Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, plac zabaw, jedzenie
Zdrowie

Atak z powietrza

Smyk bawi się w najlepsze, zajada pyszne lody.Gdy nagle... Osa! Pszczoła! Przecież one też lubią słodycze. Szkopuł w tym, że są maluchy uczulone na ich jad!

Owady to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, często bolesne, szczególnie dla maluchów. Na szczęście są sposoby na to, by „lotną brygadę” skutecznie odstraszyć. Wystarczy poznać jej typowe zachowania, np. pszczoły i osy są podenerwowane, gdy zbiera się na deszcz. Wasze lato może być bez bąbli.

Pszczoły, osy: najbardziej niebezpieczne
Co je zwabia?
Osy przylatują skuszone zapachem słodkich soków, owoców, lodów. Szczególnie jeśli jedzą je dzieci: kolorowo ubrane, stale będące w ruchu, bo właśnie ruch i kolory przyciągają uwagę owadów. Pszczoły z kolei atakują głównie wtedy, gdy są czymś zdenerwowane, np. podbieraniem miodu przez pszczelarzy albo zbliżającą się burzą.
Co robić, gdy ugryzą? Pszczoła zostawia żądło, osa – nie. Delikatnie je usuń, ale nie wyrywaj, bo wtedy możesz niechcący wycisnąć zawartość worka z jadem (znajduje się on na końcu żądła). Najlepiej podważyć je delikatnie końcem szpilki (lub pociągnąć po skórze paznokciem), a następnie wyjąć. Na miejsce użądlenia przyłóż zimny okład z wody lub lodu. Na skórze może pojawić się nawet kilkucentymetrowy rumień, silnie piekący, swędzący, bolesny. Te nieprzyjemne objawy zazwyczaj znikają po 24 godzinach.
Groźne jest... Jeśli owad użądli dziecko w szyję, język lub gardło (tak się zdarza, gdy malec np. pije kompot i nie zauważy, że w butelce jest osa). Szybko podaj mu środek przeciwhistaminowy (np. Zyrtec, wapno), coś zimnego do picia lub kostkę lodu do ssania, połóż mu na szyję zimny okład. Natychmiast jedź z maluszkiem do szpitala. Szyja i język mogą spuchnąć, co grozi nawet uduszeniem!
Jeśli dziecko jest uczulone... Gdy wiesz, że twój malec ma alergię na jad pszczoły lub osy, miej zawsze przy sobie zapisane przez lekarza leki antyhistaminowe (zwykle w zastrzyku) i natychmiast po ukąszeniu podaj je dziecku! I od razu jedź z nim do szpitala!
Uczulenie na jad jest niebezpieczne! Dlatego konieczne jest odczulanie. Spytaj lekarza, kiedy najlepiej je rozpocząć.

Komary, meszki: dokuczliwe
Co je zwabia? Oczywiście zapach krwi – wyczują człowieka z odległości kilometra! Podobno komary najbardziej lubią grupę krwi A (a najmniej 0). Grupy krwi maluchowi nie zmienisz, ale można go chronić przed owadami (jak to zrobić najlepiej – w ramce poniżej). Zwłaszcza że przez tegoroczną łagodną zimę pewnie będzie ich więcej niż zwykle.
Co robić, gdy ugryzą? Przemyj bolące miejsca zimną wodą. Pomaga także żel po ukąszeniu owadów. Niektóre maluszki są uczulone na ślinę komara: po ugryzieniu pojawia się świąd, natomiast po upływie doby – swędząca grudka, którą maluchy zwykle rozdrapują. Wrażliwy brzdąc może też mieć niewielką gorączkę.
Jeśli dziecko jest uczulone... Jeśli wiesz, że malec źle reaguje na ugryzienia owadów, od razu posmaruj mu skórę Fenistilem (działa antyalergicznie), podaj łyżeczkę środka antyhistaminowego (np. Clemastynę, wapno w syropie).

Dobra ochrona przed owadami
Na głęboki wózek najlepiej założyć moskitierę. Jeśli maluszek siedzi już w spacerówce, moskitiera niewiele pomoże. Gdy wybierasz się z dzieckiem na spacer do lasu lub do parku, zawsze zakładaj mu koszulkę z długim rękawem (choćby cienką) i spodnie. A na główkę – obowiązkowo czapeczkę! Warto mu spryskać ubranie środkiem przeciw owadom (kupuj takie preparaty, na których jest wyraźnie napisane, że mogą ich używać niemowlęta (np. Moustidose: krem, lotion, olejek). W oknach warto zamontować moskitiery (kosztują 100–200 zł za sztukę). Wybieraj takie, przy których zawsze będziesz mogła bez większego problemu uchylić okno. Moskitiery lepiej chronią przed owadami niż zwykłe firanki.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Pszczoła
Fotolia
Zdrowie
Niewinne użądlenie może skończyć się śmiercią - ostrzega dr Joanna Lange, alergolog z WUM
Użądlenie przez pszczołę lub osę może spowodować nawet śmierć: i to nie tylko w przypadku alergii. Jeśli nieprawidłowo wyjmiesz żądło, wstrzykniesz więcej jadu, więc reakcja będzie silniejsza. Jak dobrze wyjąć żądło i udzielić dziecku pomocy?

Co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła lub osa? Jeśli po użądleniu w skórze dziecka widoczne jest żądło (po użądleniu przez pszczołę), to jak najszybciej trzeba je usnąć. Na końcu aparatu żądlącego pszczoły znajduje się woreczek z jadem . Żądło powinno być usunięte natychmiast szybkim ruchem zmiatającym. Najlepiej podważyć je jakimś płaskim przedmiotem (np. kartonikiem, kartą kredytową) lub paznokciem, starając się go nie ściskać. Po użądleniu narządy wewnętrzne pszczoły ulegają wytrzewieniu. Unerwiony woreczek jadowy prze cały czas pozostawania w skórze człowieka pracuje, dostrzykując kolejne porcje jadu. Osy pozostawiają żądło bardzo rzadko. Budowa aparatu żądlącego osowatych, odmienna od budowy aparatu żądlącego pszczołowatych, pozwala na wielokrotne żądlenia prze tego samego osobnika. Jakie objawy są typową reakcją po użądleniu? Większość dzieci ma typową reakcję, którą nie trzeba się niepokoić. Bezpośrednio po użądleniu pojawia się ból , rumień, zaczerwienienie, świąd , obrzęk – zwykle nie większy niż 10 cm. Objawy najczęściej znikają w ciągu kilku godzin. Jak zmniejszyć objawy po użądleniu? Na miejsce użądlenia trzeba przyłożyć coś zimnego ( zimny okład , lód, zimną puszkę itp. ). Miejsce użądlenia najlepiej przemyć wodą z mydłem. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie drapało miejsca użądlenia, ponieważ może to nasilić reakcję i spowodować (w przypadku użądlenia przez osę) wtórne zakażenie bakteryjne . Warto podawać dziecku wapno, np. w syropie? Nie. Bardzo rozpowszechnione podawanie wapna w różnych sytuacjach związanych z reakcjami alergicznymi . Nie jest to lek, który złagodzi objawy po użądleniu. Lepiej, szczególnie w przypadku nasilonych objawów, jest podać któryś z leków antyhistaminowych , który zwykle jest w  domowej apteczce (np. Zyrtec, Claritine, Allertec itp.)....

ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
Fotolia
Czas wolny
Ugryzienia owadów
Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia? Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa! Co złagodzi dolegliwości? Ugryzienie komara – rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis. Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody). Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub...

dziecko, las, wakacje
Panthermedia
Czas wolny
Niebezpieczne ukąszenia na wakacjach
Jak wakacje, to w lesie i na łące. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy dziecko ukąsi osa, kleszcz, mrówka albo żmija.

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez owady? Jak chronić je przed ukąszeniem żmii? Ukąszenia mrówek Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą. Co robić – miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem, który złagodzi przykre objawy, na opuchliznę można zrobić okład z sody. Jak się chronić – mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje. Człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka. Ukąszenia kleszczy Gdy kleszcz wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć. Co robić – nie smaruj kleszcza tłuszczem (masłem, kremem) ani alkoholem. Chwyć go pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę. Jak się chronić – tego pajęczaka można spotkać wszędzie, a szczególnie w lasach liściastych i mieszanych (tam jest wilgoć), na łąkach, w parkach, ogródkach. Można się od niego zarazić wirusowym zapaleniem mózgu (są na to szczepionki) i boreliozą (nie można się przed nią zaszczepić). Najlepszą ochroną jest ubieranie się tak, by zakryć ręce, nogi i kark, a po powrocie do domu dokładne obejrzenie ciała i wypranie ubrania. Ukąszenia meszek Po meszkach pozostaje krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka. Co robić – postępuje się podobnie jak w przypadku komarów. Jak się chronić – to trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz