
Maluch ze skłonnością do alergii powinien spędzić chociaż kilka tygodni w nieskażonym środowisku. Skorzystaj z każdej możliwości, by zabrać go tam, gdzie jest czyste powietrze.
Nad morze, a może w góry
Alergiczne dziecko możesz zabrać nad morze, jeziora, w niewysokie góry – do małej miejscowości, najlepiej położonej w pobliżu lasów iglastych. Niemowlęta mają jeszcze trudności w przystosowaniu się do zmiennych warunków atmosferycznych. Najodpowiedniejszy dla nich jest klimat nizinny, bez gwałtownych zmian ciśnienia i temperatury.
Pamiętaj: Maluch z atopowym zapaleniem skóry nie może jechać do krajów południowych. Wysoka temperatura sprawia, że skóra zbytnio się poci i bardziej swędzi. Malec rozdrapuje alergiczne zmiany, jest niespokojny, budzi się w nocy i gorzej się czuje.
Wakacje pełne słońca
Skóra niemowlęcia jest niedojrzała, cienka i zawiera mało melaniny, która chroni przed szkodliwym wpływem promieni UV. Dlatego wymaga specjalnej ochrony. Trzeba jednak przyznać, że słońce ma działanie lecznicze i większości alergicznych maluchów pomaga.
Pamiętaj: Dziecka w pierwszym roku życia nigdy nie wystawiaj na pełne słońce, nie przebywaj z nim na plaży w godzinach 10–15. Przed wyjściem z domu posmaruj malca kremem z filtrem mineralnym (faktor 20–30). Używaj kremu, także przebywając w półcieniu – promienie słoneczne odbijają się od piasku i wody, przedostają się przez chmury.
Kąpiele polecane czy zabronione
Zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie działają na skórę korzystnie. Starsze niemowlęta można ostrożnie przyzwyczajać nawet do morskich kąpieli, o ile woda nie jest zbyt zimna. Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż dziesięć minut. Potem skórę delikatnie osusz i nawilż.
Pamiętaj: Jeśli zmiany atopowe są bardzo nasilone, widoczne są pęknięcia lub ranki, z kąpielami w odkrytych wodach trzeba poczekać i najpierw zadbać o poprawę stanu skóry. Być może, oprócz codziennego nawilżania i natłuszczania, konieczne będzie użycie kremów ze sterydami lub niesterydowych maści przeciwzapalnych. Wówczas trzeba unikać słońca.
Ochrona przed komarami
Postaraj się szczególnie chronić swojego malca przed komarami – ich ugryzienia nasilają swędzenie. W oknach oraz przy wózku powinny być moskitiery, taką role może pełnić zwyczajna gaza.
Pamiętaj: Nie stosuj bezpośrednio na skórę żadnych preparatów chemicznych, wolno jedynie spryskać ubranko. Dla alergików najbezpieczniejsze są urządzenia elektryczne emitujące ultradźwięki odstraszające owady. Stosuj je, gdy malca nie ma w pokoju.
Pielęgnacja skóry alergika
W lecie nie smaruj dziecka preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi tak często jak w innych porach roku. Wystarczy rano i po kąpieli. Tylko chore miejsca kilka razy w ciągu dnia. Nie używaj bardzo tłustych kremów i maści.
Pamiętaj: Jeśli maluch jest przewiewnie ubierany, delikatnie pielęgnowany, dużo przebywa na powietrzu, stan jego skóry bardzo się poprawia.
Konsultacja: dr med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”