Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zespół Reya
Adobe Stock
Zdrowie

Zespół Reye'a. Sprawdź, dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny

Zespół Reye'a mogą wywołać leki z kwasem acetylosalicylowym. Choroba dotyka najczęściej dzieci i może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Sprawdź, czym jeszcze może grozić zespół Reye'a i od jakiego wieku dziecko może zażywać aspirynę i inne leki z ASA.
dr n. med. Andrzej Stawarski
Konsultacja merytoryczna

Zespół Reye'a u dzieci może być bardzo groźny, nawet prowadzić do śmierci. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Calcipiryna, Etopiryna, Polopiryna S, Upsarin) mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, dlatego często sięgamy po nie np. przy przeziębieniu. Nie wolno jednak podawać ich dzieciom, gdyż może to zagrażać ich życiu. 

Spis treści:

  1. Co to jest zespół Reye'a?
  2. Zespół Reye'a u dzieci - objawy
  3. Zespół Reye'a a kwas acetylosalicylowy
  4. Aspiryna dla dzieci - od ilu lat?

Zdarzyło ci się połączyć te leki? Nigdy więcej tego nie rób!

Co to jest zespół Reye'a?

To bardzo rzadka, ale śmiertelnie groźna choroba powodująca m.in. obrzęk mózgu i niewydolność wątroby.
Najczęściej zapadają na nią dzieci między 4. a 12. rokiem życia, ale nie tylko: może pojawić się także u niemowląt i dzieci poniżej 4. roku życia, a także u dorosłych.

Zespół Reye'a może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu i innych narządów (m.in. wątroby, nerek, serca), a często (aż w przypadku 15-20 proc. chorych) nawet do śmierci.

Zespół Reye'a u dzieci - objawy

Zespół Reye'a bardzo często poprzedza infekcja wirusowa (najczęściej świnka lub grypa). Kilka dni później, z reguły po ustąpieniu objawów infekcji, pojawiają się:

  • gwałtowne wymioty u dzieci oraz hipoglikemia, czyli gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi, spowodowane szybko narastającą dysfunkcją wątroby
  • zaburzenia świadomości, związane z szybko narastającym obrzękiem mózgu: dezorientacja, senność, apatia lub rozdrażnienie, a nawet agresja, majaczenie, krzyk 
  • osłabienie mięśni rąk i nóg, a nawet ich porażenie
  • drgawki u dziecka
  • zaburzenia oddychania
  • utrata przytomności i śpiączka
  • powiększenie wątroby.
Uwaga! Stan dziecka może pogarszać się błyskawicznie, a jego życie jest zagrożone, dlatego chory jak najszybciej musi się znaleźć w szpitalu, a w cięższych przypadkach na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Zobacz także:  Kiedy wezwać pogotowie do dziecka?

Zespół Reye'a a kwas acetylosalicylowy

Zespół Reye'a może mieć wiele przyczyn, zauważono jednak, że choroba najczęściej pojawia się u dzieci kilka dni po przebyciu choroby wirusowej, z reguły  grypy typu A lub typu B i ospy wietrznej, jeżeli podawano dziecku  lek z kwasem acetylosalicylowym.

Pojawienie się zespołu Reye'a może mieć także związek z wrodzonymi chorobami metabolicznymi oraz z kontaktem z toksynami, zawartymi np. w środkach owadobójczych, herbicydach (preparatach do zwalczania chwastów), czy w rozpuszczalnikach do farb.

Aspiryna dla dzieci - od ilu lat?

Choć leki z kwasem acetylosalicylowym są skuteczne i można je kupić bez recepty, nie wolno podawać ich dzieciom do 12. (specjaliści mówią, że nawet do  nawet 16.) roku życia, ponieważ mogą one wywołać śmiertelnie groźny zespół Reye'a.
Ta wiedza może uratować życie: zanim odkryto, ze kwas acetylosalicylowy może być jednym z czynników powodujących wystąpienie zespołu Reye'a, częstość występowania tej choroby w USA oceniano na 1 na 100 tysięcy dzieci. Po odkryciu związku oraz intensywnej kampanii informacyjnej częstość pojawiania się tej choroby spadła do 1 dziecka na milion.

Zobacz także: 

zapytajnik3.jpg
Zdrowie
Czy to prawda, że dwulatek nie powinien brać aspiryny ani polopiryny?
Sprawdź, co ma do powiedzenia w tej kwestii lekarz pediatra

Na pytanie o aspirynę i polopirynę dla dwuletniego dziecka odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra: Tak, to prawda, dwulatek nie powinien przyjmować ani aspiryny, ani polopiryny, bo preparaty te zawierają kwas acetylosalicylowy. U dzieci nadwrażliwych ten lek może wywołać poważne zaburzenia pracy mózgu, wątroby i innych narządów. Czasem zdarza się tzw. zespół Reya , którego objawy przypominają zapalenie mózgu. Przy infekcji z gorączką podaje się dzieciom preparaty ibuprofenu lub paracetamolu . Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i skutecznie obniżają gorączkę. Więcej pytań do pediatry - sprawdź.

gorączka u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u niemowląt: przyczyny, jak zbić gorączkę u niemowlaka
Gorączka u niemowląt może być spowodowana wieloma przyczynami – stresem, przeziębieniem, przegrzaniem. Sprawdź, kiedy i jak zbijać gorączkę u niemowląt. Wyjaśniamy także, jakich leków pod żadnym pozorom nie należy podawać dziecku w pierwszym roku życia.

Nie każde podwyższenie temperatury u niemowląt można uznać za gorączkę. O gorączce u niemowląt i małych dzieci mówimy, gdy temperatura jest wyższa niż 38°C (temperatura mierzona w uchu lub w pupie przekroczy 38,5°C). Gdy niemowlę ma 37,5°C – nie jest to gorączka, tylko stan podgorączkowy.  Spis treści: Gorączka u niemowlaka – przyczyny Gorączka u niemowlak – kiedy należy ją zbijać? Co na gorączkę u niemowlaka – jakie leki podawać? Jak zbić gorączkę u niemowlaka – domowe sposoby Gorączka u niemowlaka – przyczyny Gorączka u niemowląt może być spowodowana: infekcją wirusową, infekcją bakteryjną, przegrzaniem, stresem. Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy ząbkowaniu ma zwykle inne przyczyny , niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze! Gorączka u niemowlaka – kiedy należy ją zbijać? Od jakiej temperatury zbijać gorączkę u niemowlaka? Gdy temperatura ciała niemowlęcia przekroczy 38,5°C , musisz ją obniżać. Gorączka u niemowlaka (szczególnie młodszego niż 6 miesięczne, może być niebezpieczna i doprowadzić do: drgawek gorączkowych, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek.   Ze względu na różne termometry stosowane przez rodziców do pomiaru temperatury u dzieci, zawsze warto sprawdzić w instrukcji, jaki jest zakres prawidłowej temperatury dla używanego przez nas modelu termometru.    Co na gorączkę u niemowlaka – jakie leki podawać? Jeśli niemowlę ma gorączkę powyżej 38,5°C, podaj  lek przeciwgorączkowy . Kolejne dawki podawaj systematycznie, zachowując odpowiednie odstępy między nimi. W ten sposób...

co na przeziębienie u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?
Jeśli objawy infekcji nie są zbyt nasilone, możesz podać dziecku leki dostępne bez recepty. Nie wszystkie można jednak podawać dzieciom, dlatego zanim zdecydujesz się na lek na przeziębienie dla dziecka, upewnij się, czego nie możesz mu dać.

Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka , nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Co na gorączkę u dziecka? Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne , dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka . Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie. Kiedy podać lek przeciwgorączkowy? Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C . Kolejne dawki podawaj regularnie: paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę; ibuprofen - 3–4 dawki na dobę. Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza. Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby , która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz