Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Atopowe zapalenie skóry wiąże się z uciążliwym swędzeniem.
Fotolia
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dziecka: skóra swędzi, a dziecko drapie się do krwi!

Atopowe zapalenie skóry to nie tylko zmiany na skórze, ale także uciążliwy, trudny do zniesienia świąd. Co robić, gdy dziecko się drapie?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się nie tylko tym, że skóra chorego dziecka jest  zmieniona (sucha, miejscami szorstka i  pojawiają się na niej krostki, rozległe, łuszczące się plamy, a czasem nawet sączące się pęcherzyki, nadżerki i strupki),  ale i tym, że bardzo, naprawdę bardzo swędzi.

 Świąd skóry przy AZS  jest trudny do zniesienia

Świąd towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry nasila się nocą. Bywa  tak  silny, że dziecko budzi się i  drapie do krwi. 
Drapie się także w ciągu dnia, niekoniecznie tylko wtedy, gdy nikt nie patrzy. Ewentualni świadkowie to zresztą najmniejszy problem: o wiele  gorsze jest to, że dziecko może być stale rozdrażnione,  a uszkodzona przez drapanie skóra jest bardziej podatna na  zakażenia wirusami, grzybami i bakteriami.


Przeczytaj także: Co jeszcze musisz wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?

Co robić, gdy dziecko z AZS się drapie?

Świąd skóry to objaw atopowego zapalenia skóry,  nie choroba sama w sobie, dlatego:

 • Idź z dzieckiem do alergologa albo dermatologa…  bo AZS to nie jest coś, z czym można walczyć na własna rękę. Zła wiadomość: tak naprawdę AZS nie da się wyleczyć, choć na szczęście 80 procent dzieci po kilku latach z niego wyrasta. Dobra: swędzącą skórę można ukoić przy pomocy leków, a na dłuższą metę zaleczyć tak skutecznie, że przez wiele lat będzie taka jak u zdrowych  maluchów: nie będzie swędziała.  Trzymanie choroby w szachu i pilnowanie, by się za bardzo rozhulała, nie jest jednak proste.  Wymaga wiedzy i doświadczenia.  
 • … i stosuj się do jego rad. Nawet najlepszy lekarz świata nie pomoże, jeśli nie będziesz skrupulatnie przestrzegać jego zaleceń. Bądź cierpliwa, na efekty trzeba poczekać, a zmienianie lekarza co wizytę sprawi, że wciąż będziecie zaczynać od nowa. 
 • … i zaufaj mu. Sposób leczenia zależy od wieku i stanu małego pacjenta. W leczeniu najczęściej stosuje się nowoczesne maści i kremy przeciwzapalne (leki , które działają tak silnie jak sterydy, ale nie mają ich działań ubocznych) oraz – w ostateczności i krótko - działające miejscowo kortykosteroidy czyli – maści sterydowe o najsłabszej sile działania. Maści sterydowe muszą być stosowane dokładnie według zaleceń lekarza, bo w przeciwnym razie mogą spowodować nieodwracalne zmiany na skórze (zcieńczenia skóry, przebarwienia). W cięższych przypadkach lekarz przepisuje dziecku także sterydowe leki doustne lub inne, jednak takie leczenie może prowadzić tylko specjalista! Jeśli  przebieg choroby jest lekki, wystarcza czasem sama pielęgnacja.
 • Stosuj przepisane przez lekarza leki przeciwświądwe.  Pomagają także specjalistyczne  kosmetyki, które obniżają odczucie swędzenia. je także powinien dobierać lekarz.
 • Kąp dziecko krótko. Wystarczy od kilku do kilkunastu minut. Woda nie może być gorąca  (powinna mieć temperaturę ciała, może być nawet nieco chłodniejsza). Nie używaj szorstkich myjek ani nie trzyj  skóry ręcznikiem (osuszamy ją przykładając ręcznik miejsce przy miejscu).
 • By zmniejszyć swędzenie możesz także zrobić dziecku kąpiel leczniczą. Zalej wodą  pół szklanki siemienia lnianego, doprowadź do wrzenia i gotuj przez kwadrans (trzeba mieszać!).  Odstaw do wystygnięcia. Powstałą na wierzchu galaretkę dodaj do wody w wannie. Nie używaj kosmetyków do mycia, a po kąpieli nie spłukuj skóry maluszka - poproś, by otrząsnęło się z wody jak piesek. .  
 • Nawilżaj i natłuszczaj swędzącą skórę. Jeśli nie wlewasz do wanny galaretki z siemienia, po kąpieli i po niej stosuj  emolienty: łagodne preparaty nawilżająco-natłuszczające. Do kąpieli leczniczych  używa się preparatów w postaci płynów, natomiast po kąpieli – w postaci  kremów, balsamów i mleczek.   Trzeba je stosować kilka razy dziennie: gdy skóra jest jeszcze wilgotna po kąpieli,  a potem co 4 – 6 godzin (tak długo trwa efekt działania emolientów).  

Ważne!
Nie zrażaj się, jeśli  dziecko nie toleruje  konkretnego preparatu - każdy alergik ma swoje „upodobania” i należy je szanować. 

 • Chroń swędzącą skórę przed zakażeniem. Paznokcie chorego malca powinny być zawsze czyste i krótko obcięte. To zmniejsza ryzyko zakażenia zmian drobnoustrojami po drapaniu. Na noc możesz zakładać dziecku za dużą piżamkę - dzięki temu dłonie (a więc i paznokcie) będą schowane w rękawach.
 • Ubieraj dziecko w przewiewne ciuszki. Spocona skóra uwięziona w nieprzewiewnym ubraniu ze sztucznego materiału swędzi bardziej. Dlatego lepsze są ubranka bawełniane, najlepiej białe (nie są farbowane).
 • Unikaj ubrań z wełny. Wełna może drażnić nawet zdrowa skórę.  

Uwaga!
Ubrania muszą być  dokładnie wypłukane po praniu (używaj proszków, które jak najmniej pachną).   

 • Nie przegrzewaj mieszkania. Gdy jest gorąco, świąd się nasila, dlatego  w sypialni dziecka nie powinno być więcej niż 20 stopni C. 

Zobacz także:  Atopowe zapalenie skóry to nie wyrok! Przeczytaj opowieść mamy 2-letniego Kuby ​

A gdy przestaje się drapać?

Dbaj o skórę dziecka także wówczas, gdy maluch przestaje się drapać. Skórę chorego na AZS malucha trzeba troskliwie pielęgnować także wówczas, gdy zmiany  i świąd się wycofują. Pierwszym sygnałem pogorszenia jest wysuszenie skóry. Szybkie opanowanie sytuacji (nawilżenie skóry, natłuszczenie jej) może pomóc na tyle, że nie trzeba będzie stosować innego leczenia. 

 • Latem zabierz dziecko nad morze.  Woda morska dobrze wpływa atopową skórę, a więc także zmniejsza swędzenie. 

Dzieci z AZS „denerwują się skórą”

Są nadwrażliwe, często bywają rozdrażnione.  Bardzo potrzebują  zrozumienia, luzu, akceptacji i tego, by wiedzieć jak bardzo są kochane.  Wtedy rzadziej się drapią!

Polecamy: Atopowe zapalenie skóry psychika dziecka

Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film

atopowe zapalenie skóry u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS): jak wygląda, objawy, czym smarować, jak leczyć
Atopowe zapalenie skóry u dziecka to wysypka objawiająca się nieznośnym swędzeniem skóry. Pokazujemy na zdjęciach, jak wygląda AZS u dziecka, a także wyjaśniamy, jak pozbyć się wysypki. Nie lekceważ jej – wymaga leczenia i odpowiedniej diety. 

Atopowe zapalenie skóry to bardzo dokuczliwa dla dziecka choroba. Dziecko drapie się, często aż do krwi, przez co tworzą się trudne w gojeniu ranki. Dla starszaka AZS może być również obciążające psychicznie, gdyż może się on wstydzić wyglądu swojej skóry, co negatywnie wpływa na jego samoocenę i pewność siebie. Niestety atopowe zapalenie skóry występuje u dzieci coraz częściej – szacuje się, że choruje na nie już co 5. niemowlę w Polsce. Sprawdź, co na temat objawów i sposobów leczenia choroby mówi lekarz dermatolog z Centrum Zdrowia Dziecka. Spis treści:  Co to jest atopowe zapalenie skóry u dziecka (AZS)? Przyczyny powstawania AZS Atopowe zapalenie skóry: objawy Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dzieci: zdjęcia Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Domowe sposoby na alergiczne zapalenie skóry Karmienie piersią a alergiczne zapalenie skóry u dziecka Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Ochrona przed infekcjami atopowej skóry dziecka Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry? Co to jest atopowe zapalenie skóry u dziecka? Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS, z łac. dermatitis atopica ) nazywane także wypryskiem atopowym, egzemą lub alergicznym zapaleniem skóry to przewlekła choroba zapalna skóry. Ma ona podłoże alergiczne i występuje najczęściej u młodszych dzieci – poniżej 12. miesiąca życia oraz u noworodków . Może pojawić się także u kilkulatków. Objawy choroby zazwyczaj mijają około 5. roku życia (choć niektórzy borykają się z AZS całe życie). AZS nie należy do chorób zakaźnych, więc nie musisz się martwić, że dziecko zarazi któregoś z członków rodziny. Przyczyny powstawania AZS Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania atopowego zapalenia...

10592486-521x693.jpg
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia
Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada. Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później). najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki. Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki. występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką). Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog. Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie. Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić,...

Dr Andrzej Szmurło
Fotolia/Archiiwum prywatne
Zdrowie
Co skutecznie leczy AZS? Wyjaśnia dermatolog dr Szmurło [WYWIAD]
Przyczyną atopowego zapalenia skóry są geny, ale też woda, nieodpowiednie kosmetyki. Efekt? Skóra jest sucha, strasznie swędzi, dziecko się drapie, powstają ranki. Jak skutecznie wyleczyć AZS?

Dr n. med. Andrzej Szmurło jest dermatologiem i wenerologiem, zajmuje się leczeniem trądziku, chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry . Przez wiele lat pracował w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM), potem w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Pracuje w klinice Nova Derm. Jak często niemowlęta i małe dzieci mają atopowe zapalenie skóry? Ok. 20 proc. dzieci ma objawy atopowego zapalenia skóry . U najmłodszych dzieci jest pewien problem z postawieniem diagnozy, gdyż podobne objawy do AZS występują w przypadku innych chorób. Trudno stwierdzić, czy sucha skóra jest spowodowana AZS , czy jest to objaw łojotokowego zapalenia skóry , rybiej łuski, łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry trudno też odróżnić od zmian, które zostały spowodowane np. nadwrażliwością na czynniki środowiskowe, np. środki chemiczne powszechnie stosowane w substancjach myjących, detergentach, wilgotnych chusteczkach higienicznych do pielęgnacji dzieci. Jaki emolient dla niemowlaka - sprawdź opinie Jak można potwierdzić, że powodem problemów jest AZS? Nie ma jednoznacznych testów diagnostycznych , które potwierdzą, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko ma problemy skórne, warto poradzić się doświadczonego dermatologa lub alergologa, który stwierdzi, czy są one spowodowane alergią. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Bardzo duża suchość skóry . Typowe suche miejsca u małych dzieci to: policzki, zgięcia łokci, przeguby kolan: te miejsca najczęściej się zaczerwieniają, mogą pokrywać się łuską, swędzą. Dziecko drapie się, pojawiają się wydrapania (przeczosy), które łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, przekształcają się w nadżerki, strupy. Dziecko często nie może spać, staje się nadpobudliwe . Jak pomóc dziecku, które ma AZS ? Najważniejsza jest pielęgnacja skóry , natłuszczanie jej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta