Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alergia u dzieci
Fotolia
Zdrowie

7 podstawowych faktów o alergii

Już niedługo na świecie będzie żyło więcej alergików niż osób wolnych od tej choroby - takie są przypuszczenia specjalistów. Alergia to choroba naszych czasów i trudno się przed nią obronić.

Liczba osób z katarem siennym, astmą i innymi chorobami uczuleniowymi lawinowo wzrasta. Przypuszcza się, że już niedługo na świecie będzie żyło więcej alergików niż osób wolnych od tej choroby.

1. Na alergię cierpi ok. 30% ludzi

Szacunkowo 10 milionów Polaków to alergicy.

2.  Aż jedna piąta spośród nas narzeka na katar sienny

Katar sienny choroba, która właściwie nie była znana przed XX wiekiem.

3. Uczulenie na pyłki to choroba cywilizacyjna

Tak samo jak inne alergie chorują na nią mieszkańcy krajów o wysokim stopniu rozwoju, co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska.

4. Czas trwania kataru siennego u alergików będzie się wydłużać

Zwłaszcza jeżeli w Europie klimat w dalszym ciągu będzie się ocieplać – trawy zaczną kwitnąć wcześniej i pylić do późnej jesieni.

Zobacz też: Alergie krzyżowe - co jeszcze może cię uczulać

5. Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest dotknięte astmą

To choroba, której nie da się wyleczyć, ale można z nią w miarę normalnie żyć.

6. Jedno dziecko na sześcioro ma dolegliwości z powodu alergii skórnej

To tzw. atopowe zapalenie skóry lub pokrzywka.

7. Istnieje tzw. hipoteza higieniczna dotycząca pojawiania się alergii

Zgodnie z nią zwiększająca się liczba chorób uczuleniowych u dzieci wiąże się z prowadzeniem higienicznego trybu życia oraz ze związaną ze szczepieniami ochronnymi zmniejszoną zachorowalnością na choroby zakaźne.

Zobacz też: Alergia na jad pszczoły, osy i szerszenia - co robić, gdy dziecko zostanie użądlone

Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)

alergia na pyłki
Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na pyłki: przyczyny, objawy, leczenie
Najczęstszym objawem alergii na pyłki jest katar alergiczny. Z badań wynika, że nawet co czwarte dziecko w Polsce może mieć alergiczny nieżyt nosa.

Dramatyczny wzrost liczby alergii na pyłki w Polsce widać od 1989 roku. Przyczyną są zmiany cywilizacyjne - zachodni tryb życia, zanieczyszczenia środowiska, chemicyzacja życia. Najwięcej alergików jest w miastach, szczególne na zachodzie Polski. Najmniej w rejonach wschodnich, gdzie powietrze jest najczystsze, a zanieczyszczeń najmniej.  Alergia na pyłki: choroba czystych rąk - Do powstania alergii przyczynia się też zbytnia sterylność - podkreśla prof. Bolesław Samoliński, alergolog. – Dlatego alergię często nazywa się chorobą czystych rąk. Gdy układ odpornościowy ma mały kontakt z wirusami zarazkami, popełnia błąd i coś, co powinno być dla niego obojętne - jak pyłek brzozy - traktuje jak największego wroga. Atakuje go z taką samą siłą, jak wirusy i bakterie, wydzielając histaminę. To właśnie histamina odpowiada za takie objawy alergicznego nieżytu nosa : wodnisty katar, łzawienie oczu. Alergia na pyłki atakuje nos  Alergiczny nieżyt nosa jest obecnie najczęstszą chorobą alergiczną. Nos stanowi swoisty filtr, który  wychwytuje 90 proc. zanieczyszczeń dostających się do organizmu. Dlatego to właśnie w nosie jest największe nagromadzenie alergenów . Dziecko z alergicznym nieżytem nosa ma wodnisty katar, kicha – nawet kilkadziesiąt razy na minutę! W nocy nie może spać z powodu zatkanego nosa. Rano budzi się z bólem głowy. Często łzawią mu też oczy. Alergia na pyłki – najgorzej jest latem Najczęściej alergiczny nieżyt nosa wiosną i latem powodują pyłki roślin . Do połowy maja najbardziej dokuczają pyłki dębu i brzozy. Pod koniec maja, w czerwcu i lipcu drogi oddechowe alergika atakują pylące trawy i zboża. To szczególnie trudny okres dla osób uczulonych, gdyż pyłki traw są bardzo małe, ich stężenie w powietrzu – ogromne. A przez to alergicy naprawdę mocno cierpią.  Zobacz też:...

Prof. Piotr Kuna
Archiwum prywatne
Zdrowie
Najgorsze, co mogą zrobić rodzice, to nie leczyć alergii - mówi prof. Piotr Kuna
Czy przyjmowanie przez wiele lat leków na alergię jest bezpieczne i czy sterydy nie spowodują otyłości? Czy homaopatia działa i co ze sportem u alergika - tłumaczy prof. Piotr Kuna, jeden z najbardziej znanych alergologów w Polsce. U niego alergię wykryto dopiero, gdy był dorosły, choć chorował już od dziecka.

Prof. dr hab. Piotr Kuna jest kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, dyrektorem Podyplomowej Szkoły Alergii Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Od wielu lat zajmuje się leczeniem alergii, wiele lat był prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Czy leki stosowane w leczeniu alergii są bezpieczne dla dziecka? Jak długo dziecko musi je przyjmować? Jest kilka rodzajów leków antyalergicznych. Najczęściej stosowane są leki antyhistaminowe . Podaje się je w każdej postaci alergii: wziewnej, pokarmowej , skórnej. Działają na pewien uniwersalny mechanizm alergii, który jest związany z uwalnianiem histaminy , powodującej takie objawy, jak obrzęk śluzówek, katar sienny, pokrzywkę. Leki antyhistaminowe blokują wydzielanie histaminy. W pierwszych latach występowania alergii za większość objawów odpowiada histamina i wówczas leki antyhistaminowe są bardzo skuteczne. Jeśli alergia nie jest leczona, to oprócz histaminy zaczynają działać inne mediatory , i wtedy same leki antyhistaminowe już nie pomogą. Trzeba też podawać inne leki. Alergia to jest proces samonapędzający się, jeśli nie będziemy jej od początku dobrze leczyć, będzie się rozwijać. Czy to znaczy, że nawet jeśli dziecko ma niewielkie objawy, powinno się brać leki?   Tak, bo wtedy jest szansa, że choroba nie będzie się rozwijać. Niestety, często rodzice podają dziecku leki, ale gdy stan jego zdrowia poprawia się, to odstawiają je, bez zgody lekarza. Objawy po jakimś czasie wracają, ale zwykle są ostrzejsze. Leki antyhistaminowe można ciągle podawać? A skutki uboczne? Powinno je się podawać stale, jeśli dziecko jest uczulenie na alergeny całoroczne, np. roztocza kurzu domowego . Jeżeli dziecko ma alergię na pyłki, to powinno brać leki przez cały okres pylenia. Nowa generacja leków antyhistaminowych jest bardzo bezpieczna. Nie...

katar
Panthermedia
Zdrowie
Katar sienny
W Polsce katar sienny dokucza co piątej osobie. To inaczej alergiczny nieżyt nosa. Jak go leczyć?

Katar sienny to jeden z najczęstszych objawów uczuleń. Potocznie nazywany jest alergicznym nieżytem nosa. Katar sienny jest objawem alergii wziewnej : uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt lub kurz. Charakteryzuje się wodnistą wydzieliną z nosa, opuchlizną, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu oraz napadowym kichaniem. Niestety, w naszym kraju katar sienny dokucza co piątej osobie. Przyczyny kataru siennego Najczęstszą przyczyną pyłkowicy, czyli kataru siennego , są rośliny wiatropylne , np. niepozorne z wyglądu trawy i chwasty oraz drzewa liściaste. Błędnie myślimy, że tę chorobę wywołują rośliny o dużych, kolorowych kwiatach (te mają lepkie i ciężkie pyłki, które nie unoszą się w powietrzu i bardzo rzadko bywają przyczyną alergii). Objawy kataru siennego Uczulenie na pyłki czasem bywa mylone z przeziębieniem , gdyż jego początkowe objawy są podobne – kichanie, nieznaczne swędzenie oczu. Dopiero nasilenie objawów : dokuczliwe swędzenie oczu, łzawienie oczu, ataki kichania, wodnisty katar, bóle głowy, zatkany nos, a w cięższych przypadkach nawet duszność skłania do pójścia do lekarza. Leczenie kataru siennego Najlepiej rozpocząć je dwa-trzy tygodnie przed spodziewanym wystąpieniem objawów. Aby im zapobiec, podaje się do nosa albo do oczu kromoglikanian sodowy, rzadziej sterydy. Gdy wystąpią już dolegliwości, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe . Dość skutecznym sposobem leczenia pyłkowicy bywa odczulanie. Poprzedza je wykonanie testów skórnych , które ułatwiają zidentyfikowanie alergenu. Pomagają postawić trafną diagnozę w 90% przypadków. Odczulanie polega na przyzwyczajaniu organizmu do wywołującego chorobę alergenu – w odpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Trwa ono długo i najlepiej rozpocząć je na kilka miesięcy przed wystąpieniem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak