Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
astma
Fotolia
Zdrowie

Astma – jak z nią żyć?

Dziecko często ma napady kaszlu, miewa duszności, trudno mu złapać oddech, szybko się męczy. Mimo to mały astmatyk może bawić się i korzystać z dzieciństwa.

Słowo „astma” budzi lęk wśród rodziców. To najpoważniejsza z chorób alergicznych.
Często pierwszy atak astmy występuje niespodziewanie. Jeśli rodzice sami nie chorują na astmę lub pierwszy raz stykają się z chorobą często nie zauważają zapowiadających objawów. Tymczasem oskrzela stają się tak wrażliwe, że pod wpływem kontaktu z alergenem gwałtownie kurczą się. Dziecku trudno wtedy oddychać, ma wrażenie że się dusi. Takie ataki duszności może wywołać też dym papierosowy, spaliny, zanieczyszczone powietrze, intensywne zapachy, nadmierny wysiłek, silne stresy, duże różnice temperatur, infekcje i niektóre leki.Choć nie sposób wyleczyć astmy, można kontrolować jej przebieg. Dziecko, pozostające pod opieką lekarzy, może prowadzić normalny tryb życia.

Po czym poznać napady astmy

Sygnałami zbliżającego się napadu duszności bywa kaszel, skrócony oddech czy uczucie ucisku w klatce piersiowej. Duszność może mieć różne nasilenie – od słabo odczuwanego przez dziecko utrudnienia oddychania aż do zagrażającego życiu. Podczas cięższego napadu duszności słychać świst powietrza przepływającego zwężonymi oskrzelami. Dziecku wówczas trudno zdobyć się na wysiłek fizyczny, może mieć również trudności z mówieniem pełnymi zdaniami. Na początku napadu duszności często pojawia się kaszel i jeśli dziecku uda się odkrztusić lepką wydzielinę, odczuwa ulgę.
Duszności mogą być sprowokowane czynnikami, drażniącymi wrażliwe oskrzela, np. wdychaniem alergenów, przebywaniem w zapylonym lub zadymionym pomieszczeniu, wysiłkiem lub nawet zdenerwowaniem. Nierzadko atak astmy pojawia się też bez widocznej przyczyny.

Jak pomóc podczas napadu

Pierwsza pomoc polega na podaniu leku rozszerzającego oskrzela (np. Salbutamolu, Ventolinu, Berodualu, Bricanylu). Stosuje się go w postaci wziewnej, przy użyciu inhalatorka ciśnieniowego lub proszkowego (u starszych dzieci). Mniej skuteczne jest doustne podanie leku rozszerzającego oskrzela (np. syropu Salbutamol, preparatów teofiliny). Działają one wolniej niż wziewne i częściej wywołują objawy uboczne.
Kaszel i duszność ustępują zwykle w ciągu kilkunastu minut po podaniu leku. Nie oznacza to, że astma jest wyleczona. Poprawa wiąże się tylko z ustąpieniem skurczu oskrzeli.
Leki rozszerzające oskrzela nie leczą zapalenia alergicznego oskrzeli. W związku z tym kaszel i duszność mogą nawracać. Za każdym razem możemy skorzystać z leku rozkurczowego, ale jeśli liczba (częstość) tych inhalacji wzrasta, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Leczenie doraźne

Przyczyną nadreaktywności oskrzeli, powodującej występowanie napadów astmy, jest przewlekły alergiczny stan zapalny wyścielającej oskrzela błony śluzowej.
Jeśli dziecko jest alergikiem, musi unikać nie tylko alergenów, na które reaguje, ale również tych, na które nie jest uczulone. Jeśli ma skłonność do rozwoju uczuleń i będzie stykało się z innymi silnymi alergenami, to po kilku-, kilkunastu miesiącach pewnie uczuli się i na nie.
Obok doraźnego przyjmowania leków rozszerzających oskrzela dziecka (podawanych w razie duszności), konieczne jest stosowanie grupy leków hamujących zapalenie oskrzeli. Leki przeciwzapalne nie przerywają napadu duszności. Wpływając jednak na zapalenie, zmniejszają gotowość oskrzeli do wystąpienia skurczu, a więc duszności. Sprawiają, że napady są łagodniejsze i pojawiają się rzadziej lub nie występują. W przeciwieństwie do leków rozszerzających oskrzela, muszą być podawane codziennie. Czasem lekarz proponuje odczulanie, które ma zmniejszyć szkodliwy wpływ alergenu na zdrowie pacjenta.

Jak długo leczy się astmę

Najprostsza odpowiedź brzmi – tak długo, jak utrzymuje się choroba. U większości dzieci zastosowanie skutecznego leczenia prowadzi do tak znacznego złagodzenia lub ustąpienia dolegliwości, że rodzice zaczynają się zastanawiać, czy trzeba jeszcze podawać leki. Przez kilka dni po ich odstawieniu są przekonani, że zrobili dobrze – dziecko czuje się dobrze. Jednak po pewnym czasie duszności powracają, często nasilone. Jednak skuteczne leczenie astmy jest możliwe, ale wymaga troskliwości i wytrwałości ze strony rodziców. Nie wolno podawać leków bez uzgodnienia tego z lekarzem prowadzącym. Alergolog planuje leczenie i wybiera najbardziej odpowiednie dla dziecka lekarstwa, jednak odpowiedzialność za przebieg leczenia spoczywa na rodzicach.
Leczenie polega na:

  • stałym przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, a w razie potrzeby także rozszerzających oskrzela,
  • unikaniu czynników, które wywołują duszność,
  • ewentualnie odczulaniu.

Rodzice pytają:

  • Czy częste obturacyjne (skurczowe) zapalenia oskrzeli powodują, że dziecko może zachorować na astmę?

To złożony problem. U młodszych dzieci istnieje duża skłonność do zakażeń wirusowych przebiegających z tzw. obturacją oskrzeli (zwężenie oskrzeli, powodujące wydłużony wydech, świsty, duszność), co przypomina astmę. Większość dzieci z tego wyrasta. Kiedy oskrzela osiągną odpowiedni poziom dojrzałości, dziecko przestaje chorować. Jedynie 20% dzieci chorujących na "świszczące" zapalenia oskrzeli zapada później na astmę. Zatem rodzice nie powinni się martwić na zapas.

  • Czy niemowlęta chorują na astmę?

Niestety tak i jest u nich trudna do rozpoznania. Niełatwo jest odróżnić wirusowe obturacyjne zapalenie oskrzeli od prawdziwej astmy alergicznej. Jeżeli rodzice chorują na astmę, jest większe prawdopodobieństwo, że u dzieci pojawi się ta choroba. Jeśli lekarz podejrzewa u niemowlęcia astmę, powinien wykonać badanie określające poziom IgE w surowicy krwi.

  • Czy dziecko z astmą może uprawiać sport?

Jest to nawet konieczne dla jego prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Jeśli wysiłek powoduje występowanie duszności, pomoże podanie przed zajęciami odpowiedniego leku. Na wypadek ataku astmy dziecko powinno mieć przy sobie inhalator z lekiem. Występowanie duszności powysiłkowych świadczy zwykle o małej skuteczności stosowanego leczenia i warto porozmawiać o tym z lekarzem. Prawidłowe leczenie astmy pozwoli dziecku cieszyć się aktywnością fizyczną. Wielu sportowców zdobywających medale olimpijskie to astmatycy regularnie przyjmujący leki.

  • Sporty dla małego astmatyka:

TAK – wioślarstwo, tenis, karate, gry zespołowe, jazda na rowerze, chodzenie po górach, narciarstwo, szermierka.
NIE – sporty wytrzymałościowe, np. biegi długodystansowe, jazda konna i nurkowanie.

  • Co to znaczy:

Astma aspirynowa – ciężka postać astmy, powstająca po zażyciu aspiryny lub innych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych np. Pyralginy.
Astma nocna – napady pojawiają się najczęściej w nocy.
Astma sezonowa – napady najczęściej pojawiają się w określonych miesiącach.
Astma wysiłkowa – napady pojawiają się najczęściej po wysiłku.
Inhalacje – wziewne podawanie leku.
Spejser – urządzenie wykorzystywane w leczeniu astmy. Jest to plastikowa tuba inhalacyjna, ułatwiająca wdychanie lekarstw z inhalatora. Powoduje, że lek dociera bezpośrednio do oskrzeli. Niektóre firmy produkują specjalne spejsery dla małych dzieci (zamiast ustnika mają maskę).
Spirometria – badanie określające czynność płuc, pozwalające na ocenę przepływu powietrza w oskrzelach (wykonywane często u astmatyków)
Stan astmatyczny – ciężki napad astmy, przebiegający z dusznością spowodowaną skurczem oskrzeli. Jeżeli mimo natychmiast zastosowanego intensywnego leczenia utrzymuje się duszność, konieczny jest kontakt z lekarzem lub jak najszybsze przewiezienie chorego dziecka do najbliższego szpitala.

Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]

dziecko, kaszel, alergia wziewna, duszność
Fotolia
Zdrowie
Słowniczek alergika
Przedstawiamy najważniejsze pojęcia dotyczące alergii.

A jak... Alergen - substancja, która wywołuje reakcję alergiczną organizmu. W zależności od sposobu, w jaki alergen wnika do organizmu, wyróżnia się: alergeny wziewne (wdychane z powietrzem), alergeny kontaktowe (alergizujące przy kontakcie ze skórą), alergeny pokarmowe znajdujące się w spożywanym jedzeniu oraz alergeny dostające się od zewnątrz do tkanek (np. jad owadów wstrzyknięty pod skórę). Alergenem może być prawie każda substancja. Alergia (uczulenie) – oznacza nadmierną reakcję na różne, pochodzące z otoczenia substancje, na które inni ludzie nie reagują. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych, liczba chorych na alergię ciągle wzrasta. Reakcje alergiczne związane są z funkcjonowaniem układu immunologicznego (odpornościowego). Antygeny – czynniki (najczęściej są to substancje białkowe) powodujące reakcję układu immunologicznego. Gdy antygen wywoła reakcję uczuleniową, dla osoby uczulonej staje się alergenem. Astma – przewlekła choroba o podłożu zapalnym (wywołana alergią wziewną), objawia się skurczem oskrzeli. Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to: napadowy kaszel, świszczący oddech, duszność. Napady astmy pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, a także po wysiłku i podczas wdychania zimnego lub zanieczyszczonego powietrza . Atopia – dziedzicznie uwarunkowana, przekazywana potomstwu skłonność do zapadania na choroby alergiczne. Jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich choruje na alergię, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą również miały skłonność do alergii. Atopowe zapalenie skóry (azs) – na skórze pojawiają się czerwone, swędzące suche zmiany, u dzieci najczęściej na policzkach, podbródku, zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami. Zmieniona skóra łatwo ulega zakażeniu. Leczenie polega na eliminacji alergenu oraz na...

atak astmy
Adobe Stock
Zdrowie
Atak astmy: jak go rozpoznać i kiedy wzywać karetkę do dziecka
Atak astmy to nagła reakcja układu oddechowego, utrudniająca normalne oddychanie. Większość ataków astmy u dzieci jest dość łagodna i nie wymaga interwencji lekarza. Kiedy jednak pojawiają się symptomy ciężkiego ataku, takie jak m.in. zasinienie skóry czy zaburzenia świadomości, konieczne jest wezwanie do dziecka karetki.

Atak astmy polega na nagłym skurczu oskrzeli i oskrzelików, co utrudnia cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dziecko ma problem ze swobodnym nabraniem powietrza i jego swobodnym wypchnięciem z płuc. Zjawisku temu na ogół towarzyszy niepokój i uczucie duszności. W skrajnym przypadku ciężki atak astmy może prowadzić do śmierci. Na szczęście zdarza się to rzadko i tylko wtedy, gdy pomoc nie nadejdzie na czas. Astmy oskrzelowej, która jest przyczyną ataków, nie trzeba się bać, ale u dzieci koniecznie trzeba ją leczyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która mimo choroby zdobyła Mount Everest. Spis treści: Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Co robić podczas ataku astmy Co to jest astma oskrzelowa? Objawy astmy u dzieci Przyczyny astmy oskrzelowej u dziecka Najczęstsze alergeny wywołujące astmę Jak rozpoznać astmę oskrzelową u dziecka? Astma oskrzelowa u dzieci – diagnoza Leczenie astmy u dzieci Astma oskrzelowa u dzieci – zapobieganie Aktywność fizyczna lekiem na astmę u dziecka Test kontroli astmy u dziecka Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Wbrew pozorom atak astmy nie zawsze wygląda tak samo. To, jak się objawia i co w takiej sytuacji zrobić, zależy od jego nasilenia. Ogólnie rzecz biorąc, atak astmy może objawiać się: dusznością trudnościami z mową zmianą stanu świadomości zmianą tempa pracy serca i rytmu oddechowego świstami przy oddychaniu pracą dodatkowych mięśni oddechowych.   O tym, że u dziecka może wystąpić atak astmy świadczą następujące symptomy: nasilony kaszel i odkrztuszanie, np. po wysiłku częste nawroty duszności częsta konieczność stosowania wziewnych leków rozszerzających oskrzela napadowa duszność nocna (objaw często towarzyszący tzw. astmie sercowej,...

Obturacyjne zapalenie oskrzeli
StockAdobe
Zdrowie
Jak odróżnić obturacyjne zapalenie oskrzeli od astmy?
Czym jest obturacyjne zapalenie oskrzeli, jakie są przyczyny choroby i jak ją leczyć? Przeczytaj, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania. Podpowiadamy, jak objawia się obturacyjne zapalenie oskrzeli i czym różni się od astmy.

Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym , prawdopodobnie wiesz już, czym jest zapalenie oskrzeli. Jest to bowiem jedna z częstszych chorób, na jakie zapadają kilkulatki. Ale jeśli tym razem lekarz zdiagnozował u twojego dziecka obturacyjne zapalenie oskrzeli , a ty nie wiesz, co ten termin oznacza i czy jest to groźna postać choroby, przeczytaj. Wyjaśniamy, czym jest obturacyjne zapalenie oskrzeli i jak odróżnić je od astmy wczesnodziecięcej. Czym jest obturacyjne zapalenie oskrzeli? Obturacyjne zapalenie oskrzeli (inaczej spastyczne) to choroba infekcyjna , najczęściej wywoływana przez wirusa (dlatego zwykle chorują na nią dzieci – ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty). W przypadku tej postaci zapalenia oskrzeli dochodzi do zwężenia dróg oddechowych i skurczu oskrzeli , dlatego nazywane jest spastycznym. Obturacyjne zapalenie oskrzeli nazywane bywa również zapaleniem oskrzelików. Przyczyny choroby Obturacyjne zapalenie oskrzeli wywołuje wirus, dlatego bardzo łatwo można się nim zarazić, zwłaszcza jeśli przebywa się zatłoczonych pomieszczeniach. Wśród przyczyn zachorowania wymienia się: bliski kontakt dziecka z innymi dziećmi (np. w przedszkolu); posiadanie starszego rodzeństwa (starsze dzieci mogą przenosić infekcje do domu); ubieranie dziecka niestosownie do pogody  tendencje rodziców do przegrzewania malucha; przerośnięty trzeci migdałek ; niedokrwistość; tzw. bierne palenie papierosów (dzieci nie mogą przebywać w zadymionych pomieszczeniach!); przebywanie w zanieczyszczonym środowisku; suche powietrze (działanie kaloryferów, klimatyzacji). Jak objawia się obturacyjne zapalenie oskrzeli u dzieci? Charakterystyczne objawy dla obturacyjnego zapalenia oskrzeli to świszczący oddech oraz kaszel . Może być suchy lub mokry, odrywający się. Inne objawy to: gorączka; ból głowy; wymioty (czasami);...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak