bóle brzucha, którym towarzyszą uporczywe wzdęcia nieuzasadniony niepokój, w tym zaburzenia snu problemy z byciem kontaktowym chroniczne zmęczenie bóle mięśni i stawów zmiany skórne utrata masy ciała zaparcia lub biegunka depresja niedokrwistość drętwienie kończyn, w tym palców  równoczesne występowanie astmy lub alergicznego nieżytu nosa.  Czym różnią się objawy NCNG od alergii i celiakii? Ze względu na podobne objawy i przebieg choroby NCNG często mylona jest z celiakią lub alergią na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak