mama, niemowlę, lato
Zdrowie

Dr Olchowik: dokąd jechać na wakacje z alergikiem

Gdzie jechać na wakacje z dzieckiem uczulonym na pyłki, pleśnie, roztocza? Jak zabezpieczyć się przed tym, by wyjazd nie skończył się zaostrzeniem choroby albo nawet pobytem w szpitalu - wyjaśnia specjalista alergolog.
Leszek Olchowik - pediatra, alergolog, pulmonolog
dr Leszek Olchowik
Konsultacja merytoryczna

Czyste powietrze, woda wiatr i spokój, jaki daje przebywanie na łonie natury, pomagają leczyć alergię. Właśnie dlatego większość malców w czasie wakacji czuje się lepiej. Postaraj się więc tak zorganizować czas, by dziecko mogło spędzić jak najwięcej czasu poza miastem. Warto jednak wiedzieć, co mały alergik może robić na wakacjach, a czego nie powinien. Na pytania rodziców odpowiada dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog i pulmonolog

Synek jest uczulony na roztocza. Wyjechaliśmy nad morze. Na plaży wszystko jest w porządku, ale w nocy malec ma zatkany nosek. Dlaczego? Czy coś teraz pyli?

Być może w pokoju, w którym mieszkacie, jest coś, co dziecko uczula. Nawet na wakacjach trzeba dbać o to, by tam, gdzie on śpi, nie było dywanów, zasłon, pościeli z pierza. Warto zabrać na wakacje środek przeciw roztoczom (np. Allergoff, Acarosan) i spryskać nim łóżko.
Można też przesłać łóżko, a najlepiej całe mieszkanie wodą z dodatkiem octu – to dobry sposób na pozbycie się roztoczy.
Przyczyną nocnego kataru może być też uczulenie na pyłki traw. Aby w pokoju było ich mniej, otwieraj okna tylko w nocy, nad ranem oraz po deszczu – wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. W ciągu dnia staraj się jak najwięcej przebywać z dzieckiem nad morzem: powietrze jest tam nasycone składnikami morskiej wody, które leczą drogi oddechowe małego alergika. Niech bawi się na plaży, spaceruje, kąpie. W ten sposób wzmacnia układ odpornościowy, który potem łatwiej da sobie radę z atakiem alergenów.

Asia dostaje na dworze kataru – podejrzewam, że to z powodu pylących pyłków. Pewnie lepiej nie wychodzić z nią na spacer?

Wychodzić. Gdy jednak dziecko ma silną alergię na pyłki, które teraz pylą, konieczna jest wizyta u lekarza. Doradzi, jakie środki podawać. Na spacer oprócz chusteczek do nosa warto zabierać wodę w butelce i sprej do nosa z wodą morską (jeśli dziecko nagle dostanie silnego kataru, pomożesz mu, przemywając buzię wodą i wpsikując do nosa wodę morską).
Po powrocie do domu najlepiej wykąpać dziecko (lub zrobić prysznic), aby usunąć pyłki, i przebać w inne ubranie. Jeśli katar nie mija, trzeba podać lek antyhistaminowy, likwidujący objawy alergii.

Czytaj też: Niebezpieczne objawy alergii

Lekarz zapisał córeczce Zyrtec. Ale czy ona może go brać codziennie? Nie zaszkodzi jej?

Nie. Jeśli dziecko ma katar alergiczny, w okresie silnych objawów trzeba mu pomóc. Lekarz zwykle zaleca leki antyhistaminowe. U niektórych dzieci mogą one jednak powodować senność. Gdyby tak się stało, konieczna jest wizyta u lekarza. Może zmienić lek na inny, który nie powoduje takich objawów.

Czy przy alergicznym katarze mogę podawać Nasivin?

To dobry lek obkurczający śluzówkę nosa. Zmniejsza katar. Jednak długie stosowanie tego typu leków uszkadza śluzówkę nosa, w wyniku czego może się pojawić tzw. katar polekowy. Jeśli dziecko ma silny katar uczuleniowy, lekarz zaleci mu specjalne preparaty antyalergiczne (na receptę).

Czytaj też: To katar alergiczny czy wirusowy? Jak odróżnić, jak leczyć 

Warto zakraplać preparaty zawierające wodę morską?

Tak, nawilżają one nos, wypłukują alergeny, ułatwiają pozbycie się wydzieliny. Pomagają przy katarze siennym, ale one same go nie wyleczą.

Lekarz obiecywał, że nad morzem skóra synka będzie wyglądać ładniej. A on znów ma krostki. Dlaczego? Nic nie zmieniałam w jego diecie!

Przyczyną może być za ciepłe ubieranie dziecka. Przepocenie często bowiem nasila zmiany skórne. Najlepiej zakładać dziecko ubrania z czystej bawełny, bez domieszek tworzyw sztucznych. I nie ubierać go zbyt ciepło. Zwłaszcza że malec pewnie wciąż jest w ruchu.

Dwuletni synek często dostaje wysypki po wypiciu mleka. Jednak latem stan jego skóry się poprawia. Czy mogę mu dać jogurt, mleczne lody?

Nie. Latem skóra małego alergika zwykle wygląda dużo ładniej. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi przebywanie na świeżym powietrzu. Lepiej jednak nie wprowadzać do jadłospisu dziecka dań, które go uczulały. Mogłoby to pogorszyć stan skóry po powrocie z wakacji.

Zobacz też: Lista produktów zakazanych u dzieci z alergią na mleko

Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)

Kalendarz pylenia
Panthermedia
Zdrowie
Kalendarz pylenia roślin
Wydrukuj kalendarz pylenia na ten rok i sprawdź, kiedy pylą rośliny, które uczulają dzieci i dorosłych.

Kalendarz pylenia: jeśli wiesz, na jakie pyłki drzew, traw dziecko jest uczulone (albo podejrzewasz), sprawdź kalendarz alergika. W okresie największego pylenia uczulającej rośliny, staraj się wychodzić z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem, a najlepiej po deszczu, gdy stężenie uczulających pyłków w powietrzu jest najmniejsze. Poniższy kalendarz uwzględnia wcześniejsze pojawienie się pyłków, które w tym roku, w związku z bardzo ciepłą zimą, będzie najprawdopodobniej miało miejsce. Kliknij go, wydrukuj i powieś np. na lodówce. Kalendarz pylenia – pylenie w różnych regionach kraju Ponieważ w naszym kraju wyróżnia się kilka stref, w których temperatury powietrza i wilgotność różnią się, pylenie na tych terenach może znacznie się różnić. Aby sprawdzić typowe okresy pylenia na różnych terenach Polski, kliknij Kalendarz pylenia z wyborem regionu . Wystarczy po najechaniu na mapę wybrać obszar, na jakim znajduje się twój dom lub miejsce, do którego się wybierasz. Kalendarz pylenia – objawy alergii Alergia na pyłki może objawiać się katarem, kaszlem, łzawieniem oczu, a nawet lekko podwyższoną temperaturą. Objawy alergii wziewnej do złudzenia przypominają infekcję i często są z nią mylone: dzieci bardzo często dostają leki jak przy infekcji, które nie pomagają, bo przyczyną problemów jest alergia. Alergię na pyłki jest najczęstszą alergią u dzieci: ma ją nawet 40% dzieci – wynika z badań. Bardzo często alergia na pyłki u dzieci nie jest rozpoznana i mylona z typową infekcją. Tymczasem typowe objawy alergii na pyłki mogą mieć już niemowlęta. Alergia na pyłki jest typową alergią wziewną , dlatego atakuje ona głównie drogi oddechowe oraz oczy. Typowe objawy to: katar: czasem jest to katar lejący się, czasem zatykający, łzawienie i swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek, kaszel, podwyższenie...

katar
Panthermedia
Zdrowie
Katar sienny
W Polsce katar sienny dokucza co piątej osobie. To inaczej alergiczny nieżyt nosa. Jak go leczyć?

Katar sienny to jeden z najczęstszych objawów uczuleń. Potocznie nazywany jest alergicznym nieżytem nosa. Katar sienny jest objawem alergii wziewnej : uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt lub kurz. Charakteryzuje się wodnistą wydzieliną z nosa, opuchlizną, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu oraz napadowym kichaniem. Niestety, w naszym kraju katar sienny dokucza co piątej osobie. Przyczyny kataru siennego Najczęstszą przyczyną pyłkowicy, czyli kataru siennego , są rośliny wiatropylne , np. niepozorne z wyglądu trawy i chwasty oraz drzewa liściaste. Błędnie myślimy, że tę chorobę wywołują rośliny o dużych, kolorowych kwiatach (te mają lepkie i ciężkie pyłki, które nie unoszą się w powietrzu i bardzo rzadko bywają przyczyną alergii). Objawy kataru siennego Uczulenie na pyłki czasem bywa mylone z przeziębieniem , gdyż jego początkowe objawy są podobne – kichanie, nieznaczne swędzenie oczu. Dopiero nasilenie objawów : dokuczliwe swędzenie oczu, łzawienie oczu, ataki kichania, wodnisty katar, bóle głowy, zatkany nos, a w cięższych przypadkach nawet duszność skłania do pójścia do lekarza. Leczenie kataru siennego Najlepiej rozpocząć je dwa-trzy tygodnie przed spodziewanym wystąpieniem objawów. Aby im zapobiec, podaje się do nosa albo do oczu kromoglikanian sodowy, rzadziej sterydy. Gdy wystąpią już dolegliwości, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe . Dość skutecznym sposobem leczenia pyłkowicy bywa odczulanie. Poprzedza je wykonanie testów skórnych , które ułatwiają zidentyfikowanie alergenu. Pomagają postawić trafną diagnozę w 90% przypadków. Odczulanie polega na przyzwyczajaniu organizmu do wywołującego chorobę alergenu – w odpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Trwa ono długo i najlepiej rozpocząć je na kilka miesięcy przed wystąpieniem...

Zdrowie
Są nowe sposoby leczenia alergii u dziecka!
Coraz częściej dzieci mają alergię. To cena, jaką płacimy za wygodę życia. Ale dzięki postępowi medycyny pojawiają się nowe metody leczenia alergii u dzieci.

Nie ma jednego leku, który jest w stanie wyleczyć alergię. Jednak są coraz lepsze sposoby jej leczenia, a leki są coraz bezpieczniejsze, lepsze i skuteczniejsze. Podstawa leczenia: unikanie alergenów Unikanie alergenów to wciąż podstawa leczenia alergii. Jeśli dziecko ma uczulenie na mleko, jajka, cytrusy, czekoladę czy produkty z glutenem , nie może ich jeść nawet w najmniejszej ilości. Warto pamiętać, że mogą one być „ukryte” tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Np. mleko znajduje się w pieczywie, ciastkach, a gluten – w parówkach, pasztetach. Trzeba dokładnie czytać etykiety produktów i zwracać uwagę na to, co podaje się dziecku. Niemożliwe jest natomiast całkowite uniknięcie pyłków roślin i roztoczy kurzu domowego . Najlepiej jest nie wychodzić z dzieckiem w słoneczne dni, gdy pylą pyłki, i przystosować dom tak, by nie było w nim siedlisk kurzu. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki, musisz znać kalendarz pylenia roślin . Pojawia się coraz więcej nowoczesnych sprzętów i preparatów, które są pomocne, jeśli dziecko ma uczulenie na roztocza i pyłki. To oczyszczacze powietrza (pomagają pozbyć się pyłków i roztoczy z domu), odkurzacze z filtrem wodnym lub HEPA (eliminują roztocza z dywanów, łóżek), specjalne materace dla alergików, jak również preparaty roztoczobójcze w spreju. Przeciwciała: tajna broń w leczeniu alergii Od niedawna lekarze próbują leczyć szczególnie trudne przypadki alergii poprzez podawanie przeciwciał anty-IgE . Mechanizm działania tego typu leków jest prosty. Wiemy, że w odpowiedzi na pojawienie się alergenu system immunologiczny alergika produkuje dużo przeciwciał klasy IgE. Skoro tak, to wystarczy podać przeciwciała skierowane przeciw tym przeciwciałom, by zmniejszyć reakcje uczuleniowe! Jednak ten sposób leczenia stosuje się tylko u osób, u których inne, tradycyjne metody leczenia alergii nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz