Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alergia, pokarmowa, dziecko, czego , nie, robić
Zdrowie

Czego NIE robić przy alergii pokarmowej

Słyszałaś wiele „dobrych” rad, jak żywić uczulonego smyka. Sprawdź, których nigdy nie powinnaś wcielać w życie.


Słyszałaś wiele „dobrych” rad, jak żywić uczulonego smyka. Sprawdź, których nigdy nie powinnaś wcielać w życie.

– Nie „hartuj” zakazanymi daniami. Nawet najmniejsze ich porcje mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby.

– Nie zastępuj krowiego mleka kozim. Jest bardzo prawdopodobne, że uczulony maluszek również i na nie zareaguje wysypką.

– Nie ulegaj prośbom malca. I nie częstuj zakazanymi smakołykami. Raz poznane będą bardziej kusiły.

– Nie daj się oszukać. Uczulenie może pojawić się dopiero po kilku tygodniach jedzenia jakiegoś pokarmu. Dlatego cały czas bacznie obserwuj malca.

O tym pamiętaj!
Większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej między drugim a czwartym rokiem życia. Warunek? Ścisłe przestrzeganie zaleconej przez lekarza diety.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

niemowlę, nosek
Zdrowie
Praktyczne sposoby na katar u niemowlaka
Taka niegroźna choroba i tyle zachodu – myślisz podczas pierwszego katarku. Jeszcze nie wiesz, że jeśli nie będziesz walczyć z wydzieliną, malec będzie budził się w nocy co godzinę, płakał i nie dawał się uspokoić.

Katar u niemowląt jest męczący nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Przezroczysta na początku wydzielina po kilku dniach może zmienić kolor, zgęstnieć, a gdy do tego dojdzie jeszcze gorączka  u niemowlaka konieczne może być podanie antybiotyku. Diagnoza lekarza: zapalenie ucha albo zapalenie oskrzeli. Zatkany nos u niemowlaka będzie przeszkadzał mu w jedzeniu, więc straci ochotę nawet na ulubione mleko. W dodatku po antybiotyku dostanie biegunki i będziesz myślała tylko o tym, aby malec się nie odwodnił. Stop! Dość tego czarnego scenariusza – na szczęście wcale nie musi być tak źle. Jak postępować, gdy dziecko ma katar? Wystarczy, że w porę zauważysz katar i pomożesz dziecku się z nim uporać. Zadbaj o to, aby oddychało świeżym powietrzem – katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru . Wprost przeciwnie. Chłodne powietrze obkurczy nieco śluzówkę, dzięki czemu maluchowi będzie trochę łatwiej oddychać. Podawaj mu też dużo picia, aby rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie. Pod nogi łóżeczka podłóż kilka książek, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. W pobliżu łóżeczka rozwieś mokre pieluchy tetrowe – to nawilży powietrze. No i najważniejsze: regularnie oczyszczaj nosek. Zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Gdy wycieka na zewnątrz, możesz ją wykatartrzeć gazikiem nasączonym solą fizjologiczną . Nie wkładaj do środka patyczków! Oczyszczanie noska to nie jest łatwy ani przyjemny zabieg. Ale jeśli podejdziesz do tego zadania ze spokojem, na pewno ci się uda. Powodzenia! Zobacz także: Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka Noś malca w pionowej pozycji Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała do uszu, ale wypłynie z noska. Taki sam skutek przyniesie układanie malca na brzuszku (na krótko). Podczas karmienia staraj się, aby malec nie leżał płasko na...

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

Pielęgnacja
Niemowlę na wakacjach
Zobacz, jakie zabawy możesz zaproponować swojemu niemowlęciu na wakacjach.

Niemowlę jest jeszcze bezradne i nie potrafi jeszcze samo korzystać z wakacyjnych atrakcji. Zobacz, jakie możesz mu zaproponować zabawy. Bujanie nad wodą (powyżej 6. miesiąca) Weź malucha na ręce i podejdź z nim do brzegu. Gdy nadejdzie fala, schyl się tak, by woda lekko ochlapała mu stópki. Powtórz to kilka razy. Jeżeli jest bezwietrznie i nie ma fal na wodzie, możesz stopniowo zmoczyć całe nóżki dziecka, a potem mokrą ręką delikatnie prysnąć kilka kropli wody na jego rączki. Zbliżaj i oddalaj malca od wody, wygłupiając się. Niemowlaki to uwielbiają! Co to daje? Rozwesela i oswaja malca z wodą. Masowanie błotkiem (jest to zabawa dobra dla wszystkich) Podejdź z maluchem do brzegu. Zaproponuj, żeby położył się na piasku, a wtedy Ty zrobisz mu supermasaż. Weź w dłonie trochę piaskowego błotka i delikatnie masuj nim stópki malca. Następnie przejdź do całych nóżek, rączek, a na koniec także plecków. Po masażu weź pociechę na ręce i zanurzcie się w morzu. W następnej kolejce pozwól dziecku, by wymasowało piaskiem Ciebie. Co to daje? Rozluźnia ciało i daje uczucie odprężenia. Burzenie budowli z piasku (zabawa dla wszystkich) Zbuduj kilka piaskowych budowli, np. zamek z wieżami, most nad kanałem czy lodową górę i pozwól smykowi zrównać je z ziemią. Będzie miał przy tym sporo frajdy! Roczne dzieci wprost uwielbiają być sprawcami takich zdarzeń (w domu np. zrzucają lub burzą wieże z klocków). Ale potem spróbuj namówić malca na ich odbudowę, oczywiście potrzebna będzie Twoja pomoc. Co to daje? uczy myślenia przyczynowo-skutkowego. Tekst: Marta Ramm; psycholog dziecięcy, co miesiąc na naszych łamach pisze o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia          

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak